Git - en to id translation catalogue (5728 entries)

en: 
    (use --cached to keep the file, or -f to force removal)
id: 
    (gunakan --cached untuk jaga berkas, atau -f untuk paksa hapus)

en: 
    (use -f to force removal)
id: 
    (gunakan -f untuk paksa hapus)

en: 
    *** Please tell me who you are.
    
    Run
    
      git config --global user.email "you@example.com"
      git config --global user.name "Your Name"
    
    to set your account's default identity.
    Omit --global to set the identity only in this repository.
id: 
    *** Mohon beri tahu saya siapa Anda.
    
    Jalankan
    
      git config --global user.email "anda@example.com"
      git config --global user.name "Nama Anda"
    
    untuk menyetel identitas asali akun Anda.
    Abaikan --global untuk menyetel identitas hanya di dalam repositori ini.

en: 
    After fixing the error cause you may try to fix up
    the remote tracking information by invoking:
id: 
    Setelah memperbaiki penyebab kesalahan Anda dapat mencoba memperbaiki
    informasi pelacakan remote dengan menjalankan:

en: 
    Commands:
    p, pick <commit> = use commit
    r, reword <commit> = use commit, but edit the commit message
    e, edit <commit> = use commit, but stop for amending
    s, squash <commit> = use commit, but meld into previous commit
    f, fixup [-C | -c] <commit> = like "squash" but keep only the previous
                       commit's log message, unless -C is used, in which case
                       keep only this commit's message; -c is same as -C but
                       opens the editor
    x, exec <command> = run command (the rest of the line) using shell
    b, break = stop here (continue rebase later with 'git rebase --continue')
    d, drop <commit> = remove commit
    l, label <label> = label current HEAD with a name
    t, reset <label> = reset HEAD to a label
    m, merge [-C <commit> | -c <commit>] <label> [# <oneline>]
            create a merge commit using the original merge commit's
            message (or the oneline, if no original merge commit was
            specified); use -c <commit> to reword the commit message
    u, update-ref <ref> = track a placeholder for the <ref> to be updated
                          to this position in the new commits. The <ref> is
                          updated at the end of the rebase
    
    These lines can be re-ordered; they are executed from top to bottom.
id: 
    Perintah:
    p, pick <komit> = gunakan komit
    r, reword <komit> = gunakan komit, tapi sunting pesan komit
    e, edit <komit> = gunakan komit, tapi berhenti untuk amandemen
    s, squash <komit> = gunakan komit, tapi lebur ke komit sebelumnya
    f, fixup [-C | -c] <komit> = seperti "squash" tapi hanya pertahankan
                       pesan komit sebelumnya; kecuali -C digunakan, dimana
                       hanya pertahankan pesan komit ini; -c sama dengan -C
                       tapi buka penyunting
    x, exec <perintah> = jalankan perintah (sisa baris) menggunakan cangkang
    b, break = berhenti disini (lanjutkan pendasaran ulang nanti dengan 'git rebase --continue')
    d, drop <komit> = hapus komit
    l, label <label> = tandai HEAD saat ini dengan nama
    t, reset <label> = setel ulang HEAD ke sebuah label
    m, merge [-C <komit> | -c <komit>] <label> [# <satu baris>]
           buat komit penggabungan dengan pesan komit penggabungan asli
           (atau satu baris, jika tidak ada komit penggabungan asli yang
           disebutkan); gunakan -c <komit> untuk menulis ulang pesan komit
    u, update-ref <referensi> = lacak tempat penampung untuk <referensi> yang
                                akan diperbarui ke posisi ini di dalam komit
                                baru. <referensi> diperbarui pada akhir                             pendasaran ulang.
    
    Baris diatas dapat disusun ulang; hal itu dieksekusi dari atas ke bawah.

en: 
    Did you mean this? | 
    Did you mean one of these?
id[0]: 
    Mungkin maksud Anda yang ini?
id[1]: 
    Mungkin maksud Anda salah satu dari yang ini?

en: 
    Disable this message with "git config set advice.%s false"
id: 
    Nonaktifkan pesan ini dengan "git config set advice.%s false"

en: 
    Do not remove any line. Use 'drop' explicitly to remove a commit.
id: 
    Jangan hapus baris apapun. Gunakan 'drop' secara eksplisit untuk menghapus komit.

en: 
    However, if you remove everything, the rebase will be aborted.
id: 
    Bagaimanapun, jika Anda menghapus semuanya, pendasaran ulang akan dibatalkan.

en: 
    If you are planning on basing your work on an upstream
    branch that already exists at the remote, you may need to
    run "git fetch" to retrieve it.
    
    If you are planning to push out a new local branch that
    will track its remote counterpart, you may want to use
    "git push -u" to set the upstream config as you push.
id: 
    Jika Anda berencana mendasarkan karya Anda pada sebuah cabang hulu
    yang sudah ada pada remote, Anda mungkin perlu menjalankan
    "git fetch" untuk mendapatkannya.
    
    Jika Anda berencana mendorong sebuah cabang lokal baru yang akan melacak
    pasangan remotenya, Anda dapat menggunakan "git push -u" untuk menyetel
    konfigurasi hulu saat Anda dorong.

en: 
    If you remove a line here THAT COMMIT WILL BE LOST.
id: 
    Jika Anda menghapus sebaris disini KOMIT TERSEBUT AKAN HILANG.

en: 
    It looks like you may be committing a cherry-pick.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    and try again.
id: 
    Sepertinya Anda mungkin mengkomit petik ceri.
    Jika it salah, mohon jalankan
    	git update-ref -d CHERRY_PICK_HEAD
    dan coba lagi.

en: 
    It looks like you may be committing a merge.
    If this is not correct, please run
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    and try again.
id: 
    Sepertinya Anda mungkin mengkomit penggabungan.
    Jika itu salah, mohon jalankan
    	git update-ref -d MERGE_HEAD
    dan coba lagi.

en: 
    It took %.2f seconds to compute the branch ahead/behind values.
    You can use '--no-ahead-behind' to avoid this.
id: 
    Butuh %.2f detik untuk menghitung cabang di depan/di belakang nilai.
    Anda bisa gunakan '--no-ahead-behind' untuk menghindari hal tersebut.

en: 
    No patch files specified!
id: 
    Tidak ada berkas tambalan yang disebutkan!

en: 
    Please try
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    or cd to the path and use
    
    	git push
    
    to push them to a remote.
id: 
    Mohon coba
    
    	git push --recurse-submodules=on-demand
    
    atau berganti direktori ke jalur dan gunakan
    
    	git push
    untuk mendorong ke remote.

en: 
    The most similar command is | 
    The most similar commands are
id[0]: 
    Perintah paling mirip adalah
id[1]: 
    Perintah paling mirip adalah

en: 
    To avoid automatically configuring an upstream branch when its name
    won't match the local branch, see option 'simple' of branch.autoSetupMerge
    in 'git help config'.
id: 
    Untuk menghindari konfigurasi cabang hulu otomatis ketika namanya
    tidak akan cocok dengan cabang lokal, lihat opsi 'simple' dari branch.autoSetupMerge
    di 'git help config'.

en: 
    To choose either option permanently, see push.default in 'git help config'.
id: 
    Untuk memilih salah satu opsi secara permanen, lihat push.default di 'git help config'.

en: 
    To have this happen automatically for branches without a tracking
    upstream, see 'push.autoSetupRemote' in 'git help config'.
id: 
    Untuk membuat hal ini terjadi otomatis untuk cabang tanpa sebuah hulu
    pelacakan, lihat 'push.autoSetupRemote' di 'git help config'.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%s' will be ignored.
id: 
    Tulis pesan untuk tag:
      %s
    Baris yang diawali dengan '%s' akan diabaikan.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
id: 
    Tulis pesan untuk tag:
      %s
    Baris yang diawali dengan '%s' akan disimpan; Anda dapat menghapusnya bila Anda mau.

en: 
    You are editing the todo file of an ongoing interactive rebase.
    To continue rebase after editing, run:
        git rebase --continue
id: 
    Anda sedang menyunting berkas todo dari pendasaran ulang interaktif yang sedang berjalan.
    Untuk melanjutkan pendasaran ulang setelah menyunting, jalankan:
        git rebase --continue

en: 
    You have uncommitted changes in your working tree. Please, commit them
    first and then run 'git rebase --continue' again.
id: 
    Anda punya perubahan tak tergelar di dalam pohon kerja Anda. Mohon komit
    terlebih dahulu dan jalankan 'git rebase --continue' lagi.

en: 
    git encountered an error while preparing the patches to replay
    these revisions:
    
        %s
    
    As a result, git cannot rebase them.
id: 
    git menemui kesalahan ketika menyiapan tambalan untuk memainkan ulang
    revisi berikut:
    
        %s
    
    Hasilnya git tidak dapat mendasarkan ulang.

en:     %-*s forces to %-*s (%s)
id:     %-*s memaksa untuk %-*s (%s)

en:     %-*s forces to %s
id:     %-*s memaksa untuk %s

en:     %-*s pushes to %-*s (%s)
id:     %-*s mendorong ke %-*s (%s)

en:     %-*s pushes to %s
id:     %-*s mendorong ke %s

en:     The Cc list above has been expanded by additional
        addresses found in the patch commit message. By default
        send-email prompts before sending whenever this occurs.
        This behavior is controlled by the sendemail.confirm
        configuration setting.
    
        For additional information, run 'git send-email --help'.
        To retain the current behavior, but squelch this message,
        run 'git config --global sendemail.confirm auto'.
id:     Daftar Cc diatas telah diperluas oleh alamat tambahan
        yang ditemukan dalam pesan komit tambalan. Secara asali
        send-email membisiki sebelum mengirim ketika ini terjadi.
        Perilaku ini dikontrol oleh setelan konfigurasi sendemail.confirm.
    
        Untuk informasi lebih lanjut, jalankan 'git send-email --help'.
        Untuk menjaga perilaku saat ini, tetapi mematikan pesan ini,
        jalankan 'git config --global sendemail.confirm auto'.

en:    or: %s
id:       atau: %s

en:   (Once your working directory is clean, run "git rebase --continue")
id:   (Setelah direktori kerja Anda bersih, jalankan "git rebase --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git cherry-pick --continue")
id:   (semua konflik sudah selesai: jalankan "git cherry-pick --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git rebase --continue")
id:   (semua konflik sudah selesai: jalankan "git rebase --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git revert --continue")
id:   (semua konflik sudah selesai: jalankan "git revert --continue")

en:   (commit or discard the untracked or modified content in submodules)
id:   (komit atau buang konten yang tak dilacak atau diubah dalam submodul)

en:   (fix conflicts and run "git cherry-pick --continue")
id:   (selesaikan konflik dan jalankan "git cherry-pick --continue")

en:   (fix conflicts and run "git commit")
id:   (selesaikan konflik dan jalankan "git commit")

en:   (fix conflicts and run "git revert --continue")
id:   (selesaikan konflik dan jalankan "git revert --continue")

en:   (fix conflicts and then run "git am --continue")
id:   (selesaikan konflik lalu jalankan "git am --continue")

en:   (fix conflicts and then run "git rebase --continue")
id:   (selesaikan konflik lalu jalankan "git rebase --continue")

en:   (run "git cherry-pick --continue" to continue)
id:   (jalankan "git cherry-pick --continue" untuk melanjutkan)

en:   (run "git revert --continue" to continue)
id:   (jalankan "git revert --continue" untuk melanjutkan)

en:   (see more in file %s)
id:   (lihat lebih lanjut di berkas %s)

en:   (use "%s" for details)
id:   (gunakan "%s" untuk selengkapnya)

en:   (use "git %s <file>..." to include in what will be committed)
id:   (use "git %s <berkas>..." untuk menyertakan apa yang akan dikomit)

en:   (use "git add <file>..." to mark resolution)
id:   (gunakan "git add <berkas>..." untuk menandai penyelesaian)

en:   (use "git add <file>..." to update what will be committed)
id:   (gunakan "git add <berkas>..." untuk memperbarui apa yang akan dikomit)

en:   (use "git add/rm <file>..." as appropriate to mark resolution)
id:   (gunakan "git add/rm <berkas>..." sebagaimana mestinya untuk menandai penyelesaian)

en:   (use "git add/rm <file>..." to update what will be committed)
id:   (gunakan "git add/rm <berkas>..." untuk memperbarui apa yang akan dikomit)

en:   (use "git am --abort" to restore the original branch)
id:   (gunakan "git am --abort" untuk mengembalikan cabang asal)

en:   (use "git am --allow-empty" to record this patch as an empty commit)
id:   (gunakan "git am --allow-empty" untuk merekam tambalan ini sebagai komit kosong)

en:   (use "git am --skip" to skip this patch)
id:   (gunakan "git am --skip" untuk lewati tambalan ini)

en:   (use "git bisect reset" to get back to the original branch)
id:   (gunakan "git bisect reset" untuk kembali ke cabang asal)

en:   (use "git branch --unset-upstream" to fixup)
id:   (gunakan "git branch --unset-upstream" untuk perbaiki)

en:   (use "git cherry-pick --abort" to cancel the cherry-pick operation)
id:   (gunakan "git cherry-pick --abort" untuk membatalkan operasi petik ceri)

en:   (use "git cherry-pick --skip" to skip this patch)
id:   (gunakan "git cherry-pick --skip" untuk lewati tambalan ini)

en:   (use "git commit --amend" to amend the current commit)
id:   (gunakan "git commit --amend" untuk mengubah komit saat ini)

en:   (use "git commit" to conclude merge)
id:   (gunakan "git commit" untuk mengakhiri penggabungan)

en:   (use "git merge --abort" to abort the merge)
id:   (gunakan "git merge --abort" untuk membatalkan penggabungan)

en:   (use "git pull" if you want to integrate the remote branch with yours)
id:   (gunakan "git pull" jika Anda ingin mengintegrasikan cabang remote pada
       milik Anda)

en:   (use "git pull" to update your local branch)
id:   (gunakan "git pull" untuk perbarui cabang lokal Anda)

en:   (use "git push" to publish your local commits)
id:   (gunakan "git push" untuk terbitkan komit lokal Anda)

en:   (use "git rebase --abort" to check out the original branch)
id:   (gunakan "git rebase --abort" untuk check out cabang asal)

en:   (use "git rebase --continue" once you are satisfied with your changes)
id:   (gunakan "git rebase --continue" begitu Anda puas dengan perubahan Anda)

en:   (use "git rebase --edit-todo" to view and edit)
id:   (gunakan "git rebase --edit-todo" untuk lihat dan sunting)

en:   (use "git rebase --skip" to skip this patch)
id:   (gunakan "git rebase --skip" untuk lewati tambalan ini)

en:   (use "git restore --source=%s --staged <file>..." to unstage)
id:   (gunakan "git restore --source=%s --staged <berkas>.." untuk menggelar balik)

en:   (use "git restore --staged <file>..." to unstage)
id:   (gunakan "git restore --staged <berkas>..." untuk menggelar balik)

en:   (use "git restore <file>..." to discard changes in working directory)
id:   (gunakan "git restore <berkas>..." untuk membuang perubahan di direktori kerja)

en:   (use "git revert --abort" to cancel the revert operation)
id:   (gunakan "git revert --abort" untuk membatalkan operasi pengembalian)

en:   (use "git revert --skip" to skip this patch)
id:   (gunakan "git revert --skip" untuk lewati tambalan ini)

en:   (use "git rm --cached <file>..." to unstage)
id:   (gunakan "git rm --cached <berkas>..." untuk menggelar balik)

en:   (use "git rm <file>..." to mark resolution)
id:   (gunakan "git rm <berkas>" untuk menandai penyelesaian)

en:   Failed to parse dirstat cut-off percentage '%s'
id:   Gagal mengurai persentase potongan dirstat '%s'

en:   Fetch URL: %s
id:   URL pengambilan: %s

en:   HEAD branch (remote HEAD is ambiguous, may be one of the following):
id:   Cabang HEAD (HEAD remote ambigu, bisa jadi salah satu dari yang berikut):

en:   HEAD branch: %s
id:   Cabang HEAD: %s

en:   Local branch configured for 'git pull': |   Local branches configured for 'git pull':
id[0]:   Cabang lokal dikonfigurasi untuk 'git pull':
id[1]:   Cabang lokal dikonfigurasi untuk 'git pull':

en:   Local ref configured for 'git push'%s: |   Local refs configured for 'git push'%s:
id[0]:   Referensi lokal dikonfigurasi untuk 'git push'%s:
id[1]:   Referensi lokal dikonfigurasi untuk 'git push'%s:

en:   Local refs will be mirrored by 'git push'
id:   Referensi lokal yang akan dicerminkan oleh 'git push'

en:   Push  URL: %s
id:   URL pendorongan: %s

en:   Remote branch:%s |   Remote branches:%s
id[0]:   Cabang remote:%s
id[1]:   Cabang remote:%s

en:   Unknown dirstat parameter '%s'
id:   Parameter dirstat tidak ditketahui '%s'

en:  (root-commit)
id:  (komit-akar)

en:  (status not queried)
id:  (status tidak ditanyakan)

en:  (use -u option to show untracked files)
id:  (gunakan opsi -u untuk melihat berkas yang tak terlacak)

en:  * [pruned] %s
id:  * [dipangkas] %s

en:  * [would prune] %s
id:  * [akan pangkas] %s

en:  - go to submodule (%s), and either merge commit %s
       or update to an existing commit which has merged those changes
id:  - pergi ke submodul (%s), dan baik gabungkan komit %s
       atau perbarui ke komit yang sudah ada yang sudah menggabungkan perubahan    tersebut

en:  ... and %d more.
id: ... dan %d lainnya.

en:  merges with remote %s
id:  gabungkan dengan remote %s

en:  new (next fetch will store in remotes/%s)
id:  baru (pengambilan berikutnya akan simpan di remotes/%s)

en:  skipped
id:  dilewati

en:  stale (use 'git remote prune' to remove)
id:  basi (gunakan 'git remote prune' untuk hapus)

en:  tracked
id:  dilacak

en: "git stash store" requires one <commit> argument
id: "git stash store" butuh satu argumen <komit>

en: # This is Git's per-user configuration file.
    [user]
    # Please adapt and uncomment the following lines:
    #	name = %s
    #	email = %s
id: # Ini adalah berkas konfigurasi Git per pengguna.
    [user]
    # Mohon sesuaikan dan batal komen baris berikut:
    #	name = %s
    #	email = %s

en: $HOME not set
id: $HOME tak disetel

en: %%(%.*s) does not take arguments
id: %%(%.*s) tidak mengambil argumen

en: %-*s    and with remote %s
id: %-*s    dan dengan remote %s

en: %.*s is in index
id: %.*s di dalam indeks

en: %.*s is not a valid attribute name
id: %.*s bukan sebuah nama atribut valid

en: %d bytes of body are still expected
id: %d bita badan masih diharapkan

en: %d bytes of length header were received
id: %d bita dari kepala panjang diterima

en: %d line adds whitespace errors. | %d lines add whitespace errors.
id[0]: %d baris menambahkan kesalahan spasi putih.
id[1]: %d baris menambahkan kesalahan spasi putih.

en: %d line applied after fixing whitespace errors. | %d lines applied after fixing whitespace errors.
id[0]: %d baris diterapkan setelah memperbaiki kesalahan spasi putih.
id[1]: %d baris diterapkan setelah memperbaiki kesalahan spasi putih.

en: %s
    Please specify which branch you want to rebase against.
    See git-rebase(1) for details.
    
        git rebase '<branch>'
id: %s
    Mohon sebutkan cabang mana yang Anda ingin dasarkan ulang.
    Lihat git-rebase(1) untuk selengkapnya.
    
        git rebase '<cabang>'.

en: %s
    Your changes are safe in the stash.
    You can run "git stash pop" or "git stash drop" at any time.
id: %s
    Perubahan Anda aman di dalam stase.
    Anda dapat menjalankan "git stash pop" atau "git stash drop" kapanpun.

en: %s %s is not a commit!
id: %s %s bukan sebuah komit!

en: %s (or --work-tree=<directory>) not allowed without specifying %s (or --git-dir=<directory>)
id: %s (atau --work-tree=<direktori>) tidak diperbolehkan tanpa sebutkan %s (atau --git-dir=<direktori>)

en: %s - not something we can merge
id: %s - bukan sesuatu yang kami bisa gabungkan

en: %s [bad object]
id: %s [objek jelek]

en: %s [bad tag, could not parse it]
id: %s [tag jelek, tidak dapat menguraikannya]

en: %s already exists
id: %s sudah ada

en: %s also locked %s
id: %s juga mengunci %s

en: %s cannot be negative
id: %s tidak boleh negatif

en: %s cannot be resolved to branch
id: %s tidak dapat diselesaikan ke cabang

en: %s cannot contain newline
id: %s tidak dapat berisi baris baru

en: %s commit %s - %s
id: %s komit %s - %s

en: %s did not send all necessary objects
id: %s tidak mengirim semua objek yang diperlukan

en: %s does not accept arguments: '%s'
id: %s tidak menerima argumen: '%s'

en: %s does not look like a stash commit
id: %s bukan terlihat seperti komit stase

en: %s does not point to a valid object!
id: %s tidak menunjuk ke sebuah objek valid!

en: %s exists and is not a directory
id: %s ada dan bukan direktori

en: %s exists but is a symbolic ref
id: %s ada dan tapi referensi simbolik

en: %s expects <n>/<m> form
id: %s butuh bentuk <n>/<m>

en: %s expects a character, got '%s'
id: %s butuh sebuah karakter, dapat '%s'

en: %s expects a non-negative integer value with an optional k/m/g suffix
id: %s mengharapkan nilai bilangan bulat non negatif dengan akhiran opsional k/m/g

en: %s expects a numerical value
id: %s berharap nilai numerik

en: %s expects an integer value with an optional k/m/g suffix
id: %s mengharapkan nilai bilangan bulat dengan akhiran opsional k/m/g

en: %s failed
id: %s gagal

en: %s has multiple values
id: %s punya banyak nilai

en: %s has type %o, expected %o
id: %s bertipe %o, diharapkan %o

en: %s is neither a commit nor blob
id: %s bukan sebuah komit atau blob

en: %s is not a valid '%s' object
id: %s bukan sebuah objek '%s' valid

en: %s is not a valid exported stash commit
id: %s bukan komit stase terekspor yang valid

en: %s is not a valid object
id: %s bukan sebuah objek valid

en: %s is not a valid reference
id: %s bukan referensi valid

en: %s is okay
id: %s oke

en: %s isn't available
id: %s tidak ada

en: %s must be between 0 and 1, using default
id: %s harus di antara 0 atau 1, menggunakan yang asali

en: %s must be non-negative
id: %s harus non-negatif

en: %s must be non-negative, using default
id: %s harus non-negatif, menggunakan yang asali

en: %s must be positive, using default
id: %s harus positif, menggunakan yang asali

en: %s must have at least one character
id: %s harus ada sedikitnya satu karakter

en: %s not allowed: %s:%d
id: %s tidak diperbolehkan: %s:%d

en: %s points to something strange (%s)
id: %s menunjuk ke sesuatu yang aneh (%s)

en: %s process failed
id: proses %s gagal

en: %s process failed to wait
id: proses %s gagal menunggu

en: %s requires a value
id: %s butuh sebuah nilai

en: %s requires arguments
id: %s butuh sebuah argumen

en: %s requires the merge backend
id: %s butuh tulang belakang penggabungan

en: %s reset is not allowed in a bare repository
id: Reset %s tidak diperbolehkan dalam repositori bare

en: %s scheduler is not available
id: penjadwal %s tidak tersedia

en: %s takes no arguments
id: %s tidak mengambil argumen

en: %s takes no value
id: %s tidak mengambil nilai apapun

en: %s thread failed
id: utas %s gagal

en: %s thread failed to join: %s
id: utas %s gagal bergabung: %s

en: %s tracks both %s and %s
id: %s melacak baik %s dan %s

en: %s tree
id: %s pohon

en: %s unexpectedly said: '%s'
id: %s tiba-tiba berkata: '%s'

en: %s usually tracks %s, not %s
id: %s biasanya melacak %s, bukan %s

en: %s was both %s and %s
id: %s sama-sama %s dan %s

en: %s with flags 0x%x should not be in cache-tree
id: %s dengan bendera 0x%x tidak boleh ada di pohon tembolok

en: %s%s has become dangling after %s was deleted
id: %s%s telah menjadi teruntai setelah %s dihapus

en: %s%s will become dangling after %s is deleted
id: %s%s akan menjadi teruntai setelah %s dihapus

en: %s...%s: multiple merge bases, using %s
id: %s...%s: banyak dasar penggabungan, menggunakan %s

en: %s...%s: no merge base
id: %s...%s: tidak ada dasar penggabungan

en: %s: %s cannot be used with %s
id: %s: %s tidak dapat digunakan dengan %s

en: %s: '%s' is outside repository at '%s'
id: %s: '%s' di luar repositori pada '%s'

en: %s: 'literal' and 'glob' are incompatible
id: %s: 'literal' dan 'glob' tidak kompatibel

en: %s: 'preserve' superseded by 'merges'
id: %s: 'preserve' digantikan oleh 'merges'

en: %s: Could not drop stash entry
id: %s: Tidak dapat menjatuhkan entri stase

en: %s: Unable to write new index file
id: %s: Tidak dapat menulis berkas indeks baru

en: %s: already exists in index
id: %s: sudah ada di indeks

en: %s: already exists in working directory
id: %s: sudah ada di direktori kerja

en: %s: bad revision
id: %s: revisi jelek

en: %s: can only add regular files, symbolic links or git-directories
id: %s: hanya dapat menambahkan berkas reguler, tautan simbolik, atau direktori git

en: %s: can't cherry-pick a %s
id: %s: tidak dapat memetik ceri sebuah %s

en: %s: cannot drop to stage #0
id: %s: tidak dapat menurunkan ke tahap #0

en: %s: cannot parse parent commit %s
id: %s: tidak dapat menguraikan komit induk %s

en: %s: cannot stat the open index
id: %s: tidak dapat men-stat indeks terbuka

en: %s: clean filter '%s' failed
id: %s: penyaring bersih '%s' gagal

en: %s: detached HEAD points at nothing
id: %s: HEAD terpisah tidak menunjuk ke apapun

en: %s: does not exist in index
id: %s: tidak ada di indeks

en: %s: does not match index
id: %s: tidak cocok dengan indeks

en: %s: failed to insert into database
id: %s: gagal memasukkan ke dalam basis data

en: %s: hash-path mismatch, found at: %s
id: %s: hash-jalur tidak cocok, ditemukan pada: %s

en: %s: ignoring alternate object stores, nesting too deep
id: %s: mengabaikan penyimpanan objek alternatif, bersarang terlalu dalam

en: %s: index file open failed
id: %s: gagal membuka berkas indeks

en: %s: index file smaller than expected
id: %s: berkas indeks lebih kecil dari yang diharapkan

en: %s: invalid cover from description mode
id: %s: sampul tidak valid dari mode deskripsi

en: %s: invalid reflog entry %s
id: %s: entri log referensi tidak valid %s

en: %s: invalid sha1 pointer %s
id: %s: penunjuk sha1 tidak valid %s

en: %s: invalid sha1 pointer in cache-tree of %s
id: %s: penunjuk sha1 tidak valid pada pohon tembolok %s

en: %s: invalid sha1 pointer in resolve-undo of %s
id: %s: penunjuk sha1 tidak valid di resolve-undo %s

en: %s: no such path in the working tree.
    Use 'git <command> -- <path>...' to specify paths that do not exist locally.
id: %s: tidak ada jalur di pohon kerja.
    Gunakan 'git <perintah> -- <jalur>...' untuk menyebutkan jalur yang tidak ada secara lokal.

en: %s: not a commit
id: %s: bukan sebuah komit

en: %s: object corrupt or missing
id: %s: objek rusak atau hilang

en: %s: object corrupt or missing: %s
id: %s: objek rusak atau hilang: %s

en: %s: object could not be parsed: %s
id: %s: objek tidak dapat diuraikan: %s

en: %s: object missing
id: %s: objek hilang

en: %s: patch does not apply
id: %s: tambalan tak diterapkan

en: %s: pathspec magic not supported by this command: %s
id: %s: spek jalur ajaib tidak didukung oleh perintah ini: %s

en: %s: smudge filter %s failed
id: %s: penyaring noda %s gagal

en: %s: unable to map index file%s
id: %s: tidak dapat memetakan berkas indeks%s

en: %s: unsupported file type
id: %s: tipe berkas tidak didukung

en: %s: wrong type
id: %s: salah tipe

en: %sAuthor:    %.*s <%.*s>
id: %sPengarang:    %.*s <%.*s>

en: %sCommitter: %.*s <%.*s>
id: %sPengkomit: %.*s <%.*s>

en: %sDate:      %s
id: %sTanggal:       %s

en: %shint:%s%.*s%s
id: %spetunjuk:%s%.*s%s

en: %sinfo/refs not valid: is this a git repository?
id: %sinfo/refs tidak valid: apakah ini sebuah repositori git?

en: %u byte | %u bytes
id[0]: %u bita
id[1]: %u bita

en: %u byte/s | %u bytes/s
id[0]: %u bita/detik
id[1]: %u bita/detik

en: %u.%2.2u GiB
id: %u.%2.2u gibibita

en: %u.%2.2u GiB/s
id: %u.%2.2u gibibita/detik

en: %u.%2.2u KiB
id: %u.%2.2u kibibita

en: %u.%2.2u KiB/s
id: %u.%2.2u kibibita/detik

en: %u.%2.2u MiB
id: %u.%2.2u mebibita

en: %u.%2.2u MiB/s
id: %u.%2.2u mebibita/detik

en: '$%s' too big
id: '$%s' terlalu besar

en: '%s' (mnemonic: '%c')
id: '%s' (mnemonik: '%c')

en: '%s' already exists
id: '%s' sudah ada

en: '%s' already exists and is not a valid git repo
id: '%s' sudah ada dan bukan repo git valid

en: '%s' already exists in the index
id: '%s' sudah ada di dalam indeks

en: '%s' already exists in the index and is not a submodule
id: '%s' sudah ada di dalam indeks dan bukan submodul

en: '%s' already specified as '%s'
id: '%s' sudah diberikan yaitu '%s'

en: '%s' and pathspec arguments cannot be used together
id: '%s' dan argumen spek jalur tidak dapat digunakan bersamaan

en: '%s' appears as both a file and as a directory
id: '%s' muncul baik sebagai sebuah berkas dan sebagai sebuah direktori

en: '%s' appears to be a git command, but we were not
    able to execute it. Maybe git-%s is broken?
id: '%s' sepertinya perintah git, tetapi kami tidak dapat
    menjalankannya. Mungkin git-%s rusak?

en: '%s' at main working tree is not the repository directory
id: '%s' pada pohon kerja utama bukan direktori repositori

en: '%s' cannot be negative
id: '%s' tidak boleh negatif

en: '%s' cannot be used with '%s'
id: '%s' tidak dapat digunakan dengan '%s'

en: '%s' cannot be used with switching branches
id: '%s' tidak dapat digunakan dengan mengganti cabang

en: '%s' cannot be used with updating paths
id: '%s' tidak dapat digunakan untuk memperbarui jalur

en: '%s' cannot take <start-point>
id: '%s' tidak bisa mengambil <titik-awal>

en: '%s' contains an intermediate version of the email you were composing.
id: '%s' berisi versi menengah dari email yang Anda buat.

en: '%s' contains modified or untracked files, use --force to delete it
id: '%s' berisi berkas termodifikasi atau tak terlacak, gunakan --force untuk menghapus

en: '%s' could be both a local file and a tracking branch.
    Please use -- (and optionally --no-guess) to disambiguate
id: '%s' bisa jadi berkas lokal dan cabang pelacak.
    Mohon gunakan -- (dan secara opsional --no-guess) untuk disambiguasi

en: '%s' does not accept merge commits
id: '%s' tidak menerima komit penggabungan

en: '%s' does not appear to be a valid revision
id: '%s' sepertinya bukan revisi valid

en: '%s' does not exist
id: '%s' tidak ada

en: '%s' does not have a commit checked out
id: '%s' tidak punya sebuah komit tercheckout

en: '%s' does not look like a v2 or v3 bundle file
id: '%s' tidak terlihat seperti berkas bundel v2 atau v3

en: '%s' does not point back to '%s'
id: '%s' tidak menunjuk kembali ke '%s'

en: '%s' does not point to a commit
id: '%s' tidak menunjuk pada sebuah komit

en: '%s' exists; cannot create '%s'
id: '%s' ada; tidak dapat membuat '%s'

en: '%s' failed: no command provided.
id: '%s' gagal: tidak ada perintah yang diberikan.

en: '%s' file does not contain absolute path to the working tree location
id: berkas '%s' tidak berisi jalur absolut ke lokasi pohon kerja

en: '%s' filter reported error
id: saringan '%s' melaporkan kesalahan

en: '%s' for '%s' is not a valid timestamp
id: '%s' untuk '%s' bukan stempel waktu valid

en: '%s' for 'object:type=<type>' is not a valid object type
id: '%s' untuk 'object:type=<tipe>' bukan tipe objek valid

en: '%s' is a main working tree
id: '%s' adalah pohon kerja utama

en: '%s' is a missing but already registered worktree;
    use '%s -f' to override, or 'prune' or 'remove' to clear
id: '%s' adalah pohon kerja hilang tapi telah didaftarkan;
    gunakan '%s -f' untuk menimpa, atau 'prune' atau 'remove' untuk membersihkan

en: '%s' is a missing but locked worktree;
    use '%s -f -f' to override, or 'unlock' and 'prune' or 'remove' to clear
id: '%s' adalah pohon kerja hilang tapi terkunci;
    gunakan '%s -f -f' untuk menimpa, atau 'unlock' dan 'prune' atau 'remove' untuk membersihkan

en: '%s' is a symlink, refusing to clone with --local
id: '%s' tautan simbolik, menolak mengkloning dengan --local

en: '%s' is aliased to '%s'
id: '%s' dialiaskan ke '%s'

en: '%s' is already locked
id: '%s' sudah terkunci

en: '%s' is already locked, reason: %s
id: '%s' sudah terkunci, alasan: %s

en: '%s' is already used by worktree at '%s'
id: '%s' sudah digunakan oleh pohon kerja di '%s'

en: '%s' is nominated for removal.
    If you still use this command, please add an extra
    option, '--i-still-use-this', on the command line
    and let us know you still use it by sending an e-mail
    to <git@vger.kernel.org>.  Thanks.
id: '%s' dinominasikan untuk dihapus.
    Jika Anda masih menggunakan perintah ini, mohon tambahkan sebuah opsi
    tambahan, '--i-still-use-this', pada baris perintah dan beri tahu kami jika
    Anda masih menggunakannya dengan mengirimkan surel ke
    <git@vger.kernel.org>. Terima kasih.

en: '%s' is not a .git file, error code %d
id: '%s' bukan berkas .git, kode error %d

en: '%s' is not a commit and a branch '%s' cannot be created from it
id: '%s' bukanlah commit dan cabang '%s' tidak dapat dibuat dari itu

en: '%s' is not a directory; to treat it as a directory anyway, rerun with --skip-checks
id: '%s' bukan sebuah direktori; untuk perlakukan juga sebagai direktori, jalankan ulang dengan --skip-checks

en: '%s' is not a stash reference
id: '%s' bukan referensi stase

en: '%s' is not a stash-like commit
id: '%s' bukan komit mirip stase

en: '%s' is not a valid branch name
id: '%s' bukan nama cabang valid

en: '%s' is not a valid commit
id: '%s' bukan sebuah komit yang valid

en: '%s' is not a valid label
id: '%s' bukan label valid

en: '%s' is not a valid ref name
id: '%s' bukan nama referensi valid

en: '%s' is not a valid ref.
id: '%s' bukan sebuah referensi yang valid.

en: '%s' is not a valid refname
id: '%s' bukan nama referensi valid

en: '%s' is not a valid remote name
id: '%s' bukan nama remote yang valid

en: '%s' is not a valid submodule name
id: '%s' bukan nama submodul yang valid

en: '%s' is not a valid tag name.
id: '%s' bukan nama tag yang valid.

en: '%s' is not a valid task
id: '%s' bukan tugas yang valid

en: '%s' is not a valid term
id: '%s' bukan istilah yang valid

en: '%s' is not a working tree
id: '%s' bukan sebuah pohon kerja

en: '%s' is not locked
id: '%s' tidak terkunci

en: '%s' is outside repository at '%s'
id: '%s' di luar repositori pada '%s'

en: '%s' is outside the directory tree
id: '%s' di luar pohon direktori

en: '%s' matched multiple (%d) remote tracking branches
id: '%s' cocok dengan banyak (%d) cabang pelacak remote

en: '%s' must be used when '%s' is not specified
id: '%s' harus disebutkan ketika '%s' tidak disebutkan

en: '%s' needs the paths to check out
id: '%s' butuh jalur untuk di-checkout

en: '%s' not recognized as a git repository
id: '%s' tak dikenal sebagai repositori git

en: '%s' or '%s' cannot be used with %s
id: '%s' atau '%s' tidak dapat digunakan untuk %s

en: '%s' outside a repository
id: '%s' di luar repositori

en: '%s' requires 0 arguments
id: '%s' butuh tanpa argumen

en: '%s' requires 0 or 1 argument
id: %s perlu sebuah argumen

en: '%s' requires a batch mode
id: opsi '%s' butuh sebuah mode batch

en: '%s' requires either no argument or a commit
id: '%s' perlu baik tanpa argumen atau sebuah komit

en: '%s' was deleted by the applypatch-msg hook
id: '%s' dihapus oleh kail applypatch-msg

en: '%s', '%s', or '%s' cannot be used when checking out of a tree
id: '%s', '%s', atau '%s' tidak dapat digunakan ketika men-checkout pohon

en: '%s': cmd for supported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.path' instead.
id: '%s': cmd untuk pembaca man yang didukung.
    Mohon gunakan 'man.<tool>.path' sebagai gantinya.

en: '%s': need exactly one merge base
id: '%s': butuh tepatnya satu dasar penggabungan

en: '%s': need exactly one merge base with branch
id: '%s': butuh tepatnya satu dasar penggabungan dengan cabang

en: '%s': not a regular file or symlink
id: '%s': bukan berkas reguler atau tautan simbolik

en: '%s': path for unsupported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.cmd' instead.
id: '%s': jalur untuk pembaca man yang tidak didukung.
    Mohon gunakan 'man.<tool>.cmd' sebagai gantinya.

en: '%s': short read
id: '%s': baca pendek

en: '%s': unable to read %s
id: '%s': tidak dapat membaca %s

en: '%s': unknown man viewer.
id: '%s': pembaca man tidak dikenal

en: '%s'?? what are you talking about?
id: '%s'?? Anda bilang tentang apa?

en: '%s.final' contains the composed email.
id: '%s.final' berisi email yang dibuat.

en: '%s/HEAD' has changed from '%s' and now points to '%s'
id: '%s/HEAD' berubah dari '%s' dan sekarang menunjuk pada '%s'

en: '%s/HEAD' is now created and points to '%s'
id: '%s/HEAD' sekarang dibuat dan menunjuk pada '%s'

en: '%s/HEAD' is unchanged and points to '%s'
id: '%s/HEAD' tak berubah dan menunjuk pada '%s'

en: '%s/HEAD' used to point to '%s' (which is not a remote branch), but now points to '%s'
id: '%s/HEAD' dulunya menunjuk pada '%s' (yang bukan cabang remote), tetapi sekarang menunjuk pada '%s'

en: '%s/HEAD' was detached at '%s' and now points to '%s'
id: %s/HEAD' terlepas pada '%s' dan sekarang menunjuk pada '%s'

en: '%s=<%s>' needs '%s' or '%s'
id: '%s=<%s>' butuh '%s' atau '%s'

en: '' is not a valid term
id: '' bukan istilah yang valid

en: '-%c' is incompatible with batch mode
id: '-%c' tidak kompatibel dengan mode batch

en: 'GIT_AUTHOR_DATE' already given
id: 'GIT_AUTHOR_DATE' sudah diberikan

en: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' already given
id: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' sudah diberikan

en: 'GIT_AUTHOR_NAME' already given
id: 'GIT_AUTHOR_NAME' sudah diberikan

en: 'crontab' died
id: 'crontab' mati

en: 'edit' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge, use 'merge -C' on the commit, and then
    'break' to give the control back to you so that you can
    do 'git commit --amend && git rebase --continue'.
id: 'edit' tidak mengambil komit penggabungan. Apabila Anda
    ingin memainkan ulang komit, gunakan 'merge -C' pada komit,
    lalu 'break' untuk memberikan Anda kembali kendali agar
    Anda dapat menjalankan 'git commit --amend && git rebase --continue'.

en: 'git apply --cached' failed
id: 'git apply --cached' gagal

en: 'git apply' failed
id: 'git apply' gagal

en: 'git bisect %s' can take only one argument.
id: 'git bisect %s' hanya dapat mengambil satu argumen.

en: 'git help -a' and 'git help -g' list available subcommands and some
    concept guides. See 'git help <command>' or 'git help <concept>'
    to read about a specific subcommand or concept.
    See 'git help git' for an overview of the system.
id: 'git help -a' dan 'git help -g' daftar subperintah tersedia dan beberapa
    panduan konsep. Lihat 'git help <perintah>' atau 'git help <konsep>'
    untuk baca tentang perintah atau konsep spesifik.
    Lihat 'git help git' untuk gambaran tentang sistem.

en: 'git help config' for more information
id: 'git help config' untuk informasi lebih lanjut

en: 'git multi-pack-index expire' failed
id: 'git multi-pack-index expire' gagal

en: 'git multi-pack-index repack' failed
id: 'git multi-pack-index repack' gagal

en: 'git refs verify' takes no arguments
id: 'git refs verify' tidak mengambil argumen

en: 'git rerere forget' without paths is deprecated
id: 'git rerere forget' tanpa jalur usang

en: 'git status --porcelain=2' failed in submodule %s
id: 'git status --porcelain=2' gagal dalam submodul %s

en: 'option' without a matching 'ok/error' directive
id: 'option' tanpa pengarah 'ok/error' yang bersesuaian

en: 'pick' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge, use 'merge -C' on the commit.
id: 'pick' tidak mengambil komit penggabungan. Apabila Anda
    ingin memainkan ulang penggabungan, gunakan 'merge -C'
    pada komit.

en: 'prepare-commit-msg' hook failed
id: kait 'prepare-commit-msg' gagal

en: 'reword' does not take a merge commit. If you wanted to
    replay the merge and reword the commit message, use
    'merge -c' on the commit
id: 'reword' tidak mengambil komit penggabungan. Apabila Anda
    ingin memainkan ulang penggabungan dan menulis ulang pesan
    komit, gunakan 'merge -c' pada komit

en: (%s) Adding %s: %s from: '%s'
id: (%s) Menambahkan %s: %s dari: '%s'

en: (%s) Could not execute '%s'
id: (%s) Tidak dapat menjalankan '%s'

en: (%s) Malformed output from '%s'
id: (%s) Baris masukan salah format: '%s'

en: (%s) failed to close pipe to '%s'
id: (%s) gagal menutup pipa ke '%s'

en: (EXPERIMENTAL!) git replay ([--contained] --onto <newbase> | --advance <branch>) <revision-range>...
id: (EKSPERIMENTAL!) git replay ([--contained] --onto <dasar baru> | --advance <cabang>) <rentang revisi>...

en: (HEAD detached at %s)
id: (HEAD tercopot pada %s)

en: (HEAD detached from %s)
id: (HEAD tercopot dari %s)

en: (REMOVED) was: try to recreate merges instead of ignoring them
id: (USANG) yaitu:  coba buat ulang penggabungan daripada abaikannya

en: (body) Adding cc: %s from line '%s'
id: (body) Menambahkan cc: %s dari baris '%s'

en: (delete)
id: (hapus)

en: (empty) finish selecting
id: (kosong) sudah memilih

en: (empty) select nothing
id: (empty) tidak pilih apapun

en: (for porcelains) forget saved unresolved conflicts
id: (untuk porselen) lupakan konflik tak terselesaikan yang disimpan

en: (internal use for git-rebase)
id: (penggunaan internal untuk git-rebase)

en: (matching)
id: (sepadan)

en: (mbox) Adding cc: %s from line '%s'
id: (mbox) Menambahkan cc: %s dari baris '%s'

en: (mbox) Adding to: %s from line '%s'
id: (mbox) Menambahkan to: %s dari baris '%s'

en: (no URL)
id: (tidak ada URL)

en: (no branch)
id: (tanpa cabang)

en: (no branch, bisect started on %s)
id: (tanpa cabang, pembagian dua dimulai pada %s)

en: (no branch, rebasing %s)
id: (tanpa cabang, mendasarkan ulang %s)

en: (no branch, rebasing detached HEAD %s)
id: (tanpa cabang, mendasarkan ulang HEAD tercopot %s)

en: (non-mbox) Adding cc: %s from line '%s'
id: (non-mbox) Menambahkan cc: %s dari baris '%s'

en: (none)
id: (tidak ada)

en: (not queried)
id: (tidak ditanyakan)

en: (reading log message from standard input)
id: (baca pesan log dari standar masukan)

en: (roughly %d step) | (roughly %d steps)
id[0]: (kira-kira %d langkah)
id[1]: (kira-kira %d langkah)

en: (synonym to --stat)
id: (sinonim untuk --stat)

en: (unknown)
id: (tidak diketahui)

en: * %s %s(blob)->%s(submodule)
id: * %s %s(blob)->%s(submodul)

en: * %s %s(submodule)->%s(blob)
id: * %s %s(submodul)->%s(blob)

en: * Ignoring funny ref '%s' locally
id: * Abaikan referensi lucu '%s' secara lokal

en: ** warning: file %s becomes empty but is not deleted
id: ** peringatan: berkas %s menjadi kosong tetapi tidak dihapus

en: *** Commands ***
id: *** Perintah ***

en: ---
    To remove '%c' lines, make them ' ' lines (context).
    To remove '%c' lines, delete them.
    Lines starting with %s will be removed.
id: ---
    Untuk menghapus baris '%c', buatlah menjadi baris ' ' (konteks).
    Untuk menghapus baris '%c', hapuslahnya.
    Baris yang diawali dengan %s akan dihapus.

en: --[no-]exclude-standard cannot be used for tracked contents
id: --[no-]exclude-standard tidak dapat digunakan untuk konten terlacak

en: --[no-]track can only be used if a new branch is created
id: --[no-]track hanya dapat digunakan jika cabang baru dibuat

en: --abort but leave index and working tree alone
id: --abort tapi biarkan indeks dan pohon kerja

en: --abort expects no arguments
id: --abort harap tanpa argumen

en: --add --delete doesn't make sense
id: --add --delete tidak masuk akal

en: --all can't be combined with refspecs
id: --all tidak dapat digabung dengan spek referensi

en: --all or <enlistment>, but not both
id: --all atau <pendaftaran>, tetapi bukan kedua-duanya

en: --anonymize-map token cannot be empty
id: token --anonymize-map tidak bisa kosong

en: --append cannot be used with --value=<pattern>
id: --append tidak dapat digunakan dengan --value=<pola>

en: --atomic can only be used when fetching from one remote
id: --atomic hanya dapat digunakan saat mengambil dari satu remote

en: --author '%s' is not 'Name <email>' and matches no existing author
id: --author '%s' bukan 'Nama <email>' dan tidak cocok dengan pengarang yang ada

en: --blob can only be used inside a git repository
id: --blob hanya dapat digunakan di dalam repositori git

en: --branch or --default required
id: --branch atau --default dibutuhkan

en: --check does not make sense
id: --check tidak masuk akal

en: --chmod param '%s' must be either -x or +x
id: --chmod param '%s' harus berupa -x atau +x

en: --command must be the first argument
id: --command harus menjadi argumen pertama

en: --comment is only applicable to add/set/replace operations
id: --comment hanya dapat diterapkan pada operasi penambahan/penyetelan/penggantian

en: --contents and --reverse do not blend well.
id: --contents dan --reverse tidak dapat dipadu dengan baik.

en: --continue expects no arguments
id: --continue harap tanpa argumen

en: --convert-graft-file takes no argument
id: --convert-graft-file tidak mengambil argumen

en: --default is only applicable to --get
id: --default hanya dapat diterapkan pada --get

en: --default requires an argument
id: --default butuh sebuah argumen

en: --default= cannot be used with --all or --url=
id: --default= tidak dapat digunakan dengan --all atau --url=

en: --delete doesn't make sense without any refs
id: --delete tidak masuk akal tanpa referensi

en: --delete only accepts plain target ref names
id: --delete hanya terima nama target referensi polos

en: --depth is ignored in local clones; use file:// instead.
id: --depth diabaikan di klon lokal; gunakan file:// sebagai gantinya.

en: --dump-aliases and --translate-aliases are mutually exclusive
id: --dump-aliases dan --translate-aliases saling eksklusif

en: --dump-aliases incompatible with other options
id: --dump-aliases tidak kompatibel dengan opsi yang lain

en: --empty=ask is deprecated; use '--empty=stop' instead.
id: --empty=ask usang; gunakan '--empty=stop' sebagai gantinya.

en: --exclude-hidden= passed more than once
id: --exclude-hidden= dilewatkan lebih dari sekali

en: --filter can only be used with the remote configured in extensions.partialclone
id: --filter hanya dapat digunakan dengan remote yang terkonfigurasi di extensions.partialclone

en: --filter is ignored in local clones; use file:// instead.
id: --filter diabaikan di klon lokal; gunakan file:// sebagai gantinya.

en: --fixed-value only applies with 'value-pattern'
id: --fixed-value hanya diterapkan dengan 'pola nilai'

en: --fixed-value only applies with --value=<pattern>
id: --fixed-value hanya diterapkan dengan --value=<pola>

en: --follow requires exactly one pathspec
id: --follow butuh tepatnya satu spek jalur

en: --format can't be combined with other format-altering options
id: --format tidak dapat digabungkan opsi pengubah format lainnya

en: --format cannot be used when not listing
id: --format tidak dapat digunakan ketika mendaftar

en: --format cannot be used with -s, -o, -k, -t, --resolve-undo, --deduplicate, --eol
id: --format tidak dapat digunakan dengan -s, -o, -k, -t, --resolve-undo, --deduplicate, --eol

en: --format=%.*s cannot be used with --python, --shell, --tcl
id: --format=%.*s tidak dapat digunakan dengan --python, --shell, --tcl

en: --get-color and variable type are incoherent
id: --get-color dan tipe variabel raban

en: --git-path requires an argument
id: --git-path buth sebuah argumen

en: --interdiff requires --cover-letter or single patch
id: --interdiff butuh --cover-letter atau satu tambalan

en: --local can only be used inside a git repository
id: --local hanya dapat digunakan di dalam repositori git

en: --local is ignored
id: --local diabaikan

en: --max-pack-size cannot be used to build a pack for transfer
id: --max-pack-size tidak dapat digunakan untuk membangun sebuah pak untuk transfer

en: --merge requires one of the pseudorefs MERGE_HEAD, CHERRY_PICK_HEAD, REVERT_HEAD or REBASE_HEAD
id: --merge butuh salah satu dari referensi semu MERGE_HEAD, CHERRY_PICK_HEAD, REVERT_HEAD atau REBASE_HEAD

en: --merge-base does not work with ranges
id: --merge-base tidak bekerja dengan rentang

en: --merge-base only works with two commits
id: --merge-base hanya bekerja dengan dua komit

en: --mirror can't be combined with refspecs
id: --mirror tidak dapat digabungkan dengan spek referensi

en: --mirror is dangerous and deprecated; please
    	 use --mirror=fetch or --mirror=push instead
id: --mirror berbahaya dan usang; mohon gunakan --mirror=fetch
    	 atau --mirror=push sebagai gantinya

en: --mixed with paths is deprecated; use 'git reset -- <paths>' instead.
id: --mixed dengan jalur usang; sebagai gantinya gunakan 'git reset --<jalur>'.

en: --name-only does not make sense
id: --name-only tidak masuk akal

en: --name-only is only applicable to --list or --get-regexp
id: --name-only hanya dapat diterapkan pada --list atau --get-regexp

en: --name-status does not make sense
id: --name-status tidak masuk akal

en: --negotiate-only needs one or more --negotiation-tip=*
id: --negotiate-only perlu satu atau lebih --negotiation-tip=*

en: --negotiate-only requires protocol v2
id: --negotiate-only butuh protokol v2

en: --no-index or --untracked cannot be used with revs
id: --no-index atau --untracked tidak dapat digunakan dengan revisi

en: --no-schedule is not allowed
id: --no-schedule tidak diperbolehkan

en: --non-matching is only valid with --verbose
id: --non-matching hanya valid dengan --verbose

en: --open-files-in-pager only works on the worktree
id: --open-files-in-pager hanya bekerja pada pohon kerja

en: --ours, --theirs, and --union require --3way
id: --ours, --theirs, dan --union memerlukan --3way

en: --path-format requires an argument
id: --path-format butuh sebuah argumen

en: --prefix requires an argument
id: --prefix butuh sebuah argumen

en: --preserve-merges was replaced by --rebase-merges
    Note: Your `pull.rebase` configuration may also be set to 'preserve',
    which is no longer supported; use 'merges' instead
id: --preserve-merges diganti oleh --rebase-merges
    Catatan: Konfigurasi `pull.rebase` Anda mungkin juga disetel ke 'preserve',
    yang tidak lagi didukung; gunakan 'merges' sebagai gantinya

en: --progress can't be used with --incremental or porcelain formats
id: --progress tidak dapat digunakan dengan --incremental atau format porselen

en: --promisor cannot be used with a pack name
id: --promisor tidak dapat digunakan dengan nama pak

en: --quiet is only valid with a single pathname
id: --quiet hanya valid dengan satu nama jalur

en: --quit expects no arguments
id: --quit harap tanpa argumen

en: --range-diff requires --cover-letter or single patch
id: --range-diff butuh --cover-letter atau satu tambalan

en: --raw only makes sense with --edit
id: --raw hanya masuk akal dengan --edit

en: --rebase-merges with an empty string argument is deprecated and will stop working in a future version of Git. Use --rebase-merges without an argument instead, which does the same thing.
id: --rebase-merges dengan argumen untai kosong usang dan akan berhenti bekerja pada versi Git berikutnya. Sebagai gantinya, gunakan --rebase-merges tanpa argumen, yang melakukan hal yang sama.

en: --recurse-submodules can only be used to create branches
id: --recurse-submodules hanya dapat digunakan untuk membuat cabang

en: --reflog option needs one branch name
id: opsi --reflog butuh satu nama cabang

en: --remerge-diff does not make sense
id: --remerge-diff tidak masuk akal

en: --reschedule-failed-exec requires --exec or --interactive
id: --reschedule-failed-exec butuh --exec atau --interactive

en: --reset-author can be used only with -C, -c or --amend.
id: --reset-author hanya dapat digunakan dengan -C, -c atau --amend.

en: --resolve-git-dir requires an argument
id: --resolve-git-dir butuh sebuah argumen

en: --reverse --first-parent together require range along first-parent chain
id: --reverse --first-parent bersama-sama butuh rentang bersama rantai induk pertama

en: --reverse and --first-parent together require specified latest commit
id: --reverse dan --first-parent bersama-sama butuh komit terbaru yang disebutkan

en: --separate-git-dir incompatible with bare repository
id: --separate-git-dir tidak kompatibel dengan repositori bare

en: --shallow-exclude is ignored in local clones; use file:// instead.
id: --shallow-exclude diabaikan di klon lokal; gunakan file:// sebagai gantinya.

en: --shallow-since is ignored in local clones; use file:// instead.
id: --shallow-since diabaikan di klon lokal; gunakan file:// sebagai gantinya.

en: --show-origin is only applicable to --get, --get-all, --get-regexp, and --list
id: --show-origin hanya dapat diterapkan pada --get, --get-all, --get-regexp, dan --list

en: --stdin can only be used when fetching from one remote
id: --stdin hanya dapat digunakan saat mengambil dari satu remote

en: --stdin requires a git repository
id: --stdin memerlukan repositori git

en: --thin cannot be used to build an indexable pack
id: --thin tidak dapat digunakan untuk membangun sebuah pak yang dapat diindeks

en: --track needs a branch name
id: --track butuh nama cabang

en: --trailer with --only-input does not make sense
id: --trailer dengan --only-input tidak masuk akal

en: --trivial-merge is incompatible with all other options
id: --trivial-merge tidak kompatibel dengan semua opsi lainnya

en: --unpacked=<packfile> no longer supported
id: --unpacked=<berkas pak> tidak didukung lagi

en: --unshallow on a complete repository does not make sense
id: --unshallow pada repositori penuh tidak masuk akal

en: --untracked not supported with --recurse-submodules
id: --untracked tidak didukung dengan --recurse-submodules

en: --url= cannot be used with --all, --regexp or --value
id: --url= tidak dapat digunakan dengan --all, --regexp atau --value

en: --verify with no packfile name given
id: --verify tanpa nama berkas paket diberikan

en: --worktree can only be used inside a git repository
id: --worktree hanya dapat digunakan di dalam repositori git

en: --worktree cannot be used with multiple working trees unless the config
    extension worktreeConfig is enabled. Please read "CONFIGURATION FILE"
    section in "git help worktree" for details
id: --worktree tidak dapat digunakan dengan banyak pohon kerja kecuali
    konfigurasi ekstensi worktreeConfig diaktifkan. Mohon baca bagian
    "CONFIGURATION FILE" di "git help worktree" untuk selengkapnya

en: -C requires a <directory>
id: -C butuh sebuah <direktori>

en: -G requires a non-empty argument
id: -G butuh sebuah argumen bukan kosong

en: -L does not yet support diff formats besides -p and -s
id: -L belum mendukung format diff selain -p dan -s

en: -L<range>:<file> cannot be used with pathspec
id: -L<rentang>:<berkas> tidak dapat digunakan dengan spek jalur

en: -S requires a non-empty argument
id: -S butuh sebuah argumen bukan kosong

en: -c expects a configuration string
id: -c mengharapkan sebuah untai konfigurasi

en: -c requires a <key>=<value> argument
id: -c butuh argumen <kunci>=<nilai>

en: -d needs at least one argument
id: -d butuh setidaknya satu argumen

en: -e needs exactly one argument
id: -e butuh tepat satu argumen

en: -f only makes sense when writing a replacement
id: -f hanya masuk akal ketika menulis pengganti

en: -g needs at least one argument
id: -g butuh setidaknya satu argumen

en: -n requires an argument
id: -n butuh sebuah argumen

en: -z only makes sense with --stdin
id: -z hanya masuk akal dengan --stdin

en: -z option used with unsupported option
id: osi -z digunakan dengan opsi yang tidak didukung

en: .git file absolute/relative path mismatch
id: jalur absolut/relative berkas .git tidak cocok

en: .git file broken
id: berkas .git rusak

en: .git file incorrect
id: berkas .git salah

en: .git is not a file
id: .git bukan berkas

en: 3-way merge if no file level merging required
id: penggabungan 3 arah jika tidak ada penggabungan level berkas yang dibutuhkan

en: 3-way merge in presence of adds and removes
id: penggabungan 3 arah dengan kehadiran penambahan dan penghapusan

en: 4 years, 11 months ago
id: 4 tahun, 11 bulan yang lalu

en: <action>
id: <tindakan>

en: <algorithm>
id: <algoritma>

en: <branch>
id: <cabang>

en: <char>
id: <karakter>

en: <count>
id: <hitungan>

en: <file>
id: <berkas>

en: <kind>
id: <tipe>

en: <mode>,<object>,<path>
id: <mode>,<objek>,<jalur>

en: <n>[,<base>]
id: <n>[,<dasar>]

en: <object-id>
id: <id objek>

en: <object> required with '-%c'
id: <objek> diperlukan dengan '-%c'

en: <object>:<path> required, only <object> '%s' given
id: <objek>:<jalur> diperlukan, hanya <objek> '%s' diberikan

en: <paragraph-break>
id: <pemisah paragraf>

en: <param1>,<param2>...
id: <parameter 1>,<parameter 2>...

en: <path>
id: <jalur>

en: <prefix>
id: <prefiks>

en: <prefix>/
id: <prefiks>/

en: <refname>:<expect>
id: <nama referensi>:<harapan>

en: <rev-opts> are documented in git-rev-list(1)
id: <opsi revisi> didokumentasikan dalam git-rev-list(1)

en: <rev> required with '%s'
id: <revisi> diperlukan dengan '%s'

en: <string>
id: <untai>

en: <subdirectory>/
id: <subdirektori>/

en: <text>
id: <teks>

en: <tree-ish>
id: <mirip-pohon>

en: <version>[,<offset>]
id: <versi>[,<offset>]

en: <when>
id: <kapan>

en: <width>
id: <lebar>

en: <width>[,<name-width>[,<count>]]
id: <lebar>[,<nama lebar>[,<hitungan>]]

en: A CVS server emulator for Git
id: Emulator peladen CVS untuk Git

en: A Git Glossary
id: Glosarium Git

en: A Git core tutorial for developers
id: Tutorial Git dasar untuk pengembang

en: A git directory for '%s' is found locally with remote(s):
id: Sebuah direktori git untuk '%s' ditemukan lokal dengan remote:

en: A portable graphical interface to Git
id: Sebuah antarmuka grafis Git portabel

en: A really simple server for Git repositories
id: Peladen sederhana beneran untuk repositori Git

en: A tool for managing large Git repositories
id: Alat untuk mengelola repositori Git besar

en: A tutorial introduction to Git
id: Tutorial perkenalan Git

en: A tutorial introduction to Git: part two
id: Tutorial perkenalan Git: bagian dua

en: A useful minimum set of commands for Everyday Git
id: Set perintah berguna minimal untuk Git setiap hari

en: Aborting
id: Membatalkan

en: Aborting commit due to empty commit message body.
id: Batalkan komit karena badan pesan komit kosong.

en: Aborting commit due to empty commit message.
id: Batalkan komit karena pesan komit kosong.

en: Aborting commit; you did not edit the message.
id: Batalkan komit; Anda tidak menyunting pesan.

en: Aborting notes merge resolution
id: Membatalkan resolusi penggabungan catatan

en: Aborting.
id: Membatalkan.

en: Action
id: Tindakan

en: Add file contents to the index
id: Tambahkan isi berkas ke indeks

en: Add file contents to the staging area
id: Tambahkan isi berkas ke area penggelaran

en: Add or inspect object notes
id: Tambahkan atau inspeksi catatan objek

en: Add or parse structured information in commit messages
id: Tambah atau urai informasi terstruktur di dalam pesan komit

en: Add untracked
id: Tambahkan tak terlacak

en: Adding existing repo at '%s' to the index
id: Menambahkan repo yang sudah ada pada '%s' ke indeks

en: Adding packfiles to multi-pack-index
id: Menambahkan berkas pak ke indeks multipak

en: Additionally, your index contains uncommitted changes.
id: Selain itu, indeks Anda berisi perubahan tak terkomit.

en: After fixing the above paths, you may want to run `git sparse-checkout reapply`.
id: Setelah memperbarui jalur tersebut, Anda mungkin ingin menjalankan `git sparse-checkout reapply`.

en: After resolving the conflicts, mark them with
    "git add/rm <pathspec>", then run
    "git cherry-pick --continue".
    You can instead skip this commit with "git cherry-pick --skip".
    To abort and get back to the state before "git cherry-pick",
    run "git cherry-pick --abort".
id: Setelah menyelesaikan konflik, tandai dengan
    "git add/rm <spek jalur", lalu jalankan
    "git cherry-pick --continue".
    Atau Anda dapat melewati komit ini dengan "git cherry-pick --skip".
    Untuk membatalkan dan kembali ke keadaan sebelum "git cherry-pick",
    jalankan "git cherry-pick --abort".

en: After resolving the conflicts, mark them with
    "git add/rm <pathspec>", then run
    "git revert --continue".
    You can instead skip this commit with "git revert --skip".
    To abort and get back to the state before "git revert",
    run "git revert --abort".
id: Setelah menyelesaikan konflik, tandai dengan
    "git add/rm <spek jalur>", lalu jalankan
    "git revert --continue".
    Atau Anda dapat melewati komit ini dengan "git revert --skip".
    Untuk membatalkan dan kembali ke keadaan sebelum "git revert",
    jalankan "git revert --abort".

en: All conflicts fixed but you are still merging.
id: Semua konflik sudah selesai tapi Anda masih menggabungkan.

en: Already on '%s'
id: Sudah berada pada '%s'

en: Already up to date with $pretty_name
id: Sudah terbaru dengan $pretty_name

en: Already up to date.
id: Sudah terbaru.

en: Already up to date. (nothing to squash)
id: Sudah diperbarui. (tidak ada yang bisa dilumat)

en: An alternate computed from a superproject's alternate is invalid.
    To allow Git to clone without an alternate in such a case, set
    submodule.alternateErrorStrategy to 'info' or, equivalently, clone with
    '--reference-if-able' instead of '--reference'.
id: Sebuah pengganti yang dihitung dari pengganti proyek super tidak valid.
    Untuk memperbolehkan Git untuk kloning tanpa pengganti dalam kasus seperti
     itu, setel submodule.alternateErrorStrategy ke 'info' atau yang sama,
    kloning degan '--reference-if-able' daripada '--reference'.

en: An empty message aborts the commit.
id: Pesan kosong membatalkan komit.

en: An overview of recommended workflows with Git
id: Selayang pandang alur kerja yang direkomendasikan dengan Git

en: Ancillary Commands / Interrogators
id: Perintah Tambahan / Pemeriksa

en: Ancillary Commands / Manipulators
id: Perintah Tambahan / Peubah

en: Annotate file lines with commit information
id: Anotasi baris berkas dengan informasi komit

en: Applied autostash.
id: Stase otomatis diterapkan.

en: Applied patch %s cleanly.
id: Tambalan %s diterapkan dengan rapi.

en: Applied patch to '%s' cleanly.
id: Tambalan diterapkan ke '%s' dengan rapi.

en: Applied patch to '%s' with conflicts.
id: Tambalan diterapkan ke '%s' dengan konflik.

en: Applies a quilt patchset onto the current branch
id: Terapkan set tambalan quilt pada cabang saat ini

en: Apply a patch to files and/or to the index
id: Terapkan tambalan pada berkas dan/atau pada indeks

en: Apply a series of patches from a mailbox
id: Terapkan rangkaian tambalan dari kotak surat

en: Apply addition to index [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penambahan ke indeks [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penambahan pada indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply addition to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penambahan pada pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penghapusan ke indeks [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penghapusan pada indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply deletion to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan penghapusan pada pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to index [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan perubahan mode ke indeks [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan perubahan mode pada indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply mode change to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan perubahan mode pada pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply the changes introduced by some existing commits
id: Terapkan perubahan yang dimasukkan oleh beberapa komit yang ada

en: Apply them to the worktree anyway?
id: Tetap terapkan pada pohon kerja?

en: Apply this hunk to index [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan bingkah ini ke indeks [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan bingkah ini pada indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply this hunk to worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Terapkan bingkah ini pada pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Apply? [y]es/[n]o/[e]dit/[v]iew patch/[a]ccept all:
id: Terapkan? [y]a/[n] tidak/[e] sunting/[v] lihat tambalan/terim[a] semua:

en: Applying autostash resulted in conflicts.
id: Menerapkan stase otomatis menghasilkan konflik.

en: Applying patch %%s with %d reject... | Applying patch %%s with %d rejects...
id[0]: Menerapkan tambalan %%s dengan %d penolakan...
id[1]: Menerapkan tambalan %%s dengan %d penolakan...

en: Applying: %.*s
id: Menerapkan: %.*s

en: Are you sure [Y/n]?
id: Anda yakin [Y/n]?

en: Are you sure you want to use <%s> [y/N]?
id: Anda yakin ingin menggunakan <%s> [y/N]?

en: Argument not supported for format '%s': -%d
id: Argumen tidak didukung untuk format '%s': -%d

en: Authentication failed for '%s'
id: Autentikasi gagal untuk '%s'

en: Author identity unknown
id: Identitas pengarang tidak dikenal

en: Auto packing the repository for optimum performance.
id: Mempak otomatis repositori untuk performa optimal.

en: Auto packing the repository in background for optimum performance.
id: Mempak otomatis repositori di latar belakang untuk performa optimal.

en: Auto-merging %s
id: Menggabungkan otomatis %s

en: Automated merge did not work.
id: Penggabungan otomatis tidak bekerja.

en: Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result.
id: Penggabungan otomatis gagal; selesaikan konflik lalu komit hasilnya.

en: Automatic merge went well; stopped before committing as requested
id: Penggabungan otomatis berjalan baik; berhenti sebelum mengkomit seperti yang diminta

en: Automatic notes merge failed. Fix conflicts in %s and commit the result with 'git notes merge --commit', or abort the merge with 'git notes merge --abort'.
id: Penggabungan catatan otomatis gagal. Selesaikan konflik dalam %s dan komit hasilnya dengan 'git notes merge --commit', atau batalkan penggabungan dengan 'git notes merge --abort'.

en: Autostash exists; creating a new stash entry.
id: Stase otomatis sudah ada; membuat entri stase baru.

en: Available custom strategies are:
id: Strategi kustom yang tersedia:

en: Available strategies are:
id: Strategi yang tersedia:

en: BHFI changed '%ls'
id: BHFI mengubah '%ls'

en: BOM is prohibited in '%s' if encoded as %s
id: BOM tidak diperbolehkan di '%s' jika dikodekan sebagai %s

en: BOM is required in '%s' if encoded as %s
id: BOM diperlukan di '%s' jika dikodekan sebagai %s

en: Backend for fast Git data importers
id: Tulang punggung untuk importir data Git

en: Bad %s value: '%s'
id: Nilai %s jelek: '%s'

en: Bad bisect_write argument: %s
id: argument bisect_write jelek: %s

en: Bad branch.%s.mergeoptions string: %s
id: Untai branch.%s.mergeoptions jelek: %s

en: Bad notes.rewriteMode value: '%s'
id: Nilai notes.rewriteMode jelek: '%s'

en: Bad rev input (not a commit): %s
id: Masukan revisi jelek (bukan sebuah komit): %s

en: Bad rev input: %s
id: Masukan revisi jelek: %s

en: Bad value '%s' in environment '%s'
id: Nilai jelek '%s' dalam lingkungan '%s'

en: Badly quoted content in file '%s': %s
id: Kontent terkutip jelek dalam berkas '%s': %s

en: Batch objects requested on stdin (or --batch-all-objects)
id: Objek batch diminta pada masukan standar (atau --batch-all-objects)

en: Bidirectional operation between a Subversion repository and Git
id: Operasi dua arah antara repositori Subversion dan Git

en: Bisecting: %d revision left to test after this %s
     | Bisecting: %d revisions left to test after this %s
id[0]: Membagi dua: %d revisi tersisa untuk diuji setelah ini %s
id[1]: Membagi dua: %d revisi tersisa untuk diuji setelah ini %s

en: Bisecting: a merge base must be tested
id: Membagi dua: dasar penggabungan harus diuji

en: Blaming lines
id: Menyalahkan baris

en: Build a tree-object from ls-tree formatted text
id: Bangun objek pohon dari teks berformat ls-tree

en: Build pack index file for an existing packed archive
id: Bangun berkas indeks pak dari arsip terpak yang sudah ada

en: By default, deleting the current branch is denied, because the next
    'git clone' won't result in any file checked out, causing confusion.
    
    You can set 'receive.denyDeleteCurrent' configuration variable to
    'warn' or 'ignore' in the remote repository to allow deleting the
    current branch, with or without a warning message.
    
    To squelch this message, you can set it to 'refuse'.
id: Secara asali, menghapus cabang saat ini tidak diperbolehkan, karena
    'git clone' selanjutnya tidak berujung pada berkas apapun ter-checkout,
    dan mengakibatkan kebingungan.
    Anda dapat menyetel variabel konfigurasi 'receive.denyDeleteCurrent' ke
    'warn' atau 'ignore' di dalam repositori remote untuk memperbolehkan
    menghapus cabang saat ini, dengan atau tanpa pesan peringatan.
    
    Untuk mematikan pesan ini, Anda dapat menyetelnya ke 'refuse'.

en: By default, updating the current branch in a non-bare repository
    is denied, because it will make the index and work tree inconsistent
    with what you pushed, and will require 'git reset --hard' to match
    the work tree to HEAD.
    
    You can set the 'receive.denyCurrentBranch' configuration variable
    to 'ignore' or 'warn' in the remote repository to allow pushing into
    its current branch; however, this is not recommended unless you
    arranged to update its work tree to match what you pushed in some
    other way.
    
    To squelch this message and still keep the default behaviour, set
    'receive.denyCurrentBranch' configuration variable to 'refuse'.
id: Secara asali, memperbarui cabang saat ini di dalam repositori non-bare
    tidak diperbolehkan, karena akan membuat indeks dan pohon kerja inkonsisten
    dengan yang Anda dorong, dan akan memerlukan 'git reset --hard' untuk
    mencocokkan pohon kerja dengan HEAD.
    
    Anda dapat menyetel variabel konfigurasi 'receive.denyCurrentBranch' ke
    'ignore' atau 'warn' di repositori remote untuk memperbolehkan dorong ke
    cabang saat itu; tetapi tidak disarankan kecuali Anda dapat memperbarui
    pohon kerjanya agar cocok dengan apa yang Anda dorong dengan cara lain.
    
    Untuk mematikan pesan ini dan tetap menjaga kebiasaan asali, setel
    variabel konfigurasi 'receive.denyCurrentBranch' ke 'refuse'.

en: Bye.
id: Sampai jumpa.

en: CA path "%s" does not exist
id: Jalur CA "%s" tidak ada

en: CONFLICT (%s): Merge conflict in %s
id: KONFLIK (%s): Konflik penggabungan di %s

en: CONFLICT (directory rename split): Unclear where to rename %s to; it was renamed to multiple other directories, with no destination getting a majority of the files.
id: KONFLIK (pemecahan penamaan ulang direktori): Tidak jelas kemana menamakan ulang %s; itu dinamai ulang ke banyak direktori lainnya, dengan tiada tujuan mendapatkan mayoritas berkas.

en: CONFLICT (distinct types): %s had different types on each side; renamed both of them so each can be recorded somewhere.
id: KONFLIK (tipe berbeda): %s punya tipe berbeda pada setiap sisi; kedua-duanya dinamai ulang sehingga masing-masing dapat direkam di suatu tempat.

en: CONFLICT (distinct types): %s had different types on each side; renamed one of them so each can be recorded somewhere.
id: KONFLIK (tipe berbeda): %s punya tipe berbeda pada setiap sisi; salah satunya dinamai ulang sehingga masing-masing dapat direkam di suatu tempat.

en: CONFLICT (file location): %s added in %s inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
id: KONFLIK (lokasi berkas): %s menambahkan %s di dalam sebuah direktori yang dinamai ulang di %s, menyarankan mungkin dipindahkan ke %s.

en: CONFLICT (file location): %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s, suggesting it should perhaps be moved to %s.
id: KONFLIK (lokasi berkas): %s dinamai ulang ke %s di %s, di dalam sebuah direktori yang dinamai ulang di %s, menyarankan mungkin dipindahkan ke %s.

en: CONFLICT (file/directory): directory in the way of %s from %s; moving it to %s instead.
id: KONFLIK (berkas/direktori): direktori di jalan %s dari %s; memindahkan ke %s sebagai gantinya.

en: CONFLICT (implicit dir rename): Cannot map more than one path to %s; implicit directory renames tried to put these paths there: %s
id: KONFLIK (penamaan ulang direktori implisit): Tidak dapat memetakan lebih dari satu jalur ke %s; penamaan ulang direktori implisit mencoba menempatkan jalur tersebut di sana: %s

en: CONFLICT (implicit dir rename): Existing file/dir at %s in the way of implicit directory rename(s) putting the following path(s) there: %s.
id: KONFLIK (penamaan ulang direktori implisit): Berkas/direktori yang sudah ada pada %s saat penamaan ulang direktori menempatkan jalur berikut di sana: %s.

en: CONFLICT (modify/delete): %s deleted in %s and modified in %s.  Version %s of %s left in tree.
id: KONFLIK (pengubahan/penghapusan): %s dihapus di %s dan diubah di %s. Versi %s dari %s ditinggalkan di dalam pohon.

en: CONFLICT (rename involved in collision): rename of %s -> %s has content conflicts AND collides with another path; this may result in nested conflict markers.
id: KONFLIK (penamaan ulang terlibat di dalam tabrakan): penamaan ulang %s -> %s punya konflik konten DAN bertabrakan dengan jalur yang lain; ini mungkin menghasilkan penanda konflik bersarang.

en: CONFLICT (rename/delete): %s renamed to %s in %s, but deleted in %s.
id: KONFLIK (penamaan ulang/penghapusan): %s dinamai ulang ke %s di %s, tetapi dihapus di %s.

en: CONFLICT (rename/rename): %s renamed to %s in %s and to %s in %s.
id: KONFLIK (penamaan ulang/penamaan ulang): %s dinamai ulang ke %s di %s dan ke %s di %s.

en: CRLF would be replaced by LF in %s
id: CRLF akan digantikan oleh LF di %s

en: Can merge only exactly one commit into empty head
id: Hanya bisa menggabungkan tepantnya satu komit ke kepala kosong

en: Can not do reflog for '%s': %s
id: Tidak dapat melakukan reflog untuk '%s': %s

en: Can't use --patch and --include-untracked or --all at the same time
id: Tidak dapat menggunakan --patch dan --include-untracked atau --all pada waktu yang bersamaan

en: Can't use --staged and --include-untracked or --all at the same time
id: Tidak dapat menggunakan --staged dan --include-untracked atau --all pada waktu yang bersamaan

en: Cannot $action: You have unstaged changes.
id: Tidak dapat $action: Anda punya perubahan tak tergelar.

en: Cannot $action: Your index contains uncommitted changes.
id: Tidak dapat $action: Indeks Anda berisi perubahan tak terkomit.

en: Cannot access work tree '%s'
id: Tidak dapat mengakses pohon kerja '%s'

en: Cannot add notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
id: Tidak dapat menambahkan catatan. Catatan yang sudah ada ditemukan untuk objek %s. Gunakan '-f' untuk menimpa catatan yang sudah ada

en: Cannot autostash
id: Tidak dapat menstase otomatis

en: Cannot change unmerged .gitmodules, resolve merge conflicts first
id: Tidak dapat mengubah .gitmodules yang tak tergabung, selesaikan konflik penggabungan terlebih dahulu

en: Cannot chdir to $cdup, the toplevel of the working tree
id: tidak dapat berganti direktori ke $cdup, level atas dari pohon kerja

en: Cannot come back to cwd
id: tidak dapat kembali ke direktori kerja saat ini

en: Cannot commit uninitialized/unreferenced notes tree
id: Tidak dapat mengkomit pohon catatan tak dinisialisasi/tak dirujuk

en: Cannot copy notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
id: Tidak dapat menyalin catatan. Catatan yang sudah ada ditemukan untuk %s. Gunakan '-f' untuk menimpa catatan yang sudah ada

en: Cannot determine remote HEAD
id: Tidak dapat menentukan HEAD remote

en: Cannot do %s reset with paths.
id: Tidak dapat lakukan reset %s dengan jalur.

en: Cannot do a %s reset in the middle of a merge.
id: Tidak dapat lakukan reset %s di tengah-tengah penggabungan.

en: Cannot fast-forward to multiple branches.
id: Tidak dapat maju cepat ke banyak cabang.

en: Cannot fast-forward your working tree.
    After making sure that you saved anything precious from
    $ git diff %s
    output, run
    $ git reset --hard
    to recover.
id: Tidak dapat maju-cepat pohon kerja Anda.
    Setelah Anda yakin Anda simpan apapun yang penting dari keluaran
    $ git diff %s,
    jalankan
    $ git reset --hard
    untuk memulihkan.

en: Cannot fetch both %s and %s to %s
id: tidak dapat mengambil baik %s dan %s ke %s

en: Cannot initialize stash
id: Tidak dapat menginisialisasi stase

en: Cannot merge multiple branches into empty head.
id: Tidak dapat menggabungkan banyak cabang ke kepala kosong.

en: Cannot open existing pack file '%s'
id: tidak dapat membuka berkas paket yang ada '%s'

en: Cannot open existing pack idx file for '%s'
id: tidak dapat membuka berkas indeks paket untuk '%s'

en: Cannot overwrite
id: Tidak dapat menimpa

en: Cannot prepare timestamp regexp %s
id: Tidak dapat menyiapkan ekspresi reguler stempel waktu %s

en: Cannot read HEAD
id: Tidak dapat membaca HEAD

en: Cannot read index
id: Tidak dapat membaca indeks

en: Cannot rebase onto multiple branches.
id: Tidak dapat mendasarkan ulang pada banyak cabang.

en: Cannot record working tree state
id: Tidak dapat merekam keadaan pohon kerja

en: Cannot remove worktree changes
id: Tidak dapat menghapus perubahaan pohon kerja

en: Cannot rewrite branches: You have unstaged changes.
id: Tidak dapat menulis ulang cabang: Anda punya perubahan tak tergelar.

en: Cannot run git format-patch from outside a repository
id: tidak dapat menjalankan git format-patch diluar repositori

en: Cannot save the current index state
id: Tidak dapat menyimpan keadaan indeks saat ini

en: Cannot save the current staged state
id: Tidak dapat menyimpan keadaan tergelar saat ini

en: Cannot save the current status
id: Tidak dapat menyimpan status saat ini

en: Cannot save the current worktree state
id: Tidak dapat menyimpang keadaan pohon kerja saat ini

en: Cannot save the untracked files
id: Tidak dapat menyimpan berkas tak terlacak

en: Cannot switch branch to a non-commit '%s'
id: Tidak dapat mengganti cabang ke bukan komit '%s'

en: Cannot update %s with %s
id: Tidak dapat memperbarui %s dengan %s

en: Cannot update paths and switch to branch '%s' at the same time.
id: Tidak dapat memperbarui jalur dan mengganti ke cabang '%s' dalam waktu yang bersamaan.

en: Cannot update submodule:
    %s
id: Tidak dapat memperbarui submodul:
    %s

en: Change or optimize batch output
id: Ubah atau optimalkan keluaran batch

en: Changes from %s to %s:
id: Perubahan dari %s ke %s:

en: Changes not staged for commit:
id: Perubahan yang tidak digelar untuk komit:

en: Changes to %s:
id: Perubahan unuk %s:

en: Changes to be committed:
id: Perubahan yang akan dikomit:

en: Check object existence or emit object contents
id: Periksa keberadaan objek atau keluarkan isi objek

en: Check the GPG signature of commits
id: Periksa tandatangan GPG komit

en: Check the GPG signature of tags
id: Periksa tandatangan GPG tag

en: Checking %s
id: Memeriksa %s

en: Checking %s %s
id: Memeriksa %s %s

en: Checking %s link
id: Memeriksa tautan %s

en: Checking cache tree of %s
id: Memeriksa pohon tembolok %s

en: Checking connectivity
id: Memeriksa konektivitas

en: Checking connectivity (%d objects)
id: Memerika konektivitas (%d objek)

en: Checking object directories
id: Memeriksa direktori objek

en: Checking object directory
id: Memeriksa direktori objek

en: Checking objects
id: Memeriksa objek

en: Checking patch %s...
id: Memeriksa tambalan %s...

en: Checking ref database
id: Memeriksa basis referensi

en: Checking references consistency
id: Memeriksa konsistensi referensi

en: Checking reflog %s->%s
id: Memeriksa log referensi %s->%s

en: Checking rename of '%s' to '%s'
id: Memeriksa penamaan ulang '%s' ke '%s'

en: Cherry-pick currently in progress.
id: Petik ceri sedang berjalan.

en: Cherry-picking is not possible because you have unmerged files.
id: Pemetikan ceri tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Chunk-based file formats
id: Berkas format berbasis bingkah

en: Cleanup unnecessary files and optimize the local repository
id: Bersihkan berkas yang tak perlu dan optimalkan repositori lokal

en: Cleared directory '%s'
id: Direktori '%s' dibersihkan

en: Clearing commit marks in commit graph
id: Membersihkan penanda komit di grafik komit

en: Clone a repository into a new directory
id: Salin repositori ke dalam direktori baru

en: Clone succeeded, but checkout failed.
    You can inspect what was checked out with 'git status'
    and retry with 'git restore --source=HEAD :/'
id: Klon sukses, tapi checkout gagal.
    Anda dapat periksa apa yang dicheckout dengan 'git status'
    dan coba lagi dengan 'git restore --source=HEAD :/'

en: Cloning into '%s'...
id: Kloning ke '%s'...

en: Cloning into bare repository '%s'...
id: Kloning ke repositori bare '%s'...

en: Collect information for user to file a bug report
id: Kumpulkan informasi agar pengguna melaporkan laporan bug

en: Collecting commits from input
id: Mengumpulkan komit dari masukan

en: Collecting referenced commits
id: Mengumpulkan komit tereferensi

en: Command aliases
id: Alias perintah

en: Commit %s does not have a GPG signature.
id: Komit %s tidak punya tandatangan GPG.

en: Commit %s has a bad GPG signature allegedly by %s.
id: Komit %s punya tandatangan GPG tak jelek, dituduh sebagai %s.

en: Commit %s has a good GPG signature by %s
id: Komit %s punya tandatangan GPG bagus oleh %s

en: Commit %s has an untrusted GPG signature, allegedly by %s.
id: Komit %s punya tandatangan GPG tak dipercaya, dituduh sebagai %s.

en: Commit Body is:
id: Badan komit adalah:

en: Commit contents options
id: Opsi isi komit

en: Commit message options
id: Opsi pesan komit

en: Committer identity unknown
id: Identitas pengkomit tidak dikenal

en: Committing is not possible because you have unmerged files.
id: Pengkomitan tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Committing unmerged notes
id: Mengkomitkan catatan tak tergabung

en: Common Git shell script setup code
id: kode penyusunan skrip cangkang umum Git

en: Compare a tree to the working tree or index
id: Bandingkan pohon kepada pohon kerja atau indeks

en: Compare the content and mode of provided blob pairs
id: Bandingkan isi dan mode pasangan blob yang disediakan

en: Compare two commit ranges (e.g. two versions of a branch)
id: Bandingkan dua rentang komit (misalnya dua versi cabang)

en: Compares files in the working tree and the index
id: Bandingkan berkas di dalam pohon kerja dan indeks

en: Compares the content and mode of blobs found via two tree objects
id: Bandingkan isi dan mode blob yang ditemukan lewat dua objek pohon

en: Compressing objects
id: Memampatkan objek

en: Compressing objects by path
id: Memampatkan objek berdasarkan jalur

en: Compute object ID and optionally create an object from a file
id: Hitung ID objek dan buat objeck dari berkas (opsional)

en: Compute unique ID for a patch
id: Hitung ID unik untuk sebuah tambalan

en: Computing commit changed paths Bloom filters
id: Menghitung komit yang berubah jalurnya oleh penyaring Bloom

en: Computing commit graph generation numbers
id: Menghitung jumlah pembuatan grafik komit

en: Computing commit graph topological levels
id: Menghitung tingat topologis grafik komit

en: Config file location
id: Lokasi berkas konfigurasi

en: ConnectNamedPipe failed for '%s' (%lu)
id: ConnectNamedPipe gagal untuk '%s' (%lu)

en: Context reduced to (%ld/%ld) to apply fragment at %d
id: Konteks dikurangi menjadi (%ld/%ld) untuk terapkan pecahan pada %d

en: Continuing in %0.1f seconds, assuming that you meant '%s'.
id: Melanjutkan dalam %0.1f detik, mengasumsikan bahwa maksud Anda '%s'.

en: Continuing under the assumption that you meant '%s'.
id: Melanjutkan di bawah asumsi bahwa maksud Anda '%s'.

en: Copy files from the index to the working tree
id: Salin berkas dari indeks ke pohon kerja

en: Corrupt MERGE_HEAD file (%s)
id: Berkas MERGE_HEAD (%s) rusak

en: Could not access submodule '%s'
id: Tidak dapat mengakses submodul '%s'

en: Could not access submodule '%s' at commit %s
id: Tidak dapat mengakses submodul '%s' pada komit %s

en: Could not apply %s... %.*s
id: Tidak dapat menerapkan %s... %.*s

en: Could not create directory for '%s'
id: Tidak dapat membuat direktori untuk '%s'

en: Could not create new root commit
id: tidak dapat membuat komit akar baru

en: Could not delete %s
id: Tidak dapat menghapus %s

en: Could not detach HEAD
id: Tidak dapat melepas HEAD

en: Could not execute the todo command
    
        %.*s
    It has been rescheduled; To edit the command before continuing, please
    edit the todo list first:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue
id: Tidak dapat mengeksekusi perintah todo
    
        %.*s
    Itu sudah dijadwalkan ulang; Untuk menyunting perintah sebelum melanjutkan,
    mohon sunting daftar todo terlebih dahulu:
    
        git rebase --edit-todo
        git rebase --continue

en: Could not fetch %s
id: Tidak dapat mengambil %s

en: Could not find a tracked remote branch, please specify <upstream> manually.
id: Tidak dapat menemukan cabang remote terlacak, mohon sebutkan <hulu>
    secara manual.

en: Could not find merge strategy '%s'.
id: Tidak dapat menemukan strategi penggabungan '%s'.

en: Could not find section in .gitmodules where path=%s
id: Tidak dapat menemukan bagian .gitmodules dimana path=%s

en: Could not get fetch map for refspec %s
id: Tidak dapat mendapatkan peta pengambilan untuk spek referensi %s

en: Could not make %s writable by group
id: Tidak dapat membuat %s bisa ditulis oleh grup

en: Could not merge %.*s
id: Tidak dapat menggabungkan %.*s

en: Could not open commit-graph '%s'
id: Tidak dapat membuka grafik komit '%s'

en: Could not parse HEAD^{tree}
id: Tidak dapat menguraikan HEAD^{tree}

en: Could not parse object '%s'
id: Tidak dapat menguraikan objek '%s'

en: Could not parse object '%s'.
id: Tidak dapat mengurai objek '%s'.

en: Could not read from '%s'
id: Tidak dapat membaca dari '%s'

en: Could not read from remote repository.
    
    Please make sure you have the correct access rights
    and the repository exists.
id: Tidak dapat membaca dari repositori remote.
    
    Mohon pastikan Anda punya hak akses yang benar dan repositori ada.

en: Could not read the index
id: Tidak dapat membaca indeks

en: Could not remove .gitmodules entry for %s
id: Tidak dapat menghapus entri .gitmodules untuk %s

en: Could not remove config section '%s'
id: Tidak dapat menghapus bagian konfigurasi '%s'

en: Could not remove submodule work tree '%s'
id: Tidak dapat menghapus pohon kerja submodul '%s'

en: Could not rename config section '%s' to '%s'
id: Tidak dapat menamai ulang bagian konfigurasi '%s' ke '%s'

en: Could not reset index file to revision '%s'.
id: Tidak dapat menyetel ulang berkas indeks ke revisi '%s'.

en: Could not resolve HEAD to a commit
id: tidak dapat menguraikan komit HEAD ke sebuah komit

en: Could not run 'git rev-list <commits> --not --remotes -n 1' command in submodule %s
id: Tidak dapat menjalankan perintah 'git rev-list <komit> --not --remotes -n 1' dalam submodul %s

en: Could not run 'git rev-list'
id: Tidak dapat menjalankan 'git rev-list'

en: Could not run 'git status --porcelain=2' in submodule %s
id: Tidak dapat menjalankan 'git status --porcelain=2' dalam submodul %s

en: Could not set SSL backend to '%s': already set
id: Tidak dapat menyetel tulang punggung SSL ke '%s': sudah disetel

en: Could not set SSL backend to '%s': cURL was built without SSL backends
id: Tidak dapat menyetel tulang punggung SSL ke '%s': cURL dibangun tanpa tulang punggung SSL

en: Could not set up %s
id: Tidak dapat menyiapkan %s

en: Could not setup master '%s'
id: Tidak dapat mengatur master '%s'

en: Could not spawn pack-objects
id: Tidak dapat menghidupkan pack-objects

en: Could not unset core.worktree setting in submodule '%s'
id: Tidak dapat batal setel setelan core.worktree dalam submodul '%s'

en: Could not update .gitmodules entry %s
id: Tidak dapat memperbarui entri .gitmodules %s

en: Could not write new index file.
id: Tidak dapat menulis berkas indeks baru.

en: Could not write object file
id: Tidak dapat menulis berkas objek

en: Count unpacked number of objects and their disk consumption
id: Hitung jumlah berkas tak terlacak dan penggunaan disknya

en: Counting objects
id: Menghitung objek

en: Counting referenced objects
id: Menghitung objek tereferensi

en: Create a new commit object
id: Buat objek komit baru

en: Create a packed archive of objects
id: Buat arsip terpak dari objek

en: Create a tree object from the current index
id: Buat objek pohon dari indeks saat ini

en: Create an archive of files from a named tree
id: Buat arsip berkas dari pohon bernama

en: Create an empty Git repository or reinitialize an existing one
id: Buat repositori Git kosong atau inisialisasi ulang yang sudah ada

en: Create, list, delete or verify a tag object signed with GPG
id: Buat, daftar, hapus atau verifikasi objek tag yang ditandatangani dengan GPG

en: Create, list, delete refs to replace objects
id: Buat, daftar, hapus referensi untuk mengganti objek

en: Created autostash: %s
id: Stase otomatis dibuat: %s

en: Created new report at '%s'.
id: Laporan baru dibuat pada '%s'.

en: Creates a tag object with extra validation
id: Buat objek tag dengan validasi ekstra

en: Creates a temporary file with a blob's contents
id: Buat berkas sementara dengan isi blob

en: Creating an empty commit: %.*s
id: Membuat sebuah komit kosong: %.*s

en: Current branch %s is up to date, rebase forced.
id: Cabang saat ini %s terbaru, pendasaran ulang dipaksa.

en: Current branch %s is up to date.
id: Cabang saat ini %s terbaru.

en: Debug gitignore / exclude files
id: Nirkutukan berkas gitignore / exclude

en: Defining attributes per path
id: Tentukan atribut tiap jalur

en: Defining submodule properties
id: Menentukan properti submodul

en: Delegation control is not supported with cURL < 7.22.0
id: Kontrol delegasi tidak didukung oleh cURL < 7.22.0

en: Deleted branch %s (was %s).
id: Cabang %s (yaitu %s) dihapus.

en: Deleted remote-tracking branch %s (was %s).
id: Cabang pelacak remote %s (yaitu %s) dihapus.

en: Deleted replace ref '%s'
id: Referensi penggantian '%s' dihapus

en: Deleted tag '%s' (was %s)
id: Tag '%s' (yaitu %s) dihapus

en: Delta compression using up to %d threads
id: Kompresi delta menggunakan sampai %d utas

en: Developer-facing file formats, protocols and other interfaces
id: Antarmuka menghadap-pengembang format berkas, protokol, dan lainnya

en: Did you forget to 'git add'?
id: Anda lupa untuk 'git add'?

en: Did you hand edit your patch?
    It does not apply to blobs recorded in its index.
id: Apakah Anda menyunting tambalan Anda?
    Itu tidak diterapkan ke blob yang direkam dalam indeksnya.

en: Diff algorithm options
id: Opsi algoritma diff

en: Diff output format options
id: Opsi format keluaran diff

en: Diff rename options
id: Opsi penamaan ulang diff

en: Directory %s is in index and no submodule?
id: Direktori %s di dalam indeks dan tidak ada submodul?

en: Dirty index: cannot apply patches (dirty: %s)
id: Indeks kotor: tidak dapat menerapkan tambalan (kotor: %s)

en: Discard addition from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang penambahan dari indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard addition from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang penambahan dari pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang penghapusan dari indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard deletion from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang penghapusan dari pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard mode change from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang perubahan mode dari indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard mode change from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang perubahan mode dari pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from index and worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang bingkah ini dari indeks dan pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Discard this hunk from worktree [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Buang bingkah ini dari pohon kerja [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Display data in columns
id: Tampilkan data dalam kolom

en: Display gitattributes information
id: Perlihatkan informasi gitattributes

en: Display help information about Git
id: Perlihatkan bantuan mengenai Git

en: Display options
id: Tampilkan opsi

en: Display version information about Git
id: Perlihatkan info versi Git

en: Diverging branches can't be fast-forwarded, you need to either:
    
    	git merge --no-ff
    
    or:
    
    	git rebase
id: Cabang yang menyebar tidak dapat dimajucepatkan, Anda perlu salah satu dari:
    
    	git merge --no-ff
    
    atau:
    
    	git rebase

en: Do not modify or remove the line above.
    Everything below it will be ignored.
id: Jangan ubah atau hapus baris diatas.
    Semua dibawahnya akan diabaikan.

en: Do you really want to send %s? [y|N]:
id: Anda benar-benar ingin mengirim %s? [y|N]:

en: Do you want me to do it for you [Y/n]?
id: Anda ingin saya melakukannya untuk Anda [Y/n]

en: Does not point to a valid commit '%s'
id: Tidak menunjuk pada komit yang valid '%s'

en: Download from a remote Git repository via HTTP
id: Unduh dari repositori Git remote lewat HTTP

en: Download missing objects in a partial clone
id: Unduh objek yang hilang dalam klon parsial

en: Download objects and refs from another repository
id: Unduh objek dan referensi dari repositori yang lain

en: Dropped %s (%s)
id: %s (%s) dijatuhkan

en: Dry-OK. Log says:
id: Uji-coba-OK. Log berkata:

en: Dry-Sent %s
id: Uji-coba-Terkirim %s

en: EXPERIMENTAL: Replay commits on a new base, works with bare repos too
id: EKSPERIMENTAL: Mainkan ulang komit pada dasar baru, dan juga bekerja pada repositori bare

en: Emit [broken] object attributes
id: Keluarkan atribut objek [rusak]

en: Emit object (blob or tree) with conversion or filter (stand-alone, or with batch)
id: Keluarkan objek (blob atau pohon) dengan konversi atau saringan (berdiri sendiri atau dengan batch)

en: Empty commit message.
id: Pesan komit kosong

en: Enabled Hooks
id: Kait Aktif

en: Ensures that a reference name is well formed
id: Pastikan bahwa nama referensi baik dan benar

en: Entering '%s'
id: Memasuki '%s'

en: Entry '%s' overlaps with '%s'.  Cannot bind.
id: Entri '%s' tumpang tindih dengan '%s'. Tidak dapat mengikat.

en: Enumerating cruft objects
id: Menghitung objek sisa

en: Enumerating objects
id: Menghitung objek

en: Error building trees
id: Kesalahan membangun pohon

en: Error: Cannot export nested tags unless --mark-tags is specified.
id: Kesalahan: Tidak dapat mengekspor tag bersarang kecuali jika --mark-tags disebutkan.

en: Error: Your local changes to the following files would be overwritten by merge
id: Kesalahan: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh penggabungan

en: Errors during submodule fetch:
    %s
id: Kesalahan saat pengambilan submodul:
    %s

en: Escape character '\' not allowed as last character in attr value
id: Karakter pelarian '\' tidak diperbolehkan sebagai karakter terakhir dalam nilai atribut

en: Executing: %s
id: Mengeksekusi: %s

en: Execution of '%s %s' failed in submodule path '%s'
id: Eksekusi '%s %s' gagal di jalur submodul '%s'

en: Exiting because of an unresolved conflict.
id: Keluar karena sebuah konflik tak terselesaikan.

en: Exiting because of unfinished merge.
id: Keluar karena penggabungan belum selesai.

en: Expanding reachable commits in commit graph
id: Memperluas komit yang dapat dijangkau di grafik komit

en: Expected 'mark' command, got %s
id: Perintah 'mark' diharapkan, dapat %s

en: Expected 'to' command, got %s
id: Perintah 'to' diharapkan, dapat %s

en: Expected format name:filename for submodule rewrite option
id: Format nama:nama berkas diharapkan untuk operasi penulisan ulang submodul

en: Expected git repo version <= %d, found %d
id: Versi repositori git diharapkan <= %d, dapat %d

en: Expecting a full ref name, got %s
id: Mengharapkan nama referensi penuh, dapat %s

en: Export a single commit to a CVS checkout
id: Ekspor satu komit tunggal ke checkout CVS

en: External commands
id: Perintah eksternal

en: Extract commit ID from an archive created using git-archive
id: Ekstrak ID komit dari arsip yang dibuat dengan git-archive

en: Extracts patch and authorship from a single e-mail message
id: Ekstrak berkas dan kepengarangan dari pesan surel tunggal

en: Failed to add submodule '%s'
id: Tidak dapat menambahkan submodul '%s'

en: Failed to clone '%s' a second time, aborting
id: Gagal mengkloning '%s' untuk kedua kalinya, batalkan

en: Failed to clone '%s'. Retry scheduled
id: Gagal mengkloning '%s'. Percobaan ulang dijadwalkan

en: Failed to convert object from %s to %s
id: Gagal mengkonversi objek dari %s ke %s

en: Failed to copy notes from '%s' to '%s'
id: Gagal menyalin catatan dari '%s' ke '%s'

en: Failed to find tree of %s.
id: Gagal menemukan pohon dari %s.

en: Failed to find tree of HEAD.
id: Gagal menemukan pohon HEAD.

en: Failed to fstat %s: %s
id: Gagal men-fstat %s: %s

en: Failed to merge in the changes.
id: Gagal menggabungkan perubahan.

en: Failed to merge submodule %s
id: Gagal menggabungkan submodul %s

en: Failed to merge submodule %s (commits don't follow merge-base)
id: Gagal menggabungkan submodul %s (komit tidak mengikuti dasar penggabungan)

en: Failed to merge submodule %s (commits not present)
id: Gagal menggabungkan submodul %s (komit tidak ada)

en: Failed to merge submodule %s (no merge base)
id: Gagal menggabungkan submodul %s (tidak ada dasar penggabungan)

en: Failed to merge submodule %s (not checked out)
id: Gagal menggabungkan submodul %s (tidak di-checkout)

en: Failed to merge submodule %s, but a possible merge resolution exists: %s
id: Gagal menggabungkan submodul %s, tetapi ada kemungkinan penyelesaian penggabungan: %s

en: Failed to merge submodule %s, but multiple possible merges exist:
    %s
id: Gagal menggabungkan submodul %s, tetapi ada banyak penggabungan yang mungkin:
    %s

en: Failed to open %s.final: %s
id: Gagal membuka %s.final: %s

en: Failed to open %s: %s
id: Gagal membuka %s: %s

en: Failed to open for writing %s: %s
id: Gagal membuka untuk menulis %s: %s

en: Failed to opendir %s: %s
id: Gagal membuka direktori %s: %s

en: Failed to parse --dirstat/-X option parameter:
    %s
id: Gagal menguraikan parameter opsi --dirstat/-X:
    %s

en: Failed to parse emacsclient version.
id: gagal menguraikan versi emacsclient.

en: Failed to perform three-way merge...
id: Gagal melakukan penggabungan 3 arah...

en: Failed to recurse into submodule path '%s'
id: Gagal merekursi ke dalam submodul '%s'

en: Failed to register submodule '%s'
id: Gagal mendaftarkan jalur submodul '%s'

en: Failed to register update mode for submodule path '%s'
id: Gagal mendaftarkan mode pembaruan untuk jalur submodul '%s'

en: Failed to register url for submodule path '%s'
id: Gagal mendaftarkan url untuk jalur submodul '%s'

en: Failed to resolve '%s' as a valid ref.
id: Gagal menguraikan '%s' sebagai referensi valid.

en: Failed to resolve '%s' as a valid revision.
id: Gagal menguraikan '%s' sebagai revisi yang valid.

en: Failed to resolve '%s' as a valid tree.
id: Gagal menguraikan '%s' sebagaikan pohon yang valid.

en: Failed to resolve HEAD as a valid ref.
id: Gagal menguraikan HEAD sebagai referensi valid.

en: Failed to send %s
id: Gagal mengirim %s

en: Failed to split patches.
id: Gagal memecah tambalan.

en: Failed to start emacsclient.
id: gagal menjalankan emacsclient.

en: Failed to start the FSEventStream
id: Gagal memulai FSEventStream

en: Failed to update main cache tree
id: gagal memperbarui tembolok pohon utama

en: Failed to update the following refs with %s:
    %s
id: Gagal memperbarui referensi berikut dengan %s:
    %s

en: Falling back to direct application...
id: Mundur ke penerapan langsung...

en: Falling back to patching base and 3-way merge...
id: Mundur ke penambalan dasar dan penggabungan 3 arah...

en: Fast-forwarded %s to %s.
id: Maju-cepat %s ke %s.

en: Fast-forwarding to: $pretty_name
id: Memaju-cepat ke: $pretty_name

en: Fetch from and integrate with another repository or a local branch
id: Ambil dan integrasikan dengan repositori lain atau sebuah cabang lokal

en: Fetched in submodule path '%s', but it did not contain %s. Direct fetching of that commit failed.
id: Terambil di dalam jalur submodul '%s', tetapi itu tidak berisi %s. Pengambilan langsung komit tersebut gagal.

en: Fetching %s
id: Mengambil %s

en: Fetching objects
id: Mengambil objek

en: Fetching submodule %s%s
id: Mengambil submodul %s%s

en: Fetching submodule %s%s at commit %s
id: Mengambil submodul %s%s pada komit %s

en: File '%s' exists but it could also be the range of commits
    to produce patches for.  Please disambiguate by...
    
        * Saying "./%s" if you mean a file; or
        * Giving --format-patch option if you mean a range.
id: Berkas '%s' ada tetapi bisa jadi itu rentang komit
    untuk membuat tambalan. Mohon disambiguasi dengan...
    
        * Sebutkan "./%s" jika maksud Anda sebuah berkas; atau
        * Berikan opsi --format-patch jika maksud Anda sebuah rentang.

en: File formats, protocols and other developer interfaces:
id: Antarmuka format berkas, protokol, dan antarmuka lainnya:

en: File not found: %s
id: Berkas tidak ditemukan: %s

en: Filter
id: Penyaring

en: Filter options
id: Opsi penyaringan

en: Filtering content
id: Menyaring isi

en: Find as good common ancestors as possible for a merge
id: Cari leluhur umum sebaik-baiknya untuk penggabungan

en: Find commits yet to be applied to upstream
id: Cari komit yang belum diterapkan pada hulu

en: Find redundant pack files
id: Cari berkas pak berlebihan

en: Find symbolic names for given revs
id: Cari nama simbolik untuk revisi yang diberikan

en: Finding and deleting unreferenced packfiles
id: Mencari dan menghapus berkas pak tak tereferensi

en: Finding commits for commit graph among packed objects
id: Mencari komit untuk grafik komit di antara objek terpak

en: Finding extra edges in commit graph
id: Mencari tepi ekstra di dalam grafik komit

en: Finished dry-run migration of refs, the result can be found at '%s'
id: Selesai uji coba migrasi referensi, hasilnya bisa dilihat di '%s'

en: First, rewinding head to replay your work on top of it...
id: Pertama, memutar ulang kepala untuk memainkan ulang karya Anda diatasnya...

en: Fix them up in the work tree, and then use 'git add/rm <file>'
    as appropriate to mark resolution and make a commit.
id: Perbaiki di dalam pohon kerja, lalu gunakan 'git add/rm <berkas>'
    sebagaimana mestinya untuk menandai resolusi dan membuat sebuah komit.

en: Forgot resolution for '%s'
id: Resolusi dilupakan untuk '%s'

en: Found errors in 'diff.dirstat' config variable:
    %s
id: Ditemukan error dalam variable konfigurasi 'diff.dirstat':
    %s

en: Frequently asked questions about using Git
id: Pertanyaan yang sering diajukan tentang penggunaan Git

en: From %.*s
id: Dari %.*s

en: GIT_INDEX_VERSION set, but the value is invalid.
    Using version %i
id: GIT_INDEX_VERSION disetel, tetapi nilainya tidak valid.
    Menggunakan versi %i

en: GPG sign commit
id: Tandatangani komit dengan GPG

en: GPG sign the push
id: Tandatangan GPG dorong

en: GPG-sign commits
id: tandatangani komit dengan GPG

en: General options
id: Opsi umum

en: Generally this means that you provided a wildcard refspec which had no
    matches on the remote end.
id: Umumnya ini berarti Anda memberikan spek referensi wildcard yang tidak
    cocok pada ujung remote.

en: Generate a zip archive of diagnostic information
id: Buat arsip zip informasi diagnostik

en: Generates a summary of pending changes
id: Buat ringkasan perubahan tertunda

en: Generating patches
id: Membuat tambalan

en: Generic options
id: Opsi generik

en: Get and set repository or global options
id: Dapatkan dan setel opsi repositori atau global

en: GetOverlappedResult failed on '%s' [GLE %ld]
id: GetOverlappedResult gagal pada '%s' [GLE %ld]

en: Git HTTP-based protocols
id: Protokol Git berbasis HTTP

en: Git Repository Layout
id: Tata letak repositori Git

en: Git Wire Protocol, Version 2
id: Protokol kabel Git, versi 2

en: Git command-line interface and conventions
id: Antarmuka baris perintah dan konvensi Git

en: Git commit-graph format
id: Format grafik komit Git

en: Git cryptographic signature formats
id: Format tandatangan kriptografik Git

en: Git data exporter
id: Eksportir data Git

en: Git for CVS users
id: Git untuk pengguna CVS

en: Git index format
id: Format indeks Git

en: Git namespaces
id: Nama lingkup Git

en: Git normally never creates a ref that ends with 40 hex characters
    because it will be ignored when you just specify 40-hex. These refs
    may be created by mistake. For example,
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    where "$br" is somehow empty and a 40-hex ref is created. Please
    examine these refs and maybe delete them. Turn this message off by
    running "git config set advice.objectNameWarning false"
id: Biasanya Git tidak pernah membuat sebuah referensi yang diakhiri dengan
    40 karakter hex, karena akan diabaikan ketika Anda hanya merincikan 40-hex.
    Referensi tersebut bisa tidak sengaja dibuat. Misalnya,
    
      git switch -c $br $(git rev-parse ...)
    
    dimana "$br" entah bagaimana kosong dan referensi 40-hex dibuat.
    Mohon periksa referensi tersebut dan mungkin hapus. Matikan pesan ini
    dengan menjalankan "git config set advice.objectNameWarning false"

en: Git pack format
id: Format pak Git

en: Git web interface (web frontend to Git repositories)
id: Antarmuka web Git (tampilan depan web untuk repositori Git)

en: Git's i18n setup code for shell scripts
id: kode penyusunan i18n Git untuk skrip cangkang

en: Give an object a human readable name based on an available ref
id: Berikan nama yang dapat dibaca manusia pada objek berdasarkan referensi yang ada

en: Graphical alternative to git-commit
id: Alternatif grafik untuk git-commit

en: HEAD %s is not a commit!
id: HEAD %s bukan sebuah komit!

en: HEAD (%s) points outside of refs/heads/
id: HEAD (%s) merujuk diluar refs/heads/

en: HEAD (no branch)
id: HEAD (tanpa cabang)

en: HEAD detached at
id: HEAD terlepas pada

en: HEAD detached from
id: HEAD terlepas dari

en: HEAD does not point to a branch
id: HEAD tidak menunjuk ke cabang

en: HEAD is now at
id: HEAD sekarang berada di

en: HEAD is now at %s
id: HEAD sekarang pada %s

en: HEAD is up to date, rebase forced.
id: HEAD terbaru, pendasaran ulang dipaksa.

en: HEAD is up to date.
id: HEAD terbaru.

en: HEAD not found below refs/heads!
id: HEAD tidak ditemukan di bawah refs/heads!

en: HEAD of working tree %s is not updated
id: HEAD dari pohon kerja %s tidak diperbarui

en: HEAD points to an invalid (or orphaned) reference.
    HEAD path: '%s'
    HEAD contents: '%s'
id: HEAD menunjuk pada referensi tidak valid (atau yatim).
    Jalur HEAD: '%s'
    Isi HEAD: '%s'

en: Helper programs to interact with remote repositories
id: Program pembantu untuk berinteraksi dengan repositori remote

en: Helper to store credentials on disk
id: Pembantu untuk menyimpan kredensial pada disk

en: Helper to temporarily store passwords in memory
id: Pembantu untuk sementara simpan kata sandi di memori

en: Hooks used by Git
id: Kait yang digunakan oleh Git

en: How packs are transferred over-the-wire
id: Bagaimana pak ditransfer lewat kabel

en: Hunk #%d applied cleanly.
id: Bingkah #%d diterapkan dengan rapi.

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d line). | Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
id[0]: Bingkah #%d berhasil pada %d (ganti %d baris).
id[1]: Bingkah #%d berhasil pada %d (ganti %d baris).

en: If it does not apply cleanly, you will be given an opportunity to
    edit again.  If all lines of the hunk are removed, then the edit is
    aborted and the hunk is left unchanged.
id: Jika itu tidak diterapkan dengan bersih, Anda akan diberikan kesempatan
    untuk menyunting lagi. Jika semua baris dalam bingkah dihapus, suntingan
    dibatalkan dan bingkah tetap tidak berubah.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for applying.
id: Jika tambalan diterapkan bersih, bingkah yang disunting akan langsung ditandai untuk diterapkan.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for discarding.
id: Jika tambalan diterapkan bersih, bingkah yang disunting akan langsung ditandai untuk dibuang.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for staging.
id: Jika tambalan diterapkan bersih, bingkah yang disunting akan langsung ditandai untuk digelar.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for stashing.
id: Jika tambalan diterapkan bersih, bingkah yang disunting akan langsung ditandai untuk distase.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be marked for unstaging.
id: Jika tambalan diterapkan bersih, bingkah yang disunting akan langsung ditandai untuk dibatalgelarkan.

en: If you are sure you want to delete it, run 'git branch -D %s'
id: Jika anda yakin untuk menghapusnya, lakukan 'git branch -D %s'

en: If you intend to update such entries, try one of the following:
    * Use the --sparse option.
    * Disable or modify the sparsity rules.
id: Jika Anda berniat memperbarui entri tersebut, coba salah satu dari:
    * Gunakan opsi --sparse
    * Nonaktifkan atau modifikasi aturan kejarangan.

en: If you meant to check out a remote tracking branch on, e.g. 'origin',
    you can do so by fully qualifying the name with the --track option:
    
        git checkout --track origin/<name>
    
    If you'd like to always have checkouts of an ambiguous <name> prefer
    one remote, e.g. the 'origin' remote, consider setting
    checkout.defaultRemote=origin in your config.
id: Jika maksud Anda check out cabang pelacak remote, seperti 'origin',
    Anda bisa lakukan dengan kualifikasi penuh nama dengan opsi --track:
    
        git checkout --track origin/<nama>
    
    Jika Anda ingin checkout <nama> ambigu selalu memilih satu remote,
    seperti remote 'origin', pertimbangkan untuk menyetel
    checkout.defaultRemote=origin di konfigurasi Anda

en: If you meant to create a worktree containing a new unborn branch
    (branch with no commits) for this repository, you can do so
    using the --orphan flag:
    
        git worktree add --orphan %s
id: Jika maksud Anda ingin membuat pohon kerja berisi sebuah cabang yatim baru
    (cabang tanpa komit) untuk repositori ini, Anda dapat melakukannya dengan
    opsi --orphan:
        git worktree add --orphan %s

en: If you meant to create a worktree containing a new unborn branch
    (branch with no commits) for this repository, you can do so
    using the --orphan flag:
    
        git worktree add --orphan -b %s %s
id: Jika maksud Anda ingin membuat pohon kerja berisi sebuah cabang yatim baru
    (cabang tanpa komit) untuk repositori ini, Anda dapat melakukannya dengan
    opsi --orphan:
        git worktree add --orphan -b %s %s

en: If you prefer to skip this patch, run "%s --skip" instead.
id: Jika Anda lebih suka melewati tambalan ini, jalankan "%s --skip" saja.

en: If you want to detach HEAD at the commit, try again with the --detach option.
id: Jika Anda ingin lepas HEAD pada komit, coba lagi dengan opsi --detach.

en: If you want to keep it by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
    
     | If you want to keep them by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
id[0]: Jika Anda ingin memeliharanya dengan membuat cabang baru, ini mungkin
    saat yang tepat untuk dilakukan dengan:
    git branch <nama-cabang-baru> %s
id[1]: Jika Anda ingin memeliharanya dengan membuat cabang baru, ini mungkin
    saat yang tepat untuk dilakukan dengan:
    git branch <nama-cabang-baru> %s

en: If you want to reuse this local git directory instead of cloning again from
      %s
    use the '--force' option. If the local git directory is not the correct repo
    or you are unsure what this means choose another name with the '--name' option.
id: Jika Anda ingin menggunakan ulang direktori git lokal ini daripada mengkloning lagi dari
      %s
    gunakan opsi '--force'. Jika direktori git lokal bukan repo yang benar
    atau Anda tidak yakin apa maksudnya, pilih nama yang lain dengan opsi '--name'.

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
id: Jika Anda ingin menyetel informasi pelacakan untuk cabang ini Anda bisa melakukannya dengan:

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<branch> %s
id: Kalau Anda ingin menyetel informasi pelacakan untuk cabang ini Anda
    dapat melakukan hal itu dengan:
        git branch --set-upstream-to=%s/<cabang> %s

en: Ignored files
id: Berkas yang diabaikan

en: Import a GNU Arch repository into Git
id: Impor repositori GNU Arch ke dalam Git

en: Import from and submit to Perforce repositories
id: Impor dari dan kirimkan ke repositori Perfore

en: Incremental repacks are incompatible with bitmap indexes.  Use
    --no-write-bitmap-index or disable the pack.writeBitmaps configuration.
id: Pengepakan ulang tambahan tidak kompatibel dengan indeks bitmap. Gunakan
     --no-write-bitmap-index atau nonaktifkan konfigurasi pack.writeBitmaps.

en: Index was not unstashed.
id: Indeks tak dibatal-stasekan.

en: Indexing objects
id: Mengindeks objek

en: Initial commit
id: Komit awal

en: Initialize, update or inspect submodules
id: Inisialisasi, perbarui atau inspeksi submodul

en: Initialized empty Git repository in %s%s
id: Repositori Git kosong dinisialisasi di %s%s

en: Initialized empty shared Git repository in %s%s
id: Repositori berbagi Git kosong diinisialisasi di %s%s

en: Input ignore patterns>>
id: Masukkan pola pengabaian>>

en: Instantly browse your working repository in gitweb
id: Jelajahi repositori kerja Anda secara instan di gitweb

en: Integer value expected refname:lstrip=%s
id: Nilai bilangan bulat diharapkan refname:lstrip=%s

en: Integer value expected refname:rstrip=%s
id: Nilai bilangan bulat diharapkan refname:rstrip=%s

en: Interacting with Others
id: Berinteraksi dengan yang Lain

en: Interdiff against v%d:
id: Interdiff terhadap v%d:

en: Invalid %s: '%s'
id: %s tidak valid: '%s'

en: Invalid back reference
id: Referensi balik tidak valid

en: Invalid character class name
id: Nama kelas karakter tidak valid

en: Invalid cleanup mode %s
id: Mode pembersihan tidak valid %s

en: Invalid collation character
id: Karakter kolase tidak valid

en: Invalid command: you're currently in a %s/%s bisect
id: Perintah tidak valid: sekarang Anda berada dalam pembagian dua %s/%s

en: Invalid content of \{\}
id: Isi \{\} tidak valid

en: Invalid ignored mode '%s'
id: Mode terabaikan '%s' tidak valid

en: Invalid number: '%s'
id: Angka tidak valid: '%s'

en: Invalid old URL pattern: %s
id: pola URL lama tidak valid: %s

en: Invalid path: %s
id: Jalur tidak valid: %s

en: Invalid pathspec magic '%.*s' in '%s'
id: Spek jalur ajaib '%.*s' tidak valid di '%s'

en: Invalid preceding regular expression
id: Ekspresi reguler sebelumnya tidak valid

en: Invalid range end
id: Ujung rentang tidak valid

en: Invalid regular expression
id: Ekspresi reguler tidak valid

en: Invalid untracked files mode '%s'
id: Mode berkas tak terlacak '%s' tidak valid

en: Invalid update mode '%s' configured for submodule path '%s'
id: Mode pembaruan '%s' tidak valid untuk jalur submodul '%s'

en: It looks like 'git am' is in progress. Cannot rebase.
id: Sepertinya 'git am' sedang berjalan. Tidak dapat mendasarkan ulang

en: It seems that there is already a %s directory, and
    I wonder if you are in the middle of another rebase.  If that is the
    case, please try
    	%s
    If that is not the case, please
    	%s
    and run me again.  I am stopping in case you still have something
    valuable there.
id: Sepertinya sudah ada direktori %s, dan saya ingin tahu kalau Anda
    berada di tengah-tengah pendasaran ulang yang lain. Jika itu maksudnya,
    mohon coba 
    	%s
    Jika itu bukan, mohon
    	%s
    dan jalankan saya lagi. Saya berhenti seandainya Anda masih punya
    sesuatu yang berharga di sana.

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files,
    but the results were cached, and subsequent runs may be faster.
id: Butuh %.2f detik untuk mengenumerasikan berkas tak terlacak,
    tapi hasilnya ditembolokkan, dan invokasi berikutnya mungkin
    lebih cepat.

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files.
id: Butuh %.2f detik untuk mengenumerasikan berkas tak terlacak.

en: It took %.2f seconds to refresh the index after reset.  You can use
    '--no-refresh' to avoid this.
id: Butuh %.2f detik untuk menyegarkan indeks setelah penyetelan ulang.
    Anda bisa gunakan '--no-refresh' untuk menghindari hal tersebut.

en: Join two or more development histories together
id: Gabungkan dua riwayat pengembangan atau lebih bersama-sama

en: LF would be replaced by CRLF in %s
id: LF akan digantikan oleh CRLF di %s

en: Limiting comparison with pathspecs is only supported if both paths are directories.
id: Membatasi perbandingan dengan spek jalur hanya didukung jika kedua jalur merupakan direktori.

en: Lines beginning in "GIT:" will be removed.
    Consider including an overall diffstat or table of contents
    for the patch you are writing.
    
    Clear the body content if you don't wish to send a summary.
id: Baris yang diawali dengan "GIT:" akan dihapus.
    Pertimbangkan memasukkan diffstat keseluruhan atau daftar isi
    untuk tambalan yang Anda tulis.
    
    Bersihkan konten badan jika Anda tidak ingin mengirimkan rangkuman.

en: Lines starting with '%s' will be ignored, and an empty message aborts
    the commit.
id: Baris yang diawali dengan '%s' akan diabaikan, dan pesan kosong batalkan
    komit.

en: List references in a local repository
id: Daftar referensi di repositori lokal

en: List references in a remote repository
id: Daftar referensi di repositori remote

en: List the contents of a tree object
id: Daftar isi objek pohon

en: List, create, or delete branches
id: Daftar, buat, atau hapus cabang

en: Lists commit objects in reverse chronological order
id: Daftar objek komit dalam urutan kronologis terbalik

en: Loading known commits in commit graph
id: Memuat komit yang dikenal di grafik komit

en: Lockfile created but not reported: %s
id: Berkas kunci dibuat tetapi tidak dilaporkan: %s

en: Looking for referenced packfiles
id: Mencari berkas pak yang direferensikan

en: Looking up %s ...
id: Mencari %s ...

en: Low-level Commands / Internal Helpers
id: Perintah Tingak Rendah / Pembantu Internal

en: Low-level Commands / Interrogators
id: Perintah Tingkat Rendah / Pemeriksa

en: Low-level Commands / Manipulators
id: Perintah Tingkat Rendah / Peubah

en: Low-level Commands / Syncing Repositories
id: Perintah Tingkat Rendah / Sinkronisasi Repositori

en: Low-level access to refs
id: Akses tingat bawah ke referensi

en: MIDX does not contain the BTMP chunk
id: MIDX tidak berisi bingkah BTMP

en: Main Porcelain Commands
id: Perintah Porselen Utama

en: Malformed input line: '%s'.
id: Baris masukan salah format: '%s'.

en: Malformed search regexp %s: %s
id: regexp pencarian %s cacat: %s

en: Manage multiple working trees
id: Kelola banyak pohon kerja

en: Manage reflog information
id: Kelola informasi log referensi

en: Manage set of tracked repositories
id: Kelola set repositori terlacak

en: Manual hunk edit mode -- see bottom for a quick guide.
id: Mode sunting bingkah manual -- lihat dibawah untuk panduan cepat.

en: Map author/committer names and/or E-Mail addresses
id: Petakan nama pengarang/pengkomit dan/atau alamat surel

en: Marked %d islands, done.
id: %d pulau ditandai, selesai.

en: Marking %s as complete
id: Menandai %s sebagai lengkap

en: Marking reachable objects...
id: Menandai objek yang bisa dicapai...

en: Maybe you want to use 'update --init'?
id: Mungkin Anda ingin menggunakan 'update --init'?

en: Maybe you wanted to say 'git add .'?
id: Mungkin Anda ingin bilang 'git add .'?

en: Memory exhausted
id: Memori habis

en: Merge options
id: Opsi penggabungan

en: Merge with strategy %s failed.
id: Penggabungan dengan strategi %s gagal.

en: Merging
id: Menggabungkan

en: Merging %s with %s
id: Menggabungkan %s dengan %s

en: Merging %s with %s
id: Menggabungkan %s dengan %s

en: Merging commit-graph
id: Menggabungkan grafik komit

en: Merging is not possible because you have unmerged files.
id: Penggabungan tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Message-ID to be used as In-Reply-To for the first email (if any)?
id: Message-ID yang akan digunakan sebagai In-Reply-To untuk surel pertama (jika ada)?

en: Messaging
id: Perpesanan

en: Migrating git directory of '%s%s' from
    '%s' to
    '%s'
id: Memigrasikan direktori git '%s%s' dari
    '%s' ke
    '%s'

en: Minimum number of objects to request at a time
id: Jumlah objek minum yang diminta pada suatu waktu

en: Missing ')' at the end of pathspec magic in '%s'
id: Kehilangan ')' pada akhir spek jalur ajaib di '%s'

en: Missing from marks for submodule '%s'
id: Kehilangan tanda dari untuk submodul '%s'

en: Missing to marks for submodule '%s'
id: Kehilangan tanda ke untuk submodul '%s'

en: Mounting one repository inside another
id: Menaiki satu repositori di dalam lainnya

en: Move objects and refs by archive
id: Pindahkan objek dan referensi oleh arsip

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
id: Pindahkan atau namai ulang berkas, direktori, atau tautan simbolik

en: Multiple remote HEAD branches. Please choose one explicitly with:
id: Banyak cabang HEAD remote. Mohon pilih satu secara eksplisit dengan:

en: Need a repository to create a bundle.
id: Perlu sebuah repositori untuk membuat bundel.

en: Need a repository to unbundle.
id: Perlu sebuah repositori untuk membongkar bundel.

en: Need to specify how to reconcile divergent branches.
id: Perlu sebutkan cara merujukkan cabang yang berlainan.

en: Needed a single revision
id: Butuh satu revisi

en: Negative patterns are ignored in git attributes
    Use '\!' for literal leading exclamation.
id: Pola negatif diabaikan di atribut git
    Gunakan '\!' untuk tanda seru awal literal.

en: No annotated tags can describe '%s'.
    However, there were unannotated tags: try --tags.
id: Tidak ada tag teranotasi yang dapat menjelaskan '%s'.
    Bagaimanapun, ada tag tak teranotasi: coba --tags.

en: No branch name specified
id: Tidak ada nama cabang yang disebutkan

en: No changes
id: Tidak ada perubahan

en: No changes - did you forget to use 'git add'?
    If there is nothing left to stage, chances are that something else
    already introduced the same changes; you might want to skip this patch.
id: Tidak ada perubahan - apakah Anda lupa untuk menggunakan 'git add'?
    Jika tidak ada lagi yang diterapkan, sepertinya sesuatu yang lain sudah 
    memasukkan perubahan yang sama; mungkin Anda ingin melewatkan tambalan ini.

en: No changes - recorded it as an empty commit.
id: Tidak ada perubahan - direkam sebagai komit kosong.

en: No changes -- Patch already applied.
id: Tidak ada perubahan -- tambalan sudah diterapkan

en: No changes selected
id: Tidak ada perubahan yang dipilih

en: No changes.
id: Tidak ada perubahan.

en: No changes.
id: Tidak ada perubahan.

en: No commands done.
id: Tidak ada perintah selesai.

en: No commands remaining.
id: Tidak ada perintah yang tersisa.

en: No commit specified and merge.defaultToUpstream not set.
id: Tidak ada komit yang disebutkan dan merge.defaultToUpstream tidak disetel.

en: No commits yet
id: Tidak ada komit

en: No commits yet on
id: Tidak ada komit apapun pada

en: No configured push destination.
    Either specify the URL from the command-line or configure a remote repository using
    
        git remote add <name> <url>
    
    and then push using the remote name
    
        git push <name>
id: Tidak ada tujuan dorong terkonfigurasi.
    Baik sebutkan URL dari baris perintah atau konfigurasikan repositori remote dengan menggunakan
    
        git remote add <nama> <url>
    
    dan dorong dengan menggunakan nama remote
    
        git push <nama>

en: No current branch.
id: Tidak ada cabang saat ini.

en: No default upstream defined for the current branch.
id: Tidak ada hulu asali yang ditentukan untuk cabang saat ini.

en: No directory name could be guessed.
    Please specify a directory on the command line
id: Nama direktori tidak dapat ditebak.
    Mohon sebutkan direktori pada baris perintah

en: No exact match on refs or tags, searching to describe
id: tidak ada kecocokan eksak pada referensi atau tag, mencari untuk menjelaskan

en: No hunk matches the given pattern
id: Tidak ada bingkah yang cocok dengan pola yang diberikan

en: No local changes to save
id: Tidak ada perubahan lokal untuk disimpan

en: No local or remote refs exist despite at least one remote
    present, stopping; use 'add -f' to override or fetch a remote first
id: Tidak ada referensi lokal atau remote yang ada meskipun salah satu remote
    ada, berhenti; gunakan 'add -f' untuk menimpa atau mengambil remote
    terlebih dahulu

en: No match
id: Tidak ada yang cocok

en: No merge message -- not updating HEAD
id: Tidak ada pesan komit -- tak perbarui HEAD

en: No merge strategy handled the merge.
id: Tidak ada strategi yang menangani penggabungan.

en: No more files to clean, exiting.
id: Tidak ada lagi berkas untuk dibersihkan, keluar.

en: No names found, cannot describe anything.
id: Tidak ada nama yang ditemukan, tidak dapat menjelaskan apapun.

en: No next hunk
id: Tidak ada bingkah selanjutnya

en: No other hunks to goto
id: Tidak ada bingkah lainnya untuk dikunjungi

en: No other hunks to search
id: Tidak ada bingkah lainnya untuk dicari

en: No paths with --include/--only does not make sense.
id: Tanpa jalur dengan --include/--only tidak masuk akal.

en: No pathspec was given. Which files should I remove?
id: Tidak ada spek jalur yang diberikan. Berkas mana yang harusnya saya hapus?

en: No possible source branch, inferring '--orphan'
id: Tidak ada cabang sumber yang mungkin, menyimpulkan '--orphan'

en: No previous hunk
id: Tidak ada bingkah sebelumnya

en: No previous regular expression
id: Tidak ada ekspresi reguler sebelumnya

en: No refs in common and none specified; doing nothing.
    Perhaps you should specify a branch.
id: Tidak ada kesamaan referensi dan tidak ada yang disebutkan; tidak melakuan
    apa-apa. Mungkin Anda perlu menyebutkan sebuah cabang.

en: No remote for the current branch.
id: Tidak ada remote untuk cabang saat ini.

en: No remote-tracking branch for %s from %s
id: Tidak ada cabang pelacak remote untuk %s dari %s

en: No staged changes
id: Tidak ada perubahan yang tergelar

en: No stash entries found.
id: Tidak ada entri stase ditemukan.

en: No subject line in %s?
id: Tidak ada baris subjek di %s?

en: No such URL found: %s
id: Tidak ada URL yang ditemukan seperti: %s

en: No such path '%s' in the diff
id: Tidak ada jalur seperti '%s' di dalam diff

en: No such ref: %s
id: Tidak ada referensi seperti: %s

en: No such remote '%s'
id: Tidak ada remote seperti '%s'

en: No such remote: '%s'
id: Tidak ada remote seperti: '%s'

en: No tags can describe '%s'.
    Try --always, or create some tags.
id: Tidak ada tag yang dapat menjelaskan '%s'
    Coba --always, atau buat beberapa tag.

en: No testable commit found.
    Maybe you started with bad path arguments?
id: Tidak ada komit yang bisa diuji ditemukan.
    Mungkin Anda mulai dengan argumen jalur jelek?

en: No untracked files.
id: Tidak ada berkas tak terlacak.

en: No url found for submodule path '%s' in .gitmodules
id: Tidak ada url yang ditemukan untuk jalur submodul '%s' di .gitmodules

en: No valid patches in input (allow with "--allow-empty")
id: Tidak ada tambalan valid dalam masukan (perbolehkan dengan "--allow-empty")

en: Non-fast-forward commit does not make sense into an empty head
id: Komit nir maju cepat tidak masuk akal ke kepala kosong

en: Nope.
id: Tidak.

en: Not a git repository
id: bukan repositori git

en: Not a git repository. Use --no-index to compare two paths outside a working tree
id: Bukan sebuah repositori git. Gunakan --no-index untuk membandingkan dua jalur di luar pohon kerja

en: Not a regular file: %s
id: Bukan berkas reguler: %s

en: Not a valid commit name %s
id: Bukan sebuah nama komit yang valid %s

en: Not a valid object name %s
id: Bukan nama objek yang valid %s

en: Not a valid ref: %s
id: Bukan referensi valid: %s

en: Not all child objects of %s are reachable
id: Tidak semua objek anak dari %s bisa dicapai

en: Not committing merge; use 'git commit' to complete the merge.
id: Tak mengkomit penggabungan; gunakan 'git commit' untuk menyelesaikan penggabungan.

en: Not currently on any branch.
id: Tidak sedang berada pada cabang apapun.

en: Not handling anything other than two heads merge.
id: Tak tangani apapun selain penggabungan dua kepala.

en: Not possible to fast-forward, aborting.
id: Tidak mungkin untuk maju cepat, batalkan.

en: Not updating non-default fetch refspec
    	%s
    	Please update the configuration manually if necessary.
id: Tidak memperbarui spek referensi pengambilan bukan asali
    	%s
    	Mohon perbarui konfigurasi secara manual bila diperlukan.

en: Note: A branch outside the refs/remotes/ hierarchy was not removed;
    to delete it, use: | Note: Some branches outside the refs/remotes/ hierarchy were not removed;
    to delete them, use:
id[0]: Catatan: Sebuah cabang diluar hierarki refs/remotes/ tidak dihapus;
    untuk menghapusnya, gunakan:
id[1]: Catatan: Beberapa cabang diluar hierarki refs/remotes/ tidak dihapus;
    untuk menghapusnya, gunakan:

en: Note: Fast-forwarding submodule %s to %s
id: Catatan: Memaju-cepat submodul %s ke %s

en: Note: switching to '%s'.
    
    You are in 'detached HEAD' state. You can look around, make experimental
    changes and commit them, and you can discard any commits you make in this
    state without impacting any branches by switching back to a branch.
    
    If you want to create a new branch to retain commits you create, you may
    do so (now or later) by using -c with the switch command. Example:
    
      git switch -c <new-branch-name>
    
    Or undo this operation with:
    
      git switch -
    
    Turn off this advice by setting config variable advice.detachedHead to false
id: Catatan: berganti ke '%s'.
    
    Anda berada dalam keadaan 'HEAD terpisah'. Anda dapat melihat-lihat, membuat
    perubahan eksperimental and komit, dan Anda dapat membuang komit apa saja yang
    Anda buat di dalam keadaan ini tanpa mempengaruhi cabang apapun dengan bergantinkembali ke sebuah cabang.
    
    Jika Anda ingin membuat cabang baru untuk menyimpan komit yang Anda buat, Anda
    dapat melakukannya (sekarang atau nanti) dengan:
    
      git switch -c <nama cabang baru>
    
    Atau batalkan operasi ini dengan:
    
      git switch -
    
    Matikan saran ini dengan menyetel variabel konfigurasi advice.detachedHead ke false

en: Nothing new to pack.
id: Tidak ada yang baru untuk dipak.

en: Nothing specified, nothing added.
id: Tidak ada yang disebutkan, tidak ada yang ditambahkan.

en: Nothing was applied.
id: Tidak ada yang diterapkan.

en: OK. Log says:
id: OK. Log berkata:

en: Object %s has no note
id: Objek %s tidak punya catatan

en: Objects must be of the same type.
    '%s' points to a replaced object of type '%s'
    while '%s' points to a replacement object of type '%s'.
id: Objek harus bertipe sama.
    '%s' menunjuk pada objek yang diganti bertipe '%s'
    sedangkan '%s' menunjuk pada objek pengganti bertipe '%s'.

en: On branch
id: Pada cabang

en: Only binary files changed.
id: Hanya berkas biner yang berubah.

en: Only binary files changed.
id: Hanya berkas biner yang berubah.

en: Only one 'attr:' specification is allowed.
id: Hanya satu spesifikasi 'attr:' yang diperbolehkan.

en: Only one StGIT patch series can be applied at once
id: Hanya satu rangkaian tambalan StGIT yang bisa diterapkan sekaligus

en: Only one letter is expected, got '%s'
id: Hanya satu huruf yang diharapkan, dapat '%s'

en: Options related to fetching
id: Opsi yang berkaitan dengan pengambilan

en: Options related to merging
id: Opsi yang berkaitan dengan penggabungan

en: Other
id: Lainnya

en: Other diff options
id: Opsi diff yang lainnya

en: Otherwise, please use 'git cherry-pick --skip'
id: Selain itu, gunakan 'git cherry-pick --skip'

en: Otherwise, please use 'git rebase --skip'
id: Selain itu, gunakan 'git rebase --skip'

en: Outlook reassigned Message-ID to: %s
id: Outlook memberikan ulang Message-ID ke: %s

en: Output information on each ref
id: Keluarkan informasi pada setiap referensi

en: Overwriting existing notes for object %s
id: Menimpa catatan yang sudah ada untuk objek %s

en: Pack heads and tags for efficient repository access
id: Pak kepala dan tag untuk akses repositori yang efisien

en: Pack unpacked objects in a repository
id: Pak objek tak terpak di dalam repositori

en: Patch failed at %s %.*s
id: Penambalan gagal pada %s %.*s

en: Patch format detection failed.
id: Pendeteksian format tambalan gagal.

en: Patch is empty.
id: Tambalan kosong.

en: Patch sent with format=flowed; space at the end of lines might be lost.
id: Tambalan dikirimkan dengan format=flowed; spasi pada akhir baris mungkin hilang.

en: Patch update
id: Pembaruan tambalan

en: Path updated: %s added in %s inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
id: Jalur diperbarui: %s menambahkan %s di dalam sebuah direktori yang dinamai ulang di %s; memindahkan ke %s.

en: Path updated: %s renamed to %s in %s, inside a directory that was renamed in %s; moving it to %s.
id: Jalur diperbarui: %s dinamai ulang ke %s di %s, di dalam sebuah direktori yang dinamai ulang di %s; memindahkan ke %s.

en: Path-based delta compression using up to %d thread | Path-based delta compression using up to %d threads
id[0]: Kompresi delta berdasarkan jalur menggunakan sampai %d utas
id[1]: Kompresi delta berdasarkan jalur menggunakan sampai %d utas

en: Pathspec '%s' is in submodule '%.*s'
id: Spek jalur '%s' di dalam submodul '%.*s'

en: Perform merge without touching index or working tree
id: Lakukan penggabungan tanpa menyentuh indeks atau pohon kerja

en: Performing inexact rename detection
id: Melakukan deteksi penamaan ulang tidak eksak

en: Performing three-way merge...
id: Melakukan penggabungan 3 arah...

en: Pick out and massage parameters
id: Ambil dan pijat parameter

en: Please call `--bisect-state` with at least one argument
id: Mohon panggil `--bisect-state` dengan setidaknya satu argumen

en: Please commit or stash them.
id: Mohon komit atau stase.

en: Please edit the description for the branch
      %s
    Lines starting with '%s' will be stripped.
id: Mohon sunting deskripsi untuk cabang
      %s
    Baris yang diawali dengan '%s' akan dicopot.

en: Please enter a commit message to explain why this merge is necessary,
    especially if it merges an updated upstream into a topic branch.
id: Mohon masukkan pesan komit untuk jelaskan mengapa penggabungan ini
    diperlukan, khususnya jika itu menggabungkan hulu terbarui ke cabang
    topik.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be ignored, and an empty message aborts the commit.
id: Mohon masukkan pesan komit untuk perubahan Anda. Baris yang diawali
    dengan '%s' akan diabaikan, dan pesan kosong batalkan komit.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be ignored.
id: Mohon masukkan pesan komit untuk perubahan Anda. Baris yang diawali
    dengan '%s' akan diabaikan.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
id: Mohon masukkan pesan komit untuk perubahan Anda. Baris yang diawali
    dengan '%s' akan tetap; Anda dapat menghapusnya jika Anda mau.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%s' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
    An empty message aborts the commit.
id: Mohon masukkan pesan komit untuk perubahan Anda. Baris yang diawali
    dengan '%s' akan tetap; Anda dapat menghapusnya jika Anda mau.
    Pesan kosong batalkan komit.

en: Please specify which branch you want to merge with.
id: Mohon sebutkan cabang mana yang Anda ingin digabungkan.

en: Please specify which branch you want to rebase against.
id: Mohon sebutkan cabang mana yang Anda ingin didasarkan ulang.

en: Please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
id: Mohon gelar perubahan Anda ke .gitmodules atau stase untuk melanjutkan

en: Please supply the message using either -m or -F option.
id: Mohon berikan pesan baik dengan opsi -m atau -F.

en: Please, commit your changes before merging.
id: Mohon komit perubahan Anda sebelum menggabungkan.

en: Premature end of regular expression
id: Akhir ekspresi reguler prematur

en: Prepare patches for e-mail submission
id: Siapkan tambalan untuk pengiriman surel

en: Preparing worktree (checking out '%s')
id: Menyiapkan pohon kerja (men-checkout '%s')

en: Preparing worktree (detached HEAD %s)
id: Menyiapkan pohon kerja (HEAD terpisah %s)

en: Preparing worktree (new branch '%s')
id: Menyiapkan pohon kerja (cabang baru '%s')

en: Preparing worktree (resetting branch '%s'; was at %s)
id: Menyiapkan pohon kerja (menyetel ulang cabang '%s'; sebelumnya pada %s)

en: Previous HEAD position was
id: Posisi HEAD sebelumnya adalah

en: Print lines matching a pattern
id: Cetak baris yang cocok dengan sebuah pola

en: Produce a merge commit message
id: Buat pesan komit penggabungan

en: Prompt help:
id: Permintaan bantuan:

en: Prompt help:
    1          - select a numbered item
    foo        - select item based on unique prefix
               - (empty) select nothing
id: Bisik bantuan:
    1          - pilih item bernomor
    foo        - pilih item berdasarkan prefiks unik
               - (kosong) tidak pilih apa-apa

en: Prompt help:
    1          - select a single item
    3-5        - select a range of items
    2-3,6-9    - select multiple ranges
    foo        - select item based on unique prefix
    -...       - unselect specified items
    *          - choose all items
               - (empty) finish selecting
id: Bisik bantuan:
    1          - pilih item tunggal
    3-5        - pilih satu rentang item
    2-3,6-9    - pilih banyak rentang
    foo        - pilih item berdasarkan prefiks unik
    -...       - batal pilih item yang disebutkan
    *          - pilih semua item
               - (kosong) selesai memilih

en: Propagating island marks
id: Menyebarkan penanda pulau

en: Protocol v0 and v1 capabilities
id: Kemampuan protokol v0 dan v1

en: Provide contents or details of repository objects
id: Sediakan isi atau detail objek repositori

en: Providing usernames and passwords to Git
id: Sediakan nama pengguna dan kata sandi ke Git

en: Prune all unreachable objects from the object database
id: Pangkas semua objek tak tercapai dari basis data objek

en: Pruning %s
id: Memangkas %s

en: Pulling is not possible because you have unmerged files.
id: Penarikan tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Push objects over Git protocol to another repository
id: Dorong objek lewat protokol Git ke repositori lainnya

en: Push objects over HTTP/DAV to another repository
id: Dorong objek lewat HTTP/DAV ke repositori lainnya

en: Pushing submodule '%s'
id: Mendorong submodul '%s'

en: Pushing to %s
id: Mendorong ke %s

en: RPC failed; %s
id: RPC gagal; %s

en: Range-diff against v%d:
id: Range-diff terhadap v%d:

en: Reactivating local git directory for submodule '%s'
id: Mengaktifkan ulang direktori git lokal untuk submodul '%s'

en: Read, modify and delete symbolic refs
id: Baca, ubah dan hapus referensi simbolik

en: ReadDirectoryChangedW failed on '%s' [GLE %ld]
id: ReadDirectoryChangedW gagal pada '%s' [GLE %ld]

en: Reads tree information into the index
id: Baca informasi pohon ke dalam indeks

en: Reapply commits on top of another base tip
id: Terapkan ulang komit-komit di atas dasar ujung yang lainnya

en: Rebase %s onto %s (%d command) | Rebase %s onto %s (%d commands)
id[0]: Dasarkan ulang %s kepada %s (%d perintah)
id[1]: Dasarkan ulang %s kepada %s (%d perintah)

en: Rebasing (%d/%d)%s
id: Mendasarkan ulang (%d/%d)%s

en: Rebasing is not possible because you have unmerged files.
id: Pendasaran ulang tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Receive missing objects from another repository
id: Terima objek yang hilang dari repositori yang lain

en: Receive what is pushed into the repository
id: Terima apa yang didorong pada repositori

en: Receiving objects
id: Menerima objek

en: Record changes to the repository
id: Rekam perubahan ke dalam repositori

en: Recorded preimage for '%s'
id: Pracitra direkam untuk '%s'

en: Recorded resolution for '%s'.
id: Resolusi direkam untuk '%s'.

en: Recreated %d merge conflict | Recreated %d merge conflicts
id[0]: Konflik penggabungan %d dibuat ulang
id[1]: Konflik penggabungan %d dibuat ulang

en: Recursive merging with submodules currently only supports trivial cases.
    Please manually handle the merging of each conflicted submodule.
    This can be accomplished with the following steps:
    %s - come back to superproject and run:
    
          git add %s
    
       to record the above merge or update
     - resolve any other conflicts in the superproject
     - commit the resulting index in the superproject
id: Saat ini penggabungan rekursif dengan submodul hanya mendukung kasus-kasus sepele.
    Mohon tangani penggabungan setiap submodul berkonflik secara manual.
    Hal ini dapat dicapai dengan langkah berikut:
    %s - kembali ke proyek induk dan jalankan:
    
          git add %s
    
       untuk merekam penggabungan di atas atau perbarui
     - selesaikan semua konflik lainnya di dalam proyek induk
     - komit hasil indeks di dalam proyek induk

en: Reduce your working tree to a subset of tracked files
id: Kurangi pohon kerja Anda sampai subset berkas terlacak

en: Refresh index
id: Segarkan indeks indeks

en: Refreshing index
id: Menyegarkan indeks

en: Refusing to create empty bundle.
id: Menolak memuat bundel kosong.

en: Refusing to remove current working directory
id: Menolak menghapus direktori kerja saat ini

en: Refusing to remove the current working directory:
    %s
id: Menolak menghapus direktori kerja saat ini:
    %s

en: Refusing to rewrite notes in %s (outside of refs/notes/)
id: Menolak menulis ulang catatan di %s (di luar refs/notes/)

en: Refusing to send because the patch
    	%s
    has the template subject '*** SUBJECT HERE ***'. Pass --force if you really want to send.
id: Menolak mengirim karena tambalan
    	%s
    punya subjek templat '*** SUBJECT HERE ***'. Lewatkan --force jika Anda benar-benar ingin mengirim.

en: Register file contents in the working tree to the index
id: Daftarkan isi berkas dalam pohon kerja ke indeks

en: Regular expression too big
id: Ekspresi reguler terlalu besar

en: Reinitialized existing Git repository in %s%s
id: Repositori Git diinisialisasi ulang di %s%s

en: Reinitialized existing shared Git repository in %s%s
id: Repositori berbagi Git yang sudah ada diinisialisasi ulang di %s%s

en: Rejected hunk #%d.
id: Bingkah #%d ditolak.

en: Relative path can only be used from the toplevel of the working tree
id: Jalur relatif hanya dapat digunakan dari level atas dari pohon kerja

en: Remote branch %s not found in upstream %s
id: Cabang remote %s tidak ditemukan di hulu %s

en: Remote revision %s not found in upstream %s
id: Revisi remote %s tidak ditemukan di hulu %s

en: Remove %s [y/N]?
id: Hapus %s [y/N]?

en: Remove extra objects that are already in pack files
id: Hapus semua objek ekstra yang sudah ada di dalam berkas pak

en: Remove files from the working tree and from the index
id: Hapus berkas dari pohon kerja dan indeks

en: Remove unnecessary whitespace
id: Hapus spasi yang tidak diperlukan

en: Remove untracked files from the working tree
id: Hapus berkas tak terlacak dari pohon kerja

en: Removing %s
id: Menghapus %s

en: Removing %s/%s: %s
id: Menghapus %s/%s: %s

en: Removing duplicate objects
id: Menghapus objek duplikat

en: Removing note for object %s
id: Menghapus catatan untuk objek %s

en: Renaming %s to %s
id: Mengganti nama %s ke %s

en: Renaming remote references
id: Menamai ulang referensi remote

en: Repository lacks necessary blobs to fall back on 3-way merge.
id: Repositori kekurangan blob yang diperlukan untuk mundur ke penggabungan 3 arah.

en: Repository lacks these prerequisite commits:
id: Repositori kekurangan komit prasyarat berikut:

en: Reset branch '%s'
id: Ganti ulang cabang '%s'

en: Reset current HEAD to the specified state
id: Setel ulang HEAD saat ini ke keadaan yang disebutkan

en: Resolve all conflicts manually, mark them as resolved with
    "git add/rm <conflicted_files>", then run "git rebase --continue".
    You can instead skip this commit: run "git rebase --skip".
    To abort and get back to the state before "git rebase", run "git rebase --abort".
id: Selesaikan semua konflik secara manual, tandai sebagai terselesaikan
    dengan "git add/rm <berkas terkonflik>", lalu jalankan
    "git rebase --continue".
    Anda juga bisa melewatkan komit ini: jalankan "git rebase --skip".
    Untuk membatalkan dan kembali ke kondisi sebelum "git rebase",jalankan "git rebase --abort".

en: Resolve operation not in progress, we are not resuming.
id: Operasi penguraian tidak berjalan, kami tidak melanjutkan.

en: Resolved '%s' using previous resolution.
id: '%s' diselesaikan menggunakan resolusi sebelumnya.

en: Resolving deltas
id: Menguraikan delta

en: Restore working tree files
id: Pulihkan berkas pohon kerja

en: Restrict the missing objects to the current sparse-checkout
id: Batasi objek yang hilang ke sparse-checkout saat ini

en: Restricted login shell for Git-only SSH access
id: Cangkang masuk terbatas untuk akses SSH hanya Git

en: Result:
id: Hasil:

en: Result: OK
id: Hasil: OK

en: Retrieve and store user credentials
id: Dapatkan dan simpan kredensial pengguna

en: Reuse recorded resolution of conflicted merges
id: Gunakan ulang resolusi konflik penggabungan terekam

en: Revert
id: Kembalikan

en: Revert currently in progress.
id: Pengembalian sedang berjalang.

en: Revert some existing commits
id: Balikkan beberapa komit yang sudah ada

en: Reverting is not possible because you have unmerged files.
id: Pembalikkan tidak mungkin sebab Anda punya berkas tak tergabung.

en: Review diff
id: Tinjau diff

en: Rewinding the tree to pristine...
id: Memutar ulang pohon ke asli...

en: Rewrite branches
id: Tulis ulang cabang

en: Run '%s' instead [y/N]?
id: Jalankan '%s' sebagai gantinya [y/N]?

en: Run 'git remote set-head %s %s' to follow the change, or set
    'remote.%s.followRemoteHEAD' configuration option to a different value
    if you do not want to see this message. Specifically running
    'git config set remote.%s.followRemoteHEAD warn-if-not-branch-%s'
    will disable the warning until the remote changes HEAD to something else.
id: Jalankan 'git remote set-head %s %s' untuk mengikuti perubahan, atau setel
    opsi konfigurasi 'remote.%s.followRemoteHEAD' ke nilai yang berbeda jika
    Anda tidak ingin melihat pesan ini lagi. Secara rinci menjalankan
    'git config set remote.%s.followRemoteHEAD warn-if-not-branch-%s' akan
    mematikan peringatan ini sampai remote mengubah HEAD ke yang lain.

en: Run a Git command on a list of repositories
id: Jalankan perintah Git pada daftar repositori

en: Run a merge for files needing merging
id: Lakukan penggabungan untuk berkas yang perlu digabungkan

en: Run a three-way file merge
id: Lakukan penggabungan berkas tiga arah

en: Run git hooks
id: Jalankan kait git

en: Run merge conflict resolution tools to resolve merge conflicts
id: Jalankan alat penyelesaian konflik penggabungan untuk menyelesaikan konflik penggabungan

en: Run tasks to optimize Git repository data
id: Jalankan tugas untuk mengoptimalkan data repositori Git

en: SHA1 COLLISION FOUND WITH %s !
id: TUMBUKAN SHA1 DITEMUKAN DENGAN %s !

en: STARTTLS failed! %s
id: STARTTLS gagal! %s

en: Salvage your data out of another SCM people love to hate
id: Selamatkan data karena pengguna SCM lainnya yang suka membenci

en: Saved working directory and index state %s
id: Direktori kerja dan keadaan indeks %s disimpan

en: Scalar enlistments require a worktree
id: Pendaftaran scalar membutuhkan pohon kerja

en: Scanning merged commits
id: Memindai komit tergabung

en: See "git help gc" for manual housekeeping.
id: Lihat "git help gc" untuk pembenahan manual.

en: See 'git help <command>' to read about a specific subcommand
id: Lihat 'git help <perintah>' untuk baca tentang subperintah spesifik

en: See 'git help status' for information on how to improve this.
id: Lihat 'git help status' untuk informasi bagaimana meningkatkankeadaan ini.

en: See `man git check-ref-format`
id: Lihat `man git check-ref-format`

en: See git-pull(1) for details.
id: Lihat git-pull(1) untuk selengkapnya.

en: Select items to delete
id: Pilih item untuk dihapus

en: Send a collection of patches as emails
id: Kirim koleksi tambalan sebagai surel

en: Send a collection of patches from stdin to an IMAP folder
id: Kirim koleksi tambalan dari masukan standar ke sebuah direktori IMAP

en: Send archive back to git-archive
id: Kirim arsip kembali ke git-archive

en: Send objects packed back to git-fetch-pack
id: Kirim objek terpak kembali ke git-fetch-pack

en: Send this email reply required
id: Balasan kirim surel ini diperlukan

en: Send this email? ([y]es|[n]o|[e]dit|[q]uit|[a]ll):
id: Kirim surel ini? ([y]a|[n] tidak|[e] sunting|[q] keluar|semu[a]):

en: Sent %s
id: Terkirim %s

en: Server does not allow request for unadvertised object %s
id: Peladen tidak memperbolehkan permintaan untuk objek tak diiklankan %s

en: Server does not support --deepen
id: Peladen tidak mendukung --deepen

en: Server does not support --shallow-exclude
id: Peladen tidak mendukung --shallow-exclude

en: Server does not support --shallow-since
id: Peladen tidak mendukung --shallow-since

en: Server does not support STARTTLS! %s
id: Peladen tidak mendukung STARTTLS! %s

en: Server does not support shallow clients
id: Peladen tidak mendukung klien dangkal

en: Server does not support shallow requests
id: Peladen tidak mendukung permintaan dangkal

en: Server does not support this repository's object format
id: Peladen tidak mendukung objek format repositori ini

en: Server side implementation of Git over HTTP
id: Impementasi sisi peladen dari Git lewat HTTP

en: Server supports %s
id: Peladen mendukung %s

en: Server supports filter
id: Peladen mendukung saringan

en: Server version is %.*s
id: Versi peladen %.*s

en: Should not be doing an octopus.
id: Seharusnya tidak melakukan gurita.

en: Show a Git logical variable
id: Perlihatkan variabel logikal Git

en: Show branches and their commits
id: Perlihatkan cabang dan komitnya

en: Show canonical names and email addresses of contacts
id: Perlihatkan nama dan alamat email kanonikal

en: Show changes between commits, commit and working tree, etc
id: Perlihatkan perubahan di antara komit-komit, komit dan pohon kerja, dll

en: Show changes using common diff tools
id: Perlihatkan perubahan menggunakan alat diff umum

en: Show commit logs
id: Perlihatkan log komit

en: Show information about files in the index and the working tree
id: Perlihatkan informasi mengenai berkas-berkas di dalam indeks dan pohon kerja

en: Show logs with differences each commit introduces
id: Perlihatkan log dengan perbedaan yang diperkenalkan pada setiap komit

en: Show packed archive index
id: Perlihatkan indeks arsip terpak

en: Show the working tree status
id: Perlihatkan status pohon kerja

en: Show various types of objects
id: Perlihatkan berbagai tipe objek

en: Show what revision and author last modified each line of a file
id: Perlihatkan revisi dan pengarang apa yang terakhir kali mengubah setiap baris berkas

en: Simple UNIX mbox splitter program
id: Program pemisah mbox UNIX sederhana

en: Simple merge did not work, trying automatic merge.
id: Penggabungan sederhana tidak berkerja, mencoba penggabungan otomatis.

en: Skipped patch '%s'.
id: Tambalan '%s' dilewatkan.

en: Skipping %s with backup suffix '%s'.
id: Melewati %s dengan akhiran cadangan '%s'.

en: Skipping repository %s
id: Melewatkan repositori %s

en: Skipping submodule '%s'
id: Melewati submodul '%s'

en: Skipping unmerged submodule %s
id: Melewati submodul tak tergabung %s

en: Skipping: %.*s
id: Melewatkan: %.*s

en: Some %s revs are not ancestors of the %s rev.
    git bisect cannot work properly in this case.
    Maybe you mistook %s and %s revs?
id: Beberapa revisi %s bukan nenek moyang dari revisi %s.
    git bisect tidak dapat bekerja dengan benar pada kasus ini.
    Mungkin Anda salah mengira revisi %s dan %s?

en: Sorry, cannot edit this hunk
id: Maaf, tidak dapat menyunting bingkah ini

en: Sorry, cannot split this hunk
id: Maaf, tidak dapat membelah bingkah ini

en: Sorry, only %d hunk available. | Sorry, only %d hunks available.
id[0]: Maaf, hanya %d bingkah yang tersedia.
id[1]: Maaf, hanya %d bingkah yang tersedia.

en: Sorting objects by packfile
id: Mengurutkan objek oleh berkas pak

en: Specific git-branch actions:
id: Aksi git-branch spesifik:

en: Specifies intentionally untracked files to ignore
id: Sengaja menyebutkan berkas tak terlacak untuk diabaikan

en: Specifying revisions and ranges for Git
id: Menyebutkan revisi dan rentang untuk Git

en: Split into %d hunks.
id: Terbelah ke dalam %d bingkah.

en: Squash commit -- not updating HEAD
id: Lumat komit -- tak perbarui HEAD

en: Squash commit into empty head not supported yet
id: Lumat komit ke kepala kosong belum didukung

en: Stage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Gelar penambahan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Gelar penghapusan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Gelar perubahan mode [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Gelar bingkah ini [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Staged '%s' using previous resolution.
id: '%s' digelarkan menggunakan resolusi sebelumnya.

en: Stash addition [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Stase penambahan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Stase penghapusan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Stase perubahan mode [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stash the changes in a dirty working directory away
id: Stase perubahan di dalam direktori kerja

en: Stash this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Stase bingkah ini [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Stopped at %s
id: Berhenti pada %s

en: Stopped at %s...  %.*s
id: Berhenti pada %s... %.*s

en: Stopped at HEAD
id: Berhenti pada HEAD

en: Stray %s directory found.
    Use "git am --abort" to remove it.
id: Direktori menyimpang %s ditemukan.
    Gunakan "git am --abort" untuk menghapusnya.

en: Submodule '%s' (%s) registered for path '%s'
id: Submodul '%s' (%s) didaftarkan untuk jalur '%s'

en: Submodule '%s' (%s) unregistered for path '%s'
id: Submodul '%s' (%s) tak terdaftar untuk jalur '%s'

en: Submodule '%s' could not be updated.
id: Submodul '%s' tidak dapat diperbarui.

en: Submodule (%s) branch configured to inherit branch from superproject, but the superproject is not on any branch
id: Cabang submodul (%s) dikonfigurasikan untuk mewarisi cabang dari proyek super, tapi proyek super tidak pada cabang apapun

en: Submodule changes to be committed:
id: Perubahan submodul yang akan dikomit:

en: Submodule in commit %s at path: '%s' collides with a submodule named the same. Skipping it.
id: Submodul dalam komit %s pada jalur '%s' bertabrakan dengan submodul yang bernama sama. Melewatinya.

en: Submodule path '%s' not initialized
id: Jalur submodul '%s' tidak diinisialisasi

en: Submodule path '%s': '%s %s'
id: Jalur submodul '%s': '%s %s'

en: Submodule path '%s': checked out '%s'
id: Jalur submodul '%s': ter-checkout '%s'

en: Submodule path '%s': merged in '%s'
id: Jalur submodul '%s': tergabung dalam '%s'

en: Submodule path '%s': rebased into '%s'
id: Jalur submodul '%s: terdasarkan ulang ke '%s''

en: Submodule work tree '%s' contains a .git directory. This will be replaced with a .git file by using absorbgitdirs.
id: Pohon kerja submodul '%s' berisi direktori .git. Ini akan diganti dengan  berkas .git oleh dengan menggunakan absorbgitdirs.

en: Submodule work tree '%s' contains local modifications; use '-f' to discard them
id: Pohon kerja submodul '%s' berisi modifikasi lokal; gunakan '-f' untuk menyingkirkannya

en: Submodules changed but not updated:
id: Submodul berubah tapi tak diperbarui:

en: Successfully rebased and updated %s.
id: %s didasarkan ulang dan diperbarui dengan sukses.

en: Summarize 'git log' output
id: Rangkum keluaran 'git log'

en: Summary email is empty, skipping it
id: Surel rangkuman kosong, lewati

en: Support for <GIT_DIR>/info/grafts is deprecated
    and will be removed in a future Git version.
    
    Please use "git replace --convert-graft-file"
    to convert the grafts into replace refs.
    
    Turn this message off by running
    "git config set advice.graftFileDeprecated false"
id: Dukungan untuk <GIT_DIR>/info/grafts usang dan akan dihapus
    pada versi Git mendatang.
    
    Mohon gunakan "git replace --convert-graft-file"
    untuk mengkonversi cangkuk ke referensi penggantian.
    
    Matikan pesan ini dengan menjalankan
    "git config set advice.graftFileDeprecated false"

en: Switch branches
id: Ganti cabang

en: Switch branches or restore working tree files
id: Ganti cabang atau kembalikan berkas pohon kerja

en: Switched to a new branch '%s'
id: Ganti ke cabang baru '%s'

en: Switched to and reset branch '%s'
id: Ganti ke dan ganti cabang '%s'

en: Switched to branch '%s'
id: Ganti ke cabang '%s'

en: Synchronizing submodule url for '%s'
id: Mensinkronisasi url submodul untuk '%s'

en: System Info
id: Informasi Sistem

en: Tag creation options
id: Opsi pembuatan tag

en: Tag listing options
id: Opsi daftar tag

en: Testing mtime in '%s'
id: Menguji mtime di '%s'

en: Thank you for filling out a Git bug report!
    Please answer the following questions to help us understand your issue.
    
    What did you do before the bug happened? (Steps to reproduce your issue)
    
    What did you expect to happen? (Expected behavior)
    
    What happened instead? (Actual behavior)
    
    What's different between what you expected and what actually happened?
    
    Anything else you want to add:
    
    Please review the rest of the bug report below.
    You can delete any lines you don't wish to share.
id: Terima kasih telah mengisi laporan bug Git!
    Mohon jawab pertanyaan berikut untuk membantu memahami masalah Anda.
    
    Apa yang Anda lakukan sebelum bug terjadi? (Tahap-tahap untuk mereproduksi masalah Anda)
    Apa yang Anda harapkan? (Perilaku yang diharapkan)
    
    Apa yang terjadi? (Perilaku sebenarnya)
    
    Apa yang berbeda antara apa yang Anda harapkan dan yang sebenarnya terjadi?
    
    Apalagi yang Anda ingin tambahkan?
    
    Mohon tinjau sisa laporan bug di bawah ini.
    Anda dapat menghapus baris-baris yang Anda tidak ingin dibagi.

en: The %s configuration remote.pushDefault in:
    	%s:%d
    now names the non-existent remote '%s'
id: Konfigurasi %s remote.pushDefault di:
    	%s:%d
    sekarang menamai remote yang tiada '%s'

en: The '%s' hook was ignored because it's not set as executable.
    You can disable this warning with `git config set advice.ignoredHook false`.
id: Kait '%s' diabaikan karena tidak disetel sebagai berkas yang dapat
    dieksekusi. Anda dapat menonaktifkan peringatan ini dengan
    `git config set advice.ignoredHook false`.

en: The --edit-todo action can only be used during interactive rebase.
id: Aksi --edit-todo hanya dapat digunakan selama pendasaran ulang interaktif.

en: The -b/--binary option has been a no-op for long time, and
    it will be removed. Please do not use it anymore.
id: Opsi -b/--binary telah menjadi no-op untuk waktu yang lama, dan
    itu akan dihapus. Mohon jangan gunakan itu lagi.

en: The -m/-F/-c/-C options have been deprecated for the 'edit' subcommand.
    Please use 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' instead.
id: Opsi -m/-F/-c/-C sudah usang untuk subperintah 'edit.
    'Mohon gunakan 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' sebagai gantinya.

en: The 1st commit message will be skipped:
id: Pesan komit pertama akan dilewati:

en: The <src> part of the refspec is a blob object.
    Did you mean to tag a new blob by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
id: Bagian <src> dari spek referensi adalah objek blob.
    Apakah maksud Anda tag blob baru dengan mendorong ke
    '%s:refs/tags/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a commit object.
    Did you mean to create a new branch by pushing to
    '%s:refs/heads/%s'?
id: Bagian <src> dari spek referensi adalah objek komit.
    Apakah maksud Anda buat cabang baru dengan mendorong ke
    '%s:refs/heads/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a tag object.
    Did you mean to create a new tag by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
id: Bagian <src> dari spek referensi adalah objek tag.
    Apakah maksud Anda buat tag baru dengan mendorong ke
    '%s:refs/tags/%s'?

en: The <src> part of the refspec is a tree object.
    Did you mean to tag a new tree by pushing to
    '%s:refs/tags/%s'?
id: Bagian <src> dari spek referensi adalah objek pohon.
    Apakah maksud Anda tag pohon dengan mendorong ke
    '%s:refs/tags/%s'?

en: The Git concept guides are:
id: Panduan konsep Git adalah:

en: The Git repository browser
id: Penjelajah repositori Git

en: The bundle file format
id: Format berkas bundel

en: The bundle records a complete history.
id: Bundel merekam riwayat penuh.

en: The bundle uses this filter: %s
id: Bundel menggunakan penyaring ini: %s

en: The bundle uses this hash algorithm: %s
id: Bundel menggunakan algoritma hash ini: %s

en: The candidates are:
    %s
id: Kandidat-kandidat yaitu:
    %s

en: The commit message #%d will be skipped:
id: Pesan komit ke-%d akan dilewati

en: The current branch %s has multiple upstream branches, refusing to push.
id: Cabang saat ini %s punya banyak cabang hulu, tolak dorong.

en: The current branch %s has no upstream branch.
    To push the current branch and set the remote as upstream, use
    
        git push --set-upstream %s %s
    %s
id: Cabang saat ini %s tidak punya cabang hulu.
    Untuk dorong cabang saat ini dan setel remote sebagai hulu, gunakan
    
        git push --set-upstream %s %s
    %s

en: The current patch is empty.
id: Jalur saat ini kosong

en: The destination you provided is not a full refname (i.e.,
    starting with "refs/"). We tried to guess what you meant by:
    
    - Looking for a ref that matches '%s' on the remote side.
    - Checking if the <src> being pushed ('%s')
      is a ref in "refs/{heads,tags}/". If so we add a corresponding
      refs/{heads,tags}/ prefix on the remote side.
    
    Neither worked, so we gave up. You must fully qualify the ref.
id: Tujuan yang Anda berikan bukan nama referensi penuh (seperti 
    dimulai dengan "refs/"). Kami mencoba menebak maksud Anda dengan:
    - mencari referensi yang cocok dengan '%s' pada sisi remote.
    - memeriksa apakah <src> yang sedang didorong ('%s') adalah 
      referensi pada "refs/{heads,tags}/". Bila demikian kami 
      menambahkan awalan refs/{heads,tags}/ yang bersesuaian pada sisi 
      remote.
    
    Kedua-duanya tidak bekerja, jadi kami menyerah. Anda harus kualifikasi
    penuh referensi.

en: The file '%s' contains a byte order mark (BOM). Please use UTF-%.*s as working-tree-encoding.
id: Berkas '%s' berisi tanda urutan bita (BOM). Mohon gunakan UTF-%.*s sebagai pengkodean pohon kerja.

en: The file '%s' is missing a byte order mark (BOM). Please use UTF-%sBE or UTF-%sLE (depending on the byte order) as working-tree-encoding.
id: Berkas '%s' kehilangan tanda urutan bita (BOM). Mohon gunakan UTF-%sBE atau UTF-%sLE (tergantung pada urutan bita) sebagai pengkodean pohon kerja.

en: The following files are 8bit, but do not declare a Content-Transfer-Encoding.
id: Berkas berikut 8bit, tetapi tidak menyebutkan Content-Transfer-Encoding.

en: The following paths and/or pathspecs matched paths that exist
    outside of your sparse-checkout definition, so will not be
    updated in the index:
id: Jalur dan/atau spek jalur berikut cocok dengan jalur yang ada
    di luar definisi checkout tipis Anda, jadi tidak akan diperbarui
    di dalam indeks:

en: The following paths are ignored by one of your .gitignore files:
id: Jalur berikut diabaikan oleh salah satu dari berkas .gitignore Anda:

en: The following paths are not up to date and were left despite sparse patterns:
    %s
id: Jalur berikut tidak diperbarui dan dibiarkan walaupun merupakan pola tipis:
    %s

en: The following paths are unmerged and were left despite sparse patterns:
    %s
id: Jalur berikut tidak digabungkan dan dibiarkan walaupun merupakan pola tipis:
    %s

en: The following paths have been moved outside the
    sparse-checkout definition but are not sparse due to local
    modifications.
id: Jalur berikut sudah dipindahkan di luar definisi sparse-checkout
    tetapi bukan jarang karena perubahan lokal.

en: The following paths were already present and thus not updated despite sparse patterns:
    %s
id: Jalur berikut sudah ada dan tidak diperbarui walaupun merupakan pola tipis:
    %s

en: The following submodule paths contain changes that can
    not be found on any remote:
id: Jalur submodul berikut berisi perubahan yang tidak dapat ditemukan
    pada remote apapun:

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh %s:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh %s:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda %s.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh checkout:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh checkout:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda berganti cabang.

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh penggabungan:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be overwritten by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan ditimpa oleh penggabungan:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda gabungkan.

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh %s:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by %s:
    %%sPlease move or remove them before you %s.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh %s:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda %s.

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh checkout:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by checkout:
    %%sPlease move or remove them before you switch branches.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh checkout:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda berganti cabang.

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%s
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh penggabungan:
    %%s

en: The following untracked working tree files would be removed by merge:
    %%sPlease move or remove them before you merge.
id: Berkas pohon kerja tak terlacak berikut akan dihapus oleh penggabungan:
    %%sMohon pindahkan atau hapus sebelum Anda gabungkan.

en: The last gc run reported the following. Please correct the root cause
    and remove %s
    Automatic cleanup will not be performed until the file is removed.
    
    %s
id: Aksi gc terakhir melaporkan berikut. Mohon koreksi akar masalah
    dan hapus %s
    Pembersihan otomatis tidak akan dilakukan sampai berkas dihapus.
    
    %s

en: The main working tree cannot be locked or unlocked
id: Pohon kerja utama tidak dapat dikunci atau dibuka kunci

en: The merge base %s is %s.
    This means the first '%s' commit is between %s and [%s].
id: Dasar penggabungan %s adalah %s.
    Ini berarti komit '%s' pertama adalah di antara %s dan [%s].

en: The merge base %s is bad.
    This means the bug has been fixed between %s and [%s].
id: Dasar penggabungan %s jelek.
    Ini berarti bug telah diperbaiki antara %s dan [%s].

en: The merge base %s is new.
    The property has changed between %s and [%s].
id: Dasar penggabungan %s baru.
    Properti telah berubah antara %s dan [%s].

en: The permissions on your socket directory are too loose; other
    users may be able to read your cached credentials. Consider running:
    
    	chmod 0700 %s
id: Perizinan pada direktori soket Anda terlalu longgar; pengguna lainnya
    dapat membaca kredensial tertembolok Anda. Pertimbangkan menjalankan:
    
    	chmod 0700 %s

en: The pre-rebase hook refused to rebase.
id: Kail pre-rebase menolak mendasarkan ulang.

en: The previous cherry-pick is now empty, possibly due to conflict resolution.
    If you wish to commit it anyway, use:
    
        git commit --allow-empty
id: Petik ceri sebelumnya sekarang kosong, kemungkinan karena resolusi konflik.
    Jika Anda ingin komit, gunakan:
    
        git commit --allow-empty

en: The required SMTP server is not properly defined.
id: Peladen SMTP yang diperlukan tidak dijelaskan dengan baik.

en: The selected hunks do not apply to the index!
id: Bingkah yang dipilih tidak diterapkan pada indeks!

en: The standard helper program to use with git-merge-index
id: Program pembantu standar untuk digunakan dengan git-merge-index

en: The stash entry is kept in case you need it again.
id: Entri stase disimpan jika Anda butuh itu lagi.

en: The tag message has been left in %s
id: Pesan tag dibiarkan di %s

en: The upstream branch of your current branch does not match
    the name of your current branch.  To push to the upstream branch
    on the remote, use
    
        git push %s HEAD:%s
    
    To push to the branch of the same name on the remote, use
    
        git push %s HEAD
    %s%s
id: Cabang hulu dari cabang Anda saat ini tidak cocok dengan 
    nama cabang Anda saat ini. Untuk dorong ke cabang hulu pada remote,
    gunakan
    
        git push %s HEAD:%s
    
    Untuk dorong ke cabang bernama sama pada remote, gunakan
    
        git push %s HEAD
    %s%s

en: There are multiple remotes whose fetch refspecs map to the remote
    tracking ref '%s':
    %s
    This is typically a configuration error.
    
    To support setting up tracking branches, ensure that
    different remotes' fetch refspecs map into different
    tracking namespaces.
id: Ada banyak remote yang spek referensi pengambilan terpetakan ke referensi
    pelacak remote '%s'
    %s
    Hal ini biasanya merupakan kesalahan konfigurasi.
    
    Untuk mendukung menyetel cabang pelacakan, pastikan bahwa spek referensi
    remote yang berbeda terpetakan ke ruang nama pelacakan yang berbeda.

en: There are no candidates for merging among the refs that you just fetched.
id: Tidak ada kandidat untuk digabungkan diantara referensi yang baru sajaAnda ambil.

en: There are too many unreachable loose objects; run 'git prune' to remove them.
id: Ada terlalu banyak objek longgar yang tak dapat dicapai; jalankan 'git prune' untuk menghapusnya.

en: There is no candidate for rebasing against among the refs that you just fetched.
id: Tidak ada kandidat untuk didasarkan ulang diantara referensi yang baru saja Anda ambil.

en: There is no merge in progress (MERGE_HEAD missing).
id: Tidak ada penggabungan yang sedang berlangsung (MERGE_HEAD hilang).

en: There is no merge to abort (MERGE_HEAD missing).
id: Tidak ada penggabungan yang bisa dibatalkan (MERGE_HEAD hilang).

en: There is no tracking information for the current branch.
id: Tidak ada informasi pelacakan untuk cabang saat ini.

en: These are common Git commands used in various situations:
id: Berikut ini perintah Git umum yang digunakan dalam beragam situasi:

en: Things common to various protocols
id: Hal-hal yang umum pada berbagai protokol

en: This is a combination of %d commits.
id: Ini kombinasi dari %d komit.

en: This is the 1st commit message:
id: Ini komit pertama:

en: This is the commit message #%d:
id: Ini komit ke-%d:

en: To avoid this message, use "drop" to explicitly remove a commit.
    
    Use 'git config rebase.missingCommitsCheck' to change the level of warnings.
    The possible behaviours are: ignore, warn, error.
id: Untuk menghindari pesan ini, gunakan "drop" untuk menghapus sebuah komit eksplisit.
    Gunakan 'git config rebase.missingCommitsCheck untuk' mengganti tingkat peringatan.
    Kelakuan yang mungkin adalah: ignore, warn, error.

en: To correct the sparsity of these paths, do the following:
    * Use "git add --sparse <paths>" to update the index
    * Use "git sparse-checkout reapply" to apply the sparsity rules
id: Untuk memperbaiki kejarangan jalur tersebut, lakukan hal-hal berikut:
    * Gunakan "git add --sparse <jalur>" untuk memperbarui indeks
    * Gunakan "git sparse-checkout reapply" untuk menerapkan aturan kejarangan

en: To record the empty patch as an empty commit, run "%s --allow-empty".
id: Untuk merekam tambalan kosong sebagai komit kosong, jalankan "%s --allow-empty".

en: To restore the original branch and stop patching, run "%s --abort".
id: Untuk mengembalikan cabang yang asli dan berhenti menambal, jalankan "%s --abort".

en: To whom should the emails be sent (if anyone)?
id: Kepada siapa surel harus dikirim (jika ada)?

en: Too many arguments.
id: Terlalu banyak argumen.

en: Too many revisions specified:%s
id: Terlalu banyak revisi disebutkan:%s

en: Trailing backslash
id: Garis miring terbalik tertinggal

en: Traversing cruft objects
id: Menyusuri objek sisa

en: Trying merge strategy %s...
id: Mencoba strategi penggabungan %s...

en: Trying really trivial in-index merge...
id: Mencoba penggabungan dalam indeks yang sangat sepele

en: Trying simple merge with $pretty_name
id: Mencoba penggabungan sederhana dengan $pretty_name

en: Tweaking diff output
id: Ubah keluaran diff

en: Type
id: Tipe

en: URL '%s' uses plaintext credentials
id: URL '%s' menggunakan kredensial teks terang

en: Uh oh. Your system reports no Git commands at all.
id: Eh oh. Sistem Anda melaporkan tidak ada perintah Git sama sekali.

en: Unable to add merge result for '%s'
id: Tidak dapat menambahkan hasil penggabungan untuk '%s'

en: Unable to checkout '%s' in submodule path '%s'
id: Tidak dapat men-checkout '%s' pada jalur submodul '%s'

en: Unable to create '%s.lock': %s
id: Tidak dapat membuat '%s.lock': %s

en: Unable to create '%s.lock': %s.
    
    Another git process seems to be running in this repository, e.g.
    an editor opened by 'git commit'. Please make sure all processes
    are terminated then try again. If it still fails, a git process
    may have crashed in this repository earlier:
    remove the file manually to continue.
id: Tidak dapat membuat '%s.lock': %s.
    
    Sepertinya proses git lainnya berjalan pada repositori ini, seperti
    penyunting yang dibuka oleh 'git commit'. Mohon pastikan semua proses
    berhenti dan coba lagi. Jika masih gagal, mungkin sebuah proses git hancur
    pada repositori ini sebelumnya: hapus berkas secara manual untuk melanjutkan.

en: Unable to create FSEventStream.
id: tidak dapat membuat FSEventStream.

en: Unable to determine absolute path of git directory
id: Tidak dapat menentukan jalur absolut direktori git

en: Unable to fetch in submodule path '%s'
id: Tidak dapat mengambil pada jalur submodul '%s'

en: Unable to fetch in submodule path '%s'; trying to directly fetch %s:
id: Tidak dapat mengambil di dalam jalur submodul '%s'; mencoba mengambil langsung %s:

en: Unable to find %s revision in submodule path '%s'
id: Tidak dapat menemukan revisi %s pada jalur submodul '%s'

en: Unable to find common commit with $pretty_name
id: Tidak dapat menemukan komit umum dengan $pretty_name

en: Unable to find current revision in submodule path '%s'
id: Tidak dapat menemukan revisi saat ini pada jalur submodul '%s'

en: Unable to initialize SMTP properly. Check config and use --smtp-debug.
id: Tidak dapat menginisialisasi SMTP dengan benar. Periksa konfigurasi dan gunakan --smtp-debug.

en: Unable to merge '%s' in submodule path '%s'
id: Tidak dapat menggabungkan '%s' pada jalur submodul '%s'

en: Unable to push submodule '%s'
id: Tidak dapat mendorong submodul '%s'

en: Unable to read current working directory
id: tidak dapat membaca direktori kerja saat ini

en: Unable to rebase '%s' in submodule path '%s'
id: Gagal mendasarkan ulang '%s' pada jalur submodul '%s'

en: Unable to write index.
id: Tidak dapat menulis indeks.

en: Unable to write new index file
id: Tidak dapat menulis berkas indeks baru

en: Unbundling objects
id: Membongkar bundel objek

en: Unexpected option --output
id: Opsi --output tak diharapkan

en: Unexpected option --remote
id: Opsi --remote tak diharapkan

en: Unexpected stash response: '%s'
id: Respons stase tidak diharapkan: '%s'

en: Unexpected tail checksum for %s (disk corruption?)
id: Checksum ekor tidak diharapkan untuk %s (kerusakan disk?)

en: Unhandled subcommand '%s'
id: Subperintah tidak tertangani '%s'

en: Unimplemented pathspec magic '%c' in '%s'
id: Spek jalur ajaib '%c' tidak diterapkan di '%s'

en: Unknown --confirm setting: '%s'
id: Setelan --confirm tidak dikenal: '%s'

en: Unknown --suppress-cc field: '%s'
id: Bidang --suppress-cc tidak dikenal: '%s'

en: Unknown archive format '%s'
id: Format arsip tidak dikenal '%s'

en: Unknown command '%s' (use '?' for help)
id: Perintah tidak dikenal '%s' (gunakan '?' untuk bantuan)

en: Unknown hash algorithm
id: algoritma hash tidak dikenal

en: Unknown rebase backend: %s
id: Tulang belakang pendasaran ulang tidak dikenal: %s

en: Unknown rebase-merges mode: %s
id: Mode rebase-merges tidak dikenal: %s

en: Unknown value for 'diff.submodule' config variable: '%s'
id: Nilai tidak dikenal untuk variabel konfigurasi 'diff.submodule': '%s'

en: Unknown value for http.proactiveauth
id: nilai tidak dikenal untuk http.proactiveauth

en: Unmatched ( or \(
id: ( atau \( tak tercocok

en: Unmatched ) or \)
id: ) atau \) tak tercocok

en: Unmatched [ or [^
id: [ atau [^ tak tercocok

en: Unmatched \{
id: \{ tak tercocok

en: Unmerged paths:
id: Jalur yang tak tergabung:

en: Unpack objects from a packed archive
id: Bongkar objek dari arsip terpak

en: Unpacking objects
id: Membongkar objek

en: Unstage addition [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Batal gelar penambahan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage deletion [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Batal gelar penghapusan [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage mode change [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Batal gelar perubahan mode [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstage this hunk [y,n,q,a,d%s,?]?
id: Batal gelar bingkah ini [y,n,q,a,d%s,?]?

en: Unstaged changes after refreshing the index:
id: Perubahan tak tergelar setelah menyegarkan indeks:

en: Unstaged changes after reset:
id: Perubahan tak tergelar setelah setel ulang:

en: Unsupported SSL backend '%s'. Supported SSL backends:
id: Tulang punggung SSL '%s' tidak didukung, yang didukung:

en: Unsupported combination of ignored and untracked-files arguments
id: Kombinasi argumen berkas terabaikan dan tak terlacak tidak didukung

en: Untracked cache disabled
id: Tembolok tak terlacak dinonaktifkan

en: Untracked cache enabled for '%s'
id: Tembolok tak terlacak diaktifkan untuk '%s'

en: Untracked files
id: Berkas tak terlacak

en: Untracked files not listed%s
id: Berkas tak terlacak yang tak disebutkan%s

en: Update
id: Perbarui

en: Update auxiliary info file to help dumb servers
id: Perbarui berkas info tambahan untuk membantu peladen bodoh

en: Update remote refs along with associated objects
id: Perbarui referensi remote bersama dengan objek yang terkait

en: Update the object name stored in a ref safely
id: Perbarui nama objek yang disimpan di dalam referensi secara aman

en: Updated %d path from %s | Updated %d paths from %s
id[0]: %d jalur diperbarui dari %s
id[1]: %d jalur diperbarui dari %s

en: Updated %d path from the index | Updated %d paths from the index
id[0]: %d jalur diperbarui dari indeks
id[1]: %d jalur diperbarui dari indeks

en: Updated preimage for '%s'
id: Pracitra diperbarui untuk '%s'

en: Updated tag '%s' (was %s)
id: Tag '%s' diperbarui (yaitu %s)

en: Updated the following refs with %s:
    %s
id: Referensi berikut diperbarui dengan %s:
    %s

en: Updates were rejected because a pushed branch tip is behind its remote
    counterpart. If you want to integrate the remote changes, use 'git pull'
    before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
id: Pembaruan ditolak karena ujung dari cabang yang didorong di belakang
    pasangan remotenya. Jika anda ingin mengintegrasikan perubahan
    remote, lakukan 'git pull' sebelum mendorong lagi.
    Lihat 'Note about fast-forwards' di 'git push --help' untuk selengkapnya.

en: Updates were rejected because the remote contains work that you do not
    have locally. This is usually caused by another repository pushing to
    the same ref. If you want to integrate the remote changes, use
    'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
id: Pembaruan ditolak karena remote berisi karya yang Anda tidak punya
    di lokal. Ini biasanya disebabkan repositori yang lain dorong ke
    referensi yang sama. Jika Anda ingin mengintegrasikan perubahan remote
    lakukan 'git pull' sebelum mendorong lagi.
    Lihat 'Note about fast-forwards' di 'git push --help' untuk selengkapnya.

en: Updates were rejected because the tag already exists in the remote.
id: Pembaruan ditolak karena tag sudah ada di remote.

en: Updates were rejected because the tip of the remote-tracking branch has
    been updated since the last checkout. If you want to integrate the
    remote changes, use 'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
id: Pembaruan ditolak karena ujung dari cabang Anda saat ini sudah diperbarui
    sejak checkout terakhir. Jika Anda ingin mengintegrasikan perubahan remote,
    lakukan 'git pull' sebelum mendorong lagi.
    Lihat 'Note about fast-forwards' di 'git push --help' untuk selengkapnya.

en: Updates were rejected because the tip of your current branch is behind
    its remote counterpart. If you want to integrate the remote changes,
    use 'git pull' before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
id: Pembaruan ditolak karena ujung dari cabang Anda saat ini di belakang
    pasangan remotenya. Jika Anda ingin mengintegrasikan perubahan remote,
    lakukan 'git pull' sebelum mendorong lagi.
    Lihat 'Note about fast-forwards' di 'git push --help' untuk selengkapnya.

en: Updating %s
id: Memperbarui %s

en: Updating %s..%s
id: Memperbarui %s..%s

en: Updating an unborn branch with changes added to the index.
id: Memperbarui cabang yang belum lahir dengan perubahan yang ditambahkan ke indeks.

en: Updating files
id: Memperbarui berkas

en: Updating index flags
id: Memperbarui bendera indeks

en: Updating the following directories would lose untracked files in them:
    %s
id: Memperbarui direktori berikut akan menghilangkan berkas tak terlacak di dalam:
    %s

en: Use '--all' if you really want to deinitialize all submodules
id: Gunakan '--all' jika Anda benar-benar ingin deinisialisasi semua submodul

en: Use 'git am --show-current-patch=diff' to see the failed patch
id: Gunakan 'git am --show-current-patch=diff' untuk melihat tambalan yang gagal

en: Use -f if you really want to add them.
id: Gunakan -f jika Anda benar-benar ingin menambahkannya.

en: Use binary search to find the commit that introduced a bug
id: Gunakan pencarian biner untuk mencari komit yang memasukkan bug

en: User-facing repository, command and file interfaces
id: Antarmuka repositori, perintah, dan berkas menghadap-pengguna

en: User-facing repository, command and file interfaces:
id: Antarmuka repositori, perintah, dan berkas menghadap-pengguna:

en: Using '%s' as the name for the initial branch. This default branch name
    is subject to change. To configure the initial branch name to use in all
    of your new repositories, which will suppress this warning, call:
    
    	git config --global init.defaultBranch <name>
    
    Names commonly chosen instead of 'master' are 'main', 'trunk' and
    'development'. The just-created branch can be renamed via this command:
    
    	git branch -m <name>
id: Menggunakan '%s' sebagai nama cabang awal. Nama cabang asali ini dapat
    berubah. Untuk menyetel nama cabang awal untuk digunakan pada semua
    repositori baru Anda, dimana akan mematikan peringatan ini, panggil:
    
    	git config --global init.defaultBranch <nama>
    
    Nama-nama yang umumnya dipilih selain 'master' adalah 'main', 'trunk' dan
    'development'. Cabang yang baru saja dibuat bisa dinamai ulang lewat perintah
    ini:
    
    	git branch -m <nama>

en: Using index info to reconstruct a base tree...
id: Menggunakan info indeks untuk membangun ulang sebuah pohon dasar...

en: Using the %s strategy to prepare resolving by hand.
id: Menggunakan strategi %s untuk menyiapkan penyelesaian dengan tangan.

en: Validate packed Git archive files
id: Validasi berkas arsip Git terpak

en: Value '%s' for submodule.alternateErrorStrategy is not recognized
id: Nilai '%s' untuk submodule.alternateErrorStrategy tidak dikenal

en: Value '%s' for submodule.alternateLocation is not recognized
id: Nilai '%s' untuk submodule.alternateLocation tidak dikenal

en: Verifies the connectivity and validity of the objects in the database
id: Verifikasi hubungan dan validitas objek di dalam basis data

en: Verifying OID order in multi-pack-index
id: Memverifikasi urutan OID di dalam indeks multipak

en: Verifying commits in commit graph
id: Memverifikasi komit di dalam grafik komit

en: Verifying object offsets
id: Memverifikasi offset objek

en: WARNING: Avoiding applying %s -> %s rename to %s, because %s itself was renamed.
id: PERINGATAN: Menghindari menerapkan penamaan ulang %s -> %s ke %s, karena %s-nya sendiri dinamai ulang.

en: WARNING: Cannot find items matched by: %s
id: PERINGATAN: Tidak dapat menemukan item yang cocok dengan: %s

en: WARNING: Untracked file in way of tracked file!  Renaming
                %s -> %s
             to make room.
id: PERINGATAN: Berkas tak terlacak dengan cara berkas terlacak! Menamakan ulang
                %s -> %s
             untuk buat ruang.

en: WARNING: You called a Git command named '%s', which does not exist.
id: PERINGATAN: Anda memanggil perintah Git bernama '%s' yang tidak ada.

en: Warning: Could not retrieve Message-ID from server response.
id: Peringatan: Tidak dapat mengambil Message-ID dari respons peladen.

en: Warning: commit message did not conform to UTF-8.
    You may want to amend it after fixing the message, or set the config
    variable i18n.commitEncoding to the encoding your project uses.
id: Peringatan: pesan komit tidak sesuai dengan UTF-8.
    Anda dapat mengubahnya setelah memperbaiki pesan, atau menyetel variabel
    konfigurasi i18n.commitEncoding ke pengkodean yang proyek Anda gunakan.

en: Warning: some commits may have been dropped accidentally.
    Dropped commits (newer to older):
id: Peringatan: beberapa komit mungkin sudah tidak sengaja dihapus.
    Komit terhapus (terbaru ke terlama):

en: Warning: you are leaving %d commit behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
     | Warning: you are leaving %d commits behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
id[0]: Peringatan: Anda meninggalkan %d komit di belakang, tidak terhubung ke
    cabang Anda manapun:
    
    %s
id[1]: Peringatan: Anda meninggalkan %d komit di belakang, tidak terhubung ke
    cabang Anda manapun:
    
    %s

en: We are not bisecting.
id: Kami tidak sedang membagi dua.

en: We are not bisecting.
id: Kami tidak sedang membagi dua.

en: We cannot bisect more!
id: Kami tidak dapat membagi dua lagi!

en: What now
id: Apa sekarang

en: What to do with this address? ([q]uit|[d]rop|[e]dit):
id: Apa yang Anda lakukan dengan alamat ini? ([q] keluar|[d] jatuh|[e] sunting):

en: When finished, apply stashed changes with `git stash pop`
id: Ketika selesai, terapkan perubahan terstase dengan `git stash pop`

en: When you have resolved this problem, run "%s --continue".
id: Saat Anda sudah menyelesaikan masalah ini, jalankan "%s --continue".

en: Which 8bit encoding should I declare [UTF-8]?
id: Pengkodean 8bit apa yang harus saya sebut [UTF-8]?

en: Will not delete all non-push URLs
id: Tidak akan hapus semua URL non-dorong

en: Wonderful.
id: Luar biasa.

en: Would refuse to remove current working directory
id: Akan menolak menghapus direktori kerja saat ini

en: Would remove %s
id: Akan hapus %s

en: Would remove the following item: | Would remove the following items:
id[0]: Akan menghapus item berikut:
id[1]: Akan menghapus item berikut:

en: Would set upstream of '%s' to '%s' of '%s'
id: Akan menyetel hulu '%s' ke '%s' dari '%s'

en: Would skip repository %s
id: Akan melewatkan repositori %s

en: Write and verify Git commit-graph files
id: Tulis dan verifikasi berkas Git commit-graph

en: Write and verify multi-pack-indexes
id: Tulis dan verifikasi indeks multipak

en: Write/edit the notes for the following object:
id: Tulis/sunting catatan untuk objek berikut:

en: Writing objects
id: Menulis objek

en: Writing out commit graph in %d pass | Writing out commit graph in %d passes
id[0]: Menulis grafik komit dalam %d fase
id[1]: Menulis grafik komit dalam %d fase

en: You appear to have cloned an empty repository.
id: Anda tampaknya mengklon repositori kosong.

en: You are attempting to fetch %s, which is in the commit graph file but not in the object database.
    This is probably due to repo corruption.
    If you are attempting to repair this repo corruption by refetching the missing object, use 'git fetch --refetch' with the missing object.
id: Anda mencoba mengambil %s, yang ada di dalam berkas grafik komit tapi bukan di dalam basis data objek.
    Bisa jadi ini dikarenakan kerusakan repositori.
    Apabila Anda mencoba memperbaiki keruskanan repositori ini dengan mengambil ulang objek yang hilang, gunakan 'git fetch --refetch' dengan objek tersebut.

en: You are currently bisecting, started from branch '%s'.
id: Anda sedang membagi dua, dimulai dari cabang '%s'.

en: You are currently bisecting.
id: Anda sedang membagi dua.

en: You are currently cherry-picking commit %s.
id: Anda sedang memetik ceri komit %s.

en: You are currently editing a commit during a rebase.
id: Anda sedang menyunting komit saat mendasarkan ulang.

en: You are currently editing a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
id: Anda sedang menyunting komit saat mendasarkan ulang cabang '%s' pada '%s'.

en: You are currently rebasing branch '%s' on '%s'.
id: Anda sedang mendasarkan ulang cabang '%s' pada '%s'.

en: You are currently rebasing.
id: Anda sedang mendasarkan ulang.

en: You are currently reverting commit %s.
id: Anda sedang mengembalikan komit %s.

en: You are currently splitting a commit during a rebase.
id: Anda sedang membelah komit saat mendasarkan ulang.

en: You are currently splitting a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
id: Anda sedang membelah komit saat mendasarkan ulang cabang '%s' pada '%s'.

en: You are in a sparse checkout with %d%% of tracked files present.
id: Anda berada dalam checkout tipis dengan %d%% berkas terlacak ada.

en: You are in a sparse checkout.
id: Anda berada dalam checkout tipis.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot amend.
id: Anda berada di tengah pemetikan ceri -- tidak dapat mengubah.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot reword.
id: Anda berada di tengah pemetikan ceri -- tidak dapat menulis ulang.

en: You are in the middle of a merge -- cannot amend.
id: Anda berada di tengah penggabungan -- tidak dapat mengubah.

en: You are in the middle of a merge -- cannot reword.
id: Anda berada di tengah penggabungan -- tidak dapat menulis ulang.

en: You are in the middle of a rebase -- cannot amend.
id: Anda berada di tengah pendasaran ulang -- tidak dapat mengubah.

en: You are in the middle of an am session.
id: Anda berada ditengah-tengah sesi am.

en: You are not currently on a branch.
id: Anda tidak berada pada sebuah cabang.

en: You are not currently on a branch.
    To push the history leading to the current (detached HEAD)
    state now, use
    
        git push %s HEAD:<name-of-remote-branch>
id: Anda tidak berada pada cabang.
    Untuk dorong riwayat hingga kondisi saat ini (HEAD terlepas)
    sekarang, gunakan
    
        git push %s HEAD:<nama-cabang-remote>

en: You are on a branch yet to be born
id: Anda berada pada cabang yang belum lahir

en: You are pushing to remote '%s', which is not the upstream of
    your current branch '%s', without telling me what to push
    to update which remote branch.
id: Anda sedang mendorong ke remote '%s', yang bukan hulu dari
    cabang Anda saat ini '%s', tanpa beri tahu saya apa yang harus
    didorong untuk perbarui cabang remote yang mana.

en: You asked to amend the most recent commit, but doing so would make
    it empty. You can repeat your command with --allow-empty, or you can
    remove the commit entirely with "git reset HEAD^".
id: Anda diminta untuk mengubah komit terkini, tetapi melakukan
    hal itu akan membuat komit kosong. Anda dapat mengulangi perintah
    dengan --allow-empty, atau Anda dapat menghapus keseluruhan komit
    dengan "git reset HEAD^".

en: You asked to pull from the remote '%s', but did not specify
    a branch. Because this is not the default configured remote
    for your current branch, you must specify a branch on the command line.
id: Anda minta untuk tarik dari remote '%s', tapi tidak menyebutkan
    satu cabang. Oleh karena ini bukan remote terkonfigurasi asali untuk
    cabang Anda saat ini, Anda harus sebutkan satu cabang pada baris perintah.

en: You can amend the commit now, with
    
      git commit --amend %s
    
    Once you are satisfied with your changes, run
    
      git rebase --continue
id: Anda dapat mengubah komit sekarang, dengan
    
      git commit --amend %s
    
    Setelah Anda puas dengan perubahan Anda, jalankan
    
      git rebase --continue

en: You can fix this with 'git rebase --edit-todo' and then run 'git rebase --continue'.
    Or you can abort the rebase with 'git rebase --abort'.
id: Anda dapat memperbaiki ini dengan 'git rebase --edit-todo' lalu jalankan 'git rebase --continue'.
    Atau Anda dapat membatalkan pendasaran ulang dengan 'git rebase --abort'.

en: You cannot update a remote ref that points at a non-commit object,
    or update a remote ref to make it point at a non-commit object,
    without using the '--force' option.
id: Anda tidak dapat memperbarui referensi remote yang menunjuk ke objek
    non komit atau memperbarui referensi remote agar itu memnunjuk ke
    objek non komit, tanpa menggunakan opsi '--force'.

en: You didn't specify any refspecs to push, and push.default is "nothing".
id: Anda tidak sebutkan spek referensi apapun untuk didorong, dan push.default yaitu "nothing"

en: You do not have a valid HEAD.
id: Anda tidak punya HEAD yang valid.

en: You do not have the initial commit yet
id: Anda belum punya komit awal

en: You have created a nested tag. The object referred to by your new tag is
    already a tag. If you meant to tag the object that it points to, use:
    
    	git tag -f %s %s^{}
id: Anda telah membuat tag bersarang. Objek yang dirujuk oleh tag baru Anda
    sudah menjadi tag. Jika maksud Anda men-tag objek yang ditunjukkannya,
    gunakan:
    
    	git tag -f %s %s^{}

en: You have divergent branches and need to specify how to reconcile them.
    You can do so by running one of the following commands sometime before
    your next pull:
    
      git config pull.rebase false  # merge
      git config pull.rebase true   # rebase
      git config pull.ff only       # fast-forward only
    
    You can replace "git config" with "git config --global" to set a default
    preference for all repositories. You can also pass --rebase, --no-rebase,
    or --ff-only on the command line to override the configured default per
    invocation.
id: Anda punya cabang-cabang yang berlainan dan perlu menyebutkan cara
    merujukkannya.
    Anda dapat melakukannya dengan menjalankan salah satu perintah berikut
    suatu saat sebelum penarikan berikutnya:
    
      git config pull.rebase false  # penggabungan
      git config pull.rebase true   # pendasaran ulang
      git config pull.ff only       # hanya maju cepat
    
    Anda dapat mengganti "git config" dengan "git config --global" untuk
    menyetel preferensi asali untuk semua repositori. Anda juga dapat melewatkan
    --rebase, --no-rebase, atau --ff-only pada baris perintah untuk menimpa
    asali terkonfigurasi untuk setiap invokasi.

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
id: Anda belum mengakhiri pemetikan ceri Anda (CHERRY_PICK_HEAD ada).

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
id: Anda belum mengakhiri pemetikan ceri Anda (CHERRY_PICK_HEAD ada).
    Mohon komit perubahan Anda sebelum Anda gabungkan.

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
id: Anda belum mengakhiri penggabungan Anda (MERGE_HEAD ada).

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
id: Anda belum mengakhiri penggabungan Anda (MERGE_HEAD ada).
    Mohon komit perubahan Anda sebelum Anda gabungkan.

en: You have not concluded your notes merge (%s exists).
id: Anda belum menyelesaikan penggabungan catatan Anda (%s ada).

en: You have not concluded your previous notes merge (%s exists).
    Please, use 'git notes merge --commit' or 'git notes merge --abort' to commit/abort the previous merge before you start a new notes merge.
id: Anda belum menyelesaikan penggabungan catatan Anda sebelumnya (%s ada).
    Mohon gunakan 'git notes merge --commit' atau 'git notes merge --abort' untuk mengkomit/membatalkan penggabungan sebelumnya sebelum Anda memulai penggabungan catatan baru.

en: You have nothing to amend.
id: Anda tidak punya apapun untuk diubah.

en: You have unmerged paths.
id: Anda punya jalur yang tak tergabung.

en: You may try updating the submodules using 'git checkout --no-recurse-submodules %s && git submodule update --init'
id: Anda dapat mencoba memperbarui submodul dengan 'git checkout --no-recurse-submodules %s && git submodule update --init'

en: You must edit all merge conflicts and then
    mark them as resolved using git add
id: Anda harus menyunting semua konflik penggabungan lalu
    menandainya sebagai terselesaikan menggunakan git add

en: You must specify a repository to clone.
id: Anda harus sebutkan repositori untuk diklon.

en: You need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
id: Anda perlu berikan saya setidaknya satu revisi %s dan %s.
    Untuk itu Anda dapat menggunakan "git bisect %s" dan "git bisect %s".

en: You need to resolve your current index first
id: Anda perlu menguraikan indeks Anda saat ini dulu

en: You need to run this command from the toplevel of the working tree.
id: Anda perlu menjalankan perintah ini dari level atas dari pohon kerja.

en: You need to start by "git bisect start"
id: Anda perlu memulai dengan "git bisect start"

en: You need to start by "git bisect start".
    You then need to give me at least one %s and %s revision.
    You can use "git bisect %s" and "git bisect %s" for that.
id: Anda perlu memulai dengan "git bisect start".
    Lalu Anda perlu berikan saya setidaknya satu revisi %s dan %s.
    Untuk itu Anda dapat menggunakan "git bisect %s" dan "git bisect %s".

en: You seem to have moved HEAD since the last 'am' failure.
    Not rewinding to ORIG_HEAD
id: Sepertinya Anda telah memindahkan HEAD sejak kegagalan 'am' terakhir.
    Tidak memutar ulang ke ORIG_HEAD

en: You seem to have moved HEAD. Not rewinding, check your HEAD!
id: Sepertinya Anda sudah memindahkan HEAD. Tidak memutar ulang, periksa HEAD Anda!

en: You still have unmerged paths in your index.
    You should 'git add' each file with resolved conflicts to mark them as such.
    You might run `git rm` on a file to accept "deleted by them" for it.
id: Anda masih punya jalur yang belum digabung pada indeks Anda.
    Anda harus 'git add' setiap berkas dengan konflik terselesai untuk menandainya.
    Anda mungkin jalankan `git rm` pada berkas untuk menerima "penghapusan oleh mereka" untuk itu.

en: You've added another git repository inside your current repository.
    Clones of the outer repository will not contain the contents of
    the embedded repository and will not know how to obtain it.
    If you meant to add a submodule, use:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    If you added this path by mistake, you can remove it from the
    index with:
    
    	git rm --cached %s
    
    See "git help submodule" for more information.
id: Anda telah menambahkan repositori git yang lain di dalam repositori Anda
    saat ini. Kloningan repositori luar tidak akan berisi isi repositori
    tertanam dan tidak akan tahu bagaimana cara mendapatkannya.
    Jika maksud anda menambahkan submodul, gunakan:
    
    	git submodule add <url> %s
    
    Jika Anda menambahkan jalur itu sebagai kesengajaan, Anda dapat menghapus
    itu dari indeks dengan:
    
    	git rm --cached %s
    
    Lihat "git help submodule" untuk selengkapnya.

en: Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commit each, respectively.
     | Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commits each, respectively.
id[0]: Cabang Anda dan '%s' telah menyimpang,
    dan masing-masing punya %d dan %d komit berbeda.
id[1]: Cabang Anda dan '%s' telah menyimpang,
    dan masing-masing punya %d dan %d komit berbeda.

en: Your branch and '%s' refer to different commits.
id: Cabang Anda dan '%s' merujuk pada komit yang berbeda.

en: Your branch is ahead of '%s' by %d commit.
     | Your branch is ahead of '%s' by %d commits.
id[0]: Cabang Anda mendahului '%s' oleh %d komit.
id[1]: Cabang Anda mendahului '%s' oleh %d komit.

en: Your branch is based on '%s', but the upstream is gone.
id: Cabang Anda didasarkan pada '%s', tapi hulu sudah tiada.

en: Your branch is behind '%s' by %d commit, and can be fast-forwarded.
     | Your branch is behind '%s' by %d commits, and can be fast-forwarded.
id[0]: Cabang Anda di belakang '%s' oleh %d komit, dan bisa di maju-cepatkan.
id[1]: Cabang Anda di belakan '%s' oleh %d komit, dan bisa di maju-cepatkan.

en: Your branch is up to date with '%s'.
id: Cabang Anda mutakhir dengan '%s'.

en: Your configuration specifies to merge with the ref '%s'
    from the remote, but no such ref was fetched.
id: Konfigurasi Anda menyebutkan untuk menggabungkan dengan referensi '%s'
    dari remote, tapi tidak ada referensi seperti itu yang diambil.

en: Your current terms are %s for the old state
    and %s for the new state.
id: Istilah Anda saat ini adalah %s untuk keadaan lama
    dan %s untuk keadaan baru.

en: Your edited hunk does not apply. Edit again (saying "no" discards!) [y/n]?
id: Bingkah Anda tak diterapkan. Sunting lagi (bilang "n" untuk "tidak" buang!) [y/n]?

en: Your filter must maintain a one-to-one correspondence
    between its input and output lines.
id: Saringan Anda haru menjaga korespondensi satu-satu antara masukannya
    dan baris keluaran.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%s
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh %s:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by %s:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you %s.
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh %s:
    %%sMohon komit atau stase sebelum Anda %s.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%s
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh checkout:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by checkout:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you switch branches.
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh checkout:
    %%sMohon komit atau stase sebelum Anda mengganti cabang.

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
      %s
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh penggabungan:
      %s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%s
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh penggabungan:
    %%s

en: Your local changes to the following files would be overwritten by merge:
    %%sPlease commit your changes or stash them before you merge.
id: Perubahan lokal Anda terhadap berkas berikut akan ditimpa oleh penggabungan:
    %%sMohon komit atau stase sebelum Anda gabungkan.

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly. Run the
    following command and follow the instructions in your editor to edit
    your configuration file:
    
        git config --global --edit
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
id: Nama dan email Anda dikonfigurasikan otomatis berdasarkan nama pengguna
    dan nama host Anda. Periksa jika itu benar. Anda dapat mematikan pesan
    ini dengan menyetel secara eksplisit. Jalankan perintah berikut dan ikuti
    petunjuk di dalam penyunting untuk menyunting berkas konfigurasi Anda:
    
        git config --global --edit
    
    Setelah itu, Anda dapat memperbaiki identitas yang digunakan untuk komit
    ini dengan:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly:
    
        git config --global user.name "Your Name"
        git config --global user.email you@example.com
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
id: Nama dan email Anda dikonfigurasikan otomatis berdasarkan nama pengguna
    dan nama host Anda. Periksa jika itu benar. Anda dapat mematikan pesan
    ini dengan menyetel secara eksplisit:
    
        git config --global user.name "Nama Anda"
        git config --global user.email anda@example.com
    
    Setelah itu, Anda dapat memperbaiki identitas yang digunakan untuk komit
    ini dengan:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your stash currently has %d entry | Your stash currently has %d entries
id[0]: Simpanan Anda saat ini ada %d entri
id[1]: Simpanan Anda saat ini ada %d entri

en: [(amend|reword):]commit
id: [(amend|reword):]komit

en: [GLE %ld] could not convert path to UTF-8: '%.*ls'
id: [GLE %ld] tidak dapat mengkonversi jalur ke UTF-8: '%.*ls'

en: [GLE %ld] could not get longname of '%s'
id: [GLE %ld] tidak dapat mendapatkan nama panjang dari '%s'

en: [GLE %ld] could not watch '%s'
id: [GLE %ld] tidak dapat menonton '%s'

en: [GLE %ld] health thread could not open '%ls'
id: [GLE %ld] utas kesehatan tidak dapat membuka '%ls'

en: [GLE %ld] health thread getting BHFI for '%ls'
id: [GLE %ld] utas kesehatan mendapatkan BHFI untuk '%ls'

en: [GLE %ld] unable to get protocol information for '%ls'
id: [GLE %ld] tidak dapat mendapatkan informasi protokol untuk '%ls'

en: [GLE %ld] unable to open for read '%ls'
id: [GLE %ld] tidak dapat membuka untuk dibaca '%ls'

en: [deleted]
id: [dihapus]

en: [new branch]
id: [cabang baru]

en: [new ref]
id: [referensi baru]

en: [new tag]
id: [tag baru]

en: [rejected]
id: [tertolak]

en: [tag update]
id: [pembaruan tag]

en: [up to date]
id: [terkini]

en: `batch-size` and `relogin` must be specified together (via command-line or configuration option)
id: `batch-size` dan `relogin` harus disebutkan bersamaan (lewat baris perintah atau opsi konfigurasi)

en: `rebase --preserve-merges` (-p) is no longer supported.
    Use `git rebase --abort` to terminate current rebase.
    Or downgrade to v2.33, or earlier, to complete the rebase.
id: `rebase --preserve-merges` (-p) tidak lagi didukung.
    Gunakan `git rebase --abort` untuk menghentikan pendasaran ulang saat ini.
    Atau turun ke v2.33 atau lebih awal untuk menyelesaikan pendasaran ulang.

en: `scalar list` does not take arguments
id: `scalar list` tidak mengambil argumen

en: a %s revision is needed
id: sebuah revisi %s diperlukan

en: a 'file:' URL may not have a port number
id: sebuah URL 'file:' tidak boleh punya nomor port

en: a URI for downloading bundles before fetching from origin remote
id: sebuah URI untuk mengunduh bundel sebelum mengambil dari remote asal

en: a base commit must be provided with --upstream or --onto
id: basis komit harus diberikan dengan --upstream atau --onto

en: a branch is expected, got '%s'
id: sebuah cabang diharapkan, dapat '%s'

en: a branch is expected, got commit '%s'
id: sebuah cabang diharapkan, dapat komit '%s'

en: a branch is expected, got remote branch '%s'
id: sebuah cabang diharapkan, dapat cabang remote '%s'

en: a branch is expected, got tag '%s'
id: sebuah cabang diharapkan, dapat tag '%s'

en: a branch named '%s' already exists
id: sebuah cabang bernama '%s' sudah ada

en: a notes merge into %s is already in-progress at %s
id: sebuah penggabungan catatan ke %s sudah berjalan pada %s

en: abbrev length out of range: %d
id: panjang singkatan di luar rentang: %d

en: abort and check out the original branch
id: hentikan dan check out cabang asli

en: abort but keep HEAD where it is
id: hentikan tapi simpan HEAD dimana itu berada

en: abort if fast-forward is not possible
id: batalkan jika maju cepat tidak dimungkinkan

en: abort notes merge
id: batalkan penggabungan catatan

en: abort the current in-progress merge
id: batalkan penggabungan yang sedang berlangsung saat ini

en: abort the patching operation but keep HEAD where it is
id: batalkan operasi penambalan tetapi simpan HEAD dimanapun itu

en: accept a patch that touches outside the working area
id: terima sebuah tambalan yang menyentuh di luar area kerja

en: accept refs that update .git/shallow
id: terima referensi yang memperbarui .git/shallow

en: accept refspecs from stdin
id: terima spek referensi dari masukan standar

en: accepted promisor remote '%s' not found
id: remote penjanji yang diterima '%s' tidak ditemukan

en: act on remote-tracking branches
id: lakukan pada cabang pelacak remote

en: action
id: aksi

en: action if trailer already exists
id: tindakan jika trailer sudah ada

en: action if trailer is missing
id: tindakan jika trailer hilang

en: action when quoted CR is found
id: bertindak ketika CR terkutip ditemukan

en: add 'prunable' annotation to worktrees older than <time>
id: tambahkan anotasi 'dapat dipangkas' ke pohon kerja lebih tua dari <time>

en: add (at most <n>) entries from shortlog to merge commit message
id: tambah (paling banyak <n>) entri dari log pendek ke pesan komit penggabungan

en: add <pattern> to ignore rules
id: tambahkan <pola> ke aturan pengabaian

en: add <rfc> (default 'RFC') before 'PATCH'
id: tambahkan <rfc> (asali 'RFC') sebelum 'PATCH'

en: add Cc: header
id: tambahkan kepala Cc:

en: add To: header
id: tambahkan kepala To:

en: add URL
id: tambah URL

en: add a Signed-off-by trailer
id: tambahkan trailer Signed-off-by

en: add a Signed-off-by trailer to each commit
id: tambahkan trailer Signed-off-by ke setiap komit

en: add a Signed-off-by trailer to the commit message
id: tambahkan trailer Signed-off-by kepada pesan komit

en: add a new line without altering any existing values
id: tambahkan baris baru tanpa mengubah nilai yang ada

en: add a new variable: name value
id: tambahkan variabel baru: name value

en: add a signature
id: tambah tanda tangan

en: add a signature from a file
id: tambahkan tandatangan dari berkas

en: add branch
id: tambah cabang

en: add changes from all tracked and untracked files
id: tambahkan perubahan dari semua berkas terlacak dan tak terlacak

en: add contents of untracked files to the staged set of changes
id: tambahkan isi berkas tak terlacak ke set perubahan yang tergelar

en: add custom trailer(s)
id: tambahkan trailer kustom

en: add email header
id: tambahkan kepala email

en: add entries from standard input to the index
id: tambahkan entri dari masukan standar ke indeks

en: add exec lines after each commit of the editable list
id: tambahkan baris exec setelah setiap komit dari daftar yang bisa disunting

en: add prerequisite tree info to the patch series
id: tambahkan info pohon prasyarat ke seri tambalan

en: add specified files to index for commit
id: tambahakn berkas tersebut ke indeks untuk dikomit

en: add the specified entry to the index
id: tambahkan entri yang disebutkan ke indeks

en: add the standard git exclusions
id: tambahkan pengecualian git standar

en: add to index only; do not add content to object database
id: hanya tambahkan ke indeks; jangan tambahkan konten ke basis data objek

en: add untracked file to archive
id: tambahkan berkas tak terlacak ke arsip

en: add working tree state to the staged set of changes
id: tambahkan keadaan pohon kerja ke set perubahan yang tergelar

en: add/add
id: penambahan/penambahan

en: added %d path
     | added %d paths
id[0]: %d jalur ditambahkan
id[1]: %d jalur ditambahkan

en: added by them:
id: ditambahkan oleh mereka:

en: added by us:
id: ditambahkan oleh kami:

en: added with --lock
id: tambahkan dengan --lock

en: adding embedded git repository: %s
id: menambahkan repositori git tertanam: %s

en: adding files failed
id: gagal menambahkan berkas

en: additionally, your index contains uncommitted changes.
id: juga indeks Anda berisi perubahan yang belum dikomit.

en: advance all branches contained in revision-range
id: majukan semua cabang yang berada pada rentang komit

en: affected file '%s' is beyond a symbolic link
id: berkas yang terpengaruh '%s' diluar tautan simbolik

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
id: setelah menyelesaikan konflik, tandai jalur yang terkoreksi
    dengan 'git add <jalur>' atau 'git rm <jalur>'

en: ahead
id: di depan

en: ahead %d
id: di depan %d

en: ahead %d, behind %d
id: di depan %d, di belakang %d

en: alias '%s' changes environment variables.
    You can use '!git' in the alias to do this
id: alias '%s' merubah variabel lingkungan.
    Anda dapat menggunakan '!git' dalam alias untuk melakukannya.

en: alias for --log (deprecated)
id: alias untuk --log (usang)

en: alias for --only-trailers --only-input --unfold
id: alias untuk --only-trailers --only-input --unfold

en: alias loop detected: expansion of '%s' does not terminate:%s
id: putaran alias terdeteksi: perluasan '%s' tidak berhenti:%s

en: alias of --%s
id: alias untuk --%s

en: all positive revisions given must be references
id: semua revisi positif yang diberikan haruslah referensi

en: allow adding an otherwise ignored submodule path
id: perbolehkan menambah jalur submodul yang diabaikan

en: allow adding otherwise ignored files
id: perbolehkan tambah berkas yang diabaikan

en: allow an external diff helper to be executed
id: perbolehkan pembantu diff eksternal untuk dieksekusi

en: allow calling of grep(1) (ignored by this build)
id: perbolehkan pemanggilan grep(1) (diabaikan oleh bangunan ini)

en: allow commits with empty messages
id: perbolehkan komit dengan pesan kosong

en: allow creation of more than one tree
id: perbolehkan pembuatan lebih dari satu pohon

en: allow explicitly ignored files to be overwritten
id: perbolehkan berkas yang diabaikan secara eksplisit untuk ditimpa

en: allow fall back on 3way merging if needed
id: perbolehkan mundur ke penggabungan 3 arah jika diperlukan

en: allow fast-forward
id: perbolehkan maju cepat

en: allow fast-forward (default)
id: perbolehkan maju cepat (asali)

en: allow merging unrelated histories
id: perbolehkan penggabungan riwayat yang tak terkait

en: allow missing objects
id: perbolehkan objek hilang

en: allow overlapping hunks
id: perbolehkan bingkah yang tumpang tindih

en: allow pre-rebase hook to run
id: perbolehkan kail pre-rebase untuk dijalankan

en: allow rebasing commits with empty messages
id: perbolehkan mendasarkan ulang komit dengan pesan kosong

en: allow recursive removal
id: perbolehkan penghapusan rekursif

en: allow storing empty note
id: perbolehkan menyimpan catatan kosong

en: allow to print `undefined` names (default)
id: perbolehkan mencetak nama `undefined` (asali)

en: allow updating entries outside of the sparse-checkout cone
id: perbolehkan perbarui entri di luar kerucut checkout tipis

en: allow updating of HEAD ref
id: bolehkan perbarui referensi HEAD

en: allow writing an incremental commit-graph file
id: perbolehkan menulis berkas grafik komit bertambah

en: already have %s (%s)
id: sudah punya %s (%s)

en: also apply the patch (use with --stat/--summary/--check)
id: juga terapkan tambalan (gunakan dengan --stat/--summary/--check)

en: also consider packs and alternate objects
id: juga pertimbangkan pak dan objek alternatif

en: also include HEAD ref and pseudorefs
id: juga termasuk referensi HEAD dan referensi semu

en: also read contacts from stdin
id: juga baca kontak dari masukan standar

en: also show informational/conflict messages
id: perlihatkan juga pesan informasi/konflik

en: alternative anchor for relative paths
id: jangkar alternatif untuk jalur relatif

en: always use long format
id: selalu gunakan format panjang

en: ambiguous argument '%s': both revision and filename
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
id: argumen ambigu '%s': kedua-duanya revisi dan nama berkas
    Gunakan '--' untuk memisahkan jalur dari revisi, seperti ini:
    'git <perintah> [<revisi>...] -- [<berkas>]'

en: ambiguous argument '%s': unknown revision or path not in the working tree.
    Use '--' to separate paths from revisions, like this:
    'git <command> [<revision>...] -- [<file>...]'
id: argumen ambigu '%s': revisi tidak dikenal atau jalur tidak ada di dalam pohon kerja.
    Gunakan '--' untuk memisahkan jalur dari revisi, seperti ini:
    'git <perintah> [<revisi>...] -- [<berkas>...]'

en: ambiguous object name: '%s'
id: nama objek ambigu: '%s'

en: ambiguous option: %s (could be --%s%s or --%s%s)
id: opsi ambigu: %s (bisa jadi --%s%s atau --%s%s)

en: amend previous commit
id: ubah komit sebelumnya

en: and made changes to the index and/or the working tree.
id: dan buat perubahan ke indeks dan/atau pohon kerja.

en: and then use:
    
        git cherry-pick --continue
    
    to resume cherry-picking the remaining commits.
    If you wish to skip this commit, use:
    
        git cherry-pick --skip
id: dan gunakan:
    
        git cherry-pick --continue
    
    untuk melanjutkan pemetikan ceri sisa komit.
    Jika Anda ingin melewatkan komit ini, gunakan:
        git cherry-pick --skip

en: annotate text from stdin
id: anotasi teks dari masukan standar

en: annotated
id: teranotasi

en: annotated and GPG-signed tag
id: tag bercatat dan bertandatangan GPG

en: annotated tag %s not available
id: tag teranotasi %s tidak tersedia

en: annotated tag, needs a message
id: tag bercatat, butuh sebuah pesan

en: anonymize output
id: anonimkan keluaran

en: another 'rebase' process appears to be running; '%s.lock' already exists
id: sepertinya proses 'rebase' lainnya berjalan; '%s.lock' sudah ada

en: any cloned submodules will be shallow
id: submodul yang diklon akan dangkal

en: any cloned submodules will use their remote-tracking branch
id: submodul yang diklon akan menggunakan cabang yang melacak remotenya

en: append <mark> on broken working tree (default: "-broken")
id: tambahkan <tanda> pada direktori kerja rusak (asali: "-broken")

en: append <mark> on dirty working tree (default: "-dirty")
id: tambahkan <tanda> pada direktori kerja kotor (asali: "-dirty")

en: append commit name
id: tambahkan nama komit

en: append to .git/FETCH_HEAD instead of overwriting
id: tambah ke .git/FETCH_HEAD daripada timpa

en: apply a patch without touching the working tree
id: terapkan sebuah tambalan tanpa menyentuh pohon kerja

en: apply all changes, even those already present upstream
id: terapkan semua perubahan, bahkan yang sudah ada di hulu

en: apply changes matching the given path
id: terapkan perubahan yang cocok dengan jalur yang diberikan

en: apply options and merge options cannot be used together
id: opsi apply dan opsi merge tidak dapat digunakan bersamaan

en: apply options are incompatible with rebase.rebaseMerges.  Consider adding --no-rebase-merges
id: opsi penerapan tidak kompatibel dengan rebase.rebaseMerges. Pertimbangkanmenambahkan --no-rebase-merges

en: apply options are incompatible with rebase.updateRefs.  Consider adding --no-update-refs
id: opsi penerapan tidak kompatibel dengan rebase.updateRefs. Pertimbangkanmenambahkan --no-update-refs

en: apply partial clone filters to submodules
id: terapkan saringan kloning parsial ke submodul

en: apply refspec to exported refs
id: terapkan spek referensi ke referensi terekspor

en: apply the patch in reverse
id: terapkan tambalan terbalik

en: applying to an empty history
id: menerapkan ke sebuah riwayat kosong

en: approxidate
id: tanggal aproksimasi

en: archive format
id: format arsip

en: args
id: argumen

en: argument expected for %s
id: argumen diharapkan untuk %s

en: argument to --advance must be a reference
id: argumen pada --advance harus sebuah referensi

en: argument to --packfile must be a valid hash (got '%s')
id: argumen ke --packfile harus sebuah hash valid (dapat '%s')

en: asked to inherit tracking from '%s', but no merge configuration is set
id: diminta mewariskan pelacakan dari '%s', tetapi tidak ada konfigurasi penggabungan yang disetel

en: asked to inherit tracking from '%s', but no remote is set
id: diminta mewariskan pelacakan dari '%s', tetapi tidak ada remote yang disetel

en: attach the patch
id: lampirkan tambalan

en: attempt three-way merge, fall back on normal patch if that fails
id: coba penggabungan tiga arah, mundur ke penambalan normal jika gagal

en: attempt to recreate the index
id: coba membuat ulang indeks

en: attempt to reinitialize repository with different hash
id: mencoba menginisialisasi ulang repositori dengan hash yang berbeda

en: attempt to reinitialize repository with different reference storage format
id: mencoba menginisialisasi ulang repositori dengan format penyimpanan referensi yang berbeda

en: attempt to remove non-existent note is not an error
id: mencoba menghapus catatan yang tidak ada bukanlah sebuah kesalahan

en: attempted to store non-selected commit: '%s'
id: mencoba menyimpan komit yang tidak dipilih: '%s'

en: attempting to write a commit-graph, but 'commitGraph.changedPathsVersion' (%d) is not supported
id: mencoba menulis grafik komit, tapi 'commitGraph.changedPathsVersion (%d) tidak didukung

en: attempting to write a commit-graph, but 'core.commitGraph' is disabled
id: mencoba menulis grafik komit, tapi 'core.commitGraph' dimatikan

en: attr spec must not be empty
id: spek atribut tidak boleh kosong

en: author
id: pengarang

en: auto-pack refs as needed
id: otomatis pak referensi jika dibutuhkan

en: automatically re-schedule any `exec` that fails
id: jadwal ulang otomatis `exec` apa saja yang gagal

en: automatically stash/stash pop before and after
id: stash/stash pop otomatis sebelum dan sesudah

en: autostash reference is a symref
id: referensi autostase itu referensi simbolik

en: available git commands in '%s'
id: perintah git yang tersedia di '%s'

en: bad %s
id: %s jelek

en: bad %s format: %%%.*s
id: format %s jelek: %%%.*s

en: bad %s format: element '%s' does not end in ')'
id: format %s jelek: elemen '%s' tidak diakhiri dengan ')'

en: bad %s format: element '%s' does not start with '('
id: format %s jelek: elemen '%s' tidak dimulai dengan '('

en: bad %s in commit
id: %s di dalam komit

en: bad --attr-source or GIT_ATTR_SOURCE
id: --attr-source atau GIT_ATTR_SOURCE jelek

en: bad --color-moved argument: %s
id: argumen --color-moved jelek: %s

en: bad --ignore-submodules argument: %s
id: argumen --ignore-submodules jelek: %s

en: bad --pack_header: %s
id: --pack_header jelek: %s

en: bad --word-diff argument: %s
id: argumen --word-diff jelek: %s

en: bad HEAD - I need a HEAD
id: HEAD jelek - saya butuh HEAD

en: bad HEAD - strange symbolic ref
id: HEAD jelek - referensi simbolik aneh

en: bad action '%s' for '%s'
id: tindakan jelek '%s' untuk '%s'

en: bad alias.%s string: %s
id: untai alias.%s jelek: %s

en: bad boolean config value '%s' for '%s'
id: nilai konfigurasi boolean '%s' jelek untuk '%s'

en: bad boolean environment value '%s' for '%s'
id: nilai lingkungan boolean '%s' jelek untuk '%s'

en: bad config line %d in %s
id: baris konfigurasi %d jelek dalam %s

en: bad config line %d in blob %s
id: baris konfigurasi %d jelek dalam blob %s

en: bad config line %d in command line %s
id: baris konfigurasi %d jelek pada baris perintah %s

en: bad config line %d in file %s
id: baris konfigurasi %d jelek dalam berkas %s

en: bad config line %d in standard input
id: baris konfigurasi %d jelek pada masukan standar

en: bad config line %d in submodule-blob %s
id: baris konfigurasi %d jelek dalam blob submodul %s

en: bad config variable '%s' in file '%s' at line %d
id: variabel konfigurasi '%s' jelek dalam berkas '%s' pada baris %d

en: bad git namespace path "%s"
id: jalur ruang nama git jelek "%s"

en: bad index file sha1 signature
id: tandatangan sha1 berkas indeks jelek

en: bad index version %d
id: versi indeks %d jelek

en: bad index version '%s'
id: versi indeks jelek '%s'

en: bad mergetag in commit '%s'
id: tag penggabungan jelek pada komit '%s'

en: bad number of arguments
id: jumlah argumen jelek

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in %s: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' dalam %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in blob %s: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' dalam blob %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in command line %s: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' pada baris perintah %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in file %s: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' dalam berkas %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in standard input: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' pada masukan standar: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in submodule-blob %s: %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s' dalam blob submodul %s: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s': %s
id: nilai konfigurasi numerik '%s' jelek untuk '%s': %s

en: bad object type.
id: tipe objek jelek.

en: bad pack compression level %d
id: level kompresi pak jelek %d

en: bad pack-int-id: %u (%u total packs)
id: pack-int-id jelek: %u (total pak %u)

en: bad packed object CRC for %s
id: CRC objek terpak jelek untuk %s

en: bad replace ref name: %s
id: nama referensi pengganti jelek: %s

en: bad repository '%s'
id: repositori jelek '%s'

en: bad revision '%s'
id: revisi jelek '%s'

en: bad sha1 file: %s
id: sha1 berkas jelek: %s

en: bad signature 0x%08x
id: tandatangan 0x%08x jelek

en: bad source
id: sumber jelek

en: bad subtree '%.*s'
id: subpohon jelek '%.*s'

en: bad tree object %s
id: objek pohon jelek %s

en: bad zlib compression level %d
id: level kompresi zlib jelek %d

en: bad/incompatible signature '%s'
id: tanda tangan '%s' jelek/tidak kompatibel

en: ballast character
id: karakter pemberat

en: bare repository '%s' is incompatible with fsmonitor
id: repositori bare '%s' tidak kompatibel dengan fsmonitor

en: base commit should be the ancestor of revision list
id: dasar komit seharusnya menjadi leluhur daftar revisi

en: base commit shouldn't be in revision list
id: dasar komit tidak seharusnya dalam daftar revisi

en: base-commit
id: dasar komit

en: batch modes take no arguments
id: mode batch tidak mengambil argumen

en: batch reference updates
id: kelompokkan pembaruan referensi

en: be more quiet
id: jadi lebih dian

en: be more thorough (increased runtime)
id: jadi lebih cermat (waktu yang dijalankan bertambah)

en: be more verbose
id: jadi lebih berkata-kata

en: be quiet
id: jadi senyap

en: be quiet, only report errors
id: diam, hanya laporkan kesalahan

en: be quiet. implies --no-stat
id: diam. menyiratkan --no-stat

en: be verbose
id: jadi berkata-kata

en: be verbose; must be placed before a subcommand
id: jadi lebih bertele-tele; harus ditempatkan sebelum subperintah

en: behind
id: di belakang

en: behind %d
id: di belakang %d

en: binary
id: biner

en: binary patch does not apply to '%s'
id: tambalan biner tidak dapat diterapkan ke '%s'

en: binary patch to '%s' creates incorrect result (expecting %s, got %s)
id: tambalan biner ke '%s' membuat hasil yang salah (diharapkan %s, dapat %s)

en: bisect found first bad commit
id: pembagian dua menemukan komit jelek pertama

en: bisect run cannot continue any more
id: bisect run tidak dapat dilanjutkan lagi

en: bisect run failed: 'git bisect %s' exited with error code %d
id: bisect run gagal: 'git bisect %s' keluar dengan kode keluar %d

en: bisect run failed: exit code %d from %s is < 0 or >= 128
id: bisect run gagal: kode keluar %d dari %s < 0 atau >= 128

en: bisect run failed: no command provided.
id: bisect run gagal: tidak ada perintah yang diberikan

en: bisect run success
id: bisect run sukses

en: bisecting only with a %s commit
id: membagi dua hanya dengan sebuah komit %s

en: bitmap file '%s' has invalid checksum
id: checksum berkas bitmap '%s' tidak valid

en: blob-id
id: id blob

en: bogus config parameter: %s
id: parameter konfigurasi gadungan: %s

en: bogus count in %s
id: hitungan gadungan dalam %s

en: bogus exit code %d for good revision
id: kode keluar gadungan %d untuk revisi bagu

en: bogus format in %s
id: format gadungan dalam %s

en: borrow the objects from reference repositories
id: pinjam objek dari repositori referensi

en: both --cached and trees are given
id: baik --cached dan pohon diberikan

en: both added:
id: kedua-duanya ditambah:

en: both deleted:
id: kedua-duanya dihapus:

en: both files modified: '%s' and '%s'.
id: kedua berkas berubah: '%s' dan '%s'.

en: both modified:
id: kedua-duanya diubah:

en: boundary
id: perbatasan

en: branch
id: cabang

en: branch %s is being bisected at %s
id: cabang %s sedang dibagi dua pada %s

en: branch %s is being rebased at %s
id: cabang %s sedang didasarkan ulang pada %s

en: branch '%s' does not exist
id: cabang '%s' tidak ada

en: branch '%s' has no remote for pushing
id: cabang '%s' tidak ada remote untuk didorong

en: branch '%s' has no upstream information
id: cabang '%s' tidak ada informasi hulu

en: branch '%s' not found
id: cabang '%s' tidak ditemukan

en: branch '%s' not found.
    Did you forget --remote?
id: cabang '%s' tidak ditemukan.
    Mungkin anda lupa menambahkan --remote?

en: branch '%s' set up to track '%s' by rebasing.
id: cabang '%s' disiapkan untuk melacak '%s' oleh pendasaran ulang.

en: branch '%s' set up to track '%s'.
id: cabang '%s' disiapkan untuk melacak '%s'.

en: branch '%s' set up to track:
id: cabang '%s' disiapkan untuk melacak:

en: branch copy failed
id: penyalinan cabang gagal

en: branch is copied, but update of config-file failed
id: cabang disalin, tapi pembaruan berkas konfigurasi gagal

en: branch is renamed, but update of config-file failed
id: cabang berganti nama, tapi pembaruan berkas konfigurasi gagal

en: branch name required
id: nama cabang diperlukan

en: branch of repository to add as submodule
id: cabang repositori untuk ditambahkan sebagai submodul

en: branch rename failed
id: penggantian nama cabang gagal

en: branch renamed to %s, but HEAD is not updated
id: cabang berganti nama ke %s, tapi HEAD tidak diperbarui

en: branch to checkout after clone
id: cabang untuk dicheckout setelah kloning

en: branch with --recurse-submodules can only be used if submodule.propagateBranches is enabled
id: cabang dengan --recurse-submodules hanya dapat digunakan jika submodule.propagateBranches diaktifkan

en: branch(es) to track
id: cabang untuk dilacak

en: break complete rewrite changes into pairs of delete and create
id: pisahkan perubahan penulisan ulang penuh kedalam pasangan penghapusan dan pembuatan

en: broken index, expect %s in %s, got %s
id: indeks rusak, mengharapkan %s di %s, dapat %s

en: broken link from %7s %s
id: tautan rusak dari %7s %s

en: broken link from %7s %s
                  to %7s %s
id: tautan rusak dari %7s %s
                   ke %7s %s

en: broken links
id: tautan rusak

en: buffer --batch output
id: sannga keluaran --batch

en: build a temporary index based on embedded index information
id: bangun sebuah indeks sementara berdasarkan informasi indeks tertanam

en: bundle list at '%s' has no mode
id: daftar bundel pada '%s' tidak punya mode

en: bundle-uri operation not supported by protocol
id: operasi bundle-uri tidak didukung oleh protokol

en: bundle-uri: expected flush after arguments
id: bundle-uri: bilasan diharapkan setelah argumen

en: bundle-uri: got an empty line
id: bundle-uri: dapat satu baris kosong

en: bundle-uri: line has empty key or value
id: bundle-uri: baris berisi kunci atau nilai kosong

en: bundle-uri: line is not of the form 'key=value'
id: bundle-uri: baris bukan berbentuk 'kunci=nilai'

en: bundle-uri: unexpected argument: '%s'
id: bundle-uri: argumen tidak diharapkan: '%s'

en: bypass post-rewrite hook
id: lewati kail post-rewrite

en: bypass pre-applypatch and applypatch-msg hooks
id: lewati kail pre-applypatch dan applypatch-msg

en: bypass pre-commit and commit-msg hooks
id: lewati kail pre-commit dan commit-msg

en: bypass pre-merge-commit and commit-msg hooks
id: lewati kail pre-merge-commit dan commit-msg

en: bypass pre-push hook
id: lewati kail pra-dorong

en: byte
id: bita

en: bytes
id: bita

en: cache-tree for path %.*s does not match. Expected %s got %s
id: pohon tembolok untuk jalur %.*s tidak cocok. %s diharapkan tapi dapat %s

en: can not move directory into itself
id: tidak dapat memindahkan direktori ke dirinya sendiri

en: can't change the meaning of the term '%s'
id: tidak dapat mengubah makna istilah '%s'

en: can't connect to subservice %s
id: tidak dapat menghubungkan ke sublayanan %s

en: can't dup helper output fd
id: tidak dapat menipu penjelas berkas keluaran pembantu

en: can't fetch into checked-out branch
id: tidak dapat mengambil ke dalam cabang ter-checkout

en: can't open file %s
id: tidak dapat membuka berkas %s

en: can't open patch '%s': %s
id: tidak dapat membuka tambalan '%s': %s

en: can't revert as initial commit
id: tidak dapat membalikkan sebagai komit awal

en: can't start thread for copying data
id: tidak dapat memulai utas untuk menyalin data

en: can't start thread for copying data: %s
id: tidak dapat memulai utas untuk menyalin data: %s

en: can't use the builtin command '%s' as a term
id: tidak dapat menggunakan perintah bawaan '%s' sebagai istilah

en: cancel revert or cherry-pick sequence
id: batalkan rangkaian pembalikan atau pemetikan ceri

en: cancelling a cherry picking in progress
id: membatalkan pemetikan ceri yang sedang berlangsung

en: cancelling a revert in progress
id: membatalkan pembalikkan yang sedang berlangsung

en: cannot %s: You have unstaged changes.
id: tidak dapat %s: Anda punya perubahan yang tidak digelar.

en: cannot %s: Your index contains uncommitted changes.
id: tidak dapat %s: indeks Anda berisi perubahan yang belum dikomit.

en: cannot '%s' without a previous commit
id: tidak dapat '%s' tanpa komit sebelumnya

en: cannot abort from a branch yet to be born
id: tidak dapat membatalkan dari cabang yang belum lahir

en: cannot acquire lock for scheduled background maintenance
id: tidak dapat memperoleh kunci untuk pemeliharran balik layar terjadwal

en: cannot advance target with multiple source branches because ordering would be ill-defined
id: tidak dapat memajukan target dengan banyak cabang sumber karena pengurutannya akan menjadi tidak jelas

en: cannot advance target with multiple sources because ordering would be ill-defined
id: tidak dapat memajukan target dengan banyak sumber karena pengurutannya akan menjadi tidak jelas

en: cannot amend non-existing commit
id: tidak dapat mengubah komit yang tidak ada

en: cannot apply a stash in the middle of a merge
id: tidak dapat menerapkan stase di tengah-tengah penggabungan

en: cannot apply binary patch to '%s' without full index line
id: tidak dapat menerapkan tambalan biner ke '%s' tanpa baris indeks penuh

en: cannot both write and verify reverse index
id: tidak dapat kedua-duanya menulis dan memverifikasi indeks balik

en: cannot change to '%s'
id: tidak dapat berganti ke '%s'

en: cannot chdir to %s
id: tidak dapat mengganti direktori ke %s

en: cannot chdir to '%s'
id: tidak dapat chdir ke '%s'

en: cannot checkout %s
id: tidak dapat men-checkout %s

en: cannot cherry-pick during a revert.
id: tidak dapat memetik ceri selama pembalikkan.

en: cannot chmod %cx '%s'
id: tidak dapat chmod %cx '%s'

en: cannot clone from filtered bundle
id: tidak dapat mengkloning dari bundel tersaring

en: cannot clone submodule '%s' without a URL
id: tidak dapat mengkloning submodul '%s' tanpa URL

en: cannot close written %s file '%s'
id: tidak dapat menutup %s berkas tertulis '%s'

en: cannot come back to cwd
id: tidak dapat kembali ke cwd

en: cannot compare a named pipe to a directory
id: tidak dapat membandingkan pipa bernama dan sebuah direktori

en: cannot compare stdin to a directory
id: tidak dapat membandingkan masukan standar dan sebuah direktori

en: cannot continue with staged changes in the following files:
    %s
id: tidak dapat melanjutkan dengan perubahan yang tergelar dalam berkas berikut:
    %s

en: cannot copy '%s' to '%s'
id: tidak dapat menyalin '%s' ke '%s'

en: cannot copy the current branch while not on any
id: tidak dapat menyalin cabang saat ini ketika tidak ada

en: cannot create '%s'
id: tidak dapat membuat '%s'

en: cannot create an empty blob in the object database
id: tidak dapat membuat sebuah blob kosong di dalam basis data objek

en: cannot create async thread: %s
id: tidak dapat membuat utas async: %s

en: cannot create configuration file %s
id: tidak dapat membuat berkas konfigurasi %s

en: cannot deduce worktree name from '%s'
id: tidak dapat menyimpulkan nama pohon kerja dari '%s'

en: cannot deflate request; zlib deflate error %d
id: tidak dapat mengempiskan permintaan; kesalahan mengempiskan zlib %d

en: cannot deflate request; zlib end error %d
id: tidak dapat mengempiskan permintaan; kesalahan ujung zlib %d

en: cannot delete branch '%s' used by worktree at '%s'
id: tidak dapat menghapus cabang '%s' yang digunakan oleh pohon kerja di '%s'

en: cannot delete packs in a precious-objects repo
id: tidak dapat menghapus pak dalam repositori objek berharga

en: cannot do a partial commit during a cherry-pick.
id: tidak dapat melakukan komit sebagian selama pemetikan ceri.

en: cannot do a partial commit during a merge.
id: tidak dapat melakukan komit sebagian selama penggabungan.

en: cannot do a partial commit during a rebase.
id: tidak dapat melakukan komit sebagian selama pendasaran ulang.

en: cannot edit description of more than one branch
id: tidak dapat menyunting deskripsi lebih dari satu cabang

en: cannot expire packs from an incremental multi-pack-index
id: tidak dapat mengkadaluarsakan pak dari indeks multipak tambahan

en: cannot feed the input to external filter '%s'
id: tidak dapat mengumpan masukan ke penyaring eksternal '%s'

en: cannot fetch by sha1 over smart http
id: tidak dapat mengambil oleh sha1 melalui http pintar

en: cannot fill %d byte | cannot fill %d bytes
id[0]: tidak dapat mengisi %d bita
id[1]: tidak dapat mengisi %d bita

en: cannot find commit %s (%s)
id: tidak dapat menemukan komit %s (%s)

en: cannot find revision %s to ignore
id: tidak dapat menemukan revisi %s untuk diabaikan

en: cannot fix permission bits on '%s'
id: tidak dapat memperbaiki bit perizinan pada '%s'

en: cannot fixup root commit
id: tidak dapat memperbaiki komit akar

en: cannot force update the branch '%s' used by worktree at '%s'
id: tidak dapat memperbarui paksa cabang '%s' yang yang digunakan oleh pohon kerja pada '%s'

en: cannot fork to run external filter '%s'
id: tidak dapat menggarpu untuk menjalankan penyaring eksternal '%s'

en: cannot fstat bitmap file
id: tidak dapat fstat berkas bitmap

en: cannot fstat gitattributes file '%s'
id: tidak dapat menulis berkas gitattributes '%s'

en: cannot fstat packfile
id: tidak dapat fstat berkas paket

en: cannot fully parse %s=%s
id: tidak dapat menguraikan penuh %s=%s

en: cannot get commit message for %s
id: tidak dapat mendapatkan pesan komit untuk %s

en: cannot get patch id
id: tidak dapat mendapatkan id tambalan

en: cannot give description to detached HEAD
id: tidak dapat memberikan deskripsi ke HEAD terpisah

en: cannot handle %s as a builtin
id: tidak dapat menangani %s sebagai bawaan

en: cannot handle more than %d base. Ignoring %s. | cannot handle more than %d bases. Ignoring %s.
id[0]: tidak dapat menangani lebih dari %d dasar. Mengabaikan %s.
id[1]: tidak dapat menangani lebih dari %d dasar. Mengabaikan %s.

en: cannot handle more than %d rev. | cannot handle more than %d revs.
id[0]: tidak dapat menangani lebih dari %d revisi.
id[1]: tidak dapat menangani lebih dari %d revisi.

en: cannot handle pushes this big
id: tidak dapat menangani dorongan sebesar ini

en: cannot have both --quiet and --verbose
id: tidak dapat punya baik --quiet dan --verbose

en: cannot implicitly determine correct base for --onto
id: tidak dapat menentukan secara tidak langsung dasar untuk --onto

en: cannot implicitly determine whether this is an --advance or --onto operation
id: tidak dapat menentukan secara tidak langsung apakah ini operasi --advance atau --onto

en: cannot inherit upstream tracking configuration of multiple refs when rebasing is requested
id: tidak dapat mewariskan konfigurasi pelacakan hulu banyak referensi ketika pendasaran ulang diminta

en: cannot lock ref '%s': error reading reference
id: tidak dapat mengunci referensi '%s': kesalahan membaca referensi

en: cannot lock ref '%s': expected symref with target '%s': but is a regular ref
id: tidak dapat mengunci referensi '%s': diharapkan referensi simbolik dengan target '%s': tetapi bukan referensi reguler

en: cannot lock ref '%s': is at %s but expected %s
id: tidak dapat mengunci referensi '%s': pada %s tetapi diharapkan %s

en: cannot lock ref '%s': reference already exists
id: tidak dapat mengunci referensi '%s': referensi sudah ada

en: cannot lock ref '%s': reference is missing but expected %s
id: tidak dapat mengunci referensi '%s' referensi %s hilang tapi diharapkan

en: cannot lock ref '%s': unable to resolve reference '%s'
id: tidak dapat mengunci '%s': tidak dapat menguraikan referensi '%s'

en: cannot map object %s to %s
id: tidak dapat memetakan objek %s ke %s

en: cannot merge without a current revision
id: tidak dapat menggabungkan tanpa revisi saat ini

en: cannot mix --commit, --abort or -s/--strategy
id: tidak dapat mencampurkan --commit, --abort atau -s/--strategy

en: cannot mkdir %s
id: tidak dapat membuat direktori %s

en: cannot move a locked working tree, lock reason: %s
    use 'move -f -f' to override or unlock first
id: tidak dapat memindahkan pohon kerja terkunci, alasan penguncian: %s
    gunakan 'move -f -f' untuk memaksakan atau membuka kunci terlebih dahulu

en: cannot move a locked working tree;
    use 'move -f -f' to override or unlock first
id: tidak dapat memindahkan pohon kerja terkunci;
    gunakan 'move -f -f' untuk memaksakan atau membuka kunci terlebih dahulu

en: cannot move both '%s' and its parent directory '%s'
id: tidak dapat memindahkan baik '%s' dan direktori induknya '%s'

en: cannot open %s
id: tidak dapat membuka %s

en: cannot open '%s'
id: tidak dapat membuka '%s'

en: cannot open directory %s
id: tidak dapat membuka direktori %s

en: cannot open file '%s' for reading
id: tidak dapat membuka berkas '%s' untuk dibaca

en: cannot open file '%s' for writing
id: tidak dapat membuka berkas '%s' untuk ditulis

en: cannot open file '%s' in mode '%s'
id: tidak dapat membuka berkas '%s' dalam mode '%s'

en: cannot open index for %s
id: tidak dapat membuka indeks untuk %s

en: cannot open pack index
id: tidak dapat membuka indeks pak

en: cannot open patch file %s
id: tidak dapat membuka berkas tambalan %s

en: cannot opendir '%s'
id: tidak dapat membuka direktori '%s'

en: cannot overwrite multiple values with a single value
           Use a regexp, --add or --replace-all to change %s.
id: tidak dapat menimpa banyak nilai dengan nilai tunggal
           Gunakan regexp, --add atau --replace-all untuk mengubah %s.

en: cannot parse color '%s'
id: tidak dapat menguraikan warna '%s'

en: cannot parse commit %s
id: tidak dapat menguraikan komit %s

en: cannot parse expected object name '%s'
id: tidak dapat mengurai nama object yang diharapkan '%s'

en: cannot parse parents of commit: %s
id: tidak dapat menguraikan induk komit: %s

en: cannot pread pack file
id: tidak dapat pread berkas paket

en: cannot process '%s' and '%s' at the same time
id: tidak dapat memproses '%s' dan '%s' pada waktu yang bersamaan

en: cannot prune in a precious-objects repo
id: tidak dapat memangkas di dalam repositori objek berharga

en: cannot read '%s'
id: tidak dapat membaca '%s'

en: cannot read '%s': %s
id: tidak dapat membaca '%s': %s

en: cannot read HEAD
id: tidak dapat membaca HEAD

en: cannot read blob %s for path %s
id: tidak dapat membaca blob %s untuk jalur %s

en: cannot read commit buffer for %s
id: tidak dapat membaca penyangga komit untuk %s

en: cannot read existing object %s
id: tidak dapat membaca objek yang ada %s

en: cannot read existing object info %s
id: tidak dapat membaca info objek yang ada %s

en: cannot read file '%s' for replaying
id: tidak dapat membuka berkas '%s' untuk memainkan ulang

en: cannot read note data from non-blob object '%s'.
id: gagal membaca data catatan dari objek bukan blob '%s'.

en: cannot read object %s '%s'
id: tidak dapat membaca objek %s '%s'

en: cannot read object for %s
id: tidak dapat membaca objek untuk %s

en: cannot read ref file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas referensi '%s'

en: cannot read the current contents of '%s'
id: tidak dapat membaca konten saat ini dari '%s'

en: cannot read the index
id: tidak dapat membaca indeks

en: cannot readlink '%s'
id: tidak dapat membaca tautan '%s'

en: cannot rebase with locally recorded submodule modifications
id: tidak dapat mendasarkan ulang dengan modifikasi submodul yang terekam lokal.

en: cannot rebase: You have unstaged changes.
id: tidak dapat mendasarkan ulang: Anda punya perubahan tak tergelar.

en: cannot remove a locked working tree, lock reason: %s
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
id: tidak dapat menghapus pohon kerja terkunci, alasan penguncian: %s
    gunakan 'remove -f -f' untuk memaksakan atau buka kunci terlebih dahulu

en: cannot remove a locked working tree;
    use 'remove -f -f' to override or unlock first
id: tidak dapat menghapus pohon kerja terkunci;
    gunakan 'remove -f -f' untuk memaksakan atau buka kunci terlebih dahulu

en: cannot rename the current branch while not on any
id: tidak dapat mengganti nama cabang saat ini ketika tidak ada

en: cannot repack an incremental multi-pack-index
id: tidak dapat mempak ulang indeks multipak tambahan

en: cannot repack to clean up
id: tidak dapat memaket ulang untuk pembersihan

en: cannot resolve 'simple' push to a single destination
id: tidak dapat menyelesaikan dorongan 'sederhana' ke satu tujuan

en: cannot resolve HEAD
id: tidak dapat menguraikan HEAD

en: cannot restore terminal settings
id: tidak dapat mengembalikan setelan terminal

en: cannot resume in the background, please use 'fg' to resume
id: tidak dapat melanjutkan di belakang layar, mohon gunakan 'fg' untuk melanjutkan

en: cannot resume: %s does not exist.
id: tidak dapat melanjutkan: %s tidak ada.

en: cannot reverse-apply a binary patch without the reverse hunk to '%s'
id: tidak dapat menerapkan balik tambalan biner tanpa membalikkan bingkah ke '%s'

en: cannot revert during a cherry-pick.
id: tidak dapat membalikkan selama petik ceri.

en: cannot save the stash for %s
id: tidak dapat menyimpan stase untuk %s

en: cannot select preferred pack %s with no objects
id: tidak dapat memilih pak yang disukai %s tanpa objek

en: cannot send message as 7bit
id: tidak dapat mengirim pesan sebagai 7bit

en: cannot set up tracking information; starting point '%s' is not a branch
id: tidak dapat menyiapkan informasi pelacakan; titik awal '%s' bukan sebuah cabang

en: cannot specify pathnames with --stdin
id: tidak dapat menyebutkan nama jalur dengan --stdin

en: cannot squash merge commit into another commit
id: tidak dapat melumatkan komit penggabungan ke dalam komit lainnya

en: cannot start proxy %s
id: tidak dapat memulai proksi %s

en: cannot stat '%s'
id: tidak dapat men-stat '%s'

en: cannot stat template '%s'
id: tidak dapat men-stat templat '%s'

en: cannot store %s
id: tidak dapat menyimpan %s

en: cannot store reverse index file
id: tidak dapat menyimpan berkas indeks balik

en: cannot stream blob %s
id: tidak dapat mengaruskan blob %s

en: cannot strip one component off url '%s'
id: tidak dapat mencopot satu komponen dari url '%s'

en: cannot switch branch in the middle of an am session
    Consider "git am --quit" or "git worktree add".
id: tidak dapat mengganti cabang di tengah sesi am
    Pertimbangkan untuk menggunakan "git am --quit" atau "git worktree add".

en: cannot switch branch while cherry-picking
    Consider "git cherry-pick --quit" or "git worktree add".
id: tidak dapat mengganti cabang saat pemetikan ceri
    Pertimbangkan untuk menggunakan "git cherry-pick --quit" atau "git worktree add".

en: cannot switch branch while merging
    Consider "git merge --quit" or "git worktree add".
id: tidak dapat mengganti cabang saat penggabungan
    Pertimbangkan untuk menggunakan "git merge --quit" atau "git worktree add".

en: cannot switch branch while rebasing
    Consider "git rebase --quit" or "git worktree add".
id: tidak dapat mengganti cabang saat pendasaran ulang
    Pertimbangkan untuk menggunakan "git rebase --quit" atau "git worktree add".

en: cannot switch branch while reverting
    Consider "git revert --quit" or "git worktree add".
id: tidak dapat mengganti cabang saat pembalikan
    Pertimbangkan untuk menggunakan "git revert --quit" atau "git worktree add".

en: cannot symlink '%s' '%s'
id: tidak dapat menautkan simbolik '%s' '%s'

en: cannot unlink '%s'
id: tidak dapat batal taut '%s'

en: cannot unlink stray '%s'
id: tidak dapat batal taut simpangan '%s'

en: cannot unlink temporary alternates file
id: tidak dapat batal-taut berkas alternatif sementara

en: cannot use %s as an exclude file
id: tidak dapat menggunakan %s sebagai berkas pengecualian

en: cannot use %s with %s
id: tidak dapat menggunakan %s dengan %s

en: cannot use --attr-source or GIT_ATTR_SOURCE without repo
id: tidak dapat menggunakan --attr-source atau GIT_ATTR_SOURCE tanpa repositori

en: cannot use --start-after with custom sort options
id: tidak dapat menggunakan --start-after dengan opsi urut kustom

en: cannot use --start-after with patterns
id: tidak dapat menggunakan --start-after dengan pola

en: cannot use -a with -d
id: tidak dapat gunakan -a dengan -d

en: cannot use bare repository '%s' (safe.bareRepository is '%s')
id: tidak dapat menggunakan repositori bare '%s' (safe.bareRepository yaitu '%s')

en: cannot use internal rev list with --cruft
id: tidak dapat menggunakan daftar revisi internal dengan --cruft

en: cannot use internal rev list with --stdin-packs
id: tidak dapat menggunakan daftar revisi internal dengan --stdin-packs

en: cannot use split index with a sparse index
id: tidak dapat menggunakan indeks terpisah dengan indeks tipis

en: cannot write %s file '%s'
id: tidak dapat menulis %s berkas '%s'

en: cannot write '%s'
id: tidak dapat menulis '%s'

en: cannot write bundle version %d with algorithm %s
id: tidak dapat menulis versi bundel %d dengan algoritma %s

en: cannot write split index for a sparse index
id: tidak dapat membuat indeks terpisah untuk indeks jarang

en: case insensitive matching
id: pencocokan tak peka kapital

en: cat-file reported failure
id: cat-file melaporkan kegagalan

en: chain length = %d: %lu object | chain length = %d: %lu objects
id[0]: panjang rantai = %d: %lu objek
id[1]: panjang rantai = %d: %lu objek

en: change a commit's parents
id: ubah induk sebuah komit

en: change the upstream info
id: ubah info hulu

en: check for forced-updates on all updated branches
id: periksa pembaruan terpaksa pada semua cabang

en: check for reference existence without resolving
id: periksa adanya referensi tanpa penguraian

en: check if - even missing - files are ignored in dry run
id: periksa bahwa berkas yang - bahkan hilang - diabaikan dalam latihan

en: check if <object> exists
id: periksa jika <objek> ada

en: check only connectivity
id: hanya periksa konektivitas

en: check out all files in the index
id: check out semua berkas di dalam indeks

en: check reference database consistency
id: Memeriksa konsistensi basis data referensi

en: checking out '%s' failed. Try 'git bisect start <valid-branch>'.
id: gagal men-checkout '%s'. Coba 'git bisect start <cabang valid>'.

en: checkout <branch> even if already checked out in other worktree
id: checkout <cabang> bahkan jika sudah di-checkout pada pohon kerja lainnya

en: checkout <branch> instead of the remote's HEAD
id: checkout <cabang> daripada HEAD remote

en: checkout our version for unmerged files
id: checkout versi kami untuk berkas yang tak tergabung

en: checkout their version for unmerged files
id: checkout versi mereka untuk berkas yang tak tergabung

en: checksum doesn't match in MIDX and bitmap
id: checksum tidak cocok di MIDX dan bitmap

en: cherry-pick
id: petik ceri

en: cherry-pick all commits, even if unchanged
id: petik ceri semua komit, bahkan jika tak berubah

en: cherry-pick failed
id: pemetikan ceri gagal

en: cherry-pick is already in progress
id: pemetikan ceri sudah berjalan

en: chmod on %s failed
id: chmod pada %s gagal

en: choose a diff algorithm
id: pilih algoritma diff

en: choose all items
id: pilih semua item

en: clean               - start cleaning
    filter by pattern   - exclude items from deletion
    select by numbers   - select items to be deleted by numbers
    ask each            - confirm each deletion (like "rm -i")
    quit                - stop cleaning
    help                - this screen
    ?                   - help for prompt selection
id: clean               - mulai membersihkan
    filter by pattern   - kecualikan item dari penghapusan
    select by numbers   - pilih item untuk dihapus oleh nomor
    ask each            - konfirmasi setiap penghapusan (seperti "rm -i")
    quit                - berhenti membersihkan
    help                - layar ini
    ?                   - bantuan untuk bisik pemilihan

en: clean.requireForce is true and -f not given: refusing to clean
id: clean.requireForce 'true' dan -f tidak diberikan: menolak membersihkan

en: clear all previously-defined decoration filters
id: bersihkan semua penyaring dekorasi yang sebelumnya didefinisikan

en: clear assumed-unchanged bit
id: bersihkan bita assumed-unchanged

en: clear fsmonitor valid bit
id: bersihkan bita fsmonitor valid

en: clear skip-worktree bit
id: bersihkan bita skip-worktree

en: clear the cache tree before each iteration
id: bersihkan pohon tembolok sebelum setiap iterasi

en: clone --recursive is not compatible with both --reference and --reference-if-able
id: clone --recursive tidak kompatibel dengan baik --reference dan --reference-if-able

en: clone of '%s' into submodule path '%s' failed
id: gagal mengkloning '%s' ke dalam jalur submodul '%s'

en: clone only one branch, HEAD or --branch
id: klon hanya satu cabang, HEAD atau --branch

en: clone single revision <rev> and check out
id: klon satu revisi <revisi> dan check out

en: clone tags, and make later fetches not to follow them
id: klon tag dan jangan ikuti mereka pada pengambilan berikutnya

en: close failed on standard output
id: penutupan gagal pada keluaran standar

en: closedir('%s') failed
id: closedir('%s') gagal

en: closing file '%s'
id: menutup berkas '%s'

en: cmdline ends with \
id: baris perintah diakhiri dengan \

en: collaborate (see also: git help workflows)
id: kolaborasi (lihat pula: git help workflows)

en: collecting merge info failed for trees %s, %s, %s
id: pengumpulan info penggabungan gagal untuk pohon %s, %s, dan %s

en: color '*!+-' corresponding to the branch
id: warna '*!+-' bersesuaian pada cabang

en: color lines by age
id: warnai baris oleh umur

en: color moved setting must be one of 'no', 'default', 'blocks', 'zebra', 'dimmed-zebra', 'plain'
id: Setelan warna berpindah harus salah satu dari 'no', 'default', 'blocks', 'dimmed-zebra', 'plain'

en: color redundant metadata from previous line differently
id: metadata warna berlebihan dari baris sebelumnya secara berbeda

en: color-moved-ws: allow-indentation-change cannot be combined with other whitespace modes
id: color-moved-ws: allow-indentation-change tidak dapat digabungkan dengan mode spasi yang lainnya

en: combine patterns specified with -e
id: kombinasikan pola yang disebutkan dengan -e

en: combined diff formats ('-c' and '--cc') are not supported in
    directory diff mode ('-d' and '--dir-diff').
id: format diff tergabung ('-c' dan '--cc') tidak didukung dalam
    mode diff direktori ('-d' dan '--dir-diff').

en: command
id: perintah

en: command token to send to the server
id: token perintah untuk dikirim ke peladen

en: commit
id: komit

en: commit %s does not have parent %d
id: komit %s tidak punya induk %d

en: commit %s exists in commit-graph but not in the object database
id: komit %s ada pada grafik komit tapi tidak ada di dalam basis data objek

en: commit %s is a merge but no -m option was given.
id: komit %s adalah penggabungan tetapi opsi -m tidak diberikan.

en: commit %s is not marked reachable
id: komit %s tidak ditandai sebagai dapat dicapai

en: commit '%s' doesn't have an indexed bitmap
id: komit '%s' tidak punya bitmap terindeks

en: commit '%s' has malformed author line
id: komit '%s' ada baris pengarang cacat

en: commit '%s' lacks author header
id: komit '%s' kurang kepala pengarang

en: commit all changed files
id: komit semua berkas terubah

en: commit message
id: pesan komit

en: commit only specified files
id: hanya komit berkas tersebut

en: commit your changes or stash them to proceed.
id: komit perubahan Anda atau stase untuk melanjutkan.

en: commit-graph OID lookup chunk is the wrong size
id: bingkah OID pencarian grafik komit salah ukuran

en: commit-graph base graphs chunk is too small
id: bingkah grafik komit dasar terlalu kecil

en: commit-graph chain does not match
id: rantai grafik komit tidak cocok

en: commit-graph chain file too small
id: berkas rantai grafik komit terlalu kecil

en: commit-graph changed-path index chunk is too small
id: bingkah indeks grafik komit jalur berubah terlalu kecil

en: commit-graph commit data chunk is wrong size
id: bingkah data grafik komit salah ukuran

en: commit-graph extra-edges pointer out of bounds
id: penunjuk tepi tambahan grafik komit di luar batas

en: commit-graph fanout values out of order
id: nilai kipas keluar grafik komit tidak berurutan

en: commit-graph file is too small
id: berkas grafik komit terlalu kecil

en: commit-graph file is too small to hold %u chunks
id: berkas grafik komit terlalu kecil untuk menyimpan %u bingkah

en: commit-graph generations chunk is wrong size
id: bingkah generasi grafik komit salah ukuran

en: commit-graph has both zero and non-zero generations (e.g., commits '%s' and '%s')
id: grafik komit punya baik generasi nol dan bukan nol (seperti komit '%s' dan '%s')

en: commit-graph has incorrect OID order: %s then %s
id: grafik komit punya urutan OID salah: %s lalu %s

en: commit-graph has incorrect fanout value: fanout[%d] = %u != %u
id: grafik komit punya nilai kipas keluar salah: fanout[%d] = %u != %u

en: commit-graph has no base graphs chunk
id: grafik komit tidak punya bingkah grafik dasar

en: commit-graph hash version %X does not match version %X
id: versi hash grafik komit %X tidak cocok dengan versi %X

en: commit-graph oid fanout chunk is wrong size
id: bingkah oid grafik komit kipas keluar salah ukuran

en: commit-graph overflow generation data is too small
id: data generasi luapan grafik komit terlalu kecil

en: commit-graph parent for %s is %s != %s
id: induk grafik komit untuk %s adalah %s != %s

en: commit-graph parent list for commit %s is too long
id: daftar induk grafik komit untuk %s terlalu panjang

en: commit-graph parent list for commit %s terminates early
id: daftar induk grafik komit untuk komit %s berakhir lebih awal

en: commit-graph required OID fanout chunk missing or corrupted
id: bingkah grafik komit OID kipas keluar yang diperlukan hilang atau rusak

en: commit-graph required OID lookup chunk missing or corrupted
id: bingkah grafik komit OID pencarian yang diperlukan hilang atau rusak

en: commit-graph required commit data chunk missing or corrupted
id: bingkah grafik komit data komit yang diperlukan hilang atau rusak

en: commit-graph requires overflow generation data but has none
id: grafik komit memerlukan pembuatan data meluap tapi tidak punya

en: commit-graph signature %X does not match signature %X
id: tanda tangan grafik komit %X tidak cocok dengan tanda tangan %X

en: commit-graph version %X does not match version %X
id: versi grafik komit %X tidak cocok dengan versi %X

en: compare the commit in the index with that in the submodule HEAD
id: bandingkan komit di dalam indeks dengan yang di dalam HEAD submodul

en: compiler info:
id: info pengompilasi:

en: completed with %d local object | completed with %d local objects
id[0]: diselesaikan dengan %d objek lokal
id[1]: diselesaikan dengan %d objek lokal

en: compute full ahead/behind values
id: hitung nilai didepan/dibelakang penuh

en: condensed summary such as creations, renames and mode changes
id: ringkasan singkat seperti pembuatan, penggantian nama dan perubahan mode

en: config
id: konfigurasi

en: config key storing a list of repository paths
id: kunci konfigurasi yang menampung daftar jalur repositori

en: config remote shorthand cannot begin with '/': %s
id: pintasan konfigurasi remote tidak dapat diawali dengan '/': %s

en: conflict style (merge, diff3, or zdiff3)
id: gaya konflik (merge, diff3, atau zdiff3)

en: conflicted
id: terkonflik

en: conflicts in index. Try without --index.
id: konflik dalam indeks. Coba tanpa --index.

en: confused by unstable object source data for %s
id: kebingungan oleh data sumber objek tidak stabil untuk %s

en: confusion beyond insanity
id: bingung di luar kegilaan

en: confusion beyond insanity in parse_pack_objects()
id: bingung di luar kegilaan di parse_pack_objects()

en: consider <n> most recent tags (default: 10)
id: pertimbangkan <n> tag terbaru (asali: 10)

en: content
id: konten

en: continue
id: lanjutkan

en: continue applying patches after resolving a conflict
id: lanjutkan penerapan tambalan setelah menyelesaikan konflik

en: continue listing the history of a file beyond renames
id: lanjutkan daftarkan riwayat berkas di luar penamaan ulang

en: continue refresh even when index needs update
id: lanjutkan penyegaran bahkan ketika indeks perlu diperbarui

en: continue the current in-progress merge
id: lanjutkan penggabungan yang sedang berlangsung saat ini

en: control for recursive fetching of submodules
id: kontrol pengambilan rekursif submodul

en: control recursive fetching of submodules
id: kontrol pengambilan submodul rekursif

en: control recursive pushing of submodules
id: kontrol dorong rekursif submodul

en: control the order in which files appear in the output
id: kontrol urutan berkas yang muncul dalam keluaran

en: control use of pre-merge-commit and commit-msg hooks
id: kontrol penggunaan kail pre-merge-commit dan commit-msg

en: convert <from> to <to> in anonymized output
id: ubah <dari> ke <ke> pada keluaran teranonim

en: convert existing graft file
id: konversi berkas cangkuk yang anda

en: convert to a complete repository
id: ubah ke repositori penuh

en: copied:
id: tersalin:

en: copy Message-ID to the end of commit message
id: salin Message-ID pada akhir pesan komit

en: copy a branch and its reflog
id: salin cabang dan reflog-nya

en: copy a branch, even if target exists
id: salin cabang, walapun target ada

en: copy out the files from named stage
id: salin berkas dari tahap bernama

en: core.fsmonitor is set; remove it if you really want to disable fsmonitor
id: core.fsmonitor disetel; hapus jika Anda benar-benar ingin menonaktifkan fsmonitor

en: core.fsmonitor is unset; set it if you really want to enable fsmonitor
id: core.fsmonitor tak disetel; setel jika Anda benar-benar ingin mengaktifkan fsmonitor

en: core.fsyncMethod = batch is unsupported on this platform
id: core.fsyncMethod = batch tidak didukung pada platform ini

en: core.fsyncObjectFiles is deprecated; use core.fsync instead
id: core.fsyncObjectFiles usang; gunakan core.fsync sebagai gantinya

en: core.splitIndex is set to false; remove or change it, if you really want to enable split index
id: core.splitIndex disetel ke false; hapus atau ubah, jika Anda benar-benar ingin mengaktifkan indeks terpisah

en: core.splitIndex is set to true; remove or change it, if you really want to disable split index
id: core.splitIndex disetel ke true; hapus atau ubah, jika Anda benar-benar  ingin menonaktifkan indeks terpisah

en: core.untrackedCache is set to false; remove or change it, if you really want to enable the untracked cache
id: core.untrackedCache disetel ke false; hapus atau ubah, jika Anda benar-benar ingin mengaktifkan tembolok tak terlacak

en: core.untrackedCache is set to true; remove or change it, if you really want to disable the untracked cache
id: core.untrackedCache disetel ke true; hapus atau ubah, jika Anda benar-benar ingin menonaktifkan tembolok tak terlacak

en: corrupt MERGE_RR
id: MERGE_RR rusak

en: corrupt author: missing date information
id: pengarang rusak: informasi tanggal hilang

en: corrupt binary patch at line %d: %.*s
id: tambalan biner rusak pada baris %d: %.*s

en: corrupt bitmap lookup table: commit index %u out of range
id: tabel pencarian bitmap rusak: indeks komit %u di luar jangkauan

en: corrupt bitmap lookup table: triplet position out of index
id: tabel pencarian bitmap rusak: posisi kembar tiga di luar indeks

en: corrupt bitmap lookup table: xor chain exceeds entry count
id: tabel pencarian bitmap rusak: rantai xor melebihi hitungan entri

en: corrupt ewah bitmap: commit index %u out of range
id: bitmap ewah rusak: indeks komit %u di luar jangkauan

en: corrupt ewah bitmap: truncated header for bitmap of commit "%s"
id: bitmap ewah rusak: kepala terpotong untuk bitmap komit "%s"

en: corrupt ewah bitmap: truncated header for entry %d
id: bitmap ewah rusak: kepala terpotong untuk entri %d

en: corrupt loose object '%s'
id: objek longgar '%s' rusak

en: corrupt packed object for %s
id: objek terpak rusak untuk %s

en: corrupt patch at line %d
id: tambalan rusak pada baris %d

en: corrupt patch for submodule %s
id: tambalan rusak untuk submodul %s

en: corrupted bitmap index (too small)
id: indeks bitmap rusak (terlalu kecil)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit hash cache)
id: berkas indeks bitmap rusak (terlalu pendek untuk masuk tembolok hash)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit lookup table)
id: berkas indeks bitmap rusak (terlalu pendek untuk masuk tabel pencarian)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit pseudo-merge table header)
id: berkas indeks bitmap rusak (terlalu pendek untuk masuk kepala tabel penggabungan semu)

en: corrupted bitmap index file (too short to fit pseudo-merge table)
id: berkas indeks bitmap rusak (terlalu pendek untuk masuk tabel penggabungan semu)

en: corrupted bitmap index file (wrong header)
id: berkas indeks bitmap rusak (kepala salah)

en: corrupted bitmap index file, pseudo-merge table too short
id: berkas indeks bitmap rusak (tabel penggabungan semu terlalu pendek)

en: corrupted bitmap pack index
id: indeks pak bitmap rusak

en: corrupted cache-tree has entries not present in index
id: pohon tembolok rusak mempunyai entri yang tidak ada pada indeks

en: could not add %s to temporary index
id: tidak dapat menambahkan %s ke indeks sementara

en: could not add directory '%s' to archiver
id: tidak dapat menambahkan direktori '%s' ke pengarsip

en: could not add enlistment
id: tidak dapat menambah pendaftaran

en: could not apply %s... %s
id: tidak dapat menerapkan %s... %s

en: could not apply '%s'
id: tidak dapat menerapkan '%s'

en: could not archive missing directory '%s'
id: tidak dapat mengarsipkan direktori hilang '%s'

en: could not cd home '%s'
id: tidak dapat berganti direktori ke rumah '%s'

en: could not change to '%s'
id: tidak dapat berganti ke '%s'

en: could not check out original HEAD '%s'. Try 'git bisect reset <commit>'.
id: tidak dapat men-checkout HEAD asli '%s'. Coba 'git bisect reset <komit>'.

en: could not close '%s'
id: tidak dapat menutup '%s'

en: could not close refs snapshot tempfile
id: tidak dapat menutup berkas sementara jepretan referensi

en: could not commit staged changes.
id: tidak dapat mengkomit perubahan tergelar.

en: could not configure %s=%s
id: tidak dapat menyetel %s=%s

en: could not configure '%s'
id: tidak dapat menyetel '%s'

en: could not configure for full clone
id: tidak dapat menyetel untuk kloning penuh

en: could not configure log.excludeDecoration
id: tidak dapat menyetel log.excludeDecoration

en: could not configure remote in '%s'
id: tidak dapat menyetel remote di '%s'

en: could not convert the following graft(s):
    %s
id: tidak dapat mengkonversi cangkuk berikut:
    %s

en: could not convert to wide characters: '%s'
id: tidak dapat mengkonversi ke karakter lebar: '%s'

en: could not copy '%s' to '%s'
id: tidak dapat menyalin '%s' ke '%s'

en: could not create directories for %s
id: tidak dapat membuat direktori untuk %s

en: could not create directory '%s'
id: tidak dapat membuat direktori '%s'

en: could not create directory of '%s'
id: tidak dapat membuat direktori '%s'

en: could not create empty submodule directory %s
id: tidak dapat membuat direktori submodul kosong %s

en: could not create fd from pipe for '%s'
id: tidak dapat membuat penjelas berkas dari pipa untuk '%s'

en: could not create file '%s'
id: tidak dapat membuat berkas '%s'

en: could not create fsmonitor cookie '%s'
id: tidak dapat membuat kuki fsmonitor '%s'

en: could not create leading directories for '%s'
id: tidak dapat membuat direktori utama untuk '%s'

en: could not create leading directories of '%s'
id: tidak dapat membuat direktori pendahulu '%s'

en: could not create lost-found
id: tidak dapat membuat lost-found

en: could not create sequencer directory '%s'
id: tidak dapat membuat direktori pembaris '%s'

en: could not create temporary %s
id: tidak dapat membuat %s sementara

en: could not create temporary file
id: tidak dapat membuat berkas sementara

en: could not create work tree dir '%s'
id: tidak dapat membuat direktori pohon kerja '%s'

en: could not delete '%s'
id: tidak dapat menghapus '%s'

en: could not delete reference %s: %s
id: tidak dapat menghapus referensi %s: %s

en: could not delete references: %s
id: tidak dapat menghapus referensi: %s

en: could not detach HEAD
id: tidak dapat melepas HEAD

en: could not determine HEAD revision
id: tidak dapat menentukan revisi HEAD

en: could not determine MIDX preferred pack
id: tidak dapat menentukan pak MIDX terpilih

en: could not determine free disk size for '%s'
id: tidak dapat menentukan ukuran disk kosong untuk '%s'

en: could not determine preferred pack
id: tidak dapat menentukan pak terpilih

en: could not disable tags in '%s'
id: tidak dapat menonaktifkan tag di '%s'

en: could not discard worktree changes
id: tidak dapat menyingkirkan perubahan pohon kerja

en: could not duplicate stdout
id: tidak dapat menggandakan keluaran standar

en: could not edit '%s'
id: tidak dapat menyunting '%s'

en: could not even attempt to merge '%.*s'
id: bahkan tidak dapat mencoba menggabungkan '%.*s'

en: could not expand include path '%s'
id: tidak dapat menjabarkan jalur include '%s'

en: could not fetch %s
id: tidak dapat mengambil %s

en: could not fetch %s from promisor remote
id: tidak dapat mengambil %s dari remote penjanji

en: could not fetch '%s' (exit code: %d)
id: tidak dapat mengambil '%s' (kode keluar: %d)

en: could not fetch a revision for HEAD
id: tidak dapat mengambil revisi untuk HEAD

en: could not figure out destination name from '%s'
id: tidak dapat menebak nama tujuan dari '%s'

en: could not find commit %s
id: tidak dapat menemukan komit %s

en: could not find commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
id: gagal menemukan komit dari NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: could not find created worktree '%s'
id: tidak dapat menemukan pohon kerja yang dibuat '%s'

en: could not find exact merge base
id: tidak dapat menemukan dasar penggabungan eksak

en: could not find object directory matching %s
id: tidak dapat menemukan direktori objek yang cocok dengan %s

en: could not find pack '%s'
id: tidak dapat menemukan pak '%s'

en: could not finish '%s'
id: tidak dapat menyelesaikan '%s'

en: could not finish pack-objects
id: tidak dapat menyelesaikan pack-objects

en: could not finish pack-objects to repack local links
id: tidak dapat menyelesaikan pack-objects untuk mempak ulang tautan lokal

en: could not finish pack-objects to repack promisor objects
id: tidak dapat menyelesaikan pack-objects untuk mengepak ulang objek pejanji

en: could not freshen shared index '%s'
id: tidak dapat menyegarkan indeks berbagi '%s'

en: could not generate diff %s^!.
id: tidak dapat membuat diff %s^!.

en: could not generate todo list
id: tidak dapat membuat daftar todo

en: could not get a repository handle for gitdir '%s'
id: tidak dapat mendapat pegangan repositori untuk direktori git '%s'

en: could not get a repository handle for submodule '%s'
id: tidak dapat mendapat pegangan repositori untuk submodul '%s'

en: could not get commit for --ancestry-path argument %s
id: tidak dapat mendapatkan komit untuk argumen --ancestry-path %s

en: could not get commit message of '%s'
id: tidak dapat mendapatkan pesan komit dari '%s'

en: could not get info for '%s'
id: tidak dapat mendapatkan informasi untuk '%s'

en: could not get object info about '%s'
id: tidak dapat mendapatkan info objek tentang '%s'

en: could not get submodule directory for '%s'
id: tidak dapat mendapatkan direktori submodul untuk '%s'

en: could not get the bundle-uri list
id: tidak dapat mendapatkan daftar bundle-uri

en: could not get type of object %s in pack %s
id: tidak dapat mendapatkan tipe objek %s di dalam pak %s

en: could not initialize health thread
id: tidak dapat menginisialisasi utas kesehatan

en: could not initialize listener thread
id: tidak dapat menginisialisasi utas pendengar

en: could not initialize submodule at path '%s'
id: tidak dapat menginisialisasi submodul pada jalur '%s'

en: could not load cruft pack .mtimes
id: tidak dapat memuat .mtimes paket sisa

en: could not load pack
id: tidak dapat memuat pak

en: could not load reverse index for MIDX %s
id: tidak dapat memuat indeks balik untuk MIDX %s

en: could not lock '%s'
id: tidak dapat mengunci '%s'

en: could not lock config file %s
id: tidak dapat mengunci berkas konfigurasi %s

en: could not look up configuration '%s'. Assuming this repository is its own authoritative upstream.
id: tidak dapat mencari konfigurasi '%s'. Asumsi bahwa repositori ini adalah hulu otoritatif tersendiri.

en: could not lookup commit '%s'
id: tidak dapat mencari komit '%s'

en: could not lookup name for submodule '%s'
id: tidak dapat mencari nama untuk submodul '%s'

en: could not lstat %s
id: tidak dapat me-lstat %s

en: could not mark as interactive
id: tidak dapat menandai sebagai interaktif

en: could not migrate git directory from '%s' to '%s'
id: tidak dapat memigrasikan direktori git dari '%s' ke '%s'

en: could not move back to %s
id: tidak dapt memindahkan kembali ke %s

en: could not normalize path %s
id: tidak dapat menormalkan jalur %s

en: could not open '%s'
id: tidak dapat membuka '%s'

en: could not open '%s' for appending
id: tidak dapat membuka '%s' untuk menambahkan

en: could not open '%s' for reading
id: tidak dapat membuka '%s' untuk dibaca

en: could not open '%s' for reading and writing
id: tidak dapat membuka '%s' untuk membaca dan menulis

en: could not open '%s' for writing
id: tidak dapat membuka '%s' untuk ditulis

en: could not open commit-graph chain '%s'
id: tidak dapat membuka grafik komit '%s'

en: could not open directory '%s'
id: tidak dapat membuka direktori '%s'

en: could not open index for %s
id: tidak dapat membuka indeks untuk %s

en: could not open or read '%s'
id: tidak dapat membuka atau membaca '%s'

en: could not open pack %s
id: tidak dapat membuka '%s'

en: could not open tempfile %s for writing
id: tidak dapat membuka berkas sementara '%s' untuk ditulis

en: could not open temporary file
id: tidak dapat membuka berkas sementara

en: could not parse %s
id: tidak dapat menguraikan %s

en: could not parse %s as a commit
id: tidak dapat menguraikan %s sebagai sebuah komit

en: could not parse '%s'
id: tidak dapat menguraikan '%s'

en: could not parse HEAD
id: tidak dapat menguraikan HEAD

en: could not parse HEAD commit
id: tidak dapat menguraikan komit HEAD

en: could not parse as tree '%s'
id: tidak dapat mengurai '%s' sebagai pohon

en: could not parse author script
id: tidak dapat mengurai skrip pengarang

en: could not parse bundle list key %s with value '%s'
id: tidak dapat mengurai kunci daftar bundel %s dengan nilai '%s'

en: could not parse colored diff
id: tidak dapat menguraikan diff berwarna

en: could not parse commit %s
id: tidak dapat menguraikan komit %s

en: could not parse commit '%s'
id: tidak dapat menguraikan komit '%s'

en: could not parse commit from NOTES_MERGE_PARTIAL.
id: gagal menguraikan komit dari NOTES_MERGE_PARTIAL.

en: could not parse conflict hunks in '%s'
id: tidak dapat mengurai bingkah konflik di '%s'

en: could not parse diff
id: tidak dapat menguraikan diff

en: could not parse first line of `log` output: did not start with 'commit ': '%s'
id: tidak dapat menguraikan baris pertama dari keluaran `log`: tidak dimulai dengan 'commit ': '%s'

en: could not parse git header '%.*s'
id: tidak dapat menguraikan kepala git '%.*s'

en: could not parse hunk header
id: tidak dapat menguraikan kepala bingkah

en: could not parse hunk header '%.*s'
id: tidak dapat menguraikan kepala bingkah '%.*s'

en: could not parse line: %s
id: tidak dapat menguraikan baris: %s

en: could not parse log for '%s'
id: tidak dapat menguraikan log untuk '%s'

en: could not parse newly created commit
id: tidak dapat menguraikan komit yang baru saja dibuat

en: could not parse object '%s'
id: tidak dapat menguraikan objek '%s'

en: could not parse parent commit %s
id: tidak dapat menguraikan komit induk %s

en: could not parse patch '%s'
id: tidak dapat mengurai tambalan '%s'

en: could not parse transport.color.* config
id: tidak dapat menguraikan konfigurasi transport.color.*

en: could not read '%s'
id: tidak dapat membaca '%s'

en: could not read '%s'.
id: tidak dapat membaca '%s'.

en: could not read 'onto'
id: tidak dapat membaca 'onto'

en: could not read 'show' output
id: tidak dapat membaca keluaran 'show'

en: could not read HEAD
id: tidak dapat membaca HEAD

en: could not read HEAD's commit message
id: tidak dapat membaca pesan komit HEAD

en: could not read IPC response
id: tidak dapat membaca jawaban IPC

en: could not read MERGE_MODE
id: tidak dapat membaca MERGE_MODE

en: could not read MERGE_MSG
id: tidak dapat membaca MERGE_MSG

en: could not read SQUASH_MSG
id: tidak dapat membaca SQUASH_MSG

en: could not read `log` output
id: tidak dapat membaca keluaran `log`

en: could not read bundle '%s'
id: tidak dapat membaca bundel '%s'

en: could not read commit message of %s
id: tidak dapat membaca pesan komit %s

en: could not read commit message: %s
id: tidak dapat membaca pesan komit: %s

en: could not read directory changes [GLE %ld]
id: tidak dapat membaca perubahan direktori [GLE %ld]

en: could not read extended pseudo-merge table for commit %s
id: tidak dapat membaca tabel penggabungan semu untuk komit %s

en: could not read file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas '%s'

en: could not read from stdin
id: tidak dapat membaca dari masukan standar

en: could not read index
id: tidak dapat membaca indeks

en: could not read input file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas masukan '%s'

en: could not read log file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas log '%s'

en: could not read log from standard input
id: tidak dapat membaca log dari standar masukan

en: could not read object %s
id: tidak dapat membaca objek %s

en: could not read object %s for symlink %s
id: tidak dapat membaca objek %s untuk symlink %s

en: could not read orig-head
id: tidak dapat membaca orig-head

en: could not read ref %s
id: tidak dapat membaca referensi %s

en: could not read symlink %s
id: tidak dapat membaca tautan simbolik %s

en: could not read symlink file %s
id: tidak dapat membaca berkas tautan simbolik %s

en: could not read tagged object '%s'
id: tidak dapat membaca objek tertag '%s'

en: could not read the index
id: tidak dapat membaca indeks

en: could not recurse into submodule '%s'
id: tidak dapat rekursi ke dalam submodul '%s'

en: could not redirect output
id: tidak dapat mengalihkan keluaran

en: could not refresh index
id: tidak dapat menyegarkan indeks

en: could not remove '%s'
id: tidak dapat menghapus '%s'

en: could not remove CHERRY_PICK_HEAD
id: tidak dapat menghapus CHERRY_PICK_HEAD

en: could not remove enlistment
id: tidak dapat menghapus pendaftaran

en: could not remove stale bitmap: %s
id: tidak dapt memindahkan bitmap basi: %s

en: could not remove stale scalar.repo '%s'
id: tidak dapat menghapus scalar.repo basi '%s'

en: could not remove temporary migration directory '%s'
id: tidak dapat menamai ulang direktori migrasi sementara '%s'

en: could not rename temporary file to %s
id: tidak dapat menamai ulang berkas sementara ke %s

en: could not reset --hard
id: tidak dapat reset --hard

en: could not reset submodule index
id: tidak dapat reset indeks submodul

en: could not resolve %s
id: tidak dapat menyelesaikan %s

en: could not resolve '%s'
id: tidak dapat menguraikan '%s'

en: could not resolve HEAD
id: tidak dapat menguraikan HEAD

en: could not resolve HEAD commit
id: tidak dapat menguraikan komit HEAD

en: could not resolve HEAD ref inside the submodule '%s'
id: tidak dapat menguraikan referensi HEAD di dalam submodul '%s'

en: could not resolve ref '%s'
id: tidak dapat menguraikan referensi '%s'

en: could not restore untracked files from stash
id: tidak dapat mengembalikan berkas tak terlacak dari stase

en: could not retrieve `%s`
id: tidak dapat mengambil `%s`

en: could not retrieve server-advertised bundle-uri list
id: tidak dapat menerima daftar bundle-uri teriklankan server

en: could not revert %s... %s
id: tidak dapat membalikkan %s... %s

en: could not run 'git status' in submodule '%s'
id: tidak dapat menjalankan 'git status' dalam submodul '%s'

en: could not run stash.
id: tidak dapat menjalankan stase.

en: could not save index tree
id: tidak dapat menyimpan pohon indeks

en: could not send '%s' command to fsmonitor--daemon
id: tidak dapat mengirimkan perintah '%s' ke fsmonitor--daemon

en: could not send IPC command
id: tidak dapat mengirimkan perintah IPC

en: could not set '%s'
id: tidak dapat menyetel '%s'

en: could not set '%s' to '%s'
id: tidak dapat menyetel '%s' ke '%s'

en: could not set recommended config
id: tidak dapat menyetel konfigurasi yang direkomendasikan

en: could not set upstream of HEAD to %s when it does not point to any branch
id: tidak dapat menyetel hulu HEAD ke %s ketika tak menunjuk pada cabang apapun

en: could not set upstream of HEAD to '%s' from '%s' when it does not point to any branch.
id: tidak dapat menyetel hulu HEAD ke %s dari '%s' ketika itu tak menunjuk pada cabang apapun.

en: could not setenv '%s'
id: tidak dapat menyetel lingkungan (setenv) '%s'

en: could not skip unnecessary pick commands
id: tidak dapat melewatkan perintah pick yang tidak perlu

en: could not stage '%s'
id: tidak dapat menggelar '%s'

en: could not start 'git column'
id: tidak dapat memulai 'git column'

en: could not start 'git status' in submodule '%s'
id: Tidak dalat memulai 'git status' dalam submodul '%s'

en: could not start IPC thread pool on '%s'
id: tidak dapat memulai lubuk utas IPC pada '%s'

en: could not start `log`
id: tidak dapat memulai `log`

en: could not start accept_thread '%s'
id: tidak dapat memulai accept_thread '%s'

en: could not start fsmonitor health thread
id: tidak dapat memulai utas kesehatan fsmonitor

en: could not start fsmonitor listener thread
id: tidak dapat memulai utas pendengar fsmonitor

en: could not start ls-files in ..
id: tidak dapat memulai ls-files dalam ..

en: could not start pack-objects
id: tidak dapat memulai pack-objects

en: could not start pack-objects to repack local links
id: tidak dapat memulai pack-objects untuk mempak ulang tautan lokal

en: could not start pack-objects to repack promisor objects
id: tidak dapat memulai pack-objects untuk mengepak ulang objek pejanji

en: could not start the FSMonitor daemon
id: tidak dapat menjalankan daemon FSMonitor

en: could not start thread[0] for '%s'
id: tidak dapat memulai thread[0] untuk '%s'

en: could not start worker[0] for '%s'
id: tidak dapat memulai worker[0] untuk '%s'

en: could not stat %s
id: tidak dapat membaca %s

en: could not stat '%s'
id: tidak dapat men-stat '%s'

en: could not stat file '%s'
id: tidak dapat men-stat berkas '%s'

en: could not stat: %s
id: tidak dapat men-stat: %s

en: could not switch to %s
id: tidak dapat mengganti ke %s

en: could not switch to '%s'
id: tidak dapat berganti ke '%s'

en: could not toggle maintenance
id: tidak dapat mengalihkan pemeliharaan

en: could not turn off maintenance
id: tidak dapat menonaktifkan pemeliharaan

en: could not unlink: %s
id: tidak dapat membatal taut: %s

en: could not unset '%s'
id: tidak dapat mem-batal setel '%s'

en: could not unset upstream of HEAD when it does not point to any branch
id: tidak dapat membatal-setel hulu HEAD ketika tak menunjuk pada cabang apapun

en: could not update %s
id: tidak dapat memperbarui %s

en: could not update HEAD to %s
id: tidak dapat memperbarui HEAD ke %s

en: could not write '%s'
id: tidak dapat menulis '%s'

en: could not write '%s' promisor file
id: tidak dapat menulis berkas penjanji '%s'

en: could not write '%s'.
id: tidak dapat menulis '%s'.

en: could not write commit
id: tidak dapat menulis komit

en: could not write commit message file
id: tidak dapat menulis berkas pesan komit

en: could not write commit template
id: tidak dapat menulis templat komit

en: could not write config file %s
id: tidak dapat menulis berkas konfigurasi %s

en: could not write eol to '%s'
id: tidak dapat menulis akhir baris ke '%s'

en: could not write file: '%s'
id: tidak dapat menulis berkas: '%s'

en: could not write index
id: tidak dapat menulis indeks

en: could not write loose object index %s
id: tidak dapat menulis indeks objek longgar %s

en: could not write multi-pack bitmap
id: tidak dapat menulis bitmap multipak

en: could not write multi-pack-index
id: gagal menulis indeks multipak

en: could not write replacement commit for: '%s'
id: tidak dapat menulis komit pengganti untuk: '%s'

en: could not write temporary index to %s
id: tidak dapat menulis indeks sementara ke %s

en: could not write to '%s'
id: tidak dapat menulis ke '%s'

en: could not write to file '%s'
id: tidak dapat menulis ke berkas '%s'

en: couldn't find remote ref %s
id: tidak dapat menemukan referensi remote %s

en: couldn't find remote ref HEAD
id: tidak dapat menemukan referensi remote HEAD

en: couldn't get the oid of the rev '%s'
id: tidak dapat mendapatkan oid revisi '%s'

en: couldn't hash object from '%s'
id: tidak dapat hash objek dari '%s'

en: couldn't look up commit object for '%s'
id: tidak dapat mencari objek komit untuk '%s'

en: couldn't look up newly created commit
id: tidak dapat mencari komit yang baru saja dibuat

en: couldn't open the file '%s'
id: tidak dapat membuka berkas '%s'

en: couldn't run fast-export
id: tidak dapat menjalankan fast-export

en: couldn't run fast-import
id: tidak dapat menjalankan fast-import

en: cover letter needs email format
id: sampul surat butuh format email

en: create
id: buat

en: create a bare repository
id: buat repositori bare

en: create a cruft pack
id: buat sebuah pak sisa

en: create a mirror repository (implies --bare)
id: buat repositori cermin (mengimplikasikan --bare)

en: create a new branch
id: buat sebuah cabang baru

en: create a reflog
id: buat log referensi

en: create a shallow clone of that depth
id: buat klon dangkal sedalam kedalaman tersebut

en: create a shallow clone since a specific time
id: buat klon dangkal sejak waktu yang disebutkan

en: create a shallow clone truncated to the specified number of revisions
id: buat klon dangkal terpotong hingga sejumlah revisi yang disebutkan

en: create a single commit instead of doing a merge
id: buat satu komit daripada melakukan penggabungan

en: create an additional zip archive of detailed diagnostics (default 'stats')
id: buat arsip zip tambahan dari diagnostik terperinci (asali 'stats')

en: create and checkout a new branch
id: buat dan checkout cabang baru

en: create and switch to a new branch
id: buat dan ganti ke cabang baru

en: create or reset a branch
id: buat atau setel ulang sebuah cabang

en: create packs suitable for shallow fetches
id: buat pak yang cocok untuk pengambilan dangkal

en: create reflog for new branch
id: buat reflog untuk cabang baru

en: create repository within 'src' directory
id: salin repositori di dalam direktori 'src'

en: create the branch's reflog
id: buat reflog cabang

en: create thin packs
id: buat pak tipis

en: create unborn branch
id: buat cabang belum lahir/yatim

en: create/reset and checkout a branch
id: buat/setel ulang dan checkout cabang

en: create/reset and switch to a branch
id: buat/setel ulang dan ganti ke cabang

en: created a copy of a misnamed branch '%s'
id: salinan cabang salah nama '%s' dibuat

en: creating '%s' failed
id: membuat '%s' gagal

en: creating branch '%s'
id: membuat cabang '%s'

en: credential url cannot be parsed: %s
id: url kredensial tidak dapat diuraikan: %s

en: credential-cache unavailable; no unix socket support
id: credential-cache tidak tersedia; tidak ada dukungan soket unix

en: credential-cache--daemon unavailable; no unix socket support
id: credential-cache--daemon tidak tersedia; tidak ada dukungan soket unix

en: currently, --write-bitmap-index requires --name-hash-version=1
id: saat ini, --write-bitmap-index memerlukan --name-hash-version=1

en: daemon failed to start
id: daemon gagal dijalankan

en: daemon not online yet
id: daemon belum daring

en: daemon terminated
id: daemon berhenti

en: dangling %s %s
id: teruntai %s %s

en: date
id: tangal

en: debug search strategy on stderr
id: debug strategi pencarian pada keluaran standar

en: debug unpack-trees
id: nirkutukan unpack-trees

en: decorate options
id: opsi dekorasi

en: deepen history of shallow clone
id: perdalam riwayat klon dangkal

en: deepen history of shallow clone, excluding ref
id: perdalam riwayat klon dangkal, kecualikan referensi

en: deepen history of shallow repository based on time
id: perdalam riwayat repositori dangkal berdasarkan waktu

en: default for recursive fetching of submodules (lower priority than config files)
id: default untuk ambil submodul secara rekursif (prioritas lebih rendah dariberkas konfigurasi)

en: deflate error (%d)
id: kesalahan deflasi (%d)

en: deflateEnd on object %s failed (%d)
id: deflateEnd pada objek %s gagal (%d)

en: deflateEnd on stream object failed (%d)
id: deflateEnd pada objek arus gagal (%d)

en: delete
id: hapus

en: delete URLs
id: hapus URL

en: delete branch (even if not merged)
id: hapus cabang (walaupun tak tergabung)

en: delete fully merged branch
id: hapus cabang yang tergabung sepenuhnya

en: delete refs
id: hapus referensi

en: delete refs/remotes/<name>/HEAD
id: hapus refs/remotes/<nama>/HEAD

en: delete replace refs
id: hapus referensi penggantian

en: delete symbolic ref
id: hapus referensi simbolik

en: delete tags
id: hapus tag

en: delete the reference
id: hapus referensi

en: deleted by them:
id: dihapus oleh mereka:

en: deleted by us:
id: dihapus oleh kami:

en: deleted file %s still has contents
id: berkas yang dihapus %s masih ada konten

en: deleted file still has contents
id: berkas terhapus masih ada konten

en: deleted:
id: terhapus:

en: deleting '%s' failed
id: menghapus '%s' gagal

en: deleting branch '%s' that has been merged to
             '%s', but not yet merged to HEAD
id: menghapus cabang '%s' yang sudah digabungkan ke
             '%s', tapi belum digabungkan ke HEAD

en: delta base offset is out of bound
id: offset basis delta di luar jangkauan

en: delta base offset out of bound for %s
id: offset dasar delta di luar batas untuk %s

en: delta base offset overflow in pack for %s
id: offset dasar delta meluap di dalam pak untuk %s

en: delta chain depth %d is too deep, forcing %d
id: kedalaman rantai delta %d terlalu dalam, memaksakan %d

en: deprecated synonym for --branches
id: sinonim usang untuk --branches

en: deprecated: use --annotate-stdin instead
id: usang: gunakan --annotate-stdin sebagai gantinya

en: deprecated: use --empty=keep instead
id: usang: gunakan --empty=keep sebagai gantinya

en: depth
id: kedalaman

en: depth %s is not a positive number
id: kedalaman %s bukan bilangan positif

en: depth for shallow clones
id: kedalaman untuk kloning dangkal

en: dereference tags in the input (internal use)
id: dereferensi tag di dalam masukan (penggunaan internal)

en: dereference tags into object IDs
id: dereferensi tag ke dalam ID objek

en: descend at most <n> levels
id: turun paling banyak <kedalaman> tingkat

en: describe %s
id: jelaskan %s

en: destination '%s' is not a directory
id: tujuan '%s' bukan direktori

en: destination already exists
id: tujuan sudah ada

en: destination directory does not exist
id: direktori tujuan tidak ada

en: destination exists
id: tujuan ada

en: destination exists in the index
id: tujuan ada dalam indeks

en: destination path '%s' already exists and is not an empty directory.
id: jalur tujuan '%s' sudah ada dan bukan direktori kosong

en: detach HEAD at named commit
id: lepas HEAD pada komit bernama

en: detach from console
id: lepas dari konsol

en: detached HEAD
id: HEAD terpisah

en: detect copies
id: deteksi penyalinan

en: detect new or modified lines that have whitespace errors
id: deteksi baris baru atau yang diubah yang ada kesalahan spasi putih

en: detect renames
id: deteksi penamaan ulang

en: detect renames, optionally set similarity index
id: deteksi penggantian nama, setel indeks kemiripan secara opsional

en: detected dubious ownership in repository at '%s'
    %sTo add an exception for this directory, call:
    
    	git config --global --add safe.directory %s
id: perizinan meragukan terdeteksi di dalam repositori pada '%s'
    %sUntuk menambahkan pengecualian untuk direktori ini, panggil:
    
    	git config --global --add safe.directory %s

en: did not receive expected object %s
id: tidak menerima objek yang diharapkan %s

en: did not see pack-file %s to drop
id: tidak melihat berkas pak %s untuk dijeblokkan

en: did you mean `--%s` (with two dashes)?
id: mungkin maksud Anda `--%s` (dengan dua tanda strip)?

en: different
id: berbeda

en: difftool requires worktree or --no-index
id: difftool butuh pohon kerja atau --no-index

en: dir
id: direktori

en: directory
id: direktori

en: directory '%s' contains untracked files, but is not in the sparse-checkout cone
id: directori '%s' berisi berkas tak teracak, tapi tidak di dalam kerucut sparse-checkout

en: directory '%s' exists already
id: direktori '%s' sudah ada

en: directory '%s' is present in index, but not sparse
id: direktori '%s' ada pada indeks, tapi bukan tipis

en: directory from which templates will be used
id: direktori dimana templat akan digunakan

en: directory not empty: '%s'
id: direktori tidak kosong: '%s'

en: directory stat info changes after adding a file inside subdirectory
id: info stat direktori berubah setelah menambahkan berkas di dalam subdirektori

en: directory stat info changes after updating a file
id: info stat direktori berubah setelah memperbarui berkas

en: directory stat info does not change after adding a new directory
id: info stat direktori tidak berubah setelah menambahkan direktori baru

en: directory stat info does not change after adding a new file
id: info stat direktori tidak berubah setelah menambahkan berkas baru

en: directory stat info does not change after deleting a directory
id: info stat direktori tidak berubah setelah menghapus direktori

en: directory stat info does not change after deleting a file
id: info stat direktori tidak berubah setelah menghapus berkas

en: disable all output of the program
id: nonaktifkan semua keluaran program

en: disable charset re-coding of metadata
id: nonaktifkan pengkodean ulang set karakter metadata

en: disable rename detection
id: nonaktifkan deteksi penamaan ulang

en: disabling Bloom filters for commit-graph layer '%s' due to incompatible settings
id: menonaktifkan penyaring Bloom untuk lapisan grafik komit '%s' karena setelan yang tidak cocok

en: disabling bitmap writing, as some objects are not being packed
id: menonaktifkan penulisan bitmap, saat beberapa objek tidak sedang dipak

en: disabling bitmap writing, packs are split due to pack.packSizeLimit
id: menonaktifkan penulisan bitmap, pak terbagi karena pack.packSizeLimit

en: disabling cone pattern matching
id: mematikan pencocokan pola kerucut

en: disallow cloning into non-empty directory
id: tak perbolehkan kloning ke dalam direktori bukan kosong

en: disallow cloning into non-empty directory, implies --init
id: tak perbolehkan kloning ke dalam direktori berisi, mengimplikasikan --init

en: display a diffstat of what changed upstream
id: perlihatkan diffstat apa yang berubah di hulu

en: do a real merge instead of a trivial merge
id: lakukan penggabungan sebenarnya daripada penggabungan sepele

en: do a trivial merge only
id: hanya lakukan penggabungan sepele

en: do not actually prune any entries
id: jangan benar-benar pangkas entri apapun

en: do not apply trailer.* configuration variables
id: jangan terapkan variabel konfigurasi trailer.*

en: do not check if another worktree is using this branch
id: jangan periksa jika pohon kerja yang lain menggunakan cabang ini

en: do not consider tags matching <pattern>
id: jangan pertimbangkan tag yang cocok dengan <pola>

en: do not create an empty pack output
id: jangan buat keluaran pak kosong

en: do not decorate refs that match <pattern>
id: jangan dekorasi referensi yang cocok dengan <pola>

en: do not detect renames
id: jangan deteksi penggantian nama

en: do not fetch a packfile; instead, print ancestors of negotiation tips
id: jangan ambil berkas pak; sebagai gantinya cetak leluhur dari ujung negosiasi

en: do not fetch all tags (--no-tags)
id: jangan ambil semua tag (--no-tags)

en: do not hide commits by grafts
id: jangan sembunyikan komit oleh cangkokan

en: do not ignore new files
id: jangan abaikan berkas baru

en: do not limit pathspecs to sparse entries only
id: jangan batasi jalur spek hanya ke entri tipis

en: do not list removed files
id: jangan daftar berkas terhapus

en: do not munge pathnames and use NULs as output field terminators in --raw or --numstat
id: jangan tengkar jalur nama dan gunakan NUL sebagai pembatas bidang keluaran pada --raw atau --numstat

en: do not order objects before emitting them
id: jangan urutkan objek sebelum dikeluarkan

en: do not output a newline after empty formatted refs
id: jangan keluarkan baris baru setelah referensi terformat kosong

en: do not pack objects in promisor packfiles
id: jangan pak objek di dalam pak penjanji

en: do not pretty-print contents for --edit
id: jangan cetak cantik isi untuk --edit

en: do not print names of files removed
id: jangan cetak nama berkas yang dihapus

en: do not print remote URL
id: jangan cetak URL remote

en: do not print results to stdout (useful with --verify)
id: jangan cetak hasil ke keluaran standar (berguna dengan --verify)

en: do not prompt before launching a diff tool
id: jangan bisiki sebelum meluncurkan alat diff

en: do not query remotes
id: jangan tanyakan remote

en: do not remove, show only
id: jangan hapus, hanya perlihatkan

en: do not repack this pack
id: jangan pak ulang pak ini

en: do not report progress or other information over stderr
id: jangan laporkan perkembangan atau informasi lainnya ke kesalahan standar

en: do not run git-update-server-info
id: jangan jalankan git-update-server-info

en: do not show a diffstat at the end of the merge
id: jangan perlihatkan diffstat pada akhir penggabungan

en: do not show any source or destination prefix
id: jangan perlihatkan prefiks sumber atau tujuan apapun

en: do not show bundle details
id: jangan perlihatkan detail bundel

en: do not show diffstat of what changed upstream
id: jangan perlihatkan diffstat apa yang berubah di hulu

en: do not show object names of boundary commits (Default: off)
id: jangan perlihatkan nama objek dari komit perbatasan (asali: off)

en: do not show peeled tags
id: jangan perlihatkan tag terkupas

en: do not show progress meter
id: jangan perlihatkan meteran perkembangan

en: do not skip files with skip-worktree set
id: jangan lewatkan berkas dengan skip-worktree tersetel

en: do not touch index-only entries
id: jangan sentuh entri index-only

en: do not treat "---" as the end of input
id: jangan perlakukan "---" sebagai ujung masukan

en: do not treat root commits as boundaries (Default: off)
id: jangan perlakukan komit akar sebagai perbatasan (asali: off)

en: do not trust the line counts in the hunk headers
id: jangan percaya hitungan baris pada kepala bingkah

en: do not try <directory>/.git/ if <directory> is no Git directory
id: jangan coba <direktori>.git/ jika <direktori> bukan direktori Git

en: do not use
id: jangan gunakan

en: do not warn about conflicts
id: jangan peringatkan tentang konflik

en: don't add, only refresh the index
id: jangan tambahkan, hanya segarkan indeks

en: don't apply changes matching the given path
id: jangan terapkan perubahan yang cocok dengan jalur yang diberikan

en: don't automatically commit
id: jangan komit otomatis

en: don't check the working tree after merging
id: jangan periksa pohon kerja setelah penggabungan

en: don't checkout new files
id: jangan checkout berkas baru

en: don't clone shallow repository
id: jangan kloning repositori dangkal

en: don't create a checkout
id: jangan buat checkout

en: don't expect at least one line of context
id: jangan harap setidaknya satu baris konteks

en: don't fetch new objects from the remote site
id: jangan ambil objek baru dari situs remote

en: don't include a patch matching a commit upstream
id: jangan termasuk tambalan yang cocok dengan komit hulu

en: don't match patterns in binary files
id: jangan cocokkan pola pada berkas biner

en: don't output binary diffs
id: jangan keluarkan diff biner

en: don't print cloning progress
id: jangan cetak perkembangan pengkloningan

en: don't print the patch filenames
id: jangan cetak nama berkas tambalan

en: don't return error for empty patches
id: jangan kembalikan kesalahan untuk tambalan kosong

en: don't show empty directories
id: jangan perlihatkan direktori kosong

en: don't show filenames
id: jangan perlihatkan nama berkas

en: don't strip whitespace from the patch
id: jangan kupas spasi dari tambalan

en: don't strip/add [PATCH]
id: jangan copot/tambah [PATCH]

en: don't update the index or the work tree
id: jangan perbarui indeks atau pohon kerja

en: don't use local hardlinks, always copy
id: jangan gunakan tautan keras lokal, selalu salin

en: done
id: selesai

en: done.
id: selesai.

en: done.
id: selesai.

en: done.
    Connecting to %s (port %s) ...
id: selesai.
    Menghubungkan ke %s (port %s) ...

en: drop reflogs entirely during the migration
id: buang keseluruhan log referensi selama migrasi

en: drop reflogs from the current worktree only
id: hanya jatuhkan log referensi dari pohon kerja saat ini

en: drop the reflogs of all references
id: jatuhkan log referensi semua referensi

en: dropping %s %s -- patch contents already upstream
id: menjatuhkan %s %s -- isi tambalan sudah di hulu

en: dry run
id: latihan

en: dst ref %s receives from more than one src
id: referensi tujuan %s menerima dari lebih dari satu sumber

en: dst refspec %s matches more than one
id: spek referensi tujuan %s cocok dengan lebih dari satu

en: dumb http transport does not support shallow capabilities
id: transportasi http bodoh tidak mendukung kemampuan dangkal

en: dump marks to this file
id: buang tanda ke berkas ini

en: duplicate entry in bitmap index: '%s'
id: entri duplikat di indeks bitmap: '%s'

en: duplicate entry when writing bitmap index: %s
id: entri duplikat ketika menulis indeks bitmap: %s

en: duplicate parent %s ignored
id: induk duplikat %s diabaikan

en: duplicate replace ref: %s
id: referensi pengganti duplikat: %s

en: during repack, collect pack-files of smaller size into a batch that is larger than this size
id: selama pengepakan ulang, kumpulkan berkas pak berukuran lebih kecil ke dalam sebuah batch yang lebih besar dari ukuran ini

en: early EOF
id: EOF awal

en: edit current diff and apply
id: sunting diff saat ini dan terapkan

en: edit existing object
id: sunting objek yang ada

en: edit files in place
id: sunting berkas di tempat

en: edit message before committing
id: sunting pesan sebelum komit

en: edit note message in editor
id: sunting pesan catatan dalam penyunting

en: edit the commit message
id: sunting pesan komit

en: edit the description for the branch
id: sunting deskripsi cabang

en: edit the todo list during an interactive rebase
id: sunting daftar todo selama pendasaran ulang interaktif

en: editing blobs is not supported
id: menyunting blob tidak didukung

en: editing object file failed
id: gagal menyunting berkas objek

en: editing patch failed
id: Gagal menyunting tambalan

en: editing stdin is not supported
id: menyunting stdin tidak didukung

en: either user.signingkey or gpg.ssh.defaultKeyCommand needs to be configured
id: baik user.signingkey atau gpg.ssh.defaultKeyCommand perlu dikonfigurasi

en: emacsclient version '%d' too old (< 22).
id: versi emacsclient '%d' terlalu usang (< 22).

en: empty alias for %s
id: alias kosong untuk %s

en: empty command in input
id: perintah kosong pada masukan

en: empty commit set passed
id: himpunan komit kosong dilewatkan

en: empty config key
id: kunci konfigurasi kosong

en: empty exec command
id: perintah exec kosong

en: empty file name: '%s'
id: nama berkas kosong: '%s'

en: empty filename in tree entry
id: nama berkas kosong di entri pohon

en: empty ident name (for <%s>) not allowed
id: nama identitas kosong (untuk <%s>) tidak diperbolehkan

en: empty mbox: '%s'
id: mbox kosong: '%s'

en: empty patch. aborted
id: tambalan kosong, dibatalkan

en: empty trailer token in trailer '%.*s'
id: token trailer kosong dalam trailer '%.*s'

en: enable auto-gc mode
id: aktifkan mode gc otomatis

en: enable computation for changed paths
id: aktifkan perhitungan perubahan jalur

en: enable message threading, styles: shallow, deep
id: aktifkan utasan pesan, gaya: shallow, deep

en: enable more strict checking
id: aktifkan pemeriksaan lebih ketat

en: enable or disable file system monitor
id: aktifkan atau nonaktifkan monitor sistem berkas

en: enable or disable split index
id: aktifkan atau nonaktifkan indeks terpisah

en: enable strict checking
id: aktifkan pemeriksaan lebih ketat

en: enable untracked cache without testing the filesystem
id: aktifkan tembolok tak terlacak tanpa menguji sistem berkas

en: enable/disable untracked cache
id: aktifkan/nonaktifkan tembolok tak terlacak

en: encoding
id: pengkodean

en: encoding '%s' from %s to %s and back is not the same
id: pengkodean '%s' dari %s ke %s dan sebaliknya berbeda

en: end revert or cherry-pick sequence
id: akhiri rangkaian pembalikan atau pemetikan ceri

en: ensure at least <n> lines of context match
id: pastikan setidaknya <n> baris dari konteks cocokan

en: entry '%s' in tree %s has blob mode, but is not a blob
id: entri '%s' di dalam pohon %s punya mode blob, tetapi bukan blob

en: entry '%s' in tree %s has tree mode, but is not a tree
id: entri '%s' di dalam pohon %s punya mode pohon, tetapi bukan pohon

en: equivalent to --word-diff=color --word-diff-regex=<regex>
id: sama dengan --word-diff=color --word-diff-regex=<regex>

en: error adding pack %s
id: kesalahan menambahkan pak %s

en: error in %s %s: %s
id: kesalahan pada %s %s: %s

en: error in object: %s
id: kesalahan dalam objek: %s

en: error in sideband demultiplexer
id: kesalahan dalam pemultipleks-balik pita samping

en: error on bundle-uri response line %d: %s
id: kesalahan pada baris tanggapan bundle-uri ke-%d: %s

en: error opening '%s'
id: kesalahan membuka '%s'

en: error opening index for %s
id: kesalahan membuka indeks untuk %s

en: error preparing revisions
id: kesalahan menyiapkan revisi

en: error processing acks: %d
id: kesalahan memproses ack: %d

en: error processing config file(s)
id: kesalahan memproses berkas konfigurasi

en: error processing shallow info: %d
id: gagal memproses info dangkal: %d

en: error processing wanted refs: %d
id: kesalahan memproses referensi yang diminta: %d

en: error reading %s
id: kesalahan membaca %s

en: error when closing loose object file
id: kesalahan saat menutup berkas objek longgar

en: error while closing pack file
id: kesalahan menutup berkas paket

en: error while refreshing working directory
id: kesalahan saat menyegarkan direktori kerja

en: error while running fast-export
id: kesalahan ketika menjalankan fast-export

en: error while running fast-import
id: kesalahan ketika menjalankan fast-import

en: error:
id: kesalahan:

en: error: %s: %s
id: kesalahan: %s: %s

en: error: cannot read object %s
id: kesalahan: tidak dapat membaca objek %s

en: error: failed to execute internal merge for %s
id: kesalahan: gagal menjalankan penggabungan internal untuk %s

en: error: failed to merge submodule %s (repository corrupt)
id: kesalahan: gagal menggabungkan submodul %s (repositori rusak)

en: error: invalid SMTP port '%s'
id: galat: port SMTP tidak valid '%s'

en: error: object %s is not a blob
id: kesalahan: objek %s bukanlah suatu blob

en: error: tag input does not pass fsck: %s
id: kesalahan: masukan tag tidak lolos fsck: %s

en: error: unable to add %s to database
id: kesalahan: tidak dapat menambahkan %s ke basis data

en: error: unable to extract a valid address from: %s
id: kesalahan: tidak dapat mengekstrak alamat yang valid dari: %s

en: error: unable to format message: %s
id: kesalahan: tidak dapat memformat pesan: %s

en: exactly one of --print and --to-ref is required
id: tepatnya salah satu dari --print dan --to-ref diperlukan

en: examine the history and state (see also: git help revisions)
id: periksa riwayat dan keadaan (lihat pula: git help revisions)

en: exceeded bundle URI recursion limit (%d)
id: batas rekursi URI bundel (%d) terlewati

en: exceeded maximum include depth (%d) while including
    	%s
    from
    	%s
    This might be due to circular includes.
id: melebihi kedalaman include maksimum (%d) ketika memasukkan
    	%s
    dari
    	%s
    Ini mungkin disebabkan oleh include sirkular.

en: exclude any configured uploadpack.blobpackfileuri with this protocol
id: abaikan uploadpack.blobpackfileuri apapun yang dikonfigurasikan dengan protokol ini

en: exclude guides
id: kecualikan panduan

en: exclude refs which match pattern
id: hanya gunakan referensi yang cocok dengan pola

en: exclude test suite <suite>
id: kecualikan rangkaian tes <rangkaian>

en: exec commands cannot contain newlines
id: perintah exec tidak dapat berisi baris baru

en: execution failed: %s
    %sYou can fix the problem, and then run
    
      git rebase --continue
id: eksekusi gagal: %s
    %sAnda dapat memperbaiki masalah, lalu jalankan
    
      git rebase --continue

en: execution succeeded: %s
    but left changes to the index and/or the working tree.
    Commit or stash your changes, and then run
    
      git rebase --continue
id: eksekusi berhasil: %s
    tapi meninggalkan perubahan ke indeks dan/atau pohon kerja.
    Komit atau stase perubahan Anda, lalu jalankan
    
      git rebase --continue

en: exhaustive rename detection was skipped due to too many files.
id: deteksi penamaan ulang lengkap dilewati karena terlalu banyak berkas.

en: existing sparse-checkout patterns do not use cone mode
id: pola checkout tipis yang sudah ada tidak menggunakan mode kerucut

en: exit immediately after advertising capabilities
id: langsung keluar setelah mengiklankan kemampuan

en: exit with 1 if there were differences, 0 otherwise
id: keluar dengan 1 jika ada perbedaan, selain itu 0

en: exit with a zero status even if nothing matched
id: keluar dengan nol bahkan jika tidak ada yang cocok

en: exit with exit code 2 if no matching refs are found
id: keluar dengan kode keluar 2 jika tidak ada referensi yang cocok ditemukan

en: expansion of alias '%s' failed; '%s' is not a git command
id: perluasan alias '%s' gagal; '%s' bukan sebuah perintah git

en: expected %%(trailers:key=<value>)
id: diharapkan %%(trailers:key=<nilai>)

en: expected '%.*s' in submodule path '%s' not to be a symbolic link
id: '%.*s' diharapkan di jalur submodul '%s' yang tidak menjadi tautan simbolik

en: expected '%s'
id: '%s' diharapkan

en: expected '%s', received '%s'
id: diharapkan '%s', diterima '%s'

en: expected 'tree:<depth>'
id: 'tree:<kedalaman> diharapkan'

en: expected context line #%d in
    %.*s
id: baris konteks #%d diharapkan dalam
    %.*s

en: expected edge object ID, got garbage:
     %s
id: ID objek ujung diharapkan, dapat sampah:
     %s

en: expected flush after bundle-uri listing
id: bilasan diharapkan setelah pendaftaran bundle-uri

en: expected flush after capabilities
id: bilasan diharapkan setelah kemampuan

en: expected flush after fetch arguments
id: bilasan diharapkan setelah argumen pengambilan

en: expected flush after ls-refs arguments
id: bilasan diharapkan setelah argumen ls-refs

en: expected flush after ref listing
id: bilasan diharapkan setelah penyebutan referensi

en: expected format: %%(ahead-behind:<committish>)
id: format yang diharapkan: %%(ahead-behind:<mirip komit>)

en: expected format: %%(align:<width>,<position>)
id: format diharapkan: %%(align:<lebar>,<posisi>)

en: expected format: %%(color:<color>)
id: format yang diharapkan: %%(color:<warna>)

en: expected format: %%(is-base:<committish>)
id: format yang diharapkan: %%(is-base:<mirip komit>)

en: expected no other sections to be sent after no '%s'
id: tidak ada bagian lainnya yang diharapkan dikirim setelah tidak ada '%s'

en: expected object ID, got garbage:
     %s
id: ID objek diharapkan, dapat sampah:
     %s

en: expected ok/error, helper said '%s'
id: ok/error diharapkan, pembantu berkata '%s'

en: expected packfile to be sent after '%s'
id: berkas pak diharapkan dikirim setelah '%s'

en: expected response end packet after ref listing
id: jawaban akhir paket diharapkan setelah penyebutan referensi

en: expected shallow/unshallow, got %s
id: dangkal/dangkal-balik diharapkan, dapat %s

en: expected something after combine:
id: sesuatu setelah pencampuran diharapkan:

en: expected submodule path '%s' not to be a symbolic link
id: jalur submodul '%s' diharapkan yang tidak menjadi tautan simbolik

en: expected wanted-ref, got '%s'
id: wanted-ref diharapkan, dapat '%s'

en: expecting a color: %s
id: mengharapkan warna: %s

en: expire cruft objects older than <time>
id: kadaluarsakan objek sisa lebih tua dari <waktu>

en: expire objects older than <time>
id: kadaluarsakan objek yang lebih tua dari <waktu>

en: expire working trees older than <time>
id: kadaluarsakan pohon kerja yang lebih tua dari <waktu>

en: expiry-date
id: tanggal kadaluarsa

en: external diff died, stopping at %s
id: diff eksternal mati, berhenti pada %s

en: external filter '%s' failed
id: penyaring eksternal '%s' gagal

en: external filter '%s' failed %d
id: penyaring eksternal '%s' gagal %d

en: external filter '%s' is not available anymore although not all paths have been filtered
id: penyaring eksternal '%s' tidak tersedia lagi walaupun tidak semua jalur sudah disaring

en: extra command line parameter '%s'
id: parameter konfigurasi tambahan: '%s'

en: failed reading ssh signing data buffer from '%s'
id: gagal membaca penyangga data penandatanganan ssh dari '%s'

en: failed to add packfile '%s'
id: gagal menambah berkas pak '%s'

en: failed to add repo to global config
id: gagal menambahkan repositori ke konfigurasi global

en: failed to apply delta
id: gagal menerapkan delta

en: failed to bootstrap service %s
id: gagal men-tali-botkan layanan %s

en: failed to clean index
id: gagal membersihkan indeks

en: failed to clear multi-pack-index at %s
id: gagal membersihkan indeks multipak pada %s

en: failed to close rev-list's stdin
id: gagal menutup masukan standar rev-list

en: failed to convert to a sparse-index
id: gagal mengubah ke indeks jarang

en: failed to copy '%s' to '%s'; sparse-checkout may not work correctly
id: gagal menyalin '%s' ke '%s'; checkout tipis mungkin tidak bekerja dengan baik

en: failed to copy SID (%ld)
id: gagal menyalin SID (%ld)

en: failed to copy file to '%s'
id: gagal menyalin berkas ke '%s'

en: failed to copy notes from '%s' to '%s'
id: gagal menyalin catatan dari '%s' ke '%s'

en: failed to copy worktree config from '%s' to '%s'
id: Gagal menyalin konfigurasi pohon kerja dari '%s' ke '%s'

en: failed to create cover-letter file
id: gagal membuat berkas sampul surat

en: failed to create crontab temporary file
id: tidak dapat membuat berkas crontab sementara

en: failed to create directories for '%s'
id: gagal membuat direktori untuk '%s'

en: failed to create directory %s
id: gagal membuat direktori %s

en: failed to create directory '%s'
id: gagal membuat direktori '%s'

en: failed to create directory for sparse-checkout file
id: gagal membuat direktori untuk berkas sparse-checkout

en: failed to create link '%s'
id: gagal membuat tautan '%s'

en: failed to create output files
id: tidak dapat membuat berkas keluaran

en: failed to create temp xml file
id: gagal membuat berkas xml sementara

en: failed to create temporary file
id: tidak dapat membuat berkas sementara

en: failed to decode tree entry
id: gagal mendekode entri pohon

en: failed to delete '%s'
id: gagal menghapus '%s'

en: failed to delete directory %s
id: gagal menghapus direktori %s

en: failed to delete enlistment directory
id: gagal menghapus direktori pendaftaran

en: failed to delete file %s
id: gagal menghapus berkas %s

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_PARTIAL
id: gagal menghapus referensi NOTES_MERGE_PARTIAL

en: failed to delete ref NOTES_MERGE_REF
id: gagal menghapus referensi NOTES_MERGE_REF

en: failed to download bundle from URI '%s'
id: gagal mengunduh bundel dari URI '%s'

en: failed to download file at URL '%s'
id: gagal mengunduh berkas pada URL '%s'

en: failed to encode '%s' from %s to %s
id: gagal mengkodekan '%s' dari %s ke %s

en: failed to exec '%s'
id: gagal menjalankan '%s'

en: failed to expand path '%s'
id: gagal memperluas jalur '%s'

en: failed to expand user dir in: '%s'
id: gagal menjabarkan direktori pengguna di: '%s'

en: failed to feed local object to pack-objects
id: tidak dapat memasukkan objek ke pada pack-objects

en: failed to feed promisor objects to pack-objects
id: gagal mengumpan objek penjanji ke pack-objects

en: failed to fetch advertised bundles
id: gagal mengambil bundel yang diiklankan

en: failed to fetch bundles from '%s'
id: gagal mengambil bundel dari '%s'

en: failed to fetch objects from bundle URI '%s'
id: gagal mengambil objek dari URI bundel '%s'

en: failed to finalize '%s'
id: gagal mengakhiri '%s'

en: failed to finalize notes merge
id: gagal menyelesaikan penggabungan catatan

en: failed to find exact merge base
id: tidak dapat menemukan dasar penggabungan eksak

en: failed to find object %s
id: gagal menemukan objek %s

en: failed to find tag %s
id: gagal menemukan tag %s

en: failed to find tree of %s
id: gagal menemukan pohon %s

en: failed to finish 'git pack-objects' process
id: gagal menyelesaikan proses 'git pack-objects'

en: failed to finish 'show' for object '%s'
id: gagal menyelesaikan 'show' untuk objek '%s'

en: failed to flush '%s'
id: gagal membilas '%s'

en: failed to format default config value: %s
id: gagal memformat nilai konfigurasi asali: %s

en: failed to generate diff
id: gagal membuat diff

en: failed to get default branch for '%s'
id: gagal mendapatkan cabang asali untuk '%s'

en: failed to get default branch name
id: gagal mendapatkan nama cabang asali

en: failed to get default branch name from remote; using local default
id: gagal mendapatkan nama cabang asali dari remote; menggunakan asali lokal

en: failed to get kernel name and information
id: gagal mendapatkan nama dan informasi kernel

en: failed to get owner for '%s' (%ld)
id: gagal mendapatkan pemilik untuk '%s' (%ld)

en: failed to get the ssh fingerprint for key '%s'
id: gagal mendapatkan sidik jari ssh untuk kunci '%s'

en: failed to get upstream, if you want to record base commit automatically,
    please use git branch --set-upstream-to to track a remote branch.
    Or you could specify base commit by --base=<base-commit-id> manually
id: gagal mendapatkan hulu, jika Anda ingin merekam dasar komit secara otomatis,
    mohon gunakan git branch --set-upstream-to untuk melacak cabang remote.
    Atau Anda dapat menyebutkan dasar komit secara manual dengan --base=<id dasar komit>

en: failed to infer range-diff origin of current series
id: gagal menduga asal range-diff dari seri saat ini

en: failed to initialize sparse-checkout
id: gagal menginisalisasi checkout tipis

en: failed to initialize the repo, skipping bundle URI
id: gagal menginisialisasi repo, melewatkan URI bundel

en: failed to initialize worktree config
id: gagal menginisialisasi konfigurasi pohon kerja

en: failed to iterate over '%s'
id: gagal iterasi pada '%s'

en: failed to load bitmap index (corrupted?)
id: gagal menulis indeks bitmap (rusak?)

en: failed to load bitmap indexes
id: gagal memuat indeks bitmap

en: failed to load island regex for '%s': %s
id: gagal memuat regex pulau untuk '%s': %s

en: failed to load pack entry for oid[%d] = %s
id: gagal memuat entri pak untuk oid[%d] = %s

en: failed to load pack-index for packfile %s
id: gagal memuat indeks pak untuk berkas pak %s

en: failed to load pseudo-merge regex for %s: '%s'
id: gagal memuat regex penggabungan semu untuk %s: '%s'

en: failed to locate object %d in packfile
id: gagal melokasi objek %d di dalam berkas pak

en: failed to look up reference
id: gagal mencari referensi

en: failed to lstat '%s'
id: gagal men-lstat '%s'

en: failed to make %s readable
id: gagal membuat %s dapat dibaca

en: failed to map tree entry for %s
id: gagal memetakan entri pohon untuk %s

en: failed to modify sparse-index config
id: gagal memodifikasi konfigurasi sparse-index

en: failed to move '%s' to '%s'
id: gagal memindahkan '%s' ke '%s'

en: failed to open '%s'
id: gagal membuka '%s'

en: failed to open pack-index '%s'
id: gagal membuka indeks pak '%s'

en: failed to open temporary file
id: tidak dapat membuka berkas sementara

en: failed to pack objects via path-walk
id: gagal mempak objek lewat jalan jalur

en: failed to parse %s
id: gagal menguraikan %s

en: failed to parse '%s' value '%s'
id: gagal menguraikan nilai '%s' '%s'

en: failed to parse --submodule option parameter: '%s'
id: gagal menguraikan parameter opsi --submodule: '%s'

en: failed to parse commit %s from commit-graph
id: gagal menguraikan komit %s dari grafik komit

en: failed to parse commit %s from object database for commit-graph
id: gagal menguraikan komit %s dari basis data objek untuk grafik komit

en: failed to parse gc.logExpiry value %s
id: gagal menguraikan nilai gc.logExpiry %s

en: failed to parse prune expiry value %s
id: gagal menguraikan nilai pangkas kadaluarsa %s

en: failed to parse tree
id: gagal menguraikan pohon

en: failed to prefetch remotes
id: gagal mem-praambil remote

en: failed to push all needed submodules
id: gagal mendorong semua submodul yang dibutuhkan

en: failed to push some refs to '%s'
id: gagal dorong beberapa referensi ke '%s'

en: failed to read %s
id: gagal membaca %s

en: failed to read '%s'
id: gagal membaca '%s'

en: failed to read object '%s'.
id: gagal membaca objek '%s'.

en: failed to read orderfile '%s'
id: gagal membaca berkas urutan '%s'

en: failed to read patch
id: gagal membaca tambalan

en: failed to read ref NOTES_MERGE_PARTIAL
id: gagal membaca referensi NOTES_MERGE_PARTIAL

en: failed to read the cache
id: gagal membaca tembolok

en: failed to read the index
id: gagal membaca indeks

en: failed to recurse into submodule '%s'
id: gagal merekursi ke dalam submodul '%s'

en: failed to register url for submodule path '%s'
id: gagal mendaftarkan url untuk jalur submodul '%s'

en: failed to remove %s
id: gagal menghapus %s

en: failed to remove 'git notes merge' worktree
id: gagal menghapus pohon kerja 'git notes merge'

en: failed to remove directory '%s'
id: gagal menghapus direktori '%s'

en: failed to rename base commit-graph file
id: gagal menamai ulang berkas grafik komit dasar

en: failed to rename temporary commit-graph file
id: gagal menamai ulang berkas grafik komit sementara

en: failed to resolve '%s' as a valid ref
id: gagal menguraikan '%s' sebagai referensi valid

en: failed to resolve '%s' as a valid ref.
id: gagal menguraikan '%s' sebagai sebuah referensi valid.

en: failed to resolve HEAD as a valid ref
id: gagal menguraikan HEAD sebagai referensi valid.

en: failed to resolve NOTES_MERGE_REF
id: gagal menguraikan NOTES_MERGE_REF

en: failed to run '%s'
id: gagal menjalankan '%s'

en: failed to run 'crontab -l'; your system might not support 'cron'
id: gagal menjalankan 'crontab -l'; sistem Anda mungkin tidak mendukung 'cron'

en: failed to run 'crontab'; your system might not support 'cron'
id: gagal menjalankan 'crontab'; sistem Anda mungkin tidak mendukung 'cron'

en: failed to run 'describe'
id: gagal menjalankan 'describe'

en: failed to run 'git status' on '%s'
id: tidak dapat menjalankan 'git status' pada '%s'

en: failed to run 'git status' on '%s', code %d
id: gagal menjalankan 'git status' pada '%s', kode %d

en: failed to run command '%s': %s
id: gagal menjalankan perintah '%s': %s

en: failed to run systemctl
id: gagal menjalankan systemctl

en: failed to set extensions.worktreeConfig setting
id: gagal menyetel setelan extensions.worktreeConfig

en: failed to set up maintenance schedule
id: gagal mempersiapkan jadwal pemeliharaan

en: failed to setup revision walk
id: gagal men-setup jalan revisi

en: failed to sign the push certificate
id: gagal menandatangani sertifikat dorong

en: failed to skip the commit
id: gagal melewati komit

en: failed to start 'git pack-objects' process
id: gagal memulai proses 'git pack-objects'

en: failed to start iterator over '%s'
id: gagal memulai iterator pada '%s'

en: failed to start launchctl
id: gagal menjalankan launchctl

en: failed to start schtasks
id: gagal menjalankan schtasks

en: failed to start systemctl
id: gagal memulai systemctl

en: failed to stat %s
id: gagal men-stat %s

en: failed to stat '%*s%s%s'
id: gagal men-stat '%*s%s%s'

en: failed to stat '%s'
id: gagal men-stat '%s'

en: failed to stop the FSMonitor daemon
id: gagal menghentikan daemon FSMonitor

en: failed to store link to current notes ref (%s)
id: gagal menyimpan tautan ke referensi catatan saat ini (%s)

en: failed to store maximum creation token
id: gagal menyimpan token pembuatan maksimum

en: failed to unlink '%s'
id: gagal menghapus tautan '%s'

en: failed to unpack HEAD tree object
id: gagal membuka objek pohon HEAD

en: failed to unpack tree object %s
id: gagal membuka objek pohon %s

en: failed to unpack trees
id: gagal membongkar pohon

en: failed to unregister repository
id: gagal menghapus pendaftaran repositori

en: failed to unset '%s' in '%s'
id: gagal menyetel balik '%s' di '%s'

en: failed to update conflicted state in '%s'
id: gagal memperbarui keadaan konflik di '%s'

en: failed to update remote for submodule '%s'
id: gagal memperbarui remote untuk submodul '%s'

en: failed to walk children of tree %s: not found
id: gagal berjalan anak pohon %s: tidak ditemukan

en: failed to write archive
id: gagal menulis arsip

en: failed to write bitmap index
id: gagal menulis indeks bitmap

en: failed to write commit object
id: gagal menulis objek komit

en: failed to write commit-graph
id: gagal menulis grafik komit

en: failed to write correct number of base graph ids
id: gagal menulis jumlah id grafik dasar yang benar

en: failed to write loose object index %s
id: gagal menulis indeks objek longgar %s

en: failed to write multi-pack-index
id: gagal menulis indeks multipak

en: failed to write new configuration file %s
id: gagal menulis berkas konfigurasi baru %s

en: failed to write object in stream
id: gagal menulis objek di dalam arus

en: failed to write to '%s'
id: gagal menulis ke '%s'

en: failed utime() on %s
id: utime() gagal pada %s

en: failed utime() on '%s'
id: utime() gagal pada '%s'

en: failed write to rev-list
id: gagal menulis ke rev-list

en: failed writing detached signature to '%s'
id: gagal menulis tandatangan terlepas ke '%s'

en: failed writing ssh signing key buffer to '%s'
id: gagal menulis penyangga kunci penandatanganan ssh ke '%s'

en: failed writing ssh signing key to '%s'
id: gagal menulis kunci penandatanganan ssh ke '%s'

en: failed: %d
id: gagal: %d

en: failure to merge
id: kegagalan penggabungan

en: fake a tagger when tags lack one
id: palsukan pen-tag ketika tidak ada pada tag

en: fast-forwardable
id: bisa dimaju cepat

en: fatal: $program_name cannot be used without a working tree.
id: fatal: $program_name tidak dapat digunakan tanpa pohon kerja.

en: fatal: %s: rejected by %s hook
    %s
    warning: no patches were sent
id: fatal: %s: ditolak oleh kail %s
    %s
    peringatan: tidak ada tambalan yang dikirimkan

en: fatal: %s:%d is longer than 998 characters
    warning: no patches were sent
id: fatal: %s:%d lebih panjang dari 998 karakter
    peringatan: tidak ada tambalan yang dikirimkan

en: fatal: alias '%s' expands to itself
id: fatal: alias '%s' diperluas ke dirinya sendiri

en: fatal: command '%s' died with exit code %d
id: fatal: perintah '%s' mati dengan kode keluar %d

en: fatal: found configuration options for 'sendmail'
    git-send-email is configured with the sendemail.* options - note the 'e'.
    Set sendemail.forbidSendmailVariables to false to disable this check.
id: fatal: opsi konfigurasi untuk 'sendmail' ditemukan
    git-send-email dikonfigurasikan dengan opsi sendemail.* - catat 'e'.
    Setel sendemail.forbidSendmailVariables ke false untuk menonaktifkan pemeriksaan ini.

en: feature '%s' forbidden in input without --allow-unsafe-features
id: fitur '%s' dilarang dalam input tanpa --allow-unsafe-features

en: fetch --all does not make sense with refspecs
id: fetch --all tidak masuk akal dengan spek referensi

en: fetch --all does not take a repository argument
id: fetch --all tidak mengambil argumen repositori

en: fetch all tags and associated objects
id: ambil semua tag dan objek yang bersesuaian

en: fetch failed.
id: pengambilan gagal.

en: fetch from all remotes
id: ambil dari semua remote

en: fetch from multiple remotes
id: ambil dari banyak remote

en: fetch normally indicates which branches had a forced update,
    but that check has been disabled; to re-enable, use '--show-forced-updates'
    flag or run 'git config fetch.showForcedUpdates true'
id: fetch secara normal mengindikasikan cabang mana ada pembaruan terpaksa,
    tapi pemeriksaan tersebut sudah dinonaktifkan. Untuk aktifkan kembali, gunakan
    bendera '--show-forced-updates' atau jalankan 'git config fetch.showForcedUpdates true'.

en: fetch the remote branches
id: ambil cabang remote

en: fetch updated the current branch head.
    fast-forwarding your working tree from
    commit %s.
id: fetch memperbarui kepala cabang saat ini.
    memajukan-cepat pohon kerja Anda dari komit %s.

en: fetch-pack: invalid index-pack output
id: fetch-pack: keluaran index-pack tidak valid

en: fetch-pack: unable to fork off %s
id: fetch-pack: tidak dapat menggarpu %s

en: fetch-pack: unable to fork off sideband demultiplexer
id: fetch-pack: tidak dapat menggarpu pemultipleks-balik pita samping

en: fetch.parallel cannot be negative
id: fetch.parallel tidak dapat bernilai negatif

en: fetching a group and specifying refspecs does not make sense
id: mengambil sebuah grup dan menyebutkan spek referensi tidak masuk akal

en: fetching ref %s failed: %s
id: gagal mengambil referensi %s: %s

en: field
id: bidang

en: field name to sort on
id: nama bidang untuk diurutkan

en: file
id: berkas

en: file %s has only %lu line | file %s has only %lu lines
id[0]: berkas %s hanya punya %lu baris
id[1]: berkas %s hanya punya %lu baris

en: file %s is not a regular file
id: berkas %s bukan sebuah berkas reguler

en: file %s is not writable by user
id: berkas %s tidak dapat ditulis oleh pengguna

en: file at URI '%s' is not a bundle or bundle list
id: berkas pada URI '%s' bukan sebuah bundel atau daftar bundel

en: file downloaded from '%s' is not a bundle
id: berkas yang diunduh dari '%s' bukan sebuah bundel

en: file to read from
id: berkas untuk dibaca

en: file to read into hooks' stdin
id: gagal membaca masukan standar kait

en: files '%s' and '%s' differ in contents
id: berkas '%s' dan '%s' berbeda konteks

en: finalize notes merge by committing unmerged notes
id: selesaikan penggabungan catatan dengan mengkomitkan catatan tak tergabung

en: find a geometric progression with factor <N>
id: temukan deret geometri dengan faktor <N>

en: find ancestors for a single n-way merge
id: temukan leluhur untuk sebuah penggabungan n-arah

en: find in contents not managed by git
id: temukan dalam konten yang tak dikelola oleh git

en: find line copies within and across files
id: temukan salinan baris di dalam dan di seluruh berkas

en: find line movements within and across files
id: temukan gerakan baris di dalam dan di seluruh baris

en: find the color configured: slot [<default>]
id: temukan warna terkonfigurasi: slot [<asali>]

en: find the color setting: slot [<stdout-is-tty>]
id: temukan setelan warna: slot [<stdout-is-tty>]

en: find the tag that comes after the commit
id: temukan tag yang datang setelah komit

en: find where <commit> forked from reflog of <ref>
id: temukan dimana <komit> digarpu dari log referensi <referensi>

en: finished search at %s
id: selesai mencari pada %s

en: flush is only for --buffer mode
id: bilas hanya untuk mode --buffer

en: flush packet write failed
id: gagal membilas penulisan paket

en: follow in-tree symlinks
id: ikuti tautan simbolik dalam pohon

en: for conflicts, use a union version
id: untuk konflik, gunakan versi bersatu

en: for conflicts, use our version
id: untuk konflik, gunakan versi kami

en: for conflicts, use their version
id: untuk konflik, gunakan versi mereka

en: for conflicts, use this marker size
id: untuk konflik, gunakan ukuran penanda ini

en: force
id: paksa

en: force checkout (throw away local modifications)
id: paksa checkout (buang modifikasi lokal)

en: force checkout updates
id: paksa pembaruan checkout

en: force cloning progress
id: paksa perkembangan kloning

en: force creation
id: paksa pembuatan

en: force creation, move/rename, deletion
id: paksa buat, pindah/ganti nama, hapus

en: force edit of commit
id: paksa sunting komit

en: force edit of tag message
id: paksa sunting pesan tag

en: force move even if worktree is dirty or locked
id: paksa pindah bahkan jika pohon kerja kotor atau terkunci

en: force move/rename even if target exists
id: paksa pindah/ganti nama bahkan jika target ada

en: force overwrite of existing files
id: paksa timpa berkas yang ada

en: force overwrite of local branch
id: paksa timpa cabang lokal

en: force overwrite of local reference
id: paksa timpa referensi lokal

en: force progress reporting
id: paksa laporkan perkembangan

en: force removal even if worktree is dirty or locked
id: paksa penghapusan bahkan jika pohon kerja kotor atau terkunci

en: force running gc even if there may be another gc running
id: paksa jalankan gc bahkan jika mungkin ada gc lain yang berjalan

en: force updates
id: paksa pembaruan

en: forced update
id: pembaruan terpaksa

en: fork failed
id: penggarpuan gagal

en: format the patch(es) are in
id: format tambalan yang ada di

en: format to use for the output
id: format yang digunakan untuk keluaran

en: format.headers without value
id: format.headers tanpa nilai

en: format: %%(%s) atom used without a %%(%s) atom
id: format: atom %%(%s) digunakan tanpa sebuah atom %%(%s)

en: format: %%(else) atom used more than once
id: format: atom %%(else) digunakan lebih dari sekali

en: format: %%(end) atom missing
id: format: atom %%(end) hilang

en: format: %%(end) atom used without corresponding atom
id: format: atom %%(end) digunakan tanpa atom yang bersesuaian

en: format: %%(then) atom used after %%(else)
id: format: atom %%(then) digunakan setelah %%(else)

en: format: %%(then) atom used more than once
id: format: atom%%(then) digunakan lebih dari sekali

en: found %i tags; gave up search at %s
id: dapat %i tag; menyerah mencari pada %s

en: found root commit %s with invalid data
id: dapat komit akar %s dengan data invalid

en: found stash commit %s without expected prefix
id: dapat komit stase %s tanpa prefiks yang diharapkan

en: frequency
id: frekuensi

en: from:to
id: dari:ke

en: fsck error in pack objects
id: kesalahan fsck dalam objek paket

en: fsck error in packed object
id: kesalahan fsck dalam objek terpaket

en: fseek failed
id: fseek gagal

en: fsmonitor disabled
id: fsmonitor dinonaktifkan

en: fsmonitor enabled
id: fsmonitor diaktifkan

en: fsmonitor--daemon is already running '%s'
id: fsmonitor--daemon sudah berjalan '%s'

en: fsmonitor--daemon is not running
id: fsmonitor--daemon tidak berjalan

en: fsmonitor--daemon not supported on this platform
id: fsmonitor--daemon tidak didukung pada platform ini

en: fsmonitor-daemon is not watching '%s'
id: fsmonitor-daemon tidak mengawasi '%s'

en: fsmonitor-daemon is watching '%s'
id: fsmonitor-daemon mengawasi '%s'

en: fsmonitor_ipc__send_query: invalid path '%s'
id: fsmonitor_ipc__send_query: jalur tidak valid '%s'

en: fsmonitor_ipc__send_query: unspecified error on '%s'
id: fsmonitor_ipc__send_query: kesalahan tidak dijelaskan pada '%s'

en: fstat on %s failed
id: fstat pada %s gagal

en: full write to remote helper failed
id: gagal menulis penuh ke pembantu remote

en: garbage at end of loose object '%s'
id: sampah pada ujung berkas objek '%s'

en: generate a cover letter
id: buat sampul surat

en: generate compact summary in diffstat
id: buat ringkasan singkat dalam diffstat

en: generate diff using the "anchored diff" algorithm
id: buat diff menggunakan algoritma "diff terlabuh"

en: generate diff using the "histogram diff" algorithm
id: buat diff menggunakan algoritma "diff histogram"

en: generate diff using the "patience diff" algorithm
id: buat diff menggunakan algoritma "diff sabar"

en: generate diffs with <n> lines context
id: buat diff dengan <n> baris konteks

en: generate diffstat
id: buat diffstat

en: generate diffstat with a given graph width
id: buat diffstat dengan lebar grafik yang diberikan

en: generate diffstat with a given name width
id: buat diffstat dengan nama lebar yang diberikan

en: generate diffstat with a given width
id: buat diffstat dengan lebar yang diberikan

en: generate diffstat with limited lines
id: buat diffstat dengan baris yang terbatas

en: generate parts of a cover letter based on a branch's description
id: buat bagian dari sampul surat berdasarkan deskripsi cabang

en: generate patch
id: buat tambalan

en: generate the diff in raw format
id: buat diff dalam format mentah

en: get all values: key [<value-pattern>]
id: dapatkan semua nilai: key [<pola nilai>]

en: get value specific for the URL: section[.var] URL
id: dapatkan nilai spesifik untuk URL: section[.var] URL

en: get value: name [<value-pattern>]
id: dapatkan nilai: name [<pola nilai>]

en: get values for regexp: name-regex [<value-pattern>]
id: dapatkan nilai dari ekspresi reguler: name-regex [<pola nilai>]

en: git %s: failed to read the index
id: git %s: gagal membaca indeks

en: git %s: failed to refresh the index
id: git %s: gagal menyegarkan indeks

en: git [-v | --version] [-h | --help] [-C <path>] [-c <name>=<value>]
               [--exec-path[=<path>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects] [--no-lazy-fetch]
               [--no-optional-locks] [--no-advice] [--bare] [--git-dir=<path>]
               [--work-tree=<path>] [--namespace=<name>] [--config-env=<name>=<envvar>]
               <command> [<args>]
id: git [-v| --version] [-h | --help] [-C <jalur>] [-c <nama>=<nilai>]
               [--exec-path[=<jalur>]] [--html-path] [--man-path] [--info-path]
               [-p | --paginate | -P | --no-pager] [--no-replace-objects]
               [--no-lazy-fetch] [--no-optional-locks] [--no-advice] [--bare]
               [--git-dir=<jalur>] [--work-tree=<jalur>] [--namespace=<nama>]
               [--config-env=<nama>=<variabel lingkungan>]
               <perintah> [<argumen>]

en: git add [<options>] [--] <pathspec>...
id: git add [<opsi>] [--] <pathspec>...

en: git am [<options>] (--continue | --skip | --abort)
id: git am [<opsi>] (--continue | --skip | --abort)

en: git am [<options>] [(<mbox> | <Maildir>)...]
id: git am [<opsi>] [(<mbox> | <Maildir>)...]

en: git annotate [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
id: git annotate [<opsi>] [<opsi revisi>] [<revisi>] [--] <berkas>

en: git apply [<options>] [<patch>...]
id: git apply [<opsi>] [<tambalan>...]

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null on line %d
id: git apply: git-diff jelek - berharap /dev/null pada baris %d

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null, got %s on line %d
id: git apply: git-diff jelek - berharap /dev/null, dapat %s pada baris %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent new filename on line %d
id: git apply: git-diff jelek - nama berkas baru tidak konsisten pada baris %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent old filename on line %d
id: git apply: git-diff jelek - nama berkas lama tidak konsisten pada baris %d

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] --list
id: git archive --remote <repo> [--exec <perintah>] --list

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] [<options>] <tree-ish> [<path>...]
id: git archive --remote <repo> [--exec <perintah>] [<opsi>] <mirip pohon> [<jalur>...]

en: git archive [<options>] <tree-ish> [<path>...]
id: git archive [<opsi>] <mirip pohon> [<jalur>...]

en: git archive: expected ACK/NAK, got a flush packet
id: git archive: ACK/NAK diharapkan, dapat paket bilasan

en: git archive: expected a flush
id: git archive: sebuah bilasan diharapkan

en: git archive: protocol error
id: git archive: kesalahan protokol

en: git bisect (good|bad) [<rev>...]
id: git bisect (good|bad) [<revisi>...]

en: git bisect replay <logfile>
id: git bisect replay <berkas log>

en: git bisect reset [<commit>]
id: git bisect reset [<komit>]

en: git bisect run <cmd> [<arg>...]
id: git bisect run <perintah> [<argumen>...]

en: git bisect skip [(<rev>|<range>)...]
id: git bisect skip [(<revisi>|<rentang>)...]

en: git bisect start [--term-(new|bad)=<term> --term-(old|good)=<term>]    [--no-checkout] [--first-parent] [<bad> [<good>...]] [--]    [<pathspec>...]
id: git bisect start [--term-(new,bad)=<istilah> --term-(old, good)=<istilah>] [--no-checkout] [--first-parent] [<jelek> [<bagus>...]] [--] [<jalur>...]

en: git blame [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
id: git blame [<opsi>] [<opsi revisi>] [<revisi>] [--] <berkas>

en: git branch [<options>] (-c | -C) [<old-branch>] <new-branch>
id: git branch [<opsi>] (-c | -C) [<cabang-lama>] <cabang-baru>

en: git branch [<options>] (-m | -M) [<old-branch>] <new-branch>
id: git branch [<opsi>] (-m | -M) [<cabang-lama>] <cabang-baru>

en: git branch [<options>] [-f] [--recurse-submodules] <branch-name> [<start-point>]
id: git branch [<opsi>] [-f] [--recurse-submodules] <nama-cabang> [<titik-awal>]

en: git branch [<options>] [-l] [<pattern>...]
id: git branch [<opsi>] [-l] [<pola>...]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--format]
id: git branch [<opsi>] [-r | -a] [--format]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]
id: git branch [<opsi>] [-r | -a] [--merged] [--no-merged]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--points-at]
id: git branch [<opsi>] [-r | -a] [--points-at]

en: git branch [<options>] [-r] (-d | -D) <branch-name>...
id: git branch [<opsi> [-r] (-d | -D) <nama-cabang>...]

en: git bugreport [(-o | --output-directory) <path>]
                  [(-s | --suffix) <format> | --no-suffix]
                  [--diagnose[=<mode>]]
id: git bugreport [(-o | --output-directory) <jalur>]
                  [(-s | --suffix) <format> | --no-suffix]
                  [--diagnose[=<mode>]]

en: git bundle create [-q | --quiet | --progress]
                      [--version=<version>] <file> <git-rev-list-args>
id: git bundle create [-q | --quiet | --progress]
                      [--version=<versi>] <berkas> <argumen git-rev-list>

en: git bundle list-heads <file> [<refname>...]
id: git bundle list-heads <berkas> [<nama referensi>...]

en: git bundle unbundle [--progress] <file> [<refname>...]
id: git bundle unbundle [--progress] <berkas> [<nama referensi>...]

en: git bundle verify [-q | --quiet] <file>
id: git bundle verify [-q | --quiet] <berkas>

en: git cat-file (--batch | --batch-check | --batch-command) [--batch-all-objects]
                 [--buffer] [--follow-symlinks] [--unordered]
                 [--textconv | --filters] [-Z]
id: git cat-file (--batch | --batch-check | --batch-command) [--batch-all-objects]
                 [--buffer] [--follow-symlinks] [--unordered]
                 [--textconv | --filters] [-z]

en: git cat-file (--textconv | --filters)
                 [<rev>:<path|tree-ish> | --path=<path|tree-ish> <rev>]
id: git cat-file (--textconv | --filters)
                 [<revisi>:<jalur|mirip-pohon> | --path=<jalur|mirip-pohon>] <revisi>

en: git cat-file (-e | -p | -t | -s) <object>
id: git cat-file (-e | -p | -t | -s) <objek>

en: git cat-file <type> <object>
id: git cat-file <tipe> <objek>

en: git check-attr --stdin [-z] [--source <tree-ish>] [-a | --all | <attr>...]
id: git check-attr --stdin [-z] [--source <mirip-pohon>] [-a | --all | <attribut>...]

en: git check-attr [--source <tree-ish>] [-a | --all | <attr>...] [--] <pathname>...
id: git check-attr [source <mirip-pohon> [-a | --all | <atribut>...] [--] <nama jalur>...

en: git check-mailmap [<options>] <contact>...
id: git check-mailmap [<opsi>] <kontak>...

en: git checkout [<options>] <branch>
id: git checkout [<opsi>] <cabang>

en: git checkout [<options>] [<branch>] -- <file>...
id: git checkout [<opsi>] [<cabang>] -- <berkas>...

en: git checkout--worker [<options>]
id: git checkout--worker [<opsi>]

en: git checkout-index [<options>] [--] [<file>...]
id: git checkout-index [<opsi>] [--] [<berkas>...]

en: git checkout: --detach does not take a path argument '%s'
id: git checkout: --detach tidak mengambil argumen jalur '%s'

en: git checkout: --ours/--theirs, --force and --merge are incompatible when
    checking out of the index.
id: git checkout: --ours/--theirs, --force dan --merge tidak kompatibel saat
    men-checkout index

en: git cherry [-v] [<upstream> [<head> [<limit>]]]
id: git cherry [-v] [<hulu> [<kepala> [<batas>]]]

en: git cherry-pick [--edit] [-n] [-m <parent-number>] [-s] [-x] [--ff]
                    [-S[<keyid>]] <commit>...
id: git cherry-pick [--edit] [-n] [-m <nomor induk>] [-s] [-x] [--ff]
                    [-S[<id kunci>]] <komit>...

en: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pattern>] [-x | -X] [--] [<pathspec>...]
id: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pola>] [-x | -X] [--] [<spek jalur>...]

en: git clone [<options>] [--] <repo> [<dir>]
id: git clone [<opsi>] [--] <repo> [<direktori>]

en: git column [<options>]
id: git column [<opsi>]

en: git commands available from elsewhere on your $PATH
id: perintah git yang tersedia dari tempat lain pada $PATH Anda

en: git commit [-a | --interactive | --patch] [-s] [-v] [-u[<mode>]] [--amend]
               [--dry-run] [(-c | -C | --squash) <commit> | --fixup [(amend|reword):]<commit>]
               [-F <file> | -m <msg>] [--reset-author] [--allow-empty]
               [--allow-empty-message] [--no-verify] [-e] [--author=<author>]
               [--date=<date>] [--cleanup=<mode>] [--[no-]status]
               [-i | -o] [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
               [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...] [-S[<keyid>]]
               [--] [<pathspec>...]
id: git commit [-a | --interactive | --patch] [-s] [-v] [-u[<mode>]] [--amend]
               [--dry-run] [(-c | -C | --squash) <komit> | --fixup [(amend|reword):]<komit>]
               [-F <berkas> | -m <pesan>] [--reset-author] [--allow-empty]
               [--allow-empty-message] [--no-verify] [-e] [--author=<pengarang>]
               [--date=<tanggal>] [--cleanup=<mode>] [--[no-]status]
               [-i | -o] [--pathspec-from-file=<berkas> [--pathspec-file-nul]]
               [(--trailer <token>[(=|:)<nilai>])...] [-S[<id kunci>]]
               [--] [<spek jalur>...]

en: git commit-graph verify [--object-dir <dir>] [--shallow] [--[no-]progress]
id: git commit-graph verify [--object-dir <direktori>] [--shallow] [--[no-]progress]

en: git commit-graph write [--object-dir <dir>] [--append]
                           [--split[=<strategy>]] [--reachable | --stdin-packs | --stdin-commits]
                           [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress]
                           <split-options>
id: git commit-graph write [--object-dir <direktori>] [--append]
                           [--split[=<strategi>]] [--reachable | --stdin-packs | --stdin-commits]
                           [--changed-paths] [--[no-]max-new-filters <n>] [--[no-]progress]
                           <opsi pemisahan>

en: git commit-tree <tree> [(-p <parent>)...]
id: git commit-tree <pohon> [(-p <induk>)...]

en: git commit-tree [(-p <parent>)...] [-S[<keyid>]] [(-m <message>)...]
                    [(-F <file>)...] <tree>
id: git commit-tree [(-p <induk>)...] [-S[<id kunci>]] [(-m <pesan>)...]
                    [(-F <berkas>)...] <pohon>

en: git commit-tree: failed to close '%s'
id: git commit-tree: gagal menutup '%s'

en: git commit-tree: failed to read
id: git commit-tree: gagal membaca

en: git commit-tree: failed to read '%s'
id: git commit-tree: gagal membaca '%s'

en: git config [<file-option>] --get-colorbool <name> [<stdout-is-tty>]
id: git config [<opsi berkas>] --get-colorbool <nama> [<stdout-is-tty>]

en: git config edit [<file-option>]
id: git config edit [<opsi berkas>]

en: git config get [<file-option>] [<display-option>] [--includes] [--all] [--regexp=<regexp>] [--value=<pattern>] [--fixed-value] [--default=<default>] <name>
id: git config get [<opsi berkas>] [<opsi tampilan] [--includes] [--all] [--regexp=<regexp> [--value=<pola>] [--fixed-value] [--default=<asali>] <nama>

en: git config get [<file-option>] [<display-option>] [--includes] [--all] [--regexp] [--value=<pattern>] [--fixed-value] [--default=<default>] [--url=<url>] <name>
id: git config get [<opsi berkas>] [<opsi tampilan>] [--includes] [--all] [--regexp] [--value=<nilai>] [--fixed-value] [--default=<default>] [--url=<url>] <nama>

en: git config list [<file-option>] [<display-option>] [--includes]
id: git config list [<opsi berkas>] [<opsi tampilan>] [--includes]

en: git config remove-section [<file-option>] <name>
id: git config remove-section [<opsi berkas>] <nama>

en: git config rename-section [<file-option>] <old-name> <new-name>
id: git config rename-section [<opsi berkas>] <nama lama> <nama baru>

en: git config set [<file-option>] [--type=<type>] [--all] [--value=<pattern>] [--fixed-value] <name> <value>
id: git config set [<opsi berkas>] [--type=<tipe>] [--all] [--value=<pola>] [--fixed-value] <nama> <nilai>

en: git config set [<file-option>] [--type=<type>] [--comment=<message>] [--all] [--value=<pattern>] [--fixed-value] <name> <value>
id: git config set [<opsi berkas>] [--type=<tipe>] [--comment=<pesan>] [--all] [--value=<pola>] [--fixed-value] <nama> <nilai>

en: git config unset [<file-option>] [--all] [--value=<pattern>] [--fixed-value] <name>
id: git config unset [<opsi berkas>] [--all] [--value=<pola>] [--fixed-value] <nama>

en: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] --dirty[=<mark>]
id: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] --dirty[=<penanda>]

en: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] [<commit-ish>...]
id: git describe [--all] [--tags] [--contains] [--abbrev=<n>] [<mirip-komit>...]

en: git diagnose [(-o | --output-directory) <path>] [(-s | --suffix) <format>]
                 [--mode=<mode>]
id: git diagnose [(-o | --output-directory) <jalur>] [(-s | --suffix) <format>]
                 [--mode=<mode>]

en: git diff --no-index [<options>] <path> <path> [<pathspec>...]
id: git diff --no-index [<opsi>] <jalur> <jalur> [<spek jalur>...]

en: git diff header lacks filename information (line %d)
id: kepala git diff kekurangan informasi nama berkas (baris %d)

en: git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname component (line %d) | git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname components (line %d)
id[0]: kepala git diff kekurangan informasi nama berkas ketika menghapus %d komponen nama jalur terkemuka (baris %d)
id[1]: kepala git diff kekurangan informasi nama berkas ketika menghapus %d komponen nama jalur terkemuka (baris %d)

en: git diff-pairs -z [<diff-options>]
id: git diff-pairs -z [<opsi diff>]

en: git difftool [<options>] [<commit> [<commit>]] [--] [<path>...]
id: git difftool [<opsi>] [<komit> [<komit>]] [--] [<jalur>...]

en: git fast-export [<rev-list-opts>]
id: git fast-export [<opsi rev-list>]

en: git fetch --all [<options>]
id: git fetch --all [<opsi>]

en: git fetch --multiple [<options>] [(<repository> | <group>)...]
id: git fetch --multiple [<opsi>] [(<repositori> | <grup>)]

en: git fetch [<options>] <group>
id: git fetch [<opsi>] <grup>

en: git fetch [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
id: git fetch [<opsi>] [<repositori> [<spek referensi>...]]

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got '%s'
id: git fetch-pack: ACK/NAK diharapkan, dapat '%s'

en: git fetch-pack: expected ACK/NAK, got a flush packet
id: git fetch-pack: ACK/NAK diharapkan, dapat paket bilasan

en: git fetch-pack: expected a flush packet after shallow list
id: git fetch-pack: sebuah paket bilasan diharapkan setelah daftar dangkal

en: git fetch-pack: expected response end packet
id: git fetch-pack: paket jawaban akhir diharapkan

en: git fetch-pack: expected shallow list
id: git fetch-pack: daftar dangkal diharapkan

en: git fetch-pack: fetch failed.
id: git fetch-pack: pengambilan gagal.

en: git fmt-merge-msg [-m <message>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <file>]
id: git fmt-merge-msg [-m <pesan>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <berkas>]

en: git for-each-ref [--contains [<commit>]] [--no-contains [<commit>]]
id: git for-each-ref [--contains [<komit>]] [--no-contains [<komit>]]

en: git for-each-ref [--merged [<commit>]] [--no-merged [<commit>]]
id: git for-each-ref [--merged [<komit>]] [--no-merged [<komit>]]

en: git for-each-ref [--points-at <object>]
id: git for-each-ref [--points-at <objek>]

en: git for-each-ref [--start-after <marker>]
id: git for-each-ref [--start-after <penanda>]

en: git for-each-ref [<options>] [<pattern>]
id: git for-each-ref [<opsi>] [<pola>]

en: git for-each-repo --config=<config> [--] <arguments>
id: git for-each-repo --config=<konfigurasi> [--] <argumen perintah>

en: git format-patch [<options>] [<since> | <revision-range>]
id: git format-patch [<opsi>] [<sejak> | <rentang revisi>]

en: git fsck [--tags] [--root] [--unreachable] [--cache] [--no-reflogs]
             [--[no-]full] [--strict] [--verbose] [--lost-found]
             [--[no-]dangling] [--[no-]progress] [--connectivity-only]
             [--[no-]name-objects] [--[no-]references] [<object>...]
id: git fsck [--tags] [--root] [--unreachable] [--cache] [--no-reflogs]
             [--[no-]full] [--strict] [--verbose] [--lost-found]
             [--[no-]dangling] [--[no-]progress] [--connectivity-only]
             [--[no-]name-objects] [<objek>...]

en: git fsmonitor--daemon run [<options>]
id: git fsmonitor--daemon run [<opsi>]

en: git fsmonitor--daemon start [<options>]
id: git fsmonitor--daemon start [<opsi>]

en: git gc [<options>]
id: git gc [<opsi>]

en: git grep [<options>] [-e] <pattern> [<rev>...] [[--] <path>...]
id: git grep [<opsi>] [-e] <pola> [<revisi>...] [[--] <pola>...]

en: git hash-object [-t <type>] [-w] --stdin-paths [--no-filters]
id: git hash-object [-t <tipe>] [-w] --stdin-paths [--no-filters]

en: git hash-object [-t <type>] [-w] [--path=<file> | --no-filters]
                    [--stdin [--literally]] [--] <file>...
id: git hash-object [-t <tipe>] [-w] [--path=<berkas> | --no-filters]
                    [--stdin [--literally]] [--] <berkas>...

en: git help [[-i|--info] [-m|--man] [-w|--web]] [<command>|<doc>]
id: git help [[-i|--info] [-m|--man] [-w|--web]] [<perintah>|<dokumentasi>]

en: git hook run [--ignore-missing] [--to-stdin=<path>] <hook-name> [-- <hook-args>]
id: git hook run [--ignore-missing] [--to-stdin=<jalur>] <nama kait> [-- <argumen kait>]

en: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<template-directory>]
             [--separate-git-dir <git-dir>] [--object-format=<format>]
             [--ref-format=<format>]
             [-b <branch-name> | --initial-branch=<branch-name>]
             [--shared[=<permissions>]] [<directory>]
id: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<direktori templat>]
             [--separate-git-dir <direktori git>] [--object-format=<format>]
    	  [--ref-format=<format>]
             [-b <nama cabang> | --initial-branch=<nama cabang>]
             [--shared[=<perizinan>]] [<direktori>]

en: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty]
                           [(--trailer (<key>|<key-alias>)[(=|:)<value>])...]
                           [--parse] [<file>...]
id: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty]
                           [(--trailer (<kunci>|<alias kunci>)[(=|:)<nilai>])...]
                           [--parse] [<berkas>...]

en: git log --pretty=short | git shortlog [<options>]
id: git log --pretty=short | git shortlog [<opsi>]

en: git log [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
id: git log [<opsi>] [<rentang revisi>] [[--] <jalur>...]

en: git ls-files [<options>] [<file>...]
id: git ls-files [<opsi>] [<berkas>...]

en: git ls-remote [--branches] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                  [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url] [--sort=<key>]
                  [--symref] [<repository> [<patterns>...]]
id: git ls-remote [--branches] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                  [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url] [--sort=<kunci>]
                  [--symref] [<repositori> [<pola>...]]

en: git ls-tree [<options>] <tree-ish> [<path>...]
id: git ls-tree [<opsi>] <mirip-pohon> [<jalur>...]

en: git mailinfo [<options>] <msg> <patch> < mail >info
id: git mailinfo [<opsi>] <pesan> <tambalan> < surat >info

en: git maintenance <subcommand> [<options>]
id: git maintenance <subperintah> [<opsi>]

en: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<task>] [--schedule]
id: git maintenance run [--auto] [--[no-]quiet] [--task=<tugas>] [--schedule]

en: git maintenance start [--scheduler=<scheduler>]
id: git maintenance start [--scheduler=<penjadwal>]

en: git merge [<options>] [<commit>...]
id: git merge [<opsi>] [<komit>...]

en: git merge-base --fork-point <ref> [<commit>]
id: git merge-base --fork-point <referensi> [<komit>]

en: git merge-base --independent <commit>...
id: git merge-base --independent <komit>...

en: git merge-base --is-ancestor <commit> <commit>
id: git merge-base --is-ancestor <komit> <komit>

en: git merge-base [-a | --all] --octopus <commit>...
id: git merge-base [-a | --all] --octopus <komit>...

en: git merge-base [-a | --all] <commit> <commit>...
id: git merge-base [-a | --all] <komit> <komit>...

en: git merge-file [<options>] [-L <name1> [-L <orig> [-L <name2>]]] <file1> <orig-file> <file2>
id: git merge-file [<opsi>] [-L <nama 1> [-L <asli> [-L <nama 2>]]] <berkas 1> <berkas asli> <berkas 2>

en: git merge-tree [--trivial-merge] <base-tree> <branch1> <branch2>
id: git merge-tree [--trivial-merge] <pohon dasar> <cabang 1> <cabang 2>

en: git merge-tree [--write-tree] [<options>] <branch1> <branch2>
id: git merge-tree [--write-tree] [<opsi>] <cabang 1> <cabang 2>

en: git multi-pack-index [<options>] expire
id: git multi-pack-index [<opsi>] expire

en: git multi-pack-index [<options>] repack [--batch-size=<size>]
id: git multi-pack-index [<opsi>] repack [--batch-size=<ukuran>]

en: git multi-pack-index [<options>] verify
id: git multi-pack-index [<opsi>] verify

en: git multi-pack-index [<options>] write [--preferred-pack=<pack>][--refs-snapshot=<path>]
id: git multi-pack-index [<opsi>] write [--preferred-pack=<pak>] [--refs-snapshot=<jalur>]

en: git mv [-v] [-f] [-n] [-k] <source> <destination>
id: git mv [-v] [-f] [-n] [-k] <sumber> <tujuan>

en: git mv [-v] [-f] [-n] [-k] <source>... <destination-directory>
id: git mv [-v] [-f] [-n] [-k] <sumber> <direktori tujuan>

en: git name-rev [<options>] --all
id: git name-rev [<opsi>] --all

en: git name-rev [<options>] --annotate-stdin
id: git name-rev [<opsi>] --annotate-stdin

en: git name-rev [<options>] <commit>...
id: git name-rev [<opsi>] <komit>...

en: git notes [--ref <notes-ref>] [list [<object>]]
id: git notes [--ref <referensi catan>] [list [<objek>]]

en: git notes [--ref <notes-ref>] add [-f] [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<paragraph-break>] [--[no-]stripspace] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>] [-e]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] add [-f] [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<pemisah paragraf>] [--[no-]stripspace] [-m <pesan> | -F <berkas> | (-c | -C) <objek>] [<objek>] [-e]

en: git notes [--ref <notes-ref>] append [--allow-empty] [--[no-]separator|--separator=<paragraph-break>] [--[no-]stripspace] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>] [-e]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] append [--alow-empty] [--[no]separator|--separator=<pemisah paragraf>] [--[no-]stripspace] [-m <pesan> | -F <berkas> | (-c | -C) <objek>] [<objek>] [-e]

en: git notes [--ref <notes-ref>] copy [-f] <from-object> <to-object>
id: git notes [--ref <referensi catatan>] copy [-f] <objek asal> <objek tujuan>

en: git notes [--ref <notes-ref>] edit [--allow-empty] [<object>]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] edit [--allow-empty] [<objek>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] get-ref
id: git notes [--ref <referensi catatan>] get-ref

en: git notes [--ref <notes-ref>] merge [-v | -q] [-s <strategy>] <notes-ref>
id: git notes [--ref <referensi catatan>] merge [-v | -q] [-s <strategi>] <referensi catatan>

en: git notes [--ref <notes-ref>] prune [-n] [-v]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] prune [-n] [-v]

en: git notes [--ref <notes-ref>] remove [<object>...]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] remove [<objek>...]

en: git notes [--ref <notes-ref>] show [<object>]
id: git notes [--ref <referensi catatan>] show [<objek>]

en: git notes [list [<object>]]
id: git notes [list [<objek>]]

en: git notes add [<options>] [<object>]
id: git notes add [<opsi>] [<objek>]

en: git notes append [<options>] [<object>]
id: git notes append [<opsi>] [<objek>]

en: git notes copy --stdin [<from-object> <to-object>]...
id: git notes copy --stdin [<objek asal> <objek tujuan>]...

en: git notes copy [<options>] <from-object> <to-object>
id: git notes copy [<opsi>] <objek asal> <objek tujuan>

en: git notes edit [<object>]
id: git notes edit [<objek>]

en: git notes merge --abort [<options>]
id: git notes merge --abort [<opsi>]

en: git notes merge --commit [<options>]
id: git notes merge --commit [<opsi>]

en: git notes merge [<options>] <notes-ref>
id: git notes merge [<opsi>] <referensi catatan>

en: git notes prune [<options>]
id: git notes prune [<opsi>]

en: git notes remove [<object>]
id: git notes remove [<objek>]

en: git notes show [<object>]
id: git notes show [<objek>]

en: git pack-objects [-q | --progress | --all-progress] [--all-progress-implied]
                     [--no-reuse-delta] [--delta-base-offset] [--non-empty]
                     [--local] [--incremental] [--window=<n>] [--depth=<n>]
                     [--revs [--unpacked | --all]] [--keep-pack=<pack-name>]
                     [--cruft] [--cruft-expiration=<time>]
                     [--stdout [--filter=<filter-spec>] | <base-name>]
                     [--shallow] [--keep-true-parents] [--[no-]sparse]
                     [--name-hash-version=<n>] [--path-walk] < <object-list>
id: git pack-objects [-q | --progress | --all-progress] [--all-progress-implied]
                     [--no-reuse-delta] [--delta-base-offset] [--non-empty]
                     [--local] [--incremental] [--window=<n>] [--depth=<n>]
                     [--revs [--unpacked | --all]] [--keep-pack=<nama pak>]
                     [--cruft] [--cruft-expiration=<waktu>]
                     [--stdout [--filter=<spek penyaring>] | <nama dasar>]
                     [--shallow] [--keep-true-parents] [--[no-]sparse]
                     [--name-hash-version=<n>] [--path-walk] < <daftar objek>

en: git pack-refs [--all] [--no-prune] [--auto] [--include <pattern>] [--exclude <pattern>]
id: git pack-refs [--all] [--no-prune] [--auto] [--include <pola>][--exclude <pola>]

en: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <time>] [--] [<head>...]
id: git prune [-n] [-v] [--progress] [--expire <waktu>] [--] [<kepala>...]

en: git pull [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
id: git pull [<opsi>] [<repositori> [<spek referensi>]]

en: git push [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
id: git push [<opsi>] [<repositori> [<spek referensi>...]]

en: git range-diff [<options>] <base> <old-tip> <new-tip>
id: git range-diff [<opsi>] <dasar> <ujung lama> <ujung baru>

en: git range-diff [<options>] <old-base>..<old-tip> <new-base>..<new-tip>
id: git range-diff [<opsi>] <dasar lama>..<ujung lama> <dasar-baru>..<ujung baru>

en: git range-diff [<options>] <old-tip>...<new-tip>
id: git range-diff [<opsi>] <ujung lama>...<ujung baru>

en: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefix>)
                  [-u | -i]] [--index-output=<file>] [--no-sparse-checkout]
                  (--empty | <tree-ish1> [<tree-ish2> [<tree-ish3>]])
id: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<awalan>)
                  [-u | -i]] [--index-output=<berkas>] [--no-sparse-checkout]
                  (--empty | <mirip pohon 1> [<mirip pohon 2> [mirip pohon 3]])

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase> | --keep-base] [<upstream> [<branch>]]
id: git rebase [-i] [opsi] [--exec <perintah>] [--onto <basis baru> | --keep-base][<hulu> [<cabang>]]

en: git rebase [-i] [options] [--exec <cmd>] [--onto <newbase>] --root [<branch>]
id: git rebase [-i] [opsi] [--exec <perintah>] [--onto <basis baru>] --root [<cabang>]

en: git receive-pack <git-dir>
id: git receive-pack <direktori git>

en: git reflog [show] [<log-options>] [<ref>]
id: git remote [show] [<opsi log>] [<referensi>]

en: git reflog delete [--rewrite] [--updateref]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] <ref>@{<specifier>}...
id: git reflog delete [--rewrite] [--updateref]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] <referensi>@{<penyebut>}...

en: git reflog drop [--all [--single-worktree] | <refs>...]
id: git reflog drop [--all [--single-worktee] | <referensi>...]

en: git reflog exists <ref>
id: git reflog exists <referensi>

en: git reflog expire [--expire=<time>] [--expire-unreachable=<time>]
                      [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] [--all [--single-worktree] | <refs>...]
id: git reflog expire [--expire=<waktu>] [--expire-unreachable=<waktu>]
                      [--rewrite] [--updateref] [--stale-fix]
                      [--dry-run | -n] [--verbose] [--all [--single-worktree] | <referensi>...]

en: git refs verify [--strict] [--verbose]
id: git refs verify [--strict] [---verbose]

en: git remote [-v | --verbose] show [-n] <name>
id: git remote [-v | --verbose] show [-n] <nama>

en: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<group> | <remote>)...]
id: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<grup> | <remote>)...]

en: git remote add [-t <branch>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <name> <url>
id: git remote add [-t <cabang>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <nama> <url>

en: git remote add [<options>] <name> <url>
id: git remote add [<opsi>] <nama> <url>

en: git remote get-url [--push] [--all] <name>
id: git remote get-url [--push] [--all] <nama>

en: git remote prune [-n | --dry-run] <name>
id: git remote prune [-n | --dry-run] <nama>

en: git remote prune [<options>] <name>
id: git remote prune [<opsi>] <nama>

en: git remote remove <name>
id: git remote remove <nama>

en: git remote rename [--[no-]progress] <old> <new>
id: git remote rename [--[no-]progress] <lama> <baru>

en: git remote set-branches --add <name> <branch>...
id: git remote set-branches --add <nama> <cabang>

en: git remote set-branches <name> <branch>...
id: git remote set-branches <nama> <cabang>

en: git remote set-branches [--add] <name> <branch>...
id: git remote set-branches [--add] <nama> <cabang>...

en: git remote set-head <name> (-a | --auto | -d | --delete | <branch>)
id: git remote set-head <nama> (-a | --auto | -d | --delete | <cabang>)

en: git remote set-url --add <name> <newurl>
id: git remote set-url --add <nama> <url baru>

en: git remote set-url --delete <name> <url>
id: git remote set-url --delete <nama> <url>

en: git remote set-url [--push] <name> <newurl> [<oldurl>]
id: git remote set-url [--push] <nama> <url baru> [<url lama>]

en: git remote show [<options>] <name>
id: git remote show [<opsi>] <nama>

en: git remote update [<options>] [<group> | <remote>]...
id: git remote update [<opsi>] [<group> | <remote>]...

en: git repack [-a] [-A] [-d] [-f] [-F] [-l] [-n] [-q] [-b] [-m]
    [--window=<n>] [--depth=<n>] [--threads=<n>] [--keep-pack=<pack-name>]
    [--write-midx] [--name-hash-version=<n>] [--path-walk]
id: git repack [-a] [-A] [-d] [-f] [-F] [-l] [-n] [-q] [-b] [-m]
    [--window=<n>] [--depth=<n>] [--threads=<n>] [--keep-pack=<nama pak>]
    [--write-midx] [--name-hash-version=<n>] [--path-walk]

en: git replace -d <object>...
id: git replace -d <objek>...

en: git replace [--format=<format>] [-l [<pattern>]]
id: git replace [--format=<format>] [-l [<pola>]]

en: git replace [-f] --edit <object>
id: git replace [-f] --edit <objek>

en: git replace [-f] --graft <commit> [<parent>...]
id: git replace [-f] --graft <komit> [<induk>...]

en: git replace [-f] <object> <replacement>
id: git replace [-f] <objek> <pengganti>

en: git rerere [clear | forget <pathspec>... | diff | status | remaining | gc]
id: git rerere [clear | forget <spek jalur>... | diff | status | remaining | gc]

en: git reset --patch [<tree-ish>] [--] [<pathspec>...]
id: git reset --patch [<mirip-pohon>] [--] [<pathspec>...]

en: git reset [--mixed | --soft | --hard | --merge | --keep] [-q] [<commit>]
id: git reset [--mixed | --soft | --hard | --merge | --keep] [-q] [<komit>]

en: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<tree-ish>]
id: git reset [-q] [--pathspec-from-file [--pathspec-file-nul]] [<mirip-pohon>]

en: git reset [-q] [<tree-ish>] [--] <pathspec>...
id: git reset [-q] [<mirip-pohon>] [--] <spek jalur>...

en: git restore [<options>] [--source=<branch>] <file>...
id: git restore [<opsi>] [--source=<cabang>] <berkas>...

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
id: git rev-parse --parseopt [<opsi>] -- [<argumen>...]

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
       or: git rev-parse --sq-quote [<arg>...]
       or: git rev-parse [<options>] [<arg>...]
    
    Run "git rev-parse --parseopt -h" for more information on the first usage.
id: git rev-parse --parseopt [<opsi>] -- [<argumen>...]
       atau: git rev-parse --sq-quote [<argumen>...]
       atau: git rev-parse [<opsi>] [<argumen>...]
    Jalankan "git rev-parse --parseopt -h" untuk informasi lebih lanjut pada penggunaan pertama.

en: git revert [--[no-]edit] [-n] [-m <parent-number>] [-s] [-S[<keyid>]] <commit>...
id: git revert [--[no-]edit] [-n] [-m <nomor induk>] [-s] [-S[<id kunci>]] <komit>...

en: git rm [-f | --force] [-n] [-r] [--cached] [--ignore-unmatch]
           [--quiet] [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
           [--] [<pathspec>...]
id: git rm [-f | --force] [-n] [-r] [--cached] [--ignore-unmatch]
           [--quiet] [--pathspec-from-file=<berkas> [--pathspec-file-nul]]
           [--] [<spek jalur>...]

en: git rm: unable to remove %s
id: git rm: tidak dapat menghapus %s

en: git send-pack [--mirror] [--dry-run] [--force]
                  [--receive-pack=<git-receive-pack>]
                  [--verbose] [--thin] [--atomic]
                  [--[no-]signed | --signed=(true|false|if-asked)]
                  [<host>:]<directory> (--all | <ref>...)
id: git send-pack [--mirror] [--dry-run] [--force]
                  [--receive-pack=<git-receive-pack>
                  [--verbose] [--thin] [--atomic]
                  [--[no-]signed | --signed=(true|false|if-asked)]
                  [<tuan rumah>:]<direktori> (--all | <referensi>...)

en: git shortlog [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
id: git shortlog [<opsi>] [<rentang revisi>] [[--] <jalur>...]

en: git show %s: bad file
id: git show %s: berkas jelek

en: git show [<options>] <object>...
id: git show [<opsi>] <objek>...

en: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<ref>]
id: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<dasar>]] [--list] [<referensi>]

en: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
                    [--current] [--color[=<when>] | --no-color] [--sparse]
                    [--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
                    [--no-name | --sha1-name] [--topics]
                    [(<rev> | <glob>)...]
id: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
                    [--current] [--color[=<kapan>] | --no-color] [--sparse]
                    [--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
                    [--no-name | --sha1-name] [--topics]
                    [(<revisi> | <glob>)...]

en: git show-ref --exclude-existing[=<pattern>]
id: git show-ref --exclude-existing[=<pola>]

en: git show-ref --exists <ref>
id: git show-ref --exists <referensi>

en: git show-ref --verify [-q | --quiet] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]]
                 [--] [<ref>...]
id: git show-ref --verify [-q | --quiet] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--tags]
                 [--heads] [--] [<pola>...]

en: git show-ref [--head] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--branches] [--tags]
                 [--] [<pattern>...]
id: git show-ref [--head] [-d | --dereference]
                 [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--branches] [--tags]
                 [--] [<pola>...]

en: git sparse-checkout (init | list | set | add | reapply | disable | check-rules) [<options>]
id: git sparse-checkout (init | list | set | add | reapply | disable | check-rules) [<opsi>]

en: git sparse-checkout add [--skip-checks] (--stdin | <patterns>)
id: git sparse-checkout add [--skip-checks] (--stdin | <pola>)

en: git sparse-checkout check-rules [-z] [--skip-checks][--[no-]cone] [--rules-file <file>]
id: git sparse-checkout check-rules [-z] [--skip-checks][--[no]-cone] [--rules-file <file>]

en: git sparse-checkout set [--[no-]cone] [--[no-]sparse-index] [--skip-checks] (--stdin | <patterns>)
id: git sparse-checkout set [--[no-]cone] [--[no-]sparse-index] [--skip-checks] (--stdin | <pola>)

en: git stash [push [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [(-m | --message) <message>]
              [--pathspec-from-file=<file> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<pathspec>...]]
id: git stash [push [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [(-m | --message) <pesan>]
              [--pathspec-from-file=<berkas> [--pathspec-file-nul]]
              [--] [<spek jalur>...]]

en: git stash apply [--index] [-q | --quiet] [<stash>]
id: git stash apply [--index] [-q | --quiet] [<stase>]

en: git stash branch <branchname> [<stash>]
id: git stash branch <nama cabang> [<stase>]

en: git stash clear with arguments is unimplemented
id: git stash clear dengan argument tak diimplementasikan

en: git stash create [<message>]
id: git stash create [<pesan>]

en: git stash drop [-q | --quiet] [<stash>]
id: git stash drop [-q | --quiet] [<stase>]

en: git stash export (--print | --to-ref <ref>) [<stash>...]
id: git stash export (--print | --to-ref <ref>) [<stase>...]

en: git stash import <commit>
id: git stash import <komit>

en: git stash list [<log-options>]
id: git stash list [<opsi log>]

en: git stash pop [--index] [-q | --quiet] [<stash>]
id: git stash pop [--index] [-q | --quiet] [<stase>]

en: git stash save [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [<message>]
id: git stash save [-p | --patch] [-S | --staged] [-k | --[no-]keep-index] [-q | --quiet]
              [-u | --include-untracked] [-a | --all] [<pesan>]

en: git stash show [-u | --include-untracked | --only-untracked] [<diff-options>] [<stash>]
id: git stash show [-u | --include-untracked | --only-untracked] [<opsi diff>] [<stase>]

en: git stash store [(-m | --message) <message>] [-q | --quiet] <commit>
id: git stash store [(-m | --message) <pesan>] [-q|--quiet] <komit>

en: git status [<options>] [--] [<pathspec>...]
id: git status [<opsi>] [--] [<spek jalur>...]

en: git submodule [--quiet] update [--init [--filter=<filter-spec>]] [--remote] [-N|--no-fetch] [-f|--force] [--checkout|--merge|--rebase] [--[no-]recommend-shallow] [--reference <repository>] [--recursive] [--[no-]single-branch] [--] [<path>...]
id: git submodule [--quiet] update [--init [--filter=<spek filter>]] [--remote] [-N|--no-fetch] [-f|--force] [--checkout|--merge|--rebase] [--[no-]recommend-shallow] [--reference <repositori>] [--recursive] [--[no-]single-branch] [--] [<jalur>...]

en: git submodule absorbgitdirs [<options>] [<path>...]
id: git submodule absorbgitdirs [<opsi>] [<jalur>...]

en: git submodule add [<options>] [--] <repository> [<path>]
id: git submodule add [<opsi>] [--] <repositori> [<jalur>]

en: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<path>...]]
id: git submodule deinit [--quiet] [-f | --force] [--all | [--] [<jalur>...]]

en: git submodule foreach [--quiet] [--recursive] [--] <command>
id: git submodule foreach [--quiet] [--recursive] [--] [<perintah>]

en: git submodule init [<options>] [<path>]
id: git submodule init [<opsi>] [<jalur>]

en: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <branch> <path>
id: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-b|--branch) <cabang> <jalur>

en: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <path>
id: git submodule set-branch [-q|--quiet] (-d|--default) <jalur>

en: git submodule set-url [--quiet] <path> <newurl>
id: git submodule set-url [--quiet] <jalur> <url baru>

en: git submodule status [--quiet] [--cached] [--recursive] [<path>...]
id: git submodule status [--quiet] [--cached] [--recursive] [<jalur>...]

en: git submodule summary [<options>] [<commit>] [--] [<path>]
id: git submodule summary [<opsi>] [<commit>] -- [<jalur>]

en: git submodule sync [--quiet] [--recursive] [<path>]
id: git submodule sync [--quiet] [--recursive] [<jalur>]

en: git submodule--helper <command>
id: git submodule--helper <nama>

en: git submodule--helper clone [--prefix=<path>] [--quiet] [--reference <repository>] [--name <name>] [--depth <depth>] [--single-branch] [--filter <filter-spec>] --url <url> --path <path>
id: git submodule--helper clone [--prefix=<jalur>] [--quiet] [--reference <repositori>] [--name <nama>] [--depth <kedalaman>] [--single-branch] [--filter <spek filter>] --url <url> --path <jalur>

en: git submodule--helper create-branch [-f|--force] [--create-reflog] [-q|--quiet] [-t|--track] [-n|--dry-run] <name> <start-oid> <start-name>
id: git submodule--helper create-branch [-f|--force] [--create-reflog] [-q|--quiet] [-t|--track] [-n|--dry-run] <nama> <oid awal> <nama awal>

en: git switch [<options>] [<branch>]
id: git switch [<opsi>] [<cabang>]

en: git symbolic-ref --delete [-q] <name>
id: git symbolic-ref --delete [-q] <nama>

en: git symbolic-ref [-m <reason>] <name> <ref>
id: git symbolic-ref [-m <alasan>] <nama> <referensi>

en: git symbolic-ref [-q] [--short] [--no-recurse] <name>
id: git symbolic-ref [-q] [--short] [--no-recurse] <nama>

en: git tag -d <tagname>...
id: git tag -d <nama tag>...

en: git tag -v [--format=<format>] <tagname>...
id: git tag -v [--format]<format>] <nama tag>...

en: git tag [-a | -s | -u <key-id>] [-f] [-m <msg> | -F <file>] [-e]
            [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...]
            <tagname> [<commit> | <object>]
id: git tag [-a | -s | -u <id kunci>] [-f] [-m <pesan> | -F <berkas>] [-e]
            [(--trailer <token>[(=|:)<nilai>])...]
            <nama tag> [<komit> | <objek>]

en: git tag [-n[<num>]] -l [--contains <commit>] [--no-contains <commit>]
            [--points-at <object>] [--column[=<options>] | --no-column]
            [--create-reflog] [--sort=<key>] [--format=<format>]
            [--merged <commit>] [--no-merged <commit>] [<pattern>...]
id: git tag [-n[<angka>]] -l [--contains <komit>] [--no-contains <komit>]
            [--points-at <objeck>] [--column[=<opsi>] | --no-column]
            [--create-reflog] [--sort=<kunci>] [--format=<format>]
            [--merged <komit>] [--no-merged <komit>] [<pola>...]

en: git update-index [<options>] [--] [<file>...]
id: git update-index [<opsi>] [--] [<berkas>...]

en: git update-ref [<options>]    <refname> <new-oid> [<old-oid>]
id: git update-ref [<options>]    <nama referensi> <oid baru> [<oid lama>]

en: git update-ref [<options>] --stdin [-z] [--batch-updates]
id: git update-ref [<opsi>] --stdin [-z] [--batch-updates]

en: git update-ref [<options>] -d <refname> [<old-oid>]
id: git update-ref [<opsi>] -d <nama referensi> [<oid lama>]

en: git verify-commit [-v | --verbose] [--raw] <commit>...
id: git verify-commit [-v | --verbose] [--raw] <komit>...

en: git verify-pack [-v | --verbose] [-s | --stat-only] [--] <pack>.idx...
id: git verify-pack [-v | --verbose] [-s | --stat-only] [--] <pak>.idx...

en: git version:
id: versi git:

en: git worktree add [-f] [--detach] [--checkout] [--lock [--reason <string>]]
                     [--orphan] [(-b | -B) <new-branch>] <path> [<commit-ish>]
id: git worktree add [-f] [--detach] [--checkout] [--lock [--reason <untai>]]
                     [--orphan] [(-b | -B) <cabang baru>] <jalur> [<mirip komit>]

en: git worktree list [-v | --porcelain [-z]]
id: git worktree list [-v | --porcelain [-z]

en: git worktree lock [--reason <string>] <worktree>
id: git worktree lock [--reason <untai>] <pohon kerja>

en: git worktree move <worktree> <new-path>
id: git worktree move <pohon kerja> <jalur baru>

en: git worktree prune [-n] [-v] [--expire <expire>]
id: git worktree prune [-n] [-v] [--expire <kadaluarsa>]

en: git worktree remove [-f] <worktree>
id: git worktree remove [-f] <pohon kerja>

en: git worktree repair [<path>...]
id: git worktree repair [<jalur>...]

en: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefix>/]
id: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefiks>/]

en: git write-tree failed to write a tree
id: git write-tree gagal menulis sebuah pohon

en: git-http-push failed
id: git-http-push gagal

en: git-over-rsync is no longer supported
id: git-over-rsync tidak lagi didukung

en: git-rebase-todo is missing.
id: git-rebase-todo hilang.

en: git-upload-pack [--[no-]strict] [--timeout=<n>] [--stateless-rpc]
                    [--advertise-refs] <directory>
id: git-upload-pack [--[no-]strict] [--timeout=<n>] [--stateless-rpc]
                    [--advertise-refs] <direktori>

en: git: '%s' is not a git command. See 'git --help'.
id: git: '%s' bukan perintah git. Lihat 'git --help'.

en: gitdir
id: direktori git

en: gitdir absolute/relative path mismatch
id: jalur absolut/relatif gitdir tidak cocok

en: gitdir file does not exist
id: berkas gitdir tidak ada

en: gitdir file points to non-existent location
id: berkas gitdir menunjuk ke lokasi yang tidak ada

en: gitdir incorrect
id: gitdir salah

en: gitdir unreadable
id: gitdir tidak dapat dibaca

en: given pattern contains NULL byte (via -f <file>). This is only supported with -P under PCRE v2
id: pola yang diberikan berisi bita NULL (via -f <berkas>). Hal ini hanya didukung dengan -P di bawah PCRE v2

en: giving up
id: menyerah

en: global 'glob' and 'noglob' pathspec settings are incompatible
id: setelan spek jalur global 'glob' dan 'noglob' tidak kompatibel

en: global 'literal' pathspec setting is incompatible with all other global pathspec settings
id: setelan spek jalur global 'literal' tidak kompatibel dengan semua setelan spek jalur lainnya

en: go to which hunk (<ret> to see more)?
id: pergi ke bingkah yang mana (<ret> untuk lihat lebih)?

en: go to which hunk?
id: pergi ke bingkah yang mana?

en: gone
id: pergi

en: got %s %d %s
id: dapat %s %d %s

en: got %s (%d) %s
id: dapat %s (%d) %s

en: got EOF while reading destination path
id: dapat EOF ketika membaca jalur tujuan

en: got EOF while reading path
id: dapat EOF ketika membaca jalur

en: got bad config --config=%s
id: dapat konfigurasi jelek --config=%s

en: gpg failed to sign the data:
    %s
id: gpg gagal menandatangani data:
    %s

en: gpg.ssh.allowedSignersFile needs to be configured and exist for ssh signature verification
id: gpg.ssh.allowedSignersFile perlu dikonfigurasi dan ada untuk verifikasi tandatangan ssh

en: gpg.ssh.defaultKeyCommand failed: %s %s
id: gpg.ssh.defaultKeyCommand gagal: %s %s

en: gpg.ssh.defaultKeyCommand succeeded but returned no keys: %s %s
id: gpg.ssh.defaultKeyCommand sukses tapi tidak mengembalikan kunci: %s %s

en: graft for '%s' unnecessary
id: cangkuk untuk '%s' tidak diperlukan

en: grep: failed to create thread: %s
id: grep: gagal membuat utas: %s

en: group by committer rather than author
id: kelompokkan oleh pengkomit daripada pengarang

en: group by field
id: kelompokkan oleh bidang

en: grow, mark and tweak your common history
id: tumbuhkan, tandai, dan cubit riwayat umum Anda

en: handling for missing objects
id: penanganan untuk objek yang hilang

en: hard
id: keras

en: hardlink cannot be checked at '%s'
id: tautan keras tidak dapat diperiksa pada '%s'

en: hardlink different from source at '%s'
id: tautan keras berbeda dari sumber pada '%s'

en: hash mismatch %s
id: hash tidak cocok %s

en: hash mismatch for %s (expected %s)
id: hash tidak cocok untuk %s (diharapkan %s)

en: hash-algorithm
id: algoritma hash

en: have you committed already?
    try "git %s --continue"
id: sudahkah Anda komit?
    coba "git %s --continue"

en: head
id: kepala

en: header
id: kepala

en: header for %s too long, exceeds %d bytes
id: kepala untuk %s terlalu panjang, melebihi %d bita

en: health thread wait failed [GLE %ld]
id: antri utas kesehatan gagal [GLE %ld]

en: helper %s does not support '--force'
id: pembantu %s tidak mendukung '--force'

en: helper %s does not support 'push-option'
id: pembantu %s tidak mendukung 'push-option'

en: helper %s does not support --%s
id: pembantu %s tidak mendukung --%s

en: helper %s does not support --atomic
id: pembantu %s tidak mendukung --atomic

en: helper %s does not support --signed
id: pembantu %s tidak mendukung --signed

en: helper %s does not support --signed=if-asked
id: pembantu %s tidak mendukung --signed=if-asked

en: helper %s does not support dry-run
id: pembantu %s tidak mendukung latihan

en: helper reported unexpected status of %s
id: pembantu melaporkan status %s yang tak diharapkan

en: heuristic to shift diff hunk boundaries for easy reading
id: heuristik untuk geser perbatasan bingkah diff untuk pembacaan yang mudah

en: hide 'git add -N' entries from the index
id: sembunyikan entri 'git add -N' dari indeks

en: highlight matches
id: sorot cocokan

en: highlight whitespace errors in the 'context', 'old' or 'new' lines in the diff
id: soroti kesalahan spasi dalam baris 'context', 'old' atau 'new' dalam diff

en: hint: Waiting for your editor to close the file...%c
id: petunjuk: Menunggu penyunting Anda untuk menutup berkas...%c

en: historical option -- no-op
id: opsi bersejarah -- no-op

en: historical; does nothing
id: opsi bersejarah: tidak apa-apa

en: historical; same as --progress
id: opsi bersejarah; sama dengan --progress

en: how to handle commits that become empty
id: bagaimana cara menangani komit yang menjadi kosong

en: how to handle empty patches
id: bagaimana cara menangani tambalan kosong

en: how to strip spaces and #comments from message
id: bagaimana cara mengupas spasi dan #komentar dari pesan

en: how white spaces are ignored in --color-moved
id: bagaimana spasi diabaikan di --color-moved

en: http transport does not support %s
id: transportasi http tidak mendukung %s

en: human-readable comment string (# will be prepended as needed)
id: untai komentar yang dapat dibaca manusia (# akan ditambahkan bila diperlukan

en: hunks do not overlap:
    %.*s
    	does not end with:
    %.*s
id: bingkah tidak tumpang tindih:
    %.*s
    tidak berakhir dengan:
    %.*s

en: id of a parent commit object
id: id objek komit induk

en: identify the file status with tags
id: identifikasi status berkas dengan tag

en: if any <file> is not in the index, treat this as an error
id: jika <berkas> apapun tidak berada di indeks, perlakukan sebagai kesalahan

en: if the commit-graph is split, only verify the tip file
id: jika grafik komit terpisah, hanya verifikasi berkas ujung

en: ignore <rev> when blaming
id: abaikan <revisi> ketika menyalahkan

en: ignore additions made by the patch
id: abaikan penambahan yang dibuat oleh tambalan

en: ignore author date and use current date
id: abaikan tanggal pengarang dan gunakan tanggal saat ini

en: ignore borrowed objects from alternate object store
id: abaikan objek yang dipinjam dari penyimpanan objek alternatif

en: ignore carrier-return at the end of line
id: abaikan kembalian-kurir pada akhir baris

en: ignore changes in amount of whitespace
id: abaikan perubahan dalam jumlah spasi

en: ignore changes in whitespace
id: abaikan perubahan spasi

en: ignore changes in whitespace at EOL
id: abaikan perubahan spasi pada EOL

en: ignore changes in whitespace when finding context
id: abaikan perubahan spasi putih ketika menemukan konteks

en: ignore changes to submodules in the diff generation
id: abaikan perubahan submodul dalam pembuatan diff

en: ignore changes to submodules, optional when: all, dirty, untracked. (Default: all)
id: abaikan perubahan submodul, bila opsional: all, dirty, untracked. (Asali: all)

en: ignore changes whose all lines match <regex>
id: abaikan perubahan yang semua baris cocok dengan <regex>

en: ignore changes whose lines are all blank
id: abaikan perubahan yang semua baris kosong

en: ignore files missing from worktree
id: abaikan berkas yang hilang dari pohon kerja

en: ignore files specified via '.gitignore'
id: abaikan berkas yang disebutkan via '.gitignore'

en: ignore index when checking
id: abaikan indeks ketika memeriksa

en: ignore packed objects
id: abaikan objek terpak

en: ignore packs that have companion .keep file
id: abaikan pak yang punya pasangan berkas .keep

en: ignore paths removed in the working tree (same as --no-all)
id: abaikan jalur yang terhapus dari pohon kerja (sama dengan --no-all)

en: ignore refs matching <pattern>
id: abaikan referensi yang cocok dengan <pola>

en: ignore revisions from <file>
id: abaikan revisi dari <berkas>

en: ignore this pack
id: abaikan pak ini

en: ignore unmerged entries
id: abaikan entri yang tak tergabung

en: ignore whitespace differences
id: abaikan perbedaan spasi putih

en: ignore whitespace when comparing lines
id: abaikan spasi saat membandingkan baris

en: ignored invalid color '%.*s' in log.graphColors
id: warna tidak valid '%.*s' diabaikan di log.graphColors

en: ignoring %.4s extension
id: mengabaikan ekstensi %.4s

en: ignoring %s; cannot handle more than %d ref | ignoring %s; cannot handle more than %d refs
id[0]: mengabaikan %s; tidak dapat menangani lebih dari %d referensi
id[1]: mengabaikan %s; tidak dapat menangani lebih dari %d referensi

en: ignoring '%s' which may be interpreted as a command-line option: %s
id: abaikan '%s' yang mungkin ditafsirkan sebagai opsi baris perintah: %s

en: ignoring --verify-signatures for rebase
id: mengabaikan --verify-signatures untuk pendasaran ulang

en: ignoring broken ref %s
id: mengabaikan referensi rusak %s

en: ignoring capabilities after first line '%s'
id: mengabaikan kemampuan setelah baris pertama '%s'

en: ignoring dangling symref %s
id: abaikan referensi simbolik teruntai %s

en: ignoring existing multi-pack-index; checksum mismatch
id: abaikan indeks multipak yang sudah ada; checksum tidak cocok

en: ignoring http.savecookies for empty http.cookiefile
id: mengabaikan http.savecookies karena http.cookiefile kosong

en: ignoring invalid allow_rerere_autoupdate: '%s'
id: abaikan allow_rerere_autoupdate yang tak valid: '%s'

en: ignoring overly large gitattributes blob '%s'
id: mengabaikan blob gitattributes '%s' yang terlalu besar

en: ignoring overly large gitattributes file '%s'
id: mengabaikan berkas gitattributes yang terlalu besar '%s'

en: ignoring overly long attributes line %d
id: mengabaikan baris atribut ke-%d yang terlalu panjang

en: ignoring ref with broken name %s
id: mengabaikan referensi dengan nama rusak %s

en: ignoring suspicious submodule name: %s
id: abaikan nama submodul dicurigai: %s

en: ignoring template %s
id: mengabaikan templat %s

en: ignoring unknown core.fsync component '%s'
id: mengabaikan komponen core.fsync tidak dikenal '%s'

en: ignoring unknown core.fsyncMethod value '%s'
id: mengabaikan nilai core.fsyncMethod tidak dikenal '%s'

en: ignoring unmerged: %s
id: mengabaikan tak tergabung: %s

en: illegal crlf_action %d
id: crlf_action %d ilegal

en: illegal label name: '%.*s'
id: nama label ilegal: '%.*s'

en: immediately exit upon the first failed test
id: langsung keluar pada saat kegagalan tes pertama

en: implies --missing=allow-any
id: mengimplikasikan --missing=allow-any

en: import all tags and associated objects when fetching
    or do not fetch any tag at all (--no-tags)
id: impor semua tag dan objek yang terkait ketika mengambil atau jangan
    mengambil tag apapun (--no-tags)

en: import marks from this file
id: impor tanda dari berkas ini

en: import marks from this file if it exists
id: impor tanda dari berkas ini jika ada

en: in the future
id: di masa depan

en: in the working copy of '%s', CRLF will be replaced by LF the next time Git touches it
id: di dalam salinan kerja '%s', CRLF akan digantikan oleh LF pada saat Git menyentuhnya lain kali

en: in the working copy of '%s', LF will be replaced by CRLF the next time Git touches it
id: di dalam salinan kerja '%s', LF akan digantikan oleh LF pada saat Git menyentuhnya lain kali

en: in unpopulated submodule '%s'
id: dalam submodul tak terisi '%s'

en: include Git version
id: masukkan versi Git

en: include Git's build options
id: masukkan opsi bangun Git

en: include all commits already in the commit-graph file
id: masukkan semua komit yang sudah ada di dalam berkas grafik komit

en: include ignore files
id: masukkan berkas ignore

en: include object size
id: masukkan ukuran objek

en: include objects reachable from any reference
id: masukkan objek yang dapat dicapai dari referensi apapun

en: include objects referred by reflog entries
id: masukkan objek yang dirujuk oleh entri log referensi

en: include objects referred to by the index
id: masukkan objek yang dirujuk oleh indeks

en: include status in commit message template
id: masukkan status dalam templat pesaan komit

en: include tag objects that refer to objects to be packed
id: masukkan objek tag yang merujuk pada objek yang akan dipak

en: include the current branch
id: masukkan cabang saat ini

en: include untracked files in stash
id: masukkan berkas tak terlacak ke dalam stase

en: include untracked files in the stash
id: masukkan berkas tak terlacak ke dalam stase

en: inconsistency with delta count
id: ketidakkonsistenan dengan hitungan delta

en: inconsistent header lines %d and %d
id: kepala baris %d dan %d tidak konsisten

en: incorporate changes by rebasing rather than merging
id: masukkan perubahan dengan pendasaran ulang daripada penggabungan

en: incorrect checksum
id: checksum salah

en: index entry is a directory, but not sparse (%08x)
id: entri indeks adalah direktori, tapi bukan tipis (%08x)

en: index file corrupt
id: berkas indeks rusak

en: index file corrupt in repo %s
id: berkas indeks rusak pada repo %s

en: index uses %.4s extension, which we do not understand
id: indeks menggunakan ekstensi %s, yang kami tidak mengerti

en: index-pack died
id: index-pack mati

en: index-pack: Expecting full hex object ID lines only from pack-objects.
id: index-pack: Mengharapkan hanya baris hex ID objek penuh daripack-objects.

en: index-version: was %d, set to %d
id: index-version: sebelumnya %d, disetel ke %d

en: index.version set, but the value is invalid.
    Using version %i
id: index.version disetel, tetapi nilainya tidak valid.
    Menggunakan versi %i

en: indicate hit with exit status without output
id: tunjukkan kena dengan status keluar tanpa keluaran

en: inflate returned %d
id: inflate mengembalikan %d

en: inflate returned (%d)
id: inflate mengembalikan (%d)

en: info: Could not add alternate for '%s': %s
id: info: Tidak dapat menambahkan alternatif untuk '%s': %s

en: initialize sparse-checkout file to include only files at root
id: inisialisasi berkas checkout tipis agar memasukkan hanya berkas pada akar

en: initialize submodules in the clone
id: inisialisasi submodul dalam klon

en: initialize the sparse-checkout in cone mode
id: inisialisasi checkout tipis dalam mode kerucut

en: initialize uninitialized submodules before update
id: inisialisasi submodul yang belum diinisialisasi sebelum pembaruan

en: initializing
id: menginisialisasi

en: inline the patch
id: bariskan tambalan

en: input is NUL terminated
id: masukan diakhiri dengan NUL

en: insane in-reply-to: %s
id: in-reply-to gila: %s

en: insert <paragraph-break> between paragraphs
id: masukkan <pemisah paragraf> di antara paragraf

en: instead of applying the patch, output a summary for the input
id: daripada menerapkan tambalan, keluarkan ringkasan untuk masukan

en: instead of applying the patch, output diffstat for the input
id: daripada menerapkan tambalan, keluarkan diffstat untuk masukan

en: instead of applying the patch, see if the patch is applicable
id: daripada menerapkan tambalan, lihat jika tambalan bisa diterapkan

en: insufficient capabilities
id: tidak cukup kemampuan

en: insufficient permission for adding an object to repository database %s
id: perizinan tidak cukup untuk menambahkan sebuah objek ke basis data repositori %s

en: interactive add failed
id: penambahan interaktif gagal

en: interactive cleaning
id: pembersihan interaktif

en: interactive mode requires patches on the command line
id: mode interaktif butuh tambalan pada baris perintah

en: interactive picking
id: pengambilan interaktif

en: interactive rebase in progress; onto
id: sedang mendasarkan ulang interaktif; ke

en: interactively add changes
id: tambah perubahan secara interaktif

en: interactively add files
id: tambah berkas secara interaktif

en: internal error
id: kesalahan internal

en: internal error in revision walk
id: kesalahan internal dalam jalan revisi

en: interpret patterns as fixed strings
id: tafsirkan pola sebagai untai tetap

en: interpret the name as a regular expression
id: tafsirkan nama sebagai ekspresi reguler

en: interrupt transfer after <n> seconds of inactivity
id: interupsi transfer setelah <n> detik niraktivitas

en: invalid %XX escape sequence
id: urutan pelarian %XX tidak valid

en: invalid %s
id: %s tidak valid

en: invalid '..' path segment
id: segmen jalur '..' tidak valid

en: invalid 'ipc-threads' value (%d)
id: nilai 'ipc-threads' tidak valid (%d)

en: invalid --%s value '%s'
id: nilai --%s tidak valid '%s'

en: invalid --decorate option: %s
id: opsi --decorate tidak valid: %s

en: invalid --name-hash-version option: %d
id: opsi --name-hash-version tidak valid: %d

en: invalid --stat value: %s
id: nilai --stat tidak valid: %s

en: invalid Date line
id: baris Date tidak valid

en: invalid MIDX object position, MIDX is likely corrupt
id: posisi objek MIDX tidak valid, MIDX mungkin rusak

en: invalid URL scheme name or missing '://' suffix
id: skema URL tidak valid atau kehilangan akhiran '://'

en: invalid XOR offset in bitmap pack index
id: offset XOR tidak valid di indeks pak bitmap

en: invalid argument %s for 'git bisect terms'.
    Supported options are: --term-good|--term-old and --term-bad|--term-new.
id: argumen %s tidak valid untuk 'git bisect terms'.
    Opsi yang didukung adalah: --term-good|--term-old dan --term-bad|--term-new.

en: invalid argument to %s
id: argumen tidak valid ke %s

en: invalid attribute name %s
id: nama atribut tidak valid %s

en: invalid author identity '%s'
id: identitas pengarang tidak valid '%s'

en: invalid author or committer for %s
id: pengarang atau pengkomit tidak valid untuk %s

en: invalid blob object %s
id: objek blob tidak valid %s

en: invalid blob object from stream
id: objek blob tidak valid dari arus

en: invalid branch name: %s = %s
id: nama cabang tidak valid: %s = %s

en: invalid branch name: '%s'
id: nama cabang tidak valid: '%s'

en: invalid branch.%s.merge; cannot rebase onto > 1 branch
id: branch.%s.merge tidak valid; tidak dapat mendasarkan ulang ke lebih dari satu cabang

en: invalid characters in host name
id: karakter tidak valid pada nama host

en: invalid checksum
id: checksum tidak valid

en: invalid color value: %.*s
id: nilai warna tidak valid: %.*s

en: invalid command '%.*s'
id: perintah tidak valid '%.*s'

en: invalid commit %s
id: komit tidak valid %s

en: invalid commit message cleanup mode '%s'
id: mode pembersihan pesan komit tidak valid '%s'

en: invalid commit position. commit-graph is likely corrupt
id: posisi komit tidak valid. grafik komit mungkin rusak

en: invalid commit-graph chain: line '%s' not a hash
id: rantai grafik komit tidak cocok: baris '%s' bukan sebuah hash

en: invalid config file %s
id: berkas konfigurasi %s tidak valid

en: invalid config format: %s
id: format konfigurasi tidak valid: %s

en: invalid contents: '%s'
id: konten tidak valid: '%s'

en: invalid date format: %s
id: format tanggal tidak valid: %s

en: invalid extra cruft tip: '%s'
id: ujung sampah tambahan tidak valid: '%s'

en: invalid file: '%s'
id: berkas tidak valid: '%s'

en: invalid filter-spec '%s'
id: spek penyaring tidak valid '%s'

en: invalid gitdir file
id: berkas gitdir tidak valid

en: invalid gitfile format: %s
id: format gitfile tidak valid: %s

en: invalid hash version
id: versi hash tidak valid

en: invalid ident line: %.*s
id: baris identitas tidak valid: %.*s

en: invalid ident line: %s
id: baris identitas tidak valid: %s

en: invalid init-timeout '%s', expecting a non-negative integer
id: init-timeout '%s' tidak valid, bilangan bulat non-negatif diharapkan

en: invalid initial branch name: '%s'
id: nama cabang asal salah: '%s'

en: invalid key (newline): %s
id: kunci tidak valid (barisbaru): %s

en: invalid key pattern: %s
id: pola kunci tidak valid: %s

en: invalid key: %s
id: kunci tidak valid: %s

en: invalid line %d: %.*s
id: baris %d tidak valid: %.*s

en: invalid line while parsing alternate refs: %s
id: baris tidak valid saat menguraikan referensi alternatif: %s

en: invalid ls-refs response: %s
id: jawaban ls-refs tidak valid: %s

en: invalid marker-size '%s', expecting an integer
id: marker-size '%s' tidak valid, bilangan bulat diharapkan

en: invalid max-connections '%s', expecting an integer
id: max-connections '%s' tidak valid, bilangan bulat diharapkan

en: invalid mode '%s' in --color-moved-ws
id: mode tidak valid '%s' dalam --color-moved-ws

en: invalid mode for object creation: %s
id: mode tidak valid untuk pembuatan objek: %s

en: invalid mode on line %d: %s
id: mode tidak valid pada baris %d: %s

en: invalid multi-pack-index chain: line '%s' not a hash
id: rantai indeks multipak tidak valid: baris '%s' bukan suatu hash

en: invalid number of threads specified (%d)
id: jumlah utas tersebut (%d) tidak valid

en: invalid number of threads specified (%d) for %s
id: jumlah utas yang diberikan (%d) tidak valid untuk %s

en: invalid object '%s' given.
id: objek yang diberikan '%s' tidak valid

en: invalid object name '%.*s'.
id: nama objek tidak valid '%.*s'.

en: invalid object type
id: tipe objek tidak valid

en: invalid object type "%s"
id: tipe objek tidak valid "%s"

en: invalid object: %s
id: objek tidak valid: %s

en: invalid onto: '%s'
id: kepada tidak valid: '%s'

en: invalid option '%s' in --stdin mode
id: opsi tidak valid: '%s' di mode --stdin

en: invalid option combination, ignoring --threads
id: kombinasi opsi tidak valid, abaikan --threads

en: invalid option: %s
id: opsi tidak valid: %s

en: invalid orig-head: '%s'
id: orig-head tidak valid: '%s'

en: invalid pack.allowPackReuse value: '%s'
id: nilai pack.allowPackReuse tidak valid: '%s'

en: invalid packet
id: paket tidak valid

en: invalid parameter for pathspec magic 'prefix'
id: parameter tidak valid untuk spek jalur ajaib 'prefix'

en: invalid parameter: expected sha1, got '%s'
id: parameter tidak valid: sha1 diharapkan, dapat '%s'

en: invalid path '%s'
id: jalur tidak valid '%s'

en: invalid path specification
id: spesifikasi jalur tidak valid

en: invalid pattern: %s
id: pola tidak valid: %s

en: invalid port number
id: nomor port tidak valid

en: invalid quoting in push-option value: '%s'
id: kuotasi tidak valid dalam nilai push-option: '%s'

en: invalid raw diff input
id: masukan diff mentah tidak valid

en: invalid ref format: %s
id: format referensi tidak valid: %s

en: invalid ref: '%s'
id: referensi tidak valid: '%s'

en: invalid reference: %s
id: referensi tidak valid: %s

en: invalid refspec '%s'
id: spek referensi tidak valid '%s'

en: invalid regex given to -I: '%s'
id: regex tidak valid diberikan ke -I: '%s'

en: invalid remote service path
id: jalur layanan remote tidak valid

en: invalid replace format '%s'
    valid formats are 'short', 'medium' and 'long'
id: format penggantian '%s' tidak valid
    yang valid adalah 'short', 'medium' dan 'long'

en: invalid rev-index for pack '%s'
id: indeks balik tidak valid untuk pak '%s'

en: invalid section name '%s'
id: nama bagian '%s' tidak valid

en: invalid section name: %s
id: nama bagian tidak valid: %s

en: invalid server response; expected service, got flush packet
id: tanggapan peladen tidak valid; mengharapkan layanan, dapat bilasan paket

en: invalid server response; got '%s'
id: tanggapan peladen tidak valid; dapat '%s'

en: invalid shallow line: %s
id: baris dangkal tidak valid: %s

en: invalid start of line: '%c'
id: awal baris tidak valid: '%c'

en: invalid timeout '%s', expecting a non-negative integer
id: timeout '%s' tidak valid, bilangan bulat non-negatif diharapkan

en: invalid timestamp
id: stempel waktu tidak valid

en: invalid timestamp '%s' given to '--%s'
id: stempel waktu tidak valid '%s' diberikan ke '--%s'

en: invalid timezone offset
id: offset zona waktu tidak valid

en: invalid transfer encoding
id: pengkodean transfer tidak valid

en: invalid unit
id: satuan tidak valid

en: invalid unshallow line: %s
id: baris dangkal-balik tidak valid: %s

en: invalid upstream '%s'
id: hulu tidak valid '%s'

en: invalid value for '%s'
id: nilai tidak valid untuk '%s'

en: invalid value for '%s': '%s'
id: nilai tidak valid untuk '%s': '%s'

en: invalid value for '%s': '%s', the only allowed format is '%s'
id: nilai tidak valid untuk '%s': '%s', format yang diperbolehkan hanyalah '%s'

en: invalid value for variable %s
id: nilai tidak valid untuk variabel %s

en: is the first one ancestor of the other?
id: apakah yang pertama leluhur yang lain?

en: island regex from config has too many capture groups (max=%d)
id: regeks pulau dari konfigurasi punya terlalu banyak grup tangkap (max=%d)

en: it took %.2f seconds to check forced updates; you can use
    '--no-show-forced-updates' or run 'git config fetch.showForcedUpdates false'
    to avoid this check
id: Butuh waktu %2.f detik untuk memeriksa pembaruan terpaksa; Anda dapat
    menggunakan '--no-show-forced-updates' atau jalankan
    'git config fetch.showForcedUpdates false'
    untuk menghindari pemeriksaan ini.

en: j - leave this hunk undecided, see next undecided hunk
    J - leave this hunk undecided, see next hunk
    k - leave this hunk undecided, see previous undecided hunk
    K - leave this hunk undecided, see previous hunk
    g - select a hunk to go to
    / - search for a hunk matching the given regex
    s - split the current hunk into smaller hunks
    e - manually edit the current hunk
    p - print the current hunk, 'P' to use the pager
    ? - print help
id: j - biarkan bingkah ini tak diputuskan, lihat bingkah berikutnya yang belum diputuskan
    J - biarkan bingkah ini tak diputuskan, lihat bingkah berikutnya
    k - biarkan bingkah ini tak diputuskan, lihat bingkah sebelumnya yang belum diputuskan
    K - biarkan bingkah ini tak diputuskan, lihat bingkah sebelumnya
    g - pilih satu bingkah untuk dikunjungi
    / - cari satu bingkah yang cocok dengan regex yang diberikan
    s - belah bingkah saat ini ke dalam bingkah yang lebih kecil
    e - sunting bingkah saat ini secara manual
    p - lihat bingkah saat ini, 'P' untuk menggunakan pager
    ? - lihat bantuan

en: just hash any random garbage to create corrupt objects for debugging Git
id: hanya hash sampah acak apapun untuk membuat objek rusak demi menirkutukan Git

en: just skip files which cannot be added because of errors
id: hanya lewatkan berkas yang tidak dapat ditambah karena error

en: keep
id: simpan

en: keep commits which start empty
id: simpan komit yang dimulai kosong

en: keep downloaded pack
id: simpan paket yang diunduh

en: keep going even if command fails in a repository
id: tetap lanjut meski perintah gagal pada repositori

en: keep index
id: jaga indeks

en: keep non patch brackets in subject
id: pertahankan tanda kurung non tambalan dalam subjek

en: keep subject
id: pertahankan subjek

en: keep the `--` passed as an arg
id: tetap `--` dilewatkan sebagai argumen

en: keep the new working tree locked
id: tetap pohon kerja baru terkunci

en: keep unreachable objects
id: jaga objek yang tak dapat dicapai

en: key
id: kunci

en: key does not contain a section: %s
id: kunci tidak berisi bagian: %s

en: key does not contain variable name: %s
id: kunci tidak berisi nama variabel: %s

en: key=value
id: kunci=nilai

en: known remote named '%s' but with URL '%s' instead of '%s'
id: remote yang terkenal bernama '%s' tapi dengan URL '%s' daripada '%s'

en: label tags with mark ids
id: label tag dengan id tanda

en: layout to use
id: layout yang digunakan

en: lazy fetching disabled; some objects may not be available
id: pengambilan malas dimatikan; beberapa objek mungkin tidak tersedia

en: leave the rejected hunks in corresponding *.rej files
id: tinggalkan bingkah yang ditolak pada berkas *.rej yang bersesuaian

en: let files replace directories and vice-versa
id: biarkan berkas menggantikan direktori dan sebaliknya

en: let the user edit the list of commits to rebase
id: biarkan pengguna menyunting daftar komit untuk didasarkan ulang

en: libc info:
id: info pustaka c:

en: lie about committer date
id: berbohong soal tanggal pengkomit

en: lightweight
id: ringan

en: like --batch, but don't emit <contents>
id: seperti --batch, tapi jangan keluarkan <isi>

en: like --refresh, but ignore assume-unchanged setting
id: seperti --refresh, tapi abaikan setelan assume-unchanged

en: limit pack window by memory in addition to object limit
id: batasi jendela pemakan oleh memori di samping batas objek

en: limit pack window by objects
id: batasi jendela pemapakan oleh objek

en: limit the objects to those that are not yet packed
id: batasi objek pada yang belum dipak

en: limit the summary size
id: batasi ukuran ringkasan

en: limit to branches
id: batasi ke cabang

en: limit to tags
id: batasi ke tag

en: limit traversal to objects outside promisor packfiles
id: batasi perlintasan ke objek di luar berkas pak penjanji

en: limits processing to reflogs from the current worktree only
id: batasi pemrosesan ke hanya log referensi dari pohon kerja saat ini

en: limits the maximum delta depth
id: batasi kedalaman delta maksimum

en: limits the maximum number of threads
id: batasi jumlah utas maksimum

en: line is badly quoted: %s
id: baris dikutip jelek: %s

en: linewrap output
id: bungkus-baris keluaran

en: list all
id: daftar semua

en: list all commits reachable from all refs
id: daftar semua komit yang bisa dijangkau dari semua referensi

en: list both remote-tracking and local branches
id: sebut baik cabang pelacak remote dan cabang lokal

en: list branch names
id: sebut nama cabang

en: list branches in columns
id: sebut cabang dalam kolom

en: list entire tree; not just current directory (implies --full-name)
id: daftar pohon keseluruhan; bukan hanya direktori saat ini (menyiratkan --full-name)

en: list filenames without modes/oids/stages
id: daftar nama berkas tanpa mode/oid/tahap

en: list only filenames
id: hanya daftar nama berkas

en: list only objects
id: hanya daftar objek

en: list replace refs
id: daftar referensi penggantian

en: list revs not reachable from others
id: daftarkan revisi yang tak terjangkau dari yang lainnya

en: list supported archive formats
id: daftar format arsip yang didukung

en: list tag names
id: daftarkan nama tag

en: list untracked files in columns
id: sebut berkas tak terlacak dalam kolom

en: load rewriting config for <command> (implies --stdin)
id: muat konfigurasi penulisan ulang untuk <perintah> (menyiratkan --stdin)

en: local object %s is corrupt
id: objek lokal %s rusak

en: local out of date
id: lokal kuno

en: local time offset greater than or equal to 24 hours
id: offset waktu lokal lebih dari atau sama dengan 24 jam

en: local zone differs from GMT by a non-minute interval
id: zona lokal berbeda dari GMT oleh selang non-menit

en: lock file '%s' exists, skipping maintenance
id: berkas kunci '%s' ada, melewatkan pemeliharaan

en: log for %s is empty
id: log untuk %s kosong

en: log for '%.*s' only goes back to %s
id: log untuk '%.*s' hanya sampai ke %s

en: log for '%.*s' only has %d entries
id: log untuk '%.*s' hanya punya %d entri

en: log for ref %s has gap after %s
id: log untuk referensi %s ada celah setelah %s

en: log for ref %s unexpectedly ended on %s
id: log untuk referensi %s sayangnya berakhir pada %s

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified object
id: cari perubahan yang mengubah jumlah kemunculan objek yang disebutkan

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified regex
id: cari perbedaan yang mengubah jumlah kemunculan regex yang disebutkan

en: look for differences that change the number of occurrences of the specified string
id: cari perbedaan yang mengubah jumlah kemunculan untai yang disebutkan

en: lookup config vars
id: cari variabel konfigurasi

en: loose object %s (stored in %s) is corrupt
id: objek longgar %s (disimpan di %s) rusak

en: loose object at %s could not be examined
id: objek longgar pada %s tidak dapat diperiksa

en: ls-tree returned unexpected return code %d
id: ls-tree kembalikan kode kembali %d yang tak diharapkan

en: lstat('%s') failed
id: lstat('%s') gagal

en: machine friendly --stat
id: --stat yang ramah mesin

en: machine-readable output
id: keluaran yang dapat dibaca mesin

en: make 'git-difftool' exit when an invoked diff tool returns a non-zero exit code
id: buat 'git-difftool' keluar ketika alat diff yang dijalankan mengembalikan kode keluar bukan nol

en: make committer date match author date
id: jadikan tanggal pengkomit sama dengan tanggal pengarang

en: make first mail a reply to <message-id>
id: buat surat pertama balasan ke <id pesan>

en: make index objects head nodes
id: buat objek indeks simpul kepala

en: make reflogs head nodes (default)
id: buat log referensi simpul kepala (asali)

en: make replay advance given branch
id: buat pemainan ulang memajukan caban yang diberikan

en: make sure the patch is applicable to the current index
id: pastikan tambalan bisa diterapkan ke indeks saat ini

en: make the output relative to the project top directory
id: buat keluaran relatif terhadap direktori puncak proyek

en: make_cache_entry failed for path '%s'
id: make_cache_entry gagal untuk jalur '%s'

en: make_script: error preparing revisions
id: make_script: kesalahan membuat revisi

en: make_script: unhandled options
id: make_script: opsi tak ditangani

en: malformed --author parameter
id: parameter --author cacat

en: malformed expiration date '%s'
id: tanggal kadaluarsa rusak '%s'

en: malformed field name: %.*s
id: nama bidang rusak: %.*s

en: malformed format string %s
id: untai format %s rusak

en: malformed input line: '%s'.
id: baris masukan jelek: '%s'.

en: malformed line: %s
id: baris jelek '%s'.

en: malformed mergetag in commit '%s'
id: tag penggabungan rusak pada komit '%s'

en: malformed mode in tree entry
id: mode salah di entri pohon

en: malformed name field in the index, near path '%s'
id: bidang nama di dalam indeks rusak, di dekat jalur '%s'

en: malformed object at '%s'
id: objek rusak pada '%s'

en: malformed object name %s
id: nama objek rusak %s

en: malformed object name '%s'
id: nama objek rusak '%s'

en: malformed options sheet: '%s'
id: lembar opsi jelek: '%s'

en: malformed response in ref list: %s
id: jawaban rusak di daftar referensi: %s

en: malformed value for %s
id: nilai rusak untuk %s

en: malformed value for %s: %s
id: nilai rusak untuk %s: %s

en: manipulate push URLs
id: manipulasi URL pendorongan

en: mark
id: tanda

en: mark files as "index-only"
id: tandai berkas sebagai "index-only"

en: mark files as "not changing"
id: tandai berkas sebagai "not changing"

en: mark files as fsmonitor valid
id: tandai berkas sebagai fsmonitor valid

en: mark new files with `git add --intent-to-add`
id: tandai berkas baru dengan `git add --intent-to-add`

en: mark the series as Nth re-roll
id: tandai seri sebagai gulung ulang ke-N

en: marked counting and '%s' cannot be used together
id: hitungan tertanda dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan.

en: marker
id: penanda

en: master branch
id: cabang master

en: match <pattern>
id: cocokkan <pola>

en: match patterns only at word boundaries
id: cocokkan pola hanya pada batas kata

en: max length of output filename
id: panjang nama berkas keluaran maksimum

en: max seconds to wait for background daemon startup
id: maksimal waktu (detik) untuk menunggu dimulainya daemon dari balik layar

en: maximum length of delta chain allowed in the resulting pack
id: panjang rantai delta maksimum yang diperbolehkan dalam hasil pak

en: maximum number of changed-path Bloom filters to compute
id: jumlah penyaring Bloom berubah jalur maksimum yang dihitung

en: maximum number of commits in a non-base split commit-graph
id: jumlah komit maksimal di dalam grafik komit terpisah non-dasar

en: maximum number of results per file
id: jumlah hasil maksimum tiap berkas

en: maximum ratio between two levels of a split commit-graph
id: rasio maksimum di antara dua tingkat grafik komit terpisah

en: maximum size of each output pack file
id: ukuran maksimum dari setiap keluaran berkas pak

en: maximum size of each packfile
id: ukuran maksimum setiap berkas pak

en: maximum width
id: lebar maksimum

en: memory exhausted
id: memory habis

en: merge
id: gabungan

en: merge commit message (for a non-fast-forward merge)
id: pesan komit penggabungan (untuk penggabungan bukan maju cepat)

en: merge strategy
id: strategi penggabungan

en: merge strategy to use
id: strategi penggabungan yang digunakan

en: merge: Unable to write new index file
id: merge: Tidak dapat menulis berkas indeks baru

en: merges with remote %s
id: gabungkan dengan remote %s

en: message
id: pesan

en: migrated refs can be found at '%s'
id: referensi termigrasi dapat ditemukan pada '%s'

en: minimum pack size limit is 1 MiB
id: batas ukuran pak minimum adalah 1 MiB

en: mirror all refs
id: cermin semua referensi

en: mismatch in bitmap results
id: ketidaksesuaian di dalam hasil bitmap

en: mismatched algorithms: client %s; server %s
id: algoritma tidak cocok: klien %s; peladen %s

en: mismatched output from interactive.diffFilter
id: keluaran tak cocok dari interactive.diffFilter

en: missing %s %s
id: kehilangan %s %s

en: missing 'GIT_AUTHOR_DATE'
id: 'GIT_AUTHOR_DATE' hilang

en: missing 'GIT_AUTHOR_EMAIL'
id: 'GIT_AUTHOR_EMAIL' hilang

en: missing 'GIT_AUTHOR_NAME'
id: 'GIT_AUTHOR_NAME' hilang

en: missing --config=<config>
id: kehilangan --config=<config>

en: missing --ref-format=<format>
id: --ref-format=<format> hilang

en: missing arguments for %s
id: argumen hilang untuk %s

en: missing author line in commit %s
id: baris pengarang hilang dalam komit %s

en: missing binary patch data for '%s'
id: data tambalan biner hilang untuk '%s'

en: missing branch name; try -%c
id: kehilangan nama cabang; coba -%c

en: missing branch or commit argument
id: kehilangan argumen cabang atau komit

en: missing colon: '%s'
id: titik dua hilang: '%s'

en: missing config key %s
id: kunci konfigurasi %s hilang

en: missing config value %s
id: nilai konfigurasi %s hilang

en: missing environment variable '%s' for configuration '%.*s'
id: variabel lingkungan '%s' untuk konfigurasi '%.*s'

en: missing environment variable name for configuration '%.*s'
id: nama variabel lingkungan untuk konfigurasi hilang '%.*s'

en: missing host and scheme is not 'file:'
id: kehilangan host dan skema bukan 'file:'

en: missing mapping of %s to %s
id: pemetaan %s ke %s hilang

en: missing notes on source object %s. Cannot copy.
id: catatan hilang pada objek sumber %s. Tidak dapat menyalin.

en: missing object %s for %s
id: objek %s hilang untuk %s

en: missing opt-spec before option flags
id: kehilangan spek opsi sebelum bendera opsi

en: missing value for '%s'
id: nilai hilang untuk '%s'

en: mixed
id: campuran

en: mktree did not return an object name
id: mktree tidak mengembalikan sebuah nama objek

en: mktree reported failure
id: mktree melaporkan kegagalan

en: mmap failed%s
id: mmap gagal%s

en: mode change for %s, which is not in current HEAD
id: perubahan mode untuk %s, yang bukan dalam HEAD saat ini

en: modified content,
id: konten yang dimodifikasi,

en: modified:
id: terubah:

en: modify the refspec to place all refs within refs/prefetch/
id: modifikasi spek referensi untuk tempatkan semua referensi di dalam refs/prefetch/

en: more than one %s
id: lebih dari satu %s

en: more than one receivepack given, using the first
id: lebih dari satu paket terima diberikan, gunakan yang pertama

en: more than one uploadpack given, using the first
id: lebih dari satu paket unggah diberikan, gunakan yang pertama

en: more than two blobs given: '%s'
id: lebih dari dua blob diberikan: '%s'

en: move commits that begin with squash!/fixup! under -i
id: pindahakan komit yang diawali dengan squash!/fixup! di bawah -i

en: move/rename a branch and its reflog
id: pindah/ganti nama cabang dan reflog-nya

en: move/rename a branch, even if target exists
id: pindah/ganti nama cabang, walaupun target ada

en: moved lines of code are colored differently
id: baris kode yang berpindah diwarnai berbeda

en: mtimes file %s has unknown signature
id: berkas mtimes %s punya tanda tangan tidak dikenal

en: mtimes file %s is corrupt
id: berkas mtimes %s rusak

en: mtimes file %s is too small
id: berkas mtimes %s terlalu kecil

en: multi-pack bitmap is missing required reverse index
id: bitmap multipak kehilangan indeks balik yang diperlukan

en: multi-pack-index OID fanout is of the wrong size
id: OID kipas-keluar indeks multipak salah ukuran

en: multi-pack-index OID lookup chunk is the wrong size
id: bingkah pencarian OID kipas-keluar indeks multipak salah ukuran

en: multi-pack-index chain file too small
id: berkas rantai indeks multipak terlalu kecil

en: multi-pack-index file %s is too small
id: berkas indeks multipak %s terlalu kecil

en: multi-pack-index file exists, but failed to parse
id: berkas indeks multipak ada, tetapi gagal diurai

en: multi-pack-index hash version %u does not match version %u
id: versi hash indeks multipak %u tidak cocok dengan versi %u

en: multi-pack-index large offset out of bounds
id: offset indeks multipak besar di luar jangkauan

en: multi-pack-index object offset chunk is the wrong size
id: bingkah offset OID kipas-keluar indeks multipak salah ukuran

en: multi-pack-index pack names out of order: '%s' before '%s'
id: nama pak indeks multipak tidak berurutan: '%s' sebelum '%s'

en: multi-pack-index pack-name chunk is too short
id: bingkah nama pak indeks multipak terlalu kecil

en: multi-pack-index required OID fanout chunk missing or corrupted
id: bingkah OID kipas-keluar indeks multipak yang diperlukan hilang atau rusak

en: multi-pack-index required OID lookup chunk missing or corrupted
id: bingkah pencarian OID indeks multipak yang diperlukan  hilang atau rusak

en: multi-pack-index required object offsets chunk missing or corrupted
id: bingkah offset objek indeks multipak yang diperlukan hilang atau rusak

en: multi-pack-index required pack-name chunk missing or corrupted
id: bingkah nama pak indeks multipak yang diperlukan hilang atau rusak

en: multi-pack-index reverse-index chunk is the wrong size
id: bingkah indeks balik multipak salah ukuran

en: multi-pack-index signature 0x%08x does not match signature 0x%08x
id: tanda tangan indeks multipak 0x%08x tidak cocok dengan tanda tangan 0x%08x

en: multi-pack-index stores a 64-bit offset, but off_t is too small
id: indeks multipak simpan offset 64-bit, tapi off_t terlalu kecil

en: multi-pack-index version %d not recognized
id: versi indeks multipak %d tidak dikenal

en: multiple branches detected, incompatible with --set-upstream
id: banyak cabang terdeteksi, tidak kompatibel dengan --set-upstream

en: multiple filter-specs cannot be combined
id: spek penyaring lebih dari satu tidak dapat dicampurkan

en: multiple merge bases found
id: banyak dasar penggabungan ditemukan

en: multiple sources for the same target
id: banyak asal untuk target yang sama

en: multiple stage entries for merged file '%s'
id: banyak entri gelaran untuk berkas tergabung '%s'

en: multiple updates for '%s' (including one via symref '%s') are not allowed
id: beberapa pembaruan '%s' (termasuk yang lewat referensi simboliknya '%s')tidak diperbolehkan

en: multiple updates for 'HEAD' (including one via its referent '%s') are not allowed
id: beberapa pembaruan 'HEAD' (termasuk yang lewat perujuknya '%s' tidak diperbolehkan

en: multiple updates for ref '%s' not allowed
id: pembaruan berlipat untuk referensi '%s' tidak diperbolehkan

en: must be in a sparse-checkout to reapply sparsity patterns
id: harus berada di dalam checkout tipis untuk menerapkan ulang pola kejarangan

en: must be one of nothing, matching, simple, upstream or current
id: harus salah satu dari nothing, matching, simple, upstream atau current

en: must end with a color
id: harus berakhir dengan warna

en: must escape char in sub-filter-spec: '%c'
id: harus melarikan karakter pada spek subpenyaring: '%c'

en: must give exactly one tree
id: harus berikan tepat satu pohon

en: must specify a notes ref to merge
id: harus menyebutkan sebuah referensi catatan untuk digabungkan

en: must supply remote when using --negotiate-only
id: harus suplai remote ketika menggunakan --negotiate-only

en: name
id: nama

en: name commits with their object names
id: namai komit dengan nama objeknya

en: name consists only of disallowed characters: %s
id: nama hanya terdiri dari karakter yang tidak diperbolehkan: %s

en: name of the new submodule
id: nama submodul baru

en: name or pathname of unix domain socket
id: nama atau nama jalur soket domain unix

en: named-pipe name
id: nama pipa bernama

en: need a <file> argument
id: butuh sebuah argumen <berkas>

en: need a HEAD to fixup
id: butuh sebuah HEAD untuk memperbaiki

en: need a command
id: butuh sebuah perintah

en: need a repository to verify a bundle
id: perlu sebuah repositori untuk verifikasi bundel

en: need a subcommand
id: butuh sebuah subperintah

en: need a working directory
id: butuh sebuah direktori kerja

en: need exactly one range
id: butuh tepatnya satu rentang

en: need some commits to replay
id: butuh beberapa komit untuk dimainkan ulang

en: need two commit ranges
id: butuh dua rentang komit

en: negative depth in --deepen is not supported
id: kedalaman negatif pada --deepen tidak didukung

en: negative value for http.postBuffer; defaulting to %d
id: nilai negatif untuk http.postBuffer; asalkan ke %d

en: negative values not allowed for submodule.fetchJobs
id: nilai negatif tidak diperbolehkan untuk submodule.fetchJobs

en: neither '%s' or '%s' is specified
id: baik '%s' atau '%s' tidak disebutkan

en: neither systemd timers nor crontab are available
id: baik pewaktu systemd atau crontab tidak tersedia

en: new commit is the same as the old one: '%s'
id: komit baru sama dengan komit lama: '%s'

en: new commits,
id: komit baru,

en: new file %s depends on old contents
id: berkas baru %s bergantung pada konten yang lama

en: new file depends on old contents
id: berkas baru bergantung pada konten yang lama

en: new file:
id: berkas baru:

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o)
id: mode baru (%o) dari %s tidak cocok dengan mode lama (%o)

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o) of %s
id: mode baru (%o) dari %s tidak cocok dengan mode lama (%o) dari %s

en: new object is the same as the old one: '%s'
id: objek baru sama dengan objek lama: '%s'

en: new unborn branch
id: cabang yatim baru

en: new-branch
id: cabang baru

en: newline is forbidden in git:// hosts and repo paths
id: baris baru dilarang di host git:// dan jalur repositori

en: no <cmd> given for --extcmd=<cmd>
id: tidak ada <perintah> yang diberikan untuk --extcmd=<perintah>

en: no <tool> given for --tool=<tool>
id: tidak ada <alat> yang diberikan untuk --tool=<alat>

en: no IMAP folder specified
id: tidak ada folder IMAP yang dirincikan

en: no IMAP host specified
id: tidak ada host IMAP yang dirincikan

en: no action specified
id: tidak ada tindakan yang dipilih

en: no attribute source given for --attr-source
id: tidak ada atribut yang diberikan untuk --attr-source

en: no branch named '%s'
id: tidak ada cabang bernama '%s'

en: no branches given, and HEAD is not valid
id: tidak ada cabang yang diberikan, dan HEAD tidak valid

en: no changes added to commit
id: tidak ada perubahan untuk dikomit

en: no changes added to commit (use "git add" and/or "git commit -a")
id: tidak ada perubahan untuk dikomit (gunakan "git add" dan/atau "git commit -a")

en: no cherry-pick in progress
id: tidak ada pemetikan ceri yang sedang berjalan

en: no cherry-pick or revert in progress
id: tidak ada pemetikan ceri atau pembalikkan yang sedang berjalan

en: no commit on branch '%s' yet
id: belum ada komit pada cabang '%s'.

en: no commits parsed.
id: tidak ada komit yang diuraikan.

en: no common commits
id: tidak ada komit umum

en: no compiler information available
id: informasi pengompilasi tidak tersedia

en: no config key given for --config-env
id: tidak ada kunci konfigurasi yang diberikan untuk --config-env

en: no contacts specified
id: tidak ada kontak yang disebutkan

en: no directory given for '%s' option
id: tidak ada direktori yang diberikan untuk opsi '%s'

en: no email was given and auto-detection is disabled
id: tidak ada email yang diberikan dan deteksi otomatis dimatikan

en: no info viewer handled the request
id: tidak ada pembaca info yang menangani permintaan

en: no input file given for in-place editing
id: tidak ada berkas masukan yang diberikan untuk penyuntingan di tempat

en: no key present in '%.*s'
id: tidak ada kunci yang ada di pada '%.*s'

en: no libc information available
id: informasi libc tidak tersedia

en: no logfile given
id: tidak ada berkas log yang diberikan

en: no man viewer handled the request
id: tidak ada pembaca man yang menangani permintaan

en: no matching refs with %s
id: tidak ada referensi yang cocok dengan %s

en: no matching remote head
id: tidak ada kepala remote yang cocok

en: no merge base found
id: dasar penggabungan tidak ditemukan

en: no merge given, only parents.
id: tidak ada penggabungan yang diberikan, hanya induk.

en: no multi-line comment allowed: '%s'
id: komentar multi baris tidak diperbolehkan: '%s'

en: no name was given and auto-detection is disabled
id: tidak ada nama yang diberikan dan deteksi otomatis dimatikan

en: no namespace given for --namespace
id: tidak ada ruang nama yang diberikan untuk --namespace

en: no note found for object %s.
id: tidak ada catatan yang ditemukan untuk objek %s.

en: no object format specified
id: tidak ada format objek yang disebutkan

en: no or empty URL advertised for remote '%s'
id: tidak ada URL atau URL kosong yang diiklankan untuk remote '%s'

en: no pack files to index.
id: tidak ada berkas pak untuk diindeks.

en: no path in gitfile: %s
id: tidak ada jalur di dalam gitfile: %s

en: no path specified
id: tidak ada jalur yang disebutkan

en: no path specified; see 'git help pull' for valid url syntax
id: tidak ada jalur yang disebutkan; lihat 'git help pull' untuk sintaks url yang valid

en: no pattern given
id: tidak ada pola yang diberikan

en: no rebase in progress
id: tidak ada pendasaran ulang yang sedang berjalan

en: no reflog for '%s'
id: tidak ada log referensi untuk '%s'

en: no reflog specified to delete
id: tidak ada log referensi yang disebutkan untuk dihapus

en: no remembered resolution for '%s'
id: tidak ada resolusi yang diingat untuk '%s'

en: no remote configured to get bundle URIs from
id: tidak ada remote yang dikonfigurasi untuk mendapatkan URI bundel

en: no remote repository specified; please specify either a URL or a
    remote name from which new revisions should be fetched
id: repositori remote tidak disebutkan; mohon sebutkan baik URL atau nama
    remote yang mana revisi baru sebaiknya diambil

en: no remote specified
id: tidak ada remote yang disebutkan

en: no revert in progress
id: tidak ada pembalikkan yang sedang berjalan

en: no shallow found: %s
id: tidak ada dangkal yang ditemukan: %s

en: no source branch found;
    you need to specify exactly one branch with the --set-upstream option
id: cabang sumber tidak ditemukan;
    Anda harus sebutkan tepat satu cabang dengan opsi --set-upstream.

en: no sparse-checkout to add to
id: tidak ada checkout tipis untuk ditambahkan

en: no submodule mapping found in .gitmodules for path '%s'
id: tidak ada pemetaan submodul ditemukan di .gitmodules untuk jalur '%s'

en: no such branch '%s'
id: tidak ada cabang '%s'

en: no such branch/commit '%s'
id: tidak ada cabang/komit seperti '%s'

en: no such branch: '%s'
id: tidak ada cabang seperti: '%s'

en: no such path %s in %s
id: tidak ada jalur seperti %s di %s

en: no such ref %s
id: tidak ada referensi seperti %s

en: no such ref: %.*s
id: tidak ada referensi seperti: %.*s

en: no such remote or remote group: %s
id: tidak ada remote atau grup remote seperti: %s

en: no such remote ref %s
id: tidak ada referensi remote seperti %s

en: no such section: %s
id: tidak ada bagian seperti: %s

en: no such task: '%s'
id: tidak ada tugas: '%s'

en: no tag exactly matches '%s'
id: tidak ada tag yang tepat cocok dengan '%s'

en: no tag message?
id: tidak ada pesan tag?

en: no terms defined
id: tidak ada istilah yang didefinisikan

en: no threads support, ignoring %s
id: tidak ada dukungan utas, abaikan %s

en: no threads support, ignoring --threads
id: tidak ada dukungan utas, abaikan --threads

en: no upstream configured for branch '%s'
id: tidak ada hulu yang terkonfigurasi untuk cabang '%s'

en: no usage string given before the `--' separator
id: tidak ada untai penggunaan yang diberikan sebelum pemisah `--'

en: no warning for existing files and files not in index
id: tanpa peringatan untuk berkas yang ada dan berkas yang tidak ada di dalam indeks

en: no-op (backward compatibility)
id: tanpa operasi (kompatibilitas ke belakang)

en: non delta: %d object | non delta: %d objects
id[0]: non delta: %d objek
id[1]: non delta: %d objek

en: non-fast-forward
id: bukan-maju-cepat

en: non-tree in cache-tree
id: bukan pohon pada pohon tembolok

en: not a commit range: '%s'
id: bukan sebuah rentang komit '%s'

en: not a commit: %s
id: bukan komit: %s

en: not a directory
id: bukan direktori

en: not a git repository
id: bukan sebuah repositori git

en: not a git repository (or any of the parent directories): %s
id: bukan sebuah repositori git (atau direktori induk apapun): %s

en: not a git repository (or any parent up to mount point %s)
    Stopping at filesystem boundary (GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM not set).
id: bukan sebuah repositori git (atau induk apapun hingga ke titik pasang %s)
    Berhenti pada perbatasan sistem berkas (GIT_DISCOVERY_ACROSS_FILESYSTEM tidak disetel).

en: not a git repository, but the field '%.*s' requires access to object data
id: bukan sebuah repositori git, tapi bidang '%.*s' butuh akses ke data objek

en: not a git repository: %s
id: bukan sebuah repositori git: %s

en: not a git repository: '%s'
id: bukan sebuah repositori git: '%s'

en: not a gitdir '%s'
id: bukan sebuah gitdir '%s'

en: not a range
id: bukan sebuah rentang

en: not a reflog: %s
id: bukan sebuah log referensi: %s

en: not a rev '%s'
id: bukan sebuah revisi '%s'

en: not a revision: '%s'
id: bukan sebuah revisi: '%s'

en: not a symmetric range: '%s'
id: bukan sebuah rentang simetris: '%s'

en: not a tree object: %s
id: bukan objek pohon: %s

en: not a valid branch point: '%s'
id: bukan sebuah titik cabang valid: '%s'

en: not a valid directory
id: bukan direktori valid

en: not a valid object name %s
id: bukan nama objek valid %s

en: not a valid object name: %s
id: bukan nama objek valid: %s

en: not a valid object name: '%s'
id: bukan nama objek valid: '%s'

en: not a valid object: %s
id: bukan objek valid: %s

en: not a valid path
id: bukan jalur valid

en: not a valid revision: %s
id: bukan revisi valid: %s

en: not copying templates from '%s': %s
id: tidak menyalin templat dari '%s': %s

en: not deleting branch '%s' that is not yet merged to
             '%s', even though it is merged to HEAD
id: tidak menghapus cabang '%s' yang belum digabungkan ke
             '%s', walaupun tergabung ke HEAD

en: not handling anything other than two heads merge.
id: tidak menangani apapun selain penggabungan dua kepala

en: not in a git directory
id: bukan di dalam direktori git

en: not removing '%s' recursively without -r
id: tidak menghapus '%s' secara rekursif tanpa -r

en: not run from a git repository - no hooks to show
id: tidak dijalankan dari sebuah repositori git - tidak ada kait yang diperlihatkan

en: not sending a push certificate since the receiving end does not support --signed push
id: tidak mengirim sertifikat pendorongan karena ujung penerima tidak mendukung dorongan --signed

en: not setting branch '%s' as its own upstream
id: tidak menyetel '%s' sebagai hulunya

en: not setting upstream for a remote remote-tracking branch
id: tidak setel hulu untuk cabang remote pelacak remote

en: not setting upstream for a remote tag
id: tidak setel hulu untuk tag remote

en: not something we can merge
id: bukan sesuatu yang kami bisa gabungkan

en: not something we can merge in %s: %s
id: bukan sesuatu yang kami bisa gabungkan di %s: %s

en: not tracking: ambiguous information for ref '%s'
id: tak melacak: informasi ambigu untuk referensi '%s'

en: not under version control
id: bukan dalam kontrol versi

en: note contents as a string
id: isi catatan sebagai sebuah untai

en: note contents in a file
id: isi catatan di dalam berkas

en: note: %s is untracked now.
id: catatan: %s sekarang tak terlacak.

en: notes
id: catatan

en: notes-ref
id: referensi catatan

en: nothing
id: tidak ada

en: nothing added to commit but untracked files present
id: tidak ada perubahan untuk dikomit tapi berkas yang tak terlacak ada

en: nothing added to commit but untracked files present (use "git add" to track)
id: tidak ada perubahan untuk dikomit tapi berkas yang tak terlacak ada(gunakan "git add" untuk lacak)

en: nothing to commit
id: tidak ada yang dikomit

en: nothing to commit (create/copy files and use "git add" to track)
id: tidak ada yang dikomit (buat/salin berkas dan gunakan "git add" untuk lacak)

en: nothing to commit (use -u to show untracked files)
id: tidak ada yang dikomit (gunakan -u untuk lihat berkas tak terlacak)

en: nothing to commit, working tree clean
id: tidak ada yang dikomit, pohon kerja bersih

en: nothing to do
id: tidak ada yang dilakukan

en: nothing to merge: '%.*s'
id: tidak ada yang digabungkan: '%.*s'

en: notice files missing from worktree
id: catat berkas hilang dari pohon kerja

en: notice: %s points to an unborn branch (%s)
id: catatan: %s menunjuk ke cabang yang belum lahir (%s)

en: notice: No default references
id: catatan: Tidak ada referensi asali

en: num
id: jumlah

en: number of bytes
id: jumlah bita

en: number of entries in the cache tree to invalidate (default 0)
id: jumlah entri di dalam pohon tembolok untuk dinirvalidasi (asali 0)

en: number of requests per thread
id: jumlah permintaan tiap utas

en: number of submodules cloned in parallel
id: jumlah submodul yang diklon secara paralel

en: number of submodules fetched in parallel
id: jumlah submodul yang diambil secara bersamaan

en: number of submodules pulled in parallel
id: nomor submodul ditarik dalam paralel

en: number of threads in server thread pool
id: jumlah utas pada kolam utas peladen

en: object
id: objek

en: object %s cannot be read
id: objek %s tidak dapat dibaca

en: object %s has unknown type id %d
id: objek %s punya id tipe tidak dikenal %d

en: object %s is a %s, not a %s
id: objek %s adalah %s, bukan %s

en: object %s not found
id: objek %s tidak ditemukan

en: object %s: expected type %s, found %s
id: objek %s: yang diharapkan %s, yang didapat %s

en: object '%s' does not exist
id: objek '%s' tidak ada

en: object '%s' does not have a unique type
id: objek '%s' tidak punya tipe unik

en: object '%s' not found in type bitmaps
id: objek '%s' tidak ditemukan di bitmap tipe

en: object '%s' tagged as '%s', but is a '%s' type
id: objek '%s' ditag sebagai '%s', tetapi bertipe '%s'

en: object '%s': real type '%s', expected: '%s'
id: objek '%s': bertipe sebenarnya '%s', diharapkan '%s'

en: object already configured in another uploadpack.blobpackfileuri (got '%s')
id: objek sudah dikonfigurasi pada uploadpack.blobpackfileuri lainnya (dapat '%s')

en: object directory %s does not exist; check .git/objects/info/alternates
id: direktori objek %s tidak ada; periksa .git/objects/info/alternates

en: object directory containing set of packfile and pack-index pairs
id: direktori objek berisi set berkas pak dan pasangan pak-indeks

en: object fails fsck: %s
id: fsck objek gagal: %s

en: object file %s is empty
id: berkas objek %s kosong

en: object filtering
id: penyaringan objek

en: object filtering requires --objects
id: penyaringan objek memerlukan --objects

en: object not found: %s
id: object tidak ditemukan: %s

en: object not in bitmap: '%s'
id: object bukan di bitmap: '%s'

en: object type
id: tipe objek

en: object type mismatch at %s
id: tipe objek tidak cocok pada %s

en: object-info: expected flush after arguments
id: object-info: bilasan diharapkan setelah argumen

en: objects filter not supported: '%s'
id: penyaring objek tidak didukung: '%s'

en: objects filter only supported in batch mode
id: penyaring objek hanya didukung di mode kelompok

en: octopus merge cannot be executed on top of a [new root]
id: penggabungan gurita tidak dapat dieksekusi di atas sebuah [akar baru]

en: offset before end of packfile (broken .idx?)
id: offset sebelum ujung berkas pak (.idx rusak?)

en: offset before start of pack index for %s (corrupt index?)
id: offset sebelum awal indeks pak untuk %s (indeks rusak?)

en: offset beyond end of pack index for %s (truncated index?)
id: offset di luar ujung indeks pak untuk %s (indeks terpotong?)

en: offset value overflow for delta base object
id: nilai offset meluap untuk objek basis delta

en: oid lookup out of order: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]
id: urutan pencarian oid tidak berurutan: oid[%d] = %s >= %s = oid[%d]

en: ok to record a change with an empty message
id: ok merekam perubahan dengan pesan kosong

en: ok to record an empty change
id: ok merekam perubahan kosong

en: omit the preimage for deletes
id: lewati pracitra untuk penghapusan

en: on-demand
id: sesuai permintaan

en: only %d entry can be shown at one time. | only %d entries can be shown at one time.
id[0]: hanya %d entri yang bisa diperlihatkan pada satu waktu.
id[1]: hanya %d entri yang bisa diperlihatkan pada satu waktu.

en: only consider tags matching <pattern>
id: hanya pertimbangkan tag yang cocok dengan <pola>

en: only decorate refs that match <pattern>
id: hanya dekorasi referensi yang cocok dengan <pola>

en: only download metadata for the branch that will be checked out
id: hanya unduh metadata untuk cabang yang akan dicheckout

en: only emit output related to the first range
id: hanya keluarkan keluaran relatif terhadap rentang pertama

en: only emit output related to the second range
id: hanya keluarkan keluaran relatif terhadap rentang kedua

en: only empty the index
id: hanya kosongkan indeks

en: only expire files older than a given date-time
id: hanya kadaluarsakan berkas yang lebih tua dari tanggal-waktu yang diberikan

en: only follow first parent
id: hanya ikuti induk pertama

en: only found copies from modified paths due to too many files.
id: hanya ditemukan salinan dari jalur yang berubah karena terlalu banyak berkas.

en: only one batch option may be specified
id: hanya satu opsi setumpuk yang mungkin disebutkan

en: only one config file at a time
id: hanya satu berkas konfigurasi pada suatu saat

en: only one pattern can be given with -l
id: hanya satu pola yang dapat diberikan dengan -l

en: only one reference expected
id: hanya satu referensi yang diharapkan

en: only one reference expected, %d given.
id: hanya satu referensi yang diharapkan, %d diberikan

en: only one type at a time
id: hanya satu tipe pada suatu saat

en: only output exact matches
id: hanya keluarkan kecocokan eksak

en: only remove from the index
id: hanya hapus dari indeks

en: only show SHA1 hash using <n> digits
id: hanya perlihatkan hash SHA1 menggunakan <n> digit

en: only show branches (can be combined with --tags)
id: hanya perlihatkan cabang (bisa dikombinasikan dengan --tags)

en: only show tags (can be combined with --branches)
id: hanya perlihatkan tag (bisa dikombinasikan dengan --branches)

en: only show trees
id: hanya perlihatkan pohon

en: only show untracked files in the stash
id: hanya perlihatkan berkas tak terlacak dalam stase

en: only two arguments allowed in <type> <object> mode, not %d
id: hanya dua argumen yang diperbolehkan di dalam mode <tipe> <objek>, bukan %d

en: only update entries that differ from HEAD
id: hanya perbarui entri yang berbeda dari HEAD

en: only use refs matching <pattern>
id: hanya gunakan referensi yang cocok dengan <pola>

en: only use tags to name the commits
id: hanya gunakan tag untuk menamai komit

en: only useful for debugging
id: hanya berguna untuk penirkutuan

en: open an editor
id: buka penyunting

en: opendir('%s') failed
id: opendir('%s') gagal

en: opening %s
id: membuka %s

en: operation not supported by protocol
id: operasi tidak didukung oleh protokol

en: opposite of --no-%s
id: lawan dari --no-%s

en: option
id: opsi

en: option "%s" is ignored for %s
id: opsi "%s" diabaikan untuk %s

en: option "%s" value "%s" is not valid for %s
id: opsi "%s" nilai "%s" tidak valid untuk %s

en: option '%s' and commit-ish cannot be used together
id: opsi '%s' dan mirip-komit tidak dapat digunakan bersamaan

en: option '%s' and commit-ishes cannot be used together
id: opsi '%s' dan mirip-komit tidak dapat digunakan bersamaan

en: option '%s' can only be used along with '%s'
id: opsi '%s' tidak dapat digunakan bersamaan dengan '%s'

en: option '%s' must come before non-option arguments
id: opsi '%s' harus ada sebelum argumen bukan opsi

en: option --onto or --advance is mandatory
id: opsi --onto atau --advance diwajibkan

en: option `%s' expects "%s" or "%s"
id: opsi `%s' mengharapkan "%s" atau "%s"

en: option `%s' expects "always", "auto", or "never"
id: opsi `%s' mengharapkan "always", "auto", atau "never"

en: option `%s' expects a number greater than zero
id: opsi `%s' harap sebuah angka lebih dari nol

en: option `%s' expects a numerical value
id: opsi `%s' mengharapkan nilai numerik

en: option `%s' must point to a commit
id: opsi `%s' harus menunjuk pada sebuah komit

en: option `%s' requires a value
id: opsi `%s' butuh sebuah nilai

en: option diff-algorithm accepts "myers", "minimal", "patience" and "histogram"
id: opsi diff-algorithm terima "myers", "minimal", "patience" dan "histogram"

en: option for merge strategy
id: opsi untuk strategi penggabungan

en: option for selected merge strategy
id: opsi untuk strategi penggabungan yang dipilih

en: option to transmit
id: opsi untuk transmisi

en: option=value
id: opsi=nilai

en: options '%s' and '%s' cannot be used together
id: Opsi '%s' dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: options '%s' and '%s' cannot be used together, use '%s' with '%s'
id: opsi '%s' dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan, gunakan '%s' dengan '%s'

en: options '%s' and '%s' cannot be used together, use '%s' with '%s' and '%s'
id: opsi '%s' dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan, gunakan '%s' dengan '%s' dan '%s'

en: options '%s' and '%s:%s' cannot be used together
id: opsi '%s' dan '%s:%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: options '%s', '%s', '%s', and '%s' cannot be used together
id: Opsi '%s', '%s', '%s', dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: options '%s', '%s', and '%s' cannot be used together
id: Opsi '%s', '%s', dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: options '-%c', '-%c', and '%s' cannot be used together
id: opsi '-%c', '-%c', dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: original commit '%s' contains mergetag '%s' that is discarded; use --edit instead of --graft
id: komit asal '%s' berisi tag penggabungan '%s' yang dibuang; gunakan --edit daripada --graft

en: out of range
id: di luar rentang

en: output a binary diff that can be applied
id: keluarkan diff biner yang dapat diterapkan

en: output all common ancestors
id: keluarkan semua leluhur umum

en: output all-zero hash in From header
id: keluarkan hash semua-nol di kepala From

en: output full tree for each commit
id: keluarkan pohon penuh untuk setiap komit

en: output in stuck long form
id: keluarkan dalam bentuk lengket panjang

en: output only the last line of --stat
id: keluarkan hanya baris terakhir --stat

en: output only the trailers
id: keluarkan hanya trailer

en: output pack to stdout
id: keluarkan pak ke keluaran standar

en: output the distribution of relative amount of changes for each sub-directory
id: keluarkan distribusi jumlah perubahan relatif untuk setiap subdirektori

en: output to a specific file
id: keluarkan ke berkas yang disebutkan

en: override author for commit
id: timpa pengarang komit

en: override date for commit
id: timpa tanggal komit

en: override error message when patch failure occurs
id: timpa pesan error ketika kegagalan penambalan terjadi

en: override the executable bit of the listed files
id: timpa bit yang dapat dieksekusi dari berkas terdaftar

en: override the name of the initial branch
id: timpa nama cabang asal

en: override the up-to-date check
id: timpa pemeriksaan terbaru

en: overwriting '%s'
id: menimpa '%s'

en: pack %s too large to consider in geometric progression
id: pak %s terlalu besar untuk dipertimbangkan dalam deret geometri

en: pack %s too large to roll up
id: pak %s terlalu besar untuk digulung

en: pack compression level
id: tingkat pemampatan pak

en: pack everything
id: pak semuanya

en: pack everything in a single pack
id: pak semuanya dalam satu pak

en: pack exceeds maximum allowed size
id: paket melebihi ukuran maksimum yang diperbolehkan

en: pack exceeds maximum allowed size (%s)
id: paket melebihi ukuran maksimum yang diperbolehkan (%s)

en: pack for reuse when computing a multi-pack bitmap
id: pak untuk digunakan ulang saat menghitung bitmap multipak

en: pack has %d unresolved delta | pack has %d unresolved deltas
id[0]: pak punya %d delta tak terurai
id[1]: pak punya %d delta tak terurai

en: pack has junk at the end
id: paket memiliki sampah pada ujung

en: pack is corrupted (SHA1 mismatch)
id: paket rusak (SHA1 tidak cocok)

en: pack loose unreachable objects
id: pak objek longgar yang tak dapat dicapai

en: pack prefix %s does not begin with objdir %s
id: nama berkas paket %s tidak diawali dengan %s

en: pack prefix to store a pack containing filtered out objects
id: awalan pak untuk menyimpan pak berisi objek tersaring

en: pack prefix to store a pack containing pruned objects
id: awalan pak untuk menyimpan pak berisi objek terpangkas

en: pack signature mismatch
id: tanda tangan paket tidak cocok

en: pack too large for current definition of off_t
id: paket terlalu besar untuk definisi off_t saat ini

en: pack unreferenced objects separately
id: pak objek tak terujuk secara terpisah

en: pack-objects did not write a '%s' file for pack %s-%s
id: pack-objects tidak menulis berkas '%s' untuk pak %s-%s

en: pack-objects died
id: pack-objects mati

en: pack.deltaCacheLimit is too high, forcing %d
id: pack.deltaCacheLimit terlalu tinggi, memaksakan %d

en: packed object %s (stored in %s) is corrupt
id: objek terpak %s (disimpan di %s) rusak

en: packet write failed - data exceeds max packet size
id: gagal menulis paket - data melebihi ukuran paket maksimum

en: packet write failed: %s
id: gagal menulis paket: %s

en: packet write with format failed
id: gagal menulis paket dengan format

en: packfile %s cannot be accessed
id: berkas pak %s tidak dapat diakses

en: packfile %s cannot be mapped%s
id: berkas pak %s tidak dapat dipetakan%s

en: packfile name '%s' does not end with '.%s'
id: nama berkas paket '%s' tidak diakhiri dengan '.%s'

en: padding space between columns
id: bantalan spasi di antara kolom

en: padding space on left border
id: bantalan spasi pada perbatasan kiri

en: padding space on right border
id: bantalan spasi pada perbatasan kanan

en: pager
id: penghalaman

en: parallel jobs
id: pekerjaan paralel

en: parent
id: induk

en: parent-number
id: nomor-induk

en: parse_object_buffer failed on %s for %s
id: parse_object_buffer gagal pada %s untuk %s

en: partial clone failed; attempting full clone
id: kloning parsial gagal; mencoba kloning penuh

en: pass --delta-islands to git-pack-objects
id: lewatkan --delta-islands ke git-pack-objects

en: pass --keep-cr flag to git-mailsplit for mbox format
id: lewatkan opsi --keep-cr ke git-mailsplit untuk format mbox

en: pass --local to git-pack-objects
id: lewatkan --local ke git-pack-objects

en: pass --no-reuse-delta to git-pack-objects
id: lewatkan --no-reuse-delta ke git-pack-objects

en: pass --no-reuse-object to git-pack-objects
id: lewatkan --no-reuse-object ke git-pack-objects

en: pass --path-walk to git-pack-objects
id: lewatkan --path-walk ke git-pack-objects

en: pass -b flag to git-mailinfo
id: lewatkan opsi -b ke git-mailinfo

en: pass -k flag to git-mailinfo
id: lewatkan opsi -k ke git-mailinfo

en: pass -m flag to git-mailinfo
id: lewatkan opsi -m ke git-mailinfo

en: pass a leading slash before paths such as '%s' if you want a single file (see NON-CONE PROBLEMS in the git-sparse-checkout manual).
id: lewatkan sebuah garis miring terdepan sebelum jalur seperti '%s' jika Anda ingin sebuah berkas (lihat NON-CONE PROBLEMS dalam manual git-sparse-checkout).

en: pass it through git-apply
id: lewatkannya melalui git-apply

en: pass it through git-mailinfo
id: lewatkannya melalui git-mailinfo

en: pass the argument through to the merge strategy
id: lewatkan argumen ke strategi penggabungan

en: passed to 'git apply'
id: lewatkan ke 'git apply'

en: passed to 'git log'
id: lewatkan ke 'git log'

en: passed to `diff`
id: dilewatkan ke `diff`

en: patch failed: %s:%ld
id: tambalan gagal: %s:%ld

en: patch fragment without header at line %d: %.*s
id: pecahan tambalan tanpa kepala pada baris %d: %.*s

en: patch too large
id: tambalan terlalu besar

en: patch with only garbage at line %d
id: tambal dengan hanya sampah pada baris %d

en: path
id: jalur

en: path %s has been renamed/deleted
id: jalus %s sudah dinamai ulang/dihapus

en: path '%s' does not exist
id: jalur '%s' tidak ada

en: path '%s' does not exist (neither on disk nor in the index)
id: jalur '%s' tidak ada (bukan pada disk maupun di dalam indeks)

en: path '%s' does not exist in '%.*s'
id: jalur '%s' tidak ada di '%.*s'

en: path '%s' does not have all necessary versions
id: jalur '%s' tidak punya semua versi yang diperlukan

en: path '%s' does not have necessary versions
id: jalur '%s' tidak punya versi yang diperlukan

en: path '%s' does not have our version
id: jalur '%s' tidak punya versi kami

en: path '%s' does not have their version
id: jalur '%s' tidak punya versi mereka

en: path '%s' exists on disk, but not in '%.*s'
id: jalur '%s' ada pada disk, tapi bukan di '%.*s'

en: path '%s' exists on disk, but not in the index
id: jalur '%s' ada pada disk, tetapi bukan di dalam indeks

en: path '%s' exists, but not '%s'
    hint: Did you mean '%.*s:%s' aka '%.*s:./%s'?
id: jalur '%s' ada, tapi bukan '%s'
    petunjuk: Mungkin maksud Anda '%.*s:%s' alias '%.*s:./%s'?

en: path '%s' is in the index, but not '%s'
    hint: Did you mean ':%d:%s' aka ':%d:./%s'?
id: jalur '%s' di dalam indeks, tetapi bukan '%s'
    petunjuk: Mungkin maksud Anda ':%d:%s' alias ':%d:./%s'?

en: path '%s' is in the index, but not at stage %d
    hint: Did you mean ':%d:%s'?
id: jalur '%s' di dalam indeks, tetapi bukan pada tahap %d
    petunjuk: Mungkin maksud Anda ':%d:%s'?

en: path '%s' is unmerged
id: jalur '%s' tak tergabung

en: path '%s': cannot merge
id: jalur '%s': tidak dapat gabung

en: path is not valid UTF-8: %s
id: jalur bukan UTF-8 valid: %s

en: path name too long for external filter
id: nama jalur terlalu panjang untuk penyaring eksternal

en: path of git-upload-pack on the remote host
id: jalur git-upload-pack pada host remote

en: path to git-upload-pack on the remote
id: jalur ke git-upload-pack pada remote

en: path to the remote git-upload-archive command
id: jalur ke perintah git-upload-archive remote

en: path to upload pack on remote end
id: jalur ke paket unggah pada sisi remote

en: path too long (%d chars, SHA1: %s): %s
id: jalur terlalu panjang (%d karakter, SHA1: %s): %s

en: path:content
id: jalur:konten

en: paths '%s ...' with -a does not make sense
id: jalur '%s ...' dengan -a tidak masuk akal

en: paths are separated with NUL character
id: jalur dipisahkan dengan karakter NUL

en: paths cannot be used with switching branches
id: jalur tidak dapat digunakan dengan mengganti cabang

en: pathspec
id: spek jalur

en: pathspec '%s' did not match any file(s) known to git
id: spek jalur '%s' tidak cocok dengan berkas apapun yang git kenal

en: pathspec '%s' did not match any files
id: spek jalur '%s' tidak cocok dengan berkas apapun

en: pathspec '%s' is beyond a symbolic link
id: spek jalur '%s' di luar tautan simbolik

en: pathspec '%s' matches files outside the current directory
id: spek jalur '%s' mencocoki berkas di luar direktori saat ini

en: pathspec arguments not supported
id: argumen spek jalur tidak didukung

en: pathspec magic not supported by --follow: %s
id: spek jalur ajaib tidak didukung oleh --follow: %s

en: path|tree-ish
id: jalur|mirip-pohon

en: pattern
id: pola

en: pattern '%s' has no '*'
id: pola '%s' tidak mempunyai '*'

en: percentage by which creation is weighted
id: persentase dimana pembuatan tertimbang

en: perform a 3-way merge with the new branch
id: lakukan penggabungan 3 arah dengan cabang baru

en: perform a commit if the merge succeeds (default)
id: lakukan komit jika penggabungan sukses (asali)

en: perform a full-directory diff
id: lakukan diff direktori penuh

en: perform a merge in addition to a read
id: lakukan penggabungan selain pembacaan

en: perform a non-destructive dry-run
id: lakukan uji coba non desktruktif

en: perform garbage collection in the background
id: lakukan pengumpulan sampah di latar belakang

en: perform maintenance in the background
id: lakukan pemeliharaan di latar belakang

en: perform multiple merges, one per line of input
id: lakukan banyak penggabungan, satu per baris masukan

en: permissions
id: perizinan

en: pick hunks and update selectively
id: ambil bingkah dan perbarui secara selektif

en: placement
id: penempatan

en: please fix this using 'git rebase --edit-todo'.
id: mohon perbaiki menggunakan 'git rebase --edit-todo'.

en: please make sure that the .gitmodules file is in the working tree
id: mohom pastikan berkas .gitmodules di dalam pohon kerja

en: please run from the toplevel directory in non-cone mode
id: mohon jalankan dari direktori tingkat atas pada mode bukan kerucut

en: please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
id: mohon gelar perubahan Anda ke .gitmodules atau stase untuk melanjutkan

en: please supply the note contents using either -m or -F option
id: mohon berikan isi catatan baik menggunakan opsi -m ataupun -F

en: please use two different terms
id: mohon gunakan dua istilah yang berbeda

en: populate log with at most <n> entries from shortlog
id: isi log dengan paling banyak <n> entri dari shortlog

en: populate the new working tree
id: isikan pohon kerja baru

en: positive value expected %s=%s
id: nilai positif %s=%s diharapkan

en: positive value expected '%s' in %%(%s)
id: nilai positif '%s' diharapkan di %%(%s)

en: positive value expected contents:lines=%s
id: nilai positif diharapkan contents:lines=%s

en: positive width expected with the %%(align) atom
id: lebar positif diharapkan dengan atom %%(align)

en: preferred pack '%s' is expired
id: pak yang disukai '%s' kadaluarsa

en: preferred-pack
id: pak pilihan

en: prefix
id: prefiks

en: prefixed path to initial superproject
id: jalur terprefiks ke superproyek awal

en: premature end of input
id: akhir masukan prematur

en: prepend <root> to all filenames
id: tambahkan <akar> di depan semua nama berkas

en: prepend an additional prefix to every line of output
id: tambah depan prefiks tambahan pada setiap baris keluaran

en: prepend comment character and space to each line
id: tambahkan karakter komentar dan spasi di awal setiap baris

en: prepend prefix to each pathname in the archive
id: tambahkan prefiks di depan setiap nama jalur dalam arsip

en: prepend this to submodule path output
id: tambahkan ini ke jalur keluaran submodul

en: preserve initially empty commits
id: pertahankan komit kosong awal

en: pretend that paths removed since <tree-ish> are still present
id: berpura-pura bahwa jalur yang dihapus sejak <mirip-pohon> masih ada

en: pretty-print <object> content
id: cetak-cantik isi <objek>

en: prevent rename/copy detection if the number of rename/copy targets exceeds given limit
id: cegah pendeteksian penamaan ulang/penyalinan jika jumlah target penamaan ulang/penyalinan melebihi batas yang diberikan

en: previous rebase directory %s still exists but mbox given.
id: direktori pendasaran ulang sebelumnya %s masih ada tapi mbox diberikan.

en: print <n> lines of each tag message
id: cetak <n> baris dari setiap pesan tag

en: print NUL after filenames
id: cetak NUL setelah nama berkas

en: print a list of diff tools that may be used with `--tool`
id: cetak daftar alat diff yang bisa digunakan dengan `--tool`

en: print all available commands
id: cetak semua perintah yang tersedia

en: print all configuration variable names
id: cetak semua nama variabel konfigurasi

en: print command description
id: perlihatkan deskripsi perintah

en: print commit contents
id: cetak isi komit

en: print debugging messages to stderr
id: cetak pesan penirkutuan ke kesalahan standar

en: print empty line between matches from different files
id: cetak baris kosong di antara cocokan dari berkas yang berbeda

en: print extra information on screen
id: cetak informasi tambahan pada layar

en: print list of file formats, protocols and other developer interfaces
id: cetak daftar format berkas, protokol, dan antarmuka pengembang lainnya

en: print list of useful guides
id: cetak daftar panduan berguna

en: print list of user-facing repository, command and file interfaces
id: cetak daftar repositori, perintah, dan antarmuka berkas yang menghadap pengguna

en: print only branches of the object
id: cetak hanya cabang objek

en: print only branches that are merged
id: cetak hanya cabang yang tergabung

en: print only branches that are not merged
id: cetak hanya cabang yang tak tergabung

en: print only branches that contain the commit
id: cetak hanya cabang yang berisi komit

en: print only branches that don't contain the commit
id: cetak hanya cabang yang tak berisi komit

en: print only error messages
id: hanya cetak pesan kesalahan

en: print only ref-based names (no object names)
id: hanya cetak nama-nama berbasis referensi (tidak ada nama objek)

en: print only refs that are merged
id: hanya cetak referensi yang tergabung

en: print only refs that are not merged
id: hanya cetak referensi yang tidak tergabung

en: print only refs which contain the commit
id: hanya cetak referensi yang berisi komit

en: print only refs which don't contain the commit
id: hanya cetak referensi yang tidak berisi komit

en: print only refs which points at the given object
id: hanya cetak referensi yang menunjuk pada objek yang diberikan

en: print only tags of the object
id: hanya cetak tag dari objek

en: print only tags that are merged
id: hanya cetak tag yang tergabung

en: print only tags that are not merged
id: hanya cetak tag yang tak tergabung

en: print only tags that contain the commit
id: hanya cetak tag yang berisi komit

en: print only tags that don't contain the commit
id: hanya cetak tag yang tidak berisi komit

en: print patches to standard out
id: cetak tambalan ke keluaran standar

en: print raw gpg status output
id: cetak keluaran status gpg mentah

en: print sizes in human readable format
id: cetak ukuran dalam format yang bisa dibaca manusia

en: print status from remote helper
id: cetak status dari pembantu remote

en: print tag contents
id: cetak isi tag

en: print the object ID instead of writing it to a ref
id: cetak ID objek daripada menulisnya ke referensi

en: problem loading sparse-checkout
id: galat memuat sparse-checkout

en: problem with core.sharedRepository filemode value (0%.3o).
    The owner of files must always have read and write permissions.
id: masalah dengan nilai mode berkas core.sharedRepository (0%.3o).
    Pemilik berkas harus selalu punya perizinan baca dan tulis.

en: process binary files as text
id: proses berkas biner sebagai teks

en: process binary files with textconv filters
id: proses berkas biner dengan saringan textconv

en: process file as it were from this path
id: proses berkas seperti dari jalur ini

en: process for submodule '%s' failed
id: proses untuk submodul '%s' gagal

en: process only line range <start>,<end> or function :<funcname>
id: hanya proses rentang baris <awal>,<akhir> atau fungsi :<nama fungsi>

en: process the reflogs of all references
id: proses reflog semua referensi

en: produce the smallest possible diff
id: hasilkan diff yang paling kecil yang dimungkinkan

en: promisor remote name cannot begin with '/': %s
id: nama remote penjanji tidak dapat diawali dengan '/': %s

en: promisor-remote: could not close stdin to fetch subprocess
id: promisor-remote: tidak dapat menutup masukan standar ke subproses pengambilan

en: promisor-remote: could not write to fetch subprocess
id: promisor-remote: tidak dapat menulis ke subproses pengambilan

en: promisor-remote: unable to fork off fetch subprocess
id: promisor-remote: tidak dapat menggarpu subproses pengambilan

en: protocol
id: protokol

en: protocol '%s' is not supported
id: protokol '%s' tidak didukung

en: protocol does not support --negotiate-only, exiting
id: protokol tidak mendukung --negotiate-only, keluar.

en: protocol error: bad line length %d
id: kesalahan protokol: panjang baris %d jelek

en: protocol error: bad line length character: %.4s
id: kesalahan protokol: karakter panjang baris jelek: %.4s

en: protocol error: bad pack header
id: kesalahan protokol: kepala pak jelek

en: protocol error: expected '<url> <path>', missing space
id: kesalahan protokol: '<url> <jalur>' diharapkan, spasi hilang

en: protocol error: expected sha/ref, got '%s'
id: kesalahan protokol: sha/referensi diharapkan, dapat '%s'

en: protocol error: expected shallow sha-1, got '%s'
id: kesalahan protokol: sha-1 dangkal diharapkan, dapat '%s'

en: protocol error: impossibly long line
id: kesalahan protokol: baris panjang tidak mungkin

en: protocol error: unexpected '%s'
id: kesalahan protokol: '%s' tidak diharapkan

en: protocol error: unexpected capabilities^{}
id: kesalahan protokol: capabilities^{} tidak diharapkan

en: prune any reflog entries that point to broken commits
id: pangkas entri reflog apapun yang menunjuk ke komit yang rusak

en: prune entries older than <time> that are not reachable from the current tip of the branch
id: pangkas entri yang lebih tua dari <waktu> yang tak terjangkau dari ujung cabang saat ini

en: prune entries older than the specified time
id: pangkas entri yang lebih tua dari waktu yang disebutkan

en: prune local tags no longer on remote and clobber changed tags
id: buang tag lokal yang tidak ada pada remote dan klob tag yang berubah

en: prune locally removed refs
id: buang referensi terhapus lokal

en: prune loose refs (default)
id: pangkas referensi longgar (asali)

en: prune remote-tracking branches no longer on remote
id: buang cabang pelacak remote yang tidak ada pada remote

en: prune remotes after fetching
id: pangkas remote setelah pengambilan

en: prune unreferenced objects
id: pangkas objek tak tereferensi

en: pseudo-merge group '%s' has unstable threshold before stable one
id: grup penggabungan semu '%s' punya ambang batas tidak stabil sebelum yang stabil

en: pseudo-merge group '%s' missing required pattern
id: grup penggabungan semu '%s' kehilangan pola yang diperlukan

en: pull with rebase
id: tarik dengan pendasaran ulang

en: push all branches
id: dorong semua cabang

en: push all refs
id: dorong semua referensi

en: push destination '%s' on remote '%s' has no local tracking branch
id: tujuan dorong '%s' pada remote '%s' tidak ada cabang pelacak lokal

en: push has no destination (push.default is 'nothing')
id: dorong tidak ada tujuan (push.default yaitu 'nothing')

en: push missing but relevant tags
id: dorong tag yang hilang tapi relevan

en: push negotiation failed; proceeding anyway with push
id: negosiasi pendorongan gagal; langsung dilanjutkan dengan mendorong

en: push options must not have new line characters
id: opsi dorong harus tidak ada karakter baris baru

en: push refspecs for '%s' do not include '%s'
id: spek referensi dorong untuk '%s' tidak termasuk '%s'

en: push tags (can't be used with --all or --branches or --mirror)
id: dorong tag (tidak dapat digunakan bersamaan dengan --all, --branches, atau --mirror)

en: query push URLs rather than fetch URLs
id: tanyakan URL pendorongan daripada URL pengambilan

en: quiet
id: diam

en: quiet mode
id: mode hening

en: quit after a single request/response exchange
id: keluar setelah pertukaran permintaan/jawaban tunggal

en: quote placeholders suitably for Tcl
id: kutip tempat penampung yang sesuai untuk Tcl

en: quote placeholders suitably for perl
id: kutip tempat penampung yang sesuai untuk perl

en: quote placeholders suitably for python
id: kutip tempat penampung yang sesuai untuk python

en: quote placeholders suitably for shells
id: kutip tempat penampung yang sesuai untuk cangkang

en: quoted CRLF detected
id: CRLF terkutip terdeteksi

en: range
id: rentang

en: re-code metadata to i18n.commitEncoding
id: kodekan ulang metadata ke i18n.commitEncoding

en: re-code metadata to this encoding
id: kodekan ulang metadata ke pengkodean ini

en: re-fetch without negotiating common commits
id: ambil ulang tanpa menegosiasikan komit yang sama

en: re-init: ignored --initial-branch=%s
id: re-init: --initial-branch=%s diabaikan

en: read .gitattributes in working directory
id: baca .gitattributes dalam direktori kerja

en: read a pattern list over stdin
id: baca daftar pola dari masukan standar

en: read additional mailmap entries from blob
id: baca entri mailmap tambahan dari blob

en: read additional mailmap entries from file
id: baca entri mailmap tambahan dari berkas

en: read additional per-directory exclude patterns in <file>
id: baca pola pengecualian tambahan per direktor dalam <berkas>

en: read commands from stdin
id: baca perintah dari masukan standar

en: read commit log message from file
id: baca pesan log komit dari berkas

en: read config from given blob object
id: baca konfigurasi dari objek blob yang diberikan

en: read error
id: kesalahan membaca

en: read error on input
id: kesalahan baca pada masukan

en: read error while indexing %s
id: kesalahan pembacaan ketika mengindeks %s

en: read exclude patterns from <file>
id: baca pola pengecualian dari <berkas>

en: read file names from stdin
id: baca nama berkas dari masukan standar

en: read from external filter '%s' failed
id: gagal membaca dari penyaring eksternal '%s'

en: read list of paths from the standard input
id: baca daftar jalur dari masukan standar

en: read list of paths to be updated from standard input
id: baca daftar jalur yang akan diperbarui dari masukan standar

en: read message from file
id: Baca pesan dari berkas

en: read object names from the standard input
id: baca nama objek dari masukan standar

en: read objects from stdin
id: baca objek dari masukan standar

en: read packs from stdin
id: baca pak dari masukan standar

en: read pathspec from file
id: baca spek jalur dari berkas

en: read patterns from file
id: baca pola dari berkas

en: read patterns from standard in
id: baca pola dari masukan standar

en: read reference patterns from stdin
id: baca pola referensi dari masukan standar

en: read refs from stdin
id: baca referensi dari masukan standar

en: read revision arguments from standard input
id: baca argumen revisi dari masukan standar

en: read the object from stdin
id: baca objek dari masukan standar

en: read the tree into the index under <subdirectory>/
id: baca pohon ke dalam indeks pada <subdirektori>/

en: read updates from stdin
id: baca pembaruan dari masukan standar

en: read(%s) failed
id: read(%s) gagal

en: read-tree failed
id: read-tree gagal

en: reading bisect refs failed
id: gagal membaca berkas referensi bagi dua

en: reading from '%s' beyond a symbolic link
id: membaca dari '%s' diluar tautan simbolik

en: reading patches from stdin/tty...
id: membaca tambalan dari masukan standar/tty...

en: reading remote from "%s/%s", which is nominated for removal.
    
    If you still use the "remotes/" directory it is recommended to
    migrate to config-based remotes:
    
    	git remote rename %s %s
    
    If you cannot, please let us know why you still need to use it by
    sending an e-mail to <git@vger.kernel.org>.
id: membaca remote dari "%s/%s", yang dinominasikan untuk dihapus.
    
    Jika Anda masih menggunakan direktori "remotes/" disarankan untuk
    migrasi ke remote berdasarkan konfigurasi:
    
    	git remote rename %s %s
    Jika tidak, mohon beri tahu kami mengapa Anda masih menggunakannya dengan
    mengirimkan surel ke <git@vger.kernel.org>.

en: reason
id: alasan

en: reason for locking
id: alasan penguncian

en: reason of the update
id: alasan pembaruan

en: rebase
id: dasar ulang

en: rebase all reachable commits up to the root(s)
id: dasarkan ulang semua komit yang bisa dicapai hingga ke akar

en: rebase in progress; onto
id: sedang mendasarkan ulang; ke

en: rebase onto given branch instead of upstream
id: dasarkan ulang kepada cabang yang diberikan daripada hulu

en: rebases interactively (with merges) onto remote %s
id: dasarkan ulang secara interaktif (dengan penggabungan) ke remote %s

en: rebases interactively onto remote %s
id: dasarkan ulang secara interaktif ke remote %s

en: rebases onto remote %s
id: dasarkan ulang ke remote %s

en: receive pack program
id: program terima paket

en: recode into utf8 (default)
id: koding ulang ke dalam utf8 (asali)

en: reconfigure all registered enlistments
id: konfigurasi ulang semua pendaftaran yang terdaftar

en: record only the fact that removed paths will be added later
id: hanya rekam fakta bahwa jalur yang terhapus akan ditambahkan nanti

en: record only the fact that the path will be added later
id: rekam hanya fakta bahwa jalur akan ditambahkan nanti

en: record the empty patch as an empty commit
id: rekam tambalan kosong sebagai komit kosong

en: recount: unexpected line: %.*s
id: recount: baris tidak diharapkan: %.*s

en: recurse into nested submodules
id: rekursi ke dalam submodul bersarang

en: recurse into subtrees
id: rekursi ke dalam subpohon

en: recurse through submodules
id: rekursi melalui submodul

en: recursing into submodule with push.recurseSubmodules=only; using on-demand instead
id: mengulangi ke dalam submodul dengan push.recurseSubmodules=only; menggunakan on-demand sebagai gantinya

en: recursive alias: %s
id: alias rekursif: %s

en: recursive delta detected for object %s
id: delta rekursif terdeteksi untuk objek %s

en: recursively dereference (default)
id: derefensi secara rekursif (asali)

en: recursively search in each submodule
id: cari secara rekursif dalam setiap submodul

en: redirecting to %s
id: mengalihkan ke %s

en: ref
id: referensi

en: ref '%s' is excluded by the rev-list options
id: referensi '%s' dikecualikan oleh opsi rev-list

en: ref updates aborted by hook
id: pembaruan referensi dihentikan oleh kait

en: ref updates forbidden inside quarantine environment
id: pembaruan referensi tidak diperbolehkan di dalam lingkungan karantina

en: reference '%s' does not point to a blob
id: referensi '%s' tidak menunjuk pada sebuah blob

en: reference does not exist
id: referensi tidak ada

en: reference is not a tree: %s
id: referensi bukan pohon: %s

en: reference parents which are not in fast-export stream by object id
id: referensikan induk yang tidak ada dalam arus fast-export oleh id objek

en: reference repository
id: repositori rujukan

en: reference repository '%s' as a linked checkout is not supported yet.
id: repositori referensi '%s' sebagai sebuah checkout tertaut belum didukung.

en: reference repository '%s' is grafted
id: repositori referensi '%s' cangkok

en: reference repository '%s' is not a local repository.
id: repositori referensi '%s' bukan sebuah repositori lokal

en: reference repository '%s' is shallow
id: repositori referensi '%s' dangkal

en: references specified along with --all
id: referensi yang dirincikan bersamaan dengan --all

en: references to exclude
id: referensi untuk dikecualikan

en: references to include
id: referensi untuk ditambahkan

en: reflog could not be found: '%s'
id: tidak dapat menemukan log referensi: '%s'

en: refmap
id: peta referensi

en: refname %s is a symbolic ref, copying it is not supported
id: nama referensi %s simbolik, menyalinnya tidak didukung

en: refname %s not found
id: nama referensi %s tidak ditemukan

en: refname is dangerous: %s
id: nama referensi berbahaya: %s

en: reformat multiline trailer values as single-line values
id: format ulang nilai trailer multibaris sebagai nilai satu baris.

en: refresh even if index contains unmerged entries
id: segarkan bahkan jika indeks berisi entri tak tergabung

en: refresh stat information
id: segarkan informasi stat

en: refresh: ignore submodules
id: refresh: abaikan submodul

en: refs snapshot for selecting bitmap commits
id: potret referensi untuk memilih komit bitmap

en: refspec
id: spek referensi

en: reftable: transaction failure: %s
id: reftable: transaksi gagal: %s

en: reftable: transaction prepare: %s
id: reftable: menyiapkan transaksi: %s

en: refusing to %s notes in %s (outside of refs/notes/)
id: gagal men-%s catatan di %s (di luar refs/notes/)

en: refusing to create malformed object
id: menolak membuat objek jelek

en: refusing to create/use '%s' in another submodule's git dir
id: menolak membuat/menggunakan '%s' di dalam direktori git submodul yang lain

en: refusing to delete current working directory
id: menolak menghapus direktori kerja saat ini

en: refusing to fetch into branch '%s' checked out at '%s'
id: menolak mengambil ke dalam cabang '%s' yang ter-checkout pada '%s'

en: refusing to force and skip creation of reflog
id: menolak memaksa dan melewatkan pembuatan reflog

en: refusing to merge unrelated histories
id: menolak menggabungkan riwayat tak terkait

en: refusing to move '%s' into an existing git dir
id: menolak memindahkan '%s' ke dalam direktori git yang ada

en: refusing to read cookies from http.cookiefile '-'
id: menolak membaca kuki dari http.cookiefile '-'

en: refusing to run without --i-still-use-this
id: menolak menjalankan tanpa --i-still-use-this

en: refusing to update pseudoref '%s'
id: menolak memperbarui referensi semu '%s'

en: refusing to update ref with bad name '%s'
id: menolak memperbarui referensi dengan nama jelek '%s'

en: refusing to update reflog for pseudoref '%s'
id: menolak memperbarui reflog untuk referensi semu '%s'

en: refusing to update reflog with bad name '%s'
id: menolak memperbarui reflog dengan nama jelek '%s'

en: refusing to work with credential missing host field
id: menolak bekerja dengan kredensial yang kehilangan bidang host

en: refusing to work with credential missing protocol field
id: menolak bekerja dengan kredensial yang kehilangan bidang protokol

en: refusing to write multi-pack .bitmap without any objects
id: menolak menulis .bitmap multipak tanpa objek apapun

en: regexec returned %d for input: %s
id: regexec kembalikan %d untuk input: %s

en: register clean resolutions in index
id: daftar resolusi bersih di dalam indeks

en: rejected %s because shallow roots are not allowed to be updated
id: tolak %s karena akar dangkal tidak diperkenankan untuk diperbarui

en: relative config include conditionals must come from files
id: kondisional include konfigurasi relative harus dari berkas

en: relative config includes must come from files
id: include konfigurasi relatif harus dari berkas

en: relative path syntax can't be used outside working tree
id: sintaks jalur relatif tidak dapat digunakan di luar pohon kerja

en: relocate_gitdir for submodule '%s' with more than one worktree not supported
id: relocate_gitdir untuk submodul '%s' dengan lebih dari satu pohon kerja tidak didukung

en: remote %s already exists.
id: remote %s sudah ada

en: remote HEAD is not a branch: '%.*s'
id: HEAD remote bukan sebuah cabang: '%.*s'

en: remote HEAD refers to nonexistent ref, unable to checkout
id: HEAD remote merujuk pada ref yang tidak ada, tidak dapat men-checkout

en: remote URLs cannot be configured in file directly or indirectly included by includeIf.hasconfig:remote.*.url
id: URL remote tidak dapat dikonfigurasikan langsung di dalam berkas maupun dimasukkan secara tidak langsung oleh includeIf.hasconfig:remote.*.url

en: remote did not send all necessary objects
id: remote tidak mengirim semua objek yang dibutuhkan

en: remote error: %s
id: kesalahan remote: %s

en: remote name
id: nama remote

en: remote name '%s' is a subset of existing remote '%s'
id: nama remote '%s' adalah subset dari remote yang sudah ada '%s'

en: remote name '%s' is a superset of existing remote '%s'
id: nama remote '%s' adalah superset dari remote yang sudah ada '%s'

en: remote repository '%s' is incompatible with fsmonitor
id: repositori remote '%s' tidak kompatibel dengan fsmonitor

en: remote server sent unexpected response end packet
id: peladen remote mengirim paket ujung tanggapan yang tak diharapkan

en: remote transport reported error
id: transportasi remote melaporkan kesalahan

en: remote unpack failed: %s
id: pembongkaran remote gagal: %s

en: remote-curl: bad line length character: %.4s
id: remote-curl: karakter panjang baris jelek : %.4s

en: remote-curl: error reading command stream from git
id: remote-curl: kesalahan membaca arus perintah dari git

en: remote-curl: fetch attempted without a local repo
id: remote-curl: pengambilan dicoba tanpa repositori lokal

en: remote-curl: unexpected response end packet
id: remote-curl: paket ujung tanggapan tidak diharapkan

en: remote-curl: unknown command '%s' from git
id: remote-curl: perintah tidak dikenal '%s' dari git

en: remote-curl: usage: git remote-curl <remote> [<url>]
id: remote-curl: penggunaan: git remote-curl <remote> [<url>]

en: remote-helper doesn't support push; refspec needed
id: pembantu tidak mendukung pendorongan; spek referensi diperlukan

en: remote-tracking branch '%s' not found
id: cabang pelacak remote '%s' tidak ditemukan

en: removal patch leaves file contents
id: tambalan penghapusan meninggalkan isi berkas

en: remove '%s'
id: hapus '%s'

en: remove <num> leading slashes from traditional diff paths
id: hapus <jumlah> garis miring terkemuka dari jalur diff tradisional

en: remove a section: name
id: hapus bagian: name

en: remove a variable: name [<value-pattern>]
id: hapus variabel: name [<pola nilai>]

en: remove all matches: name [<value-pattern>]
id: hapus semua cocokan: name [<pola nilai>]

en: remove ignored files, too
id: juga hapus berkas terabaikan

en: remove named paths even if present in worktree
id: hapus jalur bernama bahkan jika ada dalam pohon kerja

en: remove only ignored files
id: hanya hapus berkas terabaikan

en: remove redundant packs, and run git-prune-packed
id: hapus pak berlebihan, dan jalankan git-prune-packed

en: remove submodule working trees even if they contain local changes
id: hapus pohon kerja submodul bahkan jika itu berisi perubahan lokal

en: remove unnecessary whitespace
id: hapus spasi yang tidak diperlukan

en: remove whole directories
id: hapus keseluruhan direktori

en: removed stale scalar.repo '%s'
id: menghapus scalar.repo basi '%s'

en: rename section: old-name new-name
id: ganti nama bagian: old-name new-name

en: renamed a misnamed branch '%s' away
id: cabang salah nama '%s' berganti nama

en: renamed:
id: terganti nama:

en: renaming '%s' failed
id: gagal mengganti nama '%s'

en: renaming pack to '%s' failed
id: gagal mengganti nama pak ke '%s'

en: renormalize EOL of tracked files (implies -u)
id: normalisasi ulang EOL berkas terlacak (menyiratkan -u)

en: repack all other packs except the largest pack
id: pak ulang semua pak yang lain kecuali pak terbesar

en: repack objects in packs marked with .keep
id: pak ulang objek dalam pak yang ditandai dengan .keep

en: repack: Expecting full hex object ID lines only from pack-objects.
id: repack: Mengharapkan baris ID objek hex penuh hanya dari pack-objects.

en: repair: %s: %s
id: perbaikan: %s: %s

en: replace all matching variables: name value [<value-pattern>]
id: ganti semua variabel yang cocok: name value [<pola nilai>]

en: replace depth too high for object %s
id: kedalaman penggantian terlalu tinggi untuk objek %s

en: replace existing notes
id: timpa catatan yang sudah ada

en: replace multi-valued config option with new value
id: ganti opsi konfigurasi multi-nilai dengan nilai baru

en: replace ref '%s' already exists
id: referensi penggantian '%s' sudah ada

en: replace ref '%s' not found
id: referensi penggantian '%s' tidak ditemukan

en: replace the ref if it exists
id: ganti referensi jika ada

en: replace the tag if exists
id: ganti tag jika ada

en: replacement %s not found for %s
id: pengganti %s tidak ditemukan untuk %s

en: replacement '%s' has no '*'
id: pengganti '%s' tidak mempunyai '*'

en: replay onto given commit
id: mainkan ulang pada komit yang diberikan

en: replaying down to root commit is not supported yet!
id: memainkan ulang ke komit akar belum didukung!

en: replaying merge commits is not supported yet!
id: memainkan ulang komit penggabungan belum didukung!

en: repo
id: repositori

en: repo URL: '%s' must be absolute or begin with ./|../
id: URL repo: '%s' harus absolut atau diawali dengan ./|../

en: repo version is 0, but v1-only extension found: | repo version is 0, but v1-only extensions found:
id[0]: versi repositori 0, tetapi ekstensi hanya v1 ditemukan:
id[1]: versi repositori 0, tetapi ekstensi hanya v1 ditemukan:

en: repopulate stages #2 and #3 for the listed paths
id: populasi ulang tahapan #2 dan #3 untuk jalur yang terdaftar

en: report actions to standard output
id: laporkan aksi ke keluaran standar

en: report all attributes set on file
id: laporkan semua atribut yang disetel pada berkas

en: report archived files on stderr
id: laporkan berkas terarsip ke error standar

en: report on-disk index format version
id: laporkan versi format indeks pada-disk

en: report pruned notes
id: laporkan catatan terpangkas

en: report pruned objects
id: laporkan objek terpangkas

en: report pruned working trees
id: laporkan pohon kerja terpangkas

en: report root nodes
id: laporkan simpul akar

en: report tags
id: laporkan tag

en: report that we have only objects reachable from this object
id: laporkan bahwa kami hanya punya object yang bisa dicapai dari objek ini

en: repository
id: repositori

en: repository '%s' does not exist
id: repositori '%s' tidak ada

en: repository '%s' is incompatible with fsmonitor due to errors
id: repositori '%s' tidak kompatibel dengan fsmonitor karena kesalahan

en: repository '%s' is not registered
id: repositori '%s' tidak terdaftar

en: repository '%s' not found
id: repositori '%s' tidak ditemukan

en: repository already uses '%s' format
id: repositori telah menggunakan format '%s'

en: repository at '%s' has a format issue
id: repositori pada '%s' ada masalah format

en: repository at '%s' has different owner
id: repositori pada '%s' berpemilik lain

en: repository has been updated, but unable to write
    new index file. Check that disk is not full and quota is
    not exceeded, and then "git restore --staged :/" to recover.
id: repositori sudah diperbarui, tetapi tidak dapat menulis
    berkas indeks baru. Periksa bahwa disk tidak penuh dan kuota
    tidak terlampaui, lalu "git restore --staged :/" untuk pulihkan.

en: repository lacks the necessary blob to perform 3-way merge.
id: repositori kekurangan blob yang diperlukan untuk melakukan penggabungan 3 arah.

en: repository not found in '%s'
id: repositori tidak ditemukan di '%s'

en: repository on the other end cannot be shallow
id: repositori pada ujung lainnya tidak boleh dangkal

en: repository path '%s' already exists and is not an empty directory.
id: jalur repositori '%s' sudah ada dan bukan direktori kosong

en: request atomic transaction on remote side
id: minta transaksi atomik pada sisi remote

en: require old value of ref to be at this value
id: memerlukan nilai lama referensi berada pada nilai saat ini

en: require remote updates to be integrated locally
id: memerlukan pembaruan remote diintegrasikan ke lokal

en: reset HEAD and index
id: setel ulang HEAD dan indeks

en: reset HEAD but keep local changes
id: setel ulang HEAD tapi simpan perubahan lokal

en: reset HEAD, index and working tree
id: setel ulang HEAD, indeks dan pohon kerja

en: reset only HEAD
id: hanya setel ulang HEAD

en: resolve notes conflicts using the given strategy (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)
id: selesaikan konflik catatan menggunakan strategi yang diberikan (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)

en: resolve-undo records `%s` which is missing
id: resolve-undo merekam `%s` yang dimana hilang

en: respect format colors
id: hargai warna format

en: respect include directives on lookup
id: segani arahan masukkan pada pencarian

en: respect islands during delta compression
id: patuhi pulau selama pemampatan delta

en: restore the index
id: pulihkan indeks

en: restore the original branch and abort the patching operation
id: kembalikan cabang asli dan batalkan operasi penambalan

en: restore the working tree (default)
id: pulihkan pohon kerja (default)

en: resume revert or cherry-pick sequence
id: lanjutkan rangkaian pembalikan atau pemetikan ceri

en: retrieve the archive from remote repository <repo>
id: ambil arsip dari repositori remote <repo>

en: return all URLs
id: kembalikan semua URL

en: return all values for multi-valued config options
id: dapatkan semua nilai untuk opsi konfigurasi multi-nilai

en: return success even if repository was not registered
id: kembalikan sukses bahkan jika repositori tidak terdaftar

en: reuse and edit message from specified commit
id: gunakan kembali dan sunting pesan dari komit tersebut

en: reuse and edit specified note object
id: gunakan ulang dan sunting objek catatan yang disebutkan

en: reuse existing deltas
id: gunakan ulang delta yang ada

en: reuse existing objects
id: gunakan ulang objek yang ada

en: reuse message from specified commit
id: gunakan kembali pesan dari komit tersebut

en: reuse specified note object
id: gunakan ulang objek catatan yang disebutkan

en: rev
id: revisi

en: rev-list does not support display of notes
id: rev-list tidak mendukung penampilan catatan

en: reverse-index file %s has unknown signature
id: berkas indeks balik %s punya tanda tangan tidak dikenal

en: reverse-index file %s is corrupt
id: berkas indeks balik %s rusak

en: reverse-index file %s is too small
id: berkas indeks balik %s terlalu kecil

en: revert
id: balik

en: revert failed
id: pembalikan gagal

en: revert is already in progress
id: pembalikkan sudah berjalan

en: revert staged set of changes back to the HEAD version
id: kembalikan set perubahan yang tergelar kembali ke versi HEAD

en: reverted %d path
     | reverted %d paths
id[0]: %d jalur dikembalikan
id[1]: %d jalur dikembalikan

en: revision
id: revisi

en: revision arguments not allowed
id: argumen revisi tidak diperbolehkan

en: revision walk setup failed
id: persiapan jalan revisi gagal

en: reword option of '%s' and '%s' cannot be used together
id: opsi reword '%s' dan '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: reword option of '%s' and path '%s' cannot be used together
id: opsi reword '%s' dan jalur '%s' tidak dapat digunakan bersamaan

en: rewrite the old SHA1 with the new SHA1 of the entry that now precedes it
id: tulis ulang SHA1 lama dengan SHA1 baru dari entri yang mendahuluinya

en: root
id: akar

en: root %s
id: akar %s

en: root tree OID for commit %s in commit-graph is %s != %s
id: OID pohon akar untuk komit %s di dalam grafik komit yaitu %s != %s

en: run 'maintenance --auto' after fetching
id: lakukan 'maintenance --auto' setelah pengambilan

en: run a specific task
id: jalankan tugas spesifik

en: run external text conversion filters when comparing binary files
id: jalankan saringan konversi teks eksternal ketika membandingkan berkas biner

en: run filters on object's content
id: jalankan penyaring pada isi objek

en: run interactively
id: jalankan secara interaktif

en: run only test suite or individual test <suite[::test]>
id: hanya jalankan rangkaian tes atau tes individu <suite[::test]>

en: run tasks based on frequency
id: jalankan tugas berdasarkan frekuensi

en: run tasks based on the state of the repository
id: jalankan tugas berdasarkan keadaan repositori

en: run textconv on object's content
id: jalankan textconv pada isi objek

en: run_command returned non-zero status for %s
    .
id: run_command mengembalikan status bukan nol untuk %s
    .

en: run_command returned non-zero status while recursing in the nested submodules of %s
    .
id: run_command mengembalikan status bukan nol ketika merekursi dalam submodul bersarang %s
    .

en: running %s
id: menjalankan %s

en: running fsmonitor-daemon in '%s'
id: menjalankan fsmonitor-daemon di '%s'

en: running trailer command '%s' failed
id: gagal menjalankan perintah trailer '%s'

en: safe.directory '%s' not absolute
id: safe.directory '%s' bukan mutlak

en: same as -a, and turn unreachable objects loose
id: sama seperti -a, dan jadikan objek yang tak dapat dicapai longgar

en: same as -a, pack unreachable cruft objects separately
id: sama seperti -a, dan jadikan objek sisa yang tak dapat dicapai longgar

en: same as -m, but discard unmerged entries
id: sama seperti -m, tapi buang entri tak tergabung

en: same as the above, but limit memory size instead of entries count
id: sama seperti yang diatas, tetapi batasi penggunaan memori daripada hitungan entri

en: save the data to the given ref
id: simpan data ke referensi yang diberikan

en: scalar [-C <directory>] [-c <key>=<value>] <command> [<options>]
    
    Commands:
id: scalar [-C <direktori>] [-c <kunci>=<nilai>] perintah [<opsi>]
    
    Perintah:

en: scalar clone [--single-branch] [--branch <main-branch>] [--full-clone]
    	[--[no-]src] [--[no-]tags] [--[no-]maintenance] <url> [<enlistment>]
id: scalar clone [--single-branch] [--branch <cabang utama>] [--full-clone]
    	[--[-no-]src] [--[no-]tags] [--[no-]maintenance] <url> [<pendaftaran>]

en: scalar delete <enlistment>
id: scalar delete <pendaftaran>

en: scalar diagnose [<enlistment>]
id: scalar diagnose [<pendaftaran>]

en: scalar reconfigure [--maintenance=(enable|disable|keep)] [--all | <enlistment>]
id: scalar reconfigure [--maintenance=(enable|disable|keep)] [--all | <pendaftaran>]

en: scalar register [--[no-]maintenance] [<enlistment>]
id: scalar register [--[no-]maintenance] [<pendaftaran>]

en: scalar run <task> [<enlistment>]
    Tasks:
id: scalar run <tugas> [<pendaftaran>]
    Tugas:

en: scalar unregister [<enlistment>]
id: scalar unregister [<pendaftaran>]

en: scan pack-indexes listed by stdin for commits
id: pindai indeks pak yang disebutkan oleh masukan standar untuk komit

en: scheduler
id: penjadwal

en: scheduler to trigger git maintenance run
id: penjadwal untuk memicu git maintenance run

en: score
id: nilai

en: search for regex?
id: cari untuk regex?

en: search in both tracked and untracked files
id: cari dalam berkas terlacak dan tak terlacak

en: search in index instead of in the work tree
id: cari dalam index daripada dalam pohon kerja

en: search in subdirectories (default)
id: cari dalam subdirektori (asali)

en: second guess 'git checkout <no-such-branch>' (default)
id: tebakan kedua 'git checkout <tidak-ada-cabang-seperti-itu>' (default)

en: second guess 'git switch <no-such-branch>'
id: tebakan kedua 'git switch <tidak-ada-cabang-seperti-itu>'

en: seconds to wait for daemon to start or stop
id: waktu menunggu daemon dimulai atau dihentikan (dalam detik)

en: see protocol.version in 'git help config' for more details
id: lihat protocol.version di 'git help config' untuk lebih lengkapnya

en: select a numbered item
id: pilih item bernomor

en: select a range of items
id: pilih kisaran item

en: select a single item
id: pilih satu item

en: select files by diff type
id: pilih berkas oleh tipe diff

en: select handling of commit messages in an alternate encoding
id: pilih penanganan pesan komit dalam pengkodean alternatif

en: select handling of signed commits
id: pilih penanganan komit bertandatangan

en: select handling of signed tags
id: pilih penanganan tag bertandatangan

en: select handling of tags that tag filtered objects
id: pilih penanganan tag yang men-tag objek tersaring

en: select hunks interactively
id: pilih bingkah secara interaktif

en: select item based on unique prefix
id: pilih item berdasarkan prefiks unik

en: select mainline parent
id: pilih induk garis utama

en: select multiple ranges
id: pilih banyak kisaran

en: send results to standard output
id: kirim hasil ke keluaran standar

en: send-pack: unable to fork off fetch subprocess
id: send-pack: tidak dapat menggarpu subproses pengambilan

en: separate git dir from working tree
id: pisahkan direktori git dari pohon kerja

en: separate paths with the NUL character
id: pisahkan jalur dengan karakter NUL

en: serious inflate inconsistency
id: inkonsistensi inflate serius

en: serve up the info/refs for git-http-backend
id: layani info/referensi untuk git-http-backend

en: server does not support wait-for-done
id: peladen tidak mendukung wait-for-done

en: server doesn't support '%s'
id: peladen tidak mendukung '%s'

en: server doesn't support feature '%s'
id: peladen tidak mendukung fitur '%s'

en: server options require protocol version 2 or later
id: opsi peladen butuh protokol versi 2 atau lebih baru

en: server-specific
id: spesifik ke server

en: set From address to <ident> (or committer ident if absent)
id: setel alamat From ke <identitas> (atau identitas pengkomit jika tidak ada)

en: set branch tracking configuration
id: setel konfigurasi pelacakan cabang

en: set compression level
id: setel level kompresi

en: set config inside the new repository
id: setel konfigurasi di dalam repositori baru

en: set labels for file1/orig-file/file2
id: setel label untuk file1/orig-file/file2

en: set modification time of archive entries
id: setel waktu modifikasi entri arsip

en: set refs/remotes/<name>/HEAD according to remote
id: setel refs/remotes/<nama>/HEAD tergantung remote

en: set the IMAP host with 'git config imap.host <host>'.
    (e.g., 'git config imap.host imaps://imap.example.com')
id: setel host IMAP dengan 'git config imap.host <host>'.
    (misalnya 'git config imap.host imaps://imap.example.com')

en: set the default tracking branch
id: setel cabang pelacak asali

en: set the default tracking branch to master
id: setel cabang pelacak asali ke master

en: set the target folder with 'git config imap.folder <folder>'.
    (e.g., 'git config imap.folder Drafts')
id: setel folder target dengan 'git config imap.folder <folder>'.
    (contohnya 'git config imap.folder Drafts')

en: set up remote as a mirror to push to or fetch from
id: atur remote sebagai cermin untuk didorong atau diambil

en: set up tracking mode (see git-branch(1))
id: pasang mode pelacakan (lihat git-branch(1))

en: set upstream for git pull/fetch
id: setel hulu untuk git pull/fetch

en: set upstream for git pull/status
id: setel hulu untuk git pull/status

en: sets the submodule's name to the given string instead of defaulting to its path
id: setel nama submodul ke untai yang diberikan daripada diasalkan ke jalurnya

en: setsid failed
id: setsid gagal

en: setting remote service path not supported by protocol
id: menyetel jalur layanan remote tidak didukung oleh protokol

en: setup as shared repository
id: siapkan sebagai repositori berbagi

en: sha1 information is lacking or useless (%s).
id: informasi sha1 kurang atau tidak berguna (%s)

en: sha1 information is lacking or useless for submodule %s
id: informasi sha1 kurang atau tidak berguna untuk submodul %s

en: short object ID %s is ambiguous
id: ID objek pendek %s ambigu

en: short read while indexing %s
id: pembacaan pendek ketika mengindeks %s

en: shortcut for -C NUM
id: pintasan untuk -C NUM

en: shorten ref output
id: pendekkan keluaran referensi

en: shouldn't have EOF when not gentle on EOF
id: seharusnya tidak punya EOF ketika tidak lembut pada EOF

en: show 'other' directories' names only
id: hanya perlihatkan nama direktori 'lainnya'

en: show <n> context lines after matches
id: perlihatkan <n> baris konteks setelah cocokan

en: show <n> context lines before and after matches
id: perlihatkan <n> baris konteks sebelum dan sesudah cocokan

en: show <n> context lines before matches
id: perlihatkan <n> baris konteks sebelum cocokan

en: show <n> more commits after the common ancestor
id: perlihatkan <n> komit lagi setelah nenek moyang yang sama

en: show <n> most recent ref-log entries starting at base
id: perlihatkan <n> entri ref-log terkini dimulai dari dasar

en: show a compact-summary at the end of the merge
id: perlihatkan ringkasan kecil di akhir penggabungan

en: show a diffstat at the end of the merge
id: perlihatkan diffstat pada akhir penggabungan

en: show a line with the function name before matches
id: perlihatkan sebuah baris dengan nama fungsi sebelum cocokan

en: show abbreviated commit object as fallback
id: perlihatkan objek komit singkat sebagai langkah terakhir

en: show aliases in --all
id: perlihatkan alias pada --all

en: show all changes in the changeset with -S or -G
id: perlihatkan semua perubahan dalam set perubahan dengan -S atau -G

en: show author email instead of name (Default: off)
id: perlihatkan email pengarang daripada nama (asali: off)

en: show blame entries as we find them, incrementally
id: perlihatkan entri penyalahan seperti yang kami temukan secara bertahap

en: show branch information
id: perlihatkan informasi cabang

en: show cached files in the output (default)
id: perlihatkan berkas tertembolok di dalam keluaran (asali)

en: show changes against <refspec> in cover letter or single patch
id: perlihatkan perubahan terhadap <spek referensi> di sampul surat atau satu tambalan

en: show changes against <rev> in cover letter or single patch
id: perlihatkan perubahan terhadap <revisi> di sampul surat atau satu tambalan

en: show colored diff
id: perlihatkan diff berwarna

en: show column number of first match
id: perlihatkan nomor kolom cocokan pertama

en: show commits in topological order
id: perlihatkan komit dalam urutan topologis

en: show config keys in addition to their values
id: perlihatkan kunci opsi beserta nilainya

en: show config matching the given URL
id: perlihatkan konfigurasi yang cocok dengan URL yang diberikan

en: show config with values matching the pattern
id: perlihatkan konfigurasi dengan nilai yang cocok dengan pola

en: show context between diff hunks up to the specified number of lines
id: perlihatkan konteks diantara bingkah diff hingga jumlah baris yang disebutkan

en: show current branch name
id: perlihatkan nama cabang saat ini

en: show dangling objects
id: perlihatkan objek teruntai

en: show debugging data
id: perlihatkan data penirkutuan

en: show deleted files in the output
id: perlihatkan berkas yang dihapus di dalam keluaran

en: show diff in commit message template
id: perlihatkan diff dalam templat pesan komit

en: show extended annotations and reasons, if available
id: perlihatkan anotasi dan alasan yang diperpanjang, jika ada

en: show external commands in --all
id: perlihatkan perintah eksternal dalam --all

en: show filename only once above matches from same file
id: perlihatkan nama berkas hanya sekali di atas cocokan dari berkas yang sama

en: show filenames
id: perlihatkan nama berkas

en: show filenames relative to top directory
id: perlihatkan nama berkas relatif terhadap direktori puncak

en: show files on the filesystem that need to be removed
id: perlihatkan berkas pada sistem berkas yang perlu dihapus

en: show full <object> or <rev> contents
id: perlihatkan isi <objek> atau <revisi> penuh

en: show full pre- and post-image object names on the "index" lines
id: perlihatkan objek pra- dan pasca-citra penuh pada baris "index"

en: show hash and subject, give twice for upstream branch
id: perlihatkan hash dan subjek, berikan dua kali untuk cabang hulu

en: show ignored files in the output
id: perlihatkan berkas terabaikan di dalam keluaran

en: show ignored files, optional modes: traditional, matching, no. (Default: traditional)
id: perlihatkan berkas terabaikan, mode opsional: traditional, matching, no. (Asali: traditional)

en: show in a format designed for machine consumption
id: perlihatkan dalam format yang didesain untuk konsumsi mesin

en: show in-body From: even if identical to the e-mail header
id: perlihatkan From: dalam tubuh bahkan jika sama dengan kepala surel

en: show info page
id: perlihatkan halaman info

en: show line endings of files
id: perlihatkan akhiran baris berkas

en: show line numbers
id: perlihatkan nomor baris

en: show long commit SHA1 (Default: off)
id: perlihatkan SHA1 komit panjang (asali: off)

en: show man page
id: perlihatkan halaman man

en: show manual in web browser
id: perlihatkan manual dalam penjelajah web

en: show matching files in the pager
id: perlihatkan berkas yang cocok dalam penghalaman

en: show merges reachable from only one tip
id: perlihatkan penggabungan yang bisa dicapai hanya dari satu ujung

en: show modified files in the output
id: perlihatkan berkas yang berubah di dalam keluaran

en: show non-matching input paths
id: perlihatkan jalur input yang tak cocok

en: show non-matching lines
id: perlihatkan baris nir-cocok

en: show number of added and deleted lines in decimal notation
id: perlihatkan jumlah baris yang ditambahkan dan dihapuskan dalam notasi desimal

en: show object size
id: perlihatkan ukuran objek

en: show object type (one of 'blob', 'tree', 'commit', 'tag', ...)
id: perlihatkan tipe objek (salah satu dari 'blob', 'commit', 'tag', ...)

en: show only <n> matched refs
id: hanya perlihatkan <n> referensi yang cocok

en: show only commits not on the first branch
id: hanya perlihatkan komit yang bukan pada cabang pertama

en: show only filenames instead of matching lines
id: hanya perlihatkan nama berkas daripada baris yang cocok

en: show only matches from files that match all patterns
id: hanya perlihatkan cocokan dari berkas yang cocok dengan semua pola

en: show only matching parts of a line
id: hanya perlihatkan bagian cocokan baris

en: show only names and status of changed files
id: perlihatkan hanya nama dan status berkas yang berubah

en: show only names of changed files
id: perlihatkan hanya nama berkas yang berubah

en: show only the names of files without match
id: hanya perlihatkan nama berkas tanpa cocok

en: show origin of config (file, standard input, blob, command line)
id: perlihatkan asal konfigurasi (berkas, masukan standar, blob, baris perintah)

en: show original filename (Default: auto)
id: perlihatkan nama berkas asli (asali: auto)

en: show original linenumber (Default: off)
id: perlihatkan nomor baris asli (asali: off)

en: show original object ids of blobs/commits
id: perlihatkan id objek asli dari blob/komit

en: show other files in the output
id: perlihatkan berkas lainnya di dalam keluaran

en: show output score for blame entries
id: perlihatkan nilai keluaran untuk entri penyalahan

en: show patch format instead of default (patch + stat)
id: perlihatkan format tambalan daripada asali (tambalan + stat)

en: show paths with changes
id: perlihatkan jalur dengan perubahan

en: show porcelain format with per-line commit information
id: perlihatkan format porselen dengan informasi komit per baris

en: show possible merge bases
id: perlihatkan dasar penggabungan yang mungkin

en: show progress
id: perlihatkan perkembangan

en: show progress after <n> objects
id: perlihatkan perkembangan setelah <n> objek

en: show progress meter
id: perlihatkan meteran perkembangan

en: show progress meter during object writing phase
id: perlihatkan meteran perkembangan saat fase penulisan objek

en: show progress while generating patches
id: perlihatkan perkembangan ketika membuat tambalan

en: show raw timestamp (Default: off)
id: perlihatkan stempel waktu mentah (asali: off)

en: show refs from stdin that aren't in local repository
id: perlihatkan referensi dari masukan standar yang tidak ada dalam repositori lokal

en: show refs unreachable from any other ref
id: perlihatkan referensi yang tidak dapat dicapai dari referensi yang lainnya

en: show remote-tracking and local branches
id: perlihatkan cabang pelacak remote dan lokal

en: show remote-tracking branches
id: perlihatkan cabang pelacak remote

en: show resolve-undo information
id: perlihatkan informasi resolve-undo

en: show scope of config (worktree, local, global, system, command)
id: perlihatkan cakupan konfigurasi (pohon kerja, lokal, global, sistem, perintah)

en: show source
id: perlihatkan sumber

en: show sparse directories in the presence of a sparse index
id: perlihatkan direktori tipis di hadapan indeks tipis

en: show staged contents' object name in the output
id: perlihatkan nama objek dari konten tergelar di dalam keluaran

en: show stash information
id: perlihatkan informasi stase

en: show statistics only
id: hanya perlihatkan statistik

en: show status concisely
id: perlihatkan status dengan ringkas

en: show status in long format (default)
id: perlihatkan status dalam format panjang (asali)

en: show tag list in columns
id: perlihatkan daftar tag dalam kolom

en: show the HEAD reference, even if it would be filtered out
id: perlihatkan referensi HEAD, bahkan jika itu akan disaring

en: show the change in the specified path first
id: perlihatkan perubahan dalam jalur yang disebutkan terlebih dahulu

en: show the email address of each author
id: perlihatkan alamat email setiap pengarang

en: show the given destination prefix instead of "b/"
id: perlihatkan prefiks tujuan daripada "b/"

en: show the given source prefix instead of "a/"
id: perlihatkan prefiks sumber yang diberikan daripada "a/"

en: show the number of matches instead of matching lines
id: perlihatkan jumlah cocokan daripada baris yang cocok

en: show the patch being applied
id: perlihatkan tambalan yang diterapkan

en: show the patch file being applied or merged
id: perlihatkan berkas tambalan yang sedang diterapkan atau digabungkan

en: show the surrounding function
id: perlihatkan fungsi di sekitar

en: show trees when recursing
id: perlihatkan pohon ketika rekursi

en: show underlying ref in addition to the object pointed by it
id: perlihatkan referensi pokok selain objek yang ditunjuk olehnya

en: show unmerged files in the output
id: perlihatkan berkas tak tergabung di dalam keluaran

en: show unreachable objects
id: perlihatkan objek yang tak dapat dicapai

en: show untracked files, optional modes: all, normal, no. (Default: all)
id: perlihatkan berkas tak terlacak, mode opsional: all, normal, no. (Asali: all)

en: show variable names only
id: perlihatkan hanya nama variabel

en: show verbose names for reachable objects
id: perlihatkan nama lantung untuk objek yang dapat dicapai

en: show what would be committed
id: perlihatkan apa yang akan dikomit

en: show whether the branch would be created
id: perlihatkan apabila cabang akan dibuat

en: show word diff, using <mode> to delimit changed words
id: perlihatkan diff kata, menggunakan <mode> untuk batasi kata yang berubah

en: show work cost statistics
id: perlihatkan statistik biaya usaha

en: signal how to adjust background maintenance
id: beri sinyal bagaimana pemeliharaan balik layar diatur

en: signature
id: tanda tangan

en: silently ignore missing requested <hook-name>
id: diam-diam abaikan <nama kait> yang diminta yang hilang

en: similar to --all-progress when progress meter is shown
id: sama seperti --all-progress ketika meteran perkembangan diperlihatkan

en: size of the window used for delta compression
id: ukuran jendela yang digunakan untuk kompresi delta

en: skip and remove all lines starting with comment character
id: lewati dan hapus semua baris yang diawali dengan karakter komentar

en: skip applying sparse checkout filter
id: lewatkan penerapan saringan checkout tipis

en: skip current commit and continue
id: lewati komit saat ini dan lanjutkan

en: skip current patch and continue
id: lewatkan tambalan saat ini dan lanjutkan

en: skip files matching pattern
id: lewati berkas yang cocok dengan pola

en: skip maintenance tasks typically done in the foreground
id: lewati tugas pemeliharaan yang umumnya dilakukan di depan layar

en: skip move/rename errors
id: lewati kesalahan pindah/ganti nama

en: skip output of blob data
id: lewati keluaran data blob

en: skip refreshing the index after reset
id: lewati penyegaran indeks setelah reset

en: skip some sanity checks on the given paths that might give false positives
id: lewati beberapa pemeriksaan kewarasan pada jalur yang diberikan yang mana dapat memberikan positif palsu

en: skip submodules with 'ignore_config' value set to 'all'
id: lewatkan submodul dengan nilai 'ignore_config' disetel ke 'all'

en: skip the current patch
id: lewati tambalan saat ini

en: skip the output to the specified path
id: lewati keluaran ke jalur yang disebutkan

en: skipped previously applied commit %s
id: melewatkan komit yang sudah diterapkan sebelumnya %s

en: skipping '%s', which is neither file nor directory
id: melewatkan '%s', yang bukan berkas atau direktori

en: skipping credential lookup for key: credential.%s
id: melewati pencarian kredensial untuk kunci: credential.%s

en: skipping incremental-repack task because core.multiPackIndex is disabled
id: melewatkan tugas pengepakan tambahan karena core.multiPackIndex dinonaktifkan

en: socket directory '%s' is incompatible with fsmonitor due to lack of Unix sockets support
id: direktori soket '%s' tidak kompatibel dengan fsmonitor karena kekurangan dukungan soket Unix

en: soft
id: lunak

en: some local refs could not be updated; try running
     'git remote prune %s' to remove any old, conflicting branches
id: beberapa referensi lokal tidak dapat diperbarui; coba jalankan
     'git remote prune %s' untuk hapus cabang yang lama dan berkonflik

en: some prerequisite commits exist in the object store, but are not connected to the repository's history
id: beberapa komit prasyarat ada pada penyimpanan objek, tetapi tidak terhubung ke riwayat repositori

en: some rev walking options will be overridden as '%s' bit in 'struct rev_info' will be forced
id: beberapa opsi jalan revisi akan ditimpa oleh karena bit '%s' di 'struct rev_info' akan dipaksakan

en: sort output according to the number of commits per author
id: urutkan keluaran berdasarkan jumlah komit per pengarang

en: sorting and filtering are case insensitive
id: pengurutan dan penyaringan tak peka kapital

en: source directory is empty
id: direktori asal kosong

en: source repository is shallow, ignoring --local
id: repositori sumber dangkal, abaikan --local

en: source repository is shallow, reject to clone.
id: repositori sumber dangkal, menolak mengkloning.

en: sparse:path filters support has been dropped
id: dukungan penyaring sparse:path sudah ditiadakan

en: specify a custom command for viewing diffs
id: sebutkan perintah kustom untuk melihat diff

en: specify a destination for the bugreport file(s)
id: sebutkan tujuan untuk berkas(-berkas) laporan bug

en: specify a destination for the diagnostics archive
id: sebutkan tujuan untuk arsip diagnostik

en: specify a merge-base for the merge
id: harus menyebutkan sebuah dasar penggabungan untuk penggabungan

en: specify a strftime format suffix for the filename
id: sebutkan akhiran format strftime untuk nama berkas

en: specify a strftime format suffix for the filename(s)
id: sebutkan akhiran format strftime untuk nama(-nama) berkas

en: specify bundle format version
id: sebutkan versi format bundel

en: specify directories rather than patterns (no leading slash)
id: sebutkan direktori daripada pola (tanpa garis miring terdepan)

en: specify directories rather than patterns.  If your directory really has any of '*?[]\' in it, pass --skip-checks
id: sebutkan direktori daripada pola. Jika direktori Anda benar-benar berisi salah satu dari '*?[]\', lewatkan --skip-checks

en: specify directories rather than patterns.  If your directory starts with a '!', pass --skip-checks
id: sebutkan direktori daripada pola. Jika direktori Anda dimulai dengan '!', lewatkan --skip-checks

en: specify fetch refmap
id: sebutkan ambil peta referensi

en: specify how differences in submodules are shown
id: sebutkan bagaimana perbedaan dalam submodul diperlihatkan

en: specify if background maintenance should be enabled
id: rincikan jika pemeliharaan balik layar hendak diaktifkan

en: specify if tags should be fetched during clone
id: rincikan jika tag hendak diambil selama kloning

en: specify that the git repository is to be shared amongst several users
id: tentukan bahwa repositori git untuk dibagikan di antara beberapa pengguna

en: specify the character to indicate a context instead of ' '
id: sebutkan karakter yang menandai konteks daripada ' '

en: specify the character to indicate a new line instead of '+'
id: sebutkan karakter yang menandai baris baru daripada '+'

en: specify the character to indicate an old line instead of '-'
id: sebutkan karakter yang menandai baris lama daripada '-'

en: specify the content of the diagnostic archive
id: sebutkan isi arsip diagnostik

en: specify the hash algorithm to use
id: tentukan algoritma hash yang akan digunakan

en: specify the name hash version to use for grouping similar objects by path
id: tentukan versi nama hash yang digunakan untuk mengelompokan objek yang serupa berdasarkan jalur

en: specify the reference format to convert to
id: sebutkan format referensi untuk dikonversi

en: specify the reference format to use
id: sebutkan format referensi untuk digunakan

en: specifying a master branch makes no sense with --mirror
id: menyebutkan cabang master tidak masuk akal dengan --mirror

en: specifying branches to track makes sense only with fetch mirrors
id: menyebutkan cabang untuk dilacak hanya masuk akal dengan cermin ambil

en: spend extra cycles to find better match
id: perlihatkan siklus ekstra untuk menemukan cocokan yang lebih baik

en: splitIndex.maxPercentChange value '%d' should be between 0 and 100
id: nilai splitIndex.maxPercentChange '%d' harusnya diantara 0 dan 100

en: squelched %d whitespace error | squelched %d whitespace errors
id[0]: %d kesalahan spasi putih dipadamkan
id[1]: %d kesalahan spasi putih dipadamkan

en: src refspec %s does not match any
id: spek referensi sumber %s tidak cocok dengan apapun

en: src refspec %s matches more than one
id: spek referensi sumber %s cocok dengan lebih dari satu

en: ssh signing revocation file configured but not found: %s
id: berkas pencabutan penandatanganan ssh terkonfigurasi tapi tidak ada: %s

en: ssh variant 'simple' does not support -4
id: varian ssh 'simple' tidak mendukung -4

en: ssh variant 'simple' does not support -6
id: varian ssh 'simple' tidak mendukung -6

en: ssh variant 'simple' does not support setting port
id: varian ssh 'simple' tidak mendukung penyetelan port

en: ssh-keygen -Y find-principals/verify is needed for ssh signature verification (available in openssh version 8.2p1+)
id: ssh-keygen -Y find-principals/verify diperlukan untuk verifikasi tandatangan ssh (tersedia di openssh versi 8.2p1+)

en: ssh-keygen -Y sign is needed for ssh signing (available in openssh version 8.2p1+)
id: ssh-keygen -Y sign diperlukan untuk penandatanganan ssh (tersedia di openssh  versi 8.2p1+)

en: stage should be between 1 and 3 or all
id: tahap seharusnya antara 1 dan 3 atau semua

en: staged
id: tergelar

en: staging updated .gitmodules failed
id: gagal menggelar .gitmodules terbarui

en: start a working area (see also: git help tutorial)
id: mulai area kerja (lihat pula: git help tutorial)

en: start iteration after the provided marker
id: mulai iterasi setelah penanda yang diberikan

en: start numbering patches at <n> instead of 1
id: mulai menomorkan tambalan pada <n> daripada 1

en: start walk at all refs
id: mulai berjalan pada semua referensi

en: start walk at commits listed by stdin
id: mulai berjalan pada komit yang disebutkan oleh masukan standar

en: starting fsmonitor-daemon in '%s'
id: menjalankan fsmonitor-daemon di '%s'

en: stash failed
id: stase gagal

en: stash in patch mode
id: stase dalam mode tambalan

en: stash message
id: pesan stase

en: stash staged changes only
id: hanya stase perubahan tergelar

en: status: waiting for bad commit, %d good commit known
     | status: waiting for bad commit, %d good commits known
id[0]: status: menunggu komit jelek, %d komit bagus diketahui
id[1]: status: menunggu komit jelek, %d komit bagus diketahui

en: status: waiting for both good and bad commits
id: status: menunggu komit bagus dan jelek

en: status: waiting for good commit(s), bad commit known
id: status: menunggu komit bagus, komit jelek diketahui

en: stdin and stdout is NUL-terminated
id: stdin dan stdout diakhiri dengan NUL

en: stdin has NUL-terminated arguments
id: stdin punya argumen yang diakhiri dengan NUL

en: stdin is NUL-terminated
id: stdin diakhiri dengan NUL

en: stop parsing after the first non-option argument
id: hentikan penguraian setelah argumen non-opsi pertama

en: store file as is without filters
id: simpan berkas apa adanya tanpa penyaring

en: store resulting files in <dir>
id: simpan hasil berkas di <direktori>

en: stored pre-cherry-pick HEAD file '%s' is corrupt
id: berkas HEAD pra-petik-ceri yang tersimpan '%s' rusak

en: strange hostname '%s' blocked
id: nama host aneh '%s' diblokir

en: strange pathname '%s' blocked
id: nama jalur aneh '%s' diblokir

en: strange port '%s' blocked
id: port aneh '%s' diblokir

en: strategy
id: strategi

en: strbuf_readlink('%s') failed
id: strbuf_readlink('%s') gagal

en: stricter reference checking, requires exact ref path
id: pemeriksaan referensi lebih ketat, butuh jalur referensi eksak

en: string
id: untai

en: strip everything before a scissors line
id: copot semuanya sebelum garis gunting

en: style
id: gaya

en: submodule
id: submodul

en: submodule '%s' cannot add alternate: %s
id: submodul '%s' tidak dapat menambahkan pengganti: %s

en: submodule '%s' has dirty index
id: submodul '%s' punya indeks kotor

en: submodule '%s': cannot create branch '%s'
id: submodul '%s': tidak dapat membuat cabang '%s'

en: submodule '%s': unable to find submodule
id: submodul '%s': tidak dapat menemukan submodul

en: submodule entry '%s' (%s) is a %s, not a commit
id: entri submodul '%s' (%s) adalah %s, bukan komit

en: submodule git dir '%s' is inside git dir '%.*s'
id: direktori submodul git '%s' di dalam direktori git '%.*s'

en: submodule name '%s' already used for path '%s'
id: nama submodul '%s' telah digunakan untuk jalur '%s'

en: suboptimal pack - out of memory
id: pak suboptimal - kekurangan memori

en: suite
id: rangkaian

en: support for protocol v2 not implemented yet
id: dukungan untuk protokol v2 belum diterapkan

en: suppress all output; only exit status wanted
id: redam semua keluaran; hanya status keluar yang diinginkan

en: suppress author name and timestamp (Default: off)
id: sembunyikan nama pengarang dan stempel waktu (asali: off)

en: suppress commit descriptions, only provides commit count
id: sembunyikan deskripsi komit, hanya sediakan hitungan komit

en: suppress diff output
id: sembunyikan keluaran diff

en: suppress duplicate entries
id: hapus entri duplikat

en: suppress error message for non-symbolic (detached) refs
id: matikan pesan kesalahan untuk referensi non-simbolik (terlepas)

en: suppress feedback messages
id: matikan pesan umpan balik

en: suppress informational messages
id: sembunyikan pesan informasi

en: suppress naming strings
id: sembunyikan untai penamaan

en: suppress output for initializing a submodule
id: sembunyikan keluaran menginisialisasi submodul

en: suppress output for setting url of a submodule
id: sembunyikan keluaran penyetelan url submodule

en: suppress output of entering each submodule command
id: sembunyikan keluaran memasuki setiap perintah submodul

en: suppress output of synchronizing submodule url
id: sembunyikan keluaran mensinkronisasi url submodul

en: suppress progress reporting
id: padamkan pelaporan kemajuan

en: suppress submodule status output
id: sembunyikan keluaran status submodul

en: suppress summary after successful commit
id: sembunyikan rangkuman setelah komit berhasil

en: swap two inputs, reverse the diff
id: tukar dua masukkan, balikkan diff

en: switch `%c' expects a numerical value
id: saklar '%c' mengharapkan nilai numerik

en: switch `C' expects a numerical value
id: tombol `C' harap nilai numerik

en: switch `m' requires a value
id: tombol `m' butuh sebuah nilai

en: symlink '%s' exists, refusing to clone with --local
id: tautan simbolik '%s' ada, menolak mengkloning dengan --local

en: synonym for '-p --raw'
id: sinonim untuk '-p --raw'

en: synonym for '-p --stat'
id: sinonim untuk '-p --stat'

en: synonym for --dirstat=cumulative
id: sinonim untuk --dirstat=cumulative

en: synonym for --dirstat=files,<param1>,<param2>...
id: sinonim untuk --dirstat=files,<parameter 1>,<parameter 2>...

en: synonym for --files-with-matches
id: sinonim untuk --files-with-matches

en: synonym of --reset-author-date
id: sinonim dari --reset-author-date

en: synonym to more=-1
id: sinonim untuk more=-1

en: synonyms for --continue
id: sinonim untuk --continue

en: tag '%s' already exists
id: tag '%s' sudah ada

en: tag '%s' is externally known as '%s'
id: tag '%s' dikenal luar sebagai '%s'

en: tag '%s' not found.
id: tag '%s' tidak ditemukan.

en: tag message
id: pesan tag

en: tag on stdin did not pass our strict fsck check
id: tag pada masukan standar tidak lolos pemeriksaan fsck ketat kami

en: tag on stdin did not refer to a valid object
id: tag pada masukan standar tidak merujuk pada objek valid

en: tag shorthand without <tag>
id: pintasan tag tanpa <tag>

en: tagged %s %s (%s) in %s
id: ter-tag %s %s (%s) di %s

en: take url.<base>.insteadOf into account
id: perhitungkan url.<dasar>.insteadOf

en: task
id: tugas

en: task '%s' cannot be selected multiple times
id: tugas '%s' tidak dapat dipilih berulang kali

en: task '%s' failed
id: tugas '%s' gagal

en: template-directory
id: direktori templat

en: templates not found in %s
id: templat tidak ditemukan di %s

en: temporary files exist in '%s'.
id: berkas sementara ada di '%s'.

en: terminate entries with NUL
id: akhiri entri dengan NUL

en: terminate entries with NUL byte
id: akhiri entri dengan bita NUL

en: terminate input and output files by a NUL character
id: akhiri berkas masukan dan keluaran oleh satu karakter NUL

en: terminate input and output records by a NUL character
id: akhiri masukan dan keluarkan rekaman oleh sebuah karakter NUL

en: terminate records with a NUL character
id: akhiri rekaman dengan karakter NUL

en: terminate values with NUL byte
id: Akhiri nilai dengan bita NUL

en: terminating chunk id appears earlier than expected
id: id bingkah pengakhiran muncul lebih awal dari yang diharapkan

en: test if the filesystem supports untracked cache
id: uji jika sistem berkas mendukung tembolok tak terlacak

en: test-helper simple-ipc is-active    [<name>] [<options>]
id: test-helper simple-ipc is-active    [<nama>] [<opsi>]

en: test-helper simple-ipc multiple     [<name>] [<threads>] [<bytecount>] [<batchsize>]
id: test-helper simple-ipc multiple     [<nama>] [<utas>] [<hitungan bita>] [<ukuran batch>]

en: test-helper simple-ipc run-daemon   [<name>] [<threads>]
id: test-helper simple-ipc run-daemon   [<nama>] [<utas>]

en: test-helper simple-ipc send         [<name>] [<token>]
id: test-helper simple-ipc send         [<nama>] [<token>]

en: test-helper simple-ipc sendbytes    [<name>] [<bytecount>] [<byte>]
id: test-helper simple-ipc sendbytes    [<nama>] [<hitungan bita>] [<bita>]

en: test-helper simple-ipc start-daemon [<name>] [<threads>] [<max-wait>]
id: test-helper simple-ipc start-daemon [<nama>] [<utas>] [<tunggu maksimum>]

en: test-helper simple-ipc stop-daemon  [<name>] [<max-wait>]
id: test-helper simple-ipc stop-daemon  [<nama> [<tunggu maksimum>]

en: test-tool cache-tree <options> (control|prime|update)
id: test-tool cache-tree <opsi> (control|prime|update)

en: test-tool path-walk <options> -- <revision-options>
id: test-tool path-walk <opsi> -- <opsi revisi>

en: test-tool serve-v2 [<options>]
id: test-tool serve-v2 [<opsi>]

en: text
id: teks

en: the '%s' option doesn't take any non-option arguments
id: opsi '%s' tidak mengambil argumen bukan opsi

en: the '%s' option is only allowed in list mode
id: opsi '%s' hanya diperbolehkan dalam mode daftar

en: the '--no-[external-commands|aliases]' options can only be used with '--all'
id: opsi '--no-[external-commands|aliases]' hanya dapat digunakan dengan '--all'

en: the '--set-upstream' option is no longer supported. Please use '--track' or '--set-upstream-to' instead
id: opsi '--set-upstream' tidak lagi didukung. Mohon gunakan '--track' atau '--set-upstream-to' sebagai gantinya

en: the -a, and -r, options to 'git branch' do not take a branch name.
    Did you mean to use: -a|-r --list <pattern>?
id: opsi -a dan -r tidak mengambil nama cabang.
    Mungkin maksud Anda menggunakan: -a|-r --list <pola>?

en: the branch '%s' is not fully merged
id: cabang '%s' belum sepenuhnya digabungkan

en: the commit is authored by me now (used with -C/-c/--amend)
id: komit sekarang dikarang olehku (gunakan dengan -C/-c/--amend)

en: the commit-graph file has incorrect checksum and is likely corrupt
id: berkas grafik komit punya checksum salah dan mungkin rusak

en: the editor exited uncleanly, aborting everything
id: penyunting keluar dengan kotor, membatalkan semua

en: the following file has changes staged in the index: | the following files have changes staged in the index:
id[0]: berkas berikut punya perubahan tergelar dalam indeks:
id[1]: berkas berikut punya perubahan tergelar dalam indeks:

en: the following file has local modifications: | the following files have local modifications:
id[0]: berkas berikut punya modifikasi lokal:
id[1]: berkas berikut punya modifikasi lokal:

en: the following file has staged content different from both the
    file and the HEAD: | the following files have staged content different from both the
    file and the HEAD:
id[0]: berkas berikut punya konten tergelar yang berbeda dengan baik
    berkas dan HEAD:
id[1]: berkas berikut punya konten tergelar yang berbeda dengan baik
    berkas dan HEAD:

en: the following paths have collided (e.g. case-sensitive paths
    on a case-insensitive filesystem) and only one from the same
    colliding group is in the working tree:
id: jalur berikut bertabrakan (misalnya jalur peka huruf besar-kecil pada
    sistem berkas tidak peka huruf besar-kecil) dan hanya satu dari grup
    bertabrakan yang sama yang berada di dalam pohon kerja:

en: the merge base between %s and [%s] must be skipped.
    So we cannot be sure the first %s commit is between %s and %s.
    We continue anyway.
id: dasar penggabungan antara %s dan [%s] harus dilewatkan.
    Jadi kami tidak dapat yakin komit %s pertama di antara %s dan %s.
    Kami tetap lanjutkan.

en: the midx contains no oid
id: midx tidak berisi oid

en: the necessary postimage %s for '%s' cannot be read
id: pascacitra %s yang diperlukan untuk '%s' tidak dapat dibaca

en: the note contents have been left in %s
id: isi catatan telah ditinggalkan di %s

en: the number of objects to write
id: jumlah objek tertulis yang ditulis

en: the object %s does not exist
id: objek '%s' tidak ada

en: the object directory to store the graph
id: direktori objek untuk menyimpan grafik

en: the option '%s' requires '%s'
id: opsi `%s' butuh '%s'

en: the original commit '%s' has a gpg signature
id: komit asal '%s' punya tandatangan gpg

en: the patch applies to '%s' (%s), which does not match the current contents.
id: tambalan diterapkan ke '%s' (%s), yang tidak cocok dengan konten saat ini.

en: the patch applies to an empty '%s' but it is not empty
id: tambalan diterapkan ke '%s' kosong tapi tidak kosong

en: the receiving end does not support --atomic push
id: ujung penerima tidak mendukung dorongan --atomic

en: the receiving end does not support --signed push
id: ujung penerima tidak mendukung dorongan --signed

en: the receiving end does not support push options
id: ujung penerima tidak mendukung opsi dorong

en: the receiving end does not support this repository's hash algorithm
id: ujung penerima tidak mendukung algoritma hash repositori ini

en: the remote end hung up unexpectedly
id: ujung remote menggantung secara tidak terduga

en: the remote end hung up upon initial contact
id: remote berakhir menggantung saat kontak pertama

en: the requested upstream branch '%s' does not exist
id: cabang hulu yang diminta '%s' tidak ada

en: the script was already rearranged.
id: skrip sudah ditata ulang.

en: the server does not support algorithm '%s'
id: peladen tidak mendukung algoritma '%s'

en: the signature will be removed in the replacement commit!
id: tandatangan akan dihapus di dalam komit pengganti!

en: there is nothing to skip
id: tidak ada yang dilewati

en: there were errors while writing '%s' (%s)
id: ada kesalahan saat menulis '%s' (%s)

en: this command reject atom %%(%.*s)
id: perintah ini menolak atom %%(%.*s)

en: this operation must be run in a work tree
id: operasi ini harus dijalankan di dalam pohon kerja

en: this remote helper should implement refspec capability
id: pembantu remote ini seharusnya menerapkan kemampuan spek referensi

en: this worktree is not sparse
id: pohon kerja ini bukan tipis

en: this worktree is not sparse (sparse-checkout file may not exist)
id: pohon kerja ini bukan tipis (berkas sparse-checkout mungkin tidak ada)

en: throw away local modifications
id: buang modifikasi lokal

en: time
id: waktu

en: timestamp
id: stempel

en: to clone from a local repository
id: kloning dari repositori lokal

en: to unregister this repository from Scalar, run
    	git config --global --unset --fixed-value scalar.repo "%s"
id: untuk mencabut repositori ini dari Scalar, jalankan
    	git config --global --unset --fixed-value scalar.repo "%s"

en: toggle aggressive edge walk
id: nyalakan jalan tepian agresif

en: toggle inclusion of blob objects
id: sertakan objek blob

en: toggle inclusion of commit objects
id: sertakan objek komit

en: toggle inclusion of tag objects
id: sertakan objek tag

en: toggle inclusion of tree objects
id: sertakan objek pohon

en: toggle pruning of uninteresting paths
id: pangkas jalur yang tidak menarik

en: toggle the use of a sparse index
id: gunakan indeks tipis

en: tolerate incorrectly detected missing new-line at the end of file
id: tolerir baris baru hilang yang salah dideteksi pada akhir berkas

en: too few arguments
id: argumen terlalu sedikit

en: too large to be a .git file: '%s'
id: terlalu besar untuk jadi berkas .git: '%s'

en: too many args to run %s
id: terlalu banyak argumen untuk menjalankan %s

en: too many arguments
id: terlalu banyak argumen

en: too many arguments for a rename operation
id: terlalu banyak argumen untuk operasi penggantian nama

en: too many arguments given outside repository
id: terlalu banyak argumen diberikan di luar repositori

en: too many arguments to set new upstream
id: terlalu banyak argumen untuk menyetel hulu baru

en: too many arguments to unset upstream
id: terlalu banyak argumen untuk batal-setel hulu

en: too many branches for a copy operation
id: terlalu banyak cabang untuk operasi penyalinan

en: too many commits marked reachable
id: terlalu banyak komit yang ditandai sebagai dapat dicapai

en: too many commits to write graph
id: terlalu banyak komit untuk menulis grafik

en: too many entries in %s
id: terlalu banyak entri di %s

en: too many pseudo-merges
id: terlalu banyak penggabungan semu

en: too-short tree file
id: berkas pohon terlalu pendek

en: too-short tree object
id: objek pohon terlalu pendek

en: tool
id: alat

en: topologically sort, maintaining date order where possible
id: urutkan secara topologis, pelihara urutan tanggal bila memungkinkan

en: trace the evolution of line range <start>,<end> or function :<funcname> in <file>
id: lacak evolusi rentang baris <awal>,<akhir> atau fungsi :<nama fungsi> dalam <berkas>

en: trailer(s) to add
id: trailer untuk ditambah

en: transport '%s' not allowed
id: transportasi '%s' tidak diperbolehkan

en: transport: invalid depth option '%s'
id: transport: opsi kedalaman '%s' tidak valid

en: traverse submodules recursively
id: lintasi submodul secara rekursif

en: traversed %lu commits
id: %lu komit dilintasi

en: treat 'git add -N' entries as real in the index
id: perlakukan entri 'git add -N' sebagai nyata dalam indeks

en: treat <string> in -S as extended POSIX regular expression
id: perlakukan <string> di -S sebagai ekspresi reguler POSIX yang diperluas

en: treat all files as text
id: perlakukan semua berkas sebagai teks

en: tree objects not supported
id: objek pohon tidak didukung

en: tree-ish
id: mirip-pohon

en: trim empty trailers
id: pangkas trailer kosong

en: true/false are no valid working-tree-encodings
id: true/false bukanlah pengkodean pohon kerja valid

en: try "git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)"
id: coba "git cherry-pick (--continue | %s--abort | --quit)"

en: try "git revert (--continue | %s--abort | --quit)"
id: coba "git revert (--continue | %s--abort | --quit)"

en: try to apply current patch again
id: coba terapkan lagi tambalan saat ini

en: try to match the new branch name with a remote-tracking branch
id: coba cocokkan nama cabang baru dengan sebuah cabang pelacakan remote

en: try to rebase merges instead of skipping them
id: coba mendasarkan ulang penggabungan daripada melewatkannya

en: trying to write non-commit object %s to branch '%s'
id: mencoba menulis objek non-komit %s pada cabang '%s'

en: trying to write ref '%s' with nonexistent object %s
id: mencoba menulis referensi '%s' dengan objek %s yang tak ada

en: two output directories?
id: dua direktori keluaran?

en: type
id: tipe

en: typechange:
id: tipe perubahan:

en: unable to access '%s'
id: tidak dapat mengakses '%s'

en: unable to access '%s' with http.pinnedPubkey configuration: %s
id: tidak dapat mengakses '%s' dengan konfigurasi http.pinnedPubkey: %s

en: unable to access '%s': %s
id: tidak dapat mengakses '%s': %s

en: unable to access commit %s
id: Tidak dapat mengakses komit %s

en: unable to access sparse blob in '%s'
id: tidak dapat mengakses blob tipis di '%s'

en: unable to add '%s' to index
id: tidak dapat menambahkan '%s' ke indeks

en: unable to add '%s' value of '%s'
id: tidak dapat menambahkan nilai '%s' dari '%s'

en: unable to add additional attribute
id: Tidak dapat menambahkan atribut tambahan

en: unable to add cache entry for %s
id: tidak dapat menambahkan entri tembolok untuk %s

en: unable to add cruft objects
id: tidak dapat menambahkan objek sisa

en: unable to add recent objects
id: tidak dapat menambahkan objek terkini

en: unable to adjust shared permissions for '%s'
id: tidak dapat menyesuaikan perizinan berbagi untuk '%s'

en: unable to auto-detect email address (got '%s')
id: tidak dapat mendeteksi otomatis alamat email (dapat '%s')

en: unable to auto-detect name (got '%s')
id: tidak dapat mendeteksi otomatis nama (dapat '%s')

en: unable to checkout submodule '%s'
id: Tidak dapat men-checkout submodul '%s'

en: unable to checkout working tree
id: tidak dapat men-checkout pohon kerja

en: unable to compact stack: %s
id: tidak dapat memampatkan tumpukan: %s

en: unable to compute preferred pack, disabling pack-reuse
id: tidak dapat menghitung pak yang disukai, mematikan penggunaan ulang pak

en: unable to connect to %s:
    %s
id: tidak dapat menghubungkan ke %s:
    %s

en: unable to create '%s'
id: tidak dapat membuat '%s'

en: unable to create '%s.lock': %s.
    
    Another scheduled git-maintenance(1) process seems to be running in this
    repository. Please make sure no other maintenance processes are running and
    then try again. If it still fails, a git-maintenance(1) process may have
    crashed in this repository earlier: remove the file manually to continue.
id: Tidak dapat membuat '%s.lock': %s.
    
    Sepertinya proses git-maintenance(1) lainnya berjalan pada repositori ini.
    Pastikan tidak ada proses pemeliharaan lainnya yang berjalan dan coba lagi.
    Jika masih gagal, suatu proses git-maintenance(1) bisa jadi hancur pada
    repositori ini sebelumnya: hapus berkas secara manual untuk melanjutkan.

en: unable to create backing store for newly created file %s
id: tidak dapat membuat simpanan pendukung untuk berkas yang baru dibuat %s

en: unable to create diagnostics archive %s
id: tidak dapat membuat arsip diagnostik %s

en: unable to create directory %s
id: gagal membuat direktori %s

en: unable to create lazy_dir thread: %s
id: tidak dapat membuat utas lazy_dir: %s

en: unable to create lazy_name thread: %s
id: tidak dapat membuat utas lazy_name: %s

en: unable to create leading directories of %s
id: tidak dapat membuat direktori utama dari %s

en: unable to create load_cache_entries thread: %s
id: tidak dapat membuat utas load_cache_entries: %s

en: unable to create load_index_extensions thread: %s
id: tidak dapat membuat utas load_index_extensions: %s

en: unable to create temporary MIDX layer
id: tidak dapat membuat lapisan MIDX sementara

en: unable to create temporary file
id: tidak dapat membuat berkas sementara

en: unable to create temporary graph layer
id: tidak dapat membuat lapisan grafik dasar

en: unable to create temporary index
id: tidak dapat membuat indeks sementara

en: unable to create temporary object directory
id: tidak dapat membuat direktori objek sementara

en: unable to create thread: %s
id: tidak dapat membuat utas: %s

en: unable to create threaded lstat: %s
id: tidak dapat membuat lstat terutas: %s

en: unable to deflate appended object (%d)
id: tidak dapat menggemboskan objek tertambah (%d)

en: unable to deflate new object %s (%d)
id: tidak dapat mengempiskan objek baru %s (%d)

en: unable to delete '%s': remote ref does not exist
id: tidak dapat menghapus '%s': referensi remote tidak ada

en: unable to dequote value of '%s'
id: tidak dapat membatal-kutip nilai dari '%s'

en: unable to dup bundle descriptor
id: tidak dapat men-dup pendeskripsi bundel

en: unable to enumerate additional recent objects
id: tidak dapat menghitung objeck terkini tambahan

en: unable to fdopen %s
id: tidak dapat membuka (fdopen) %s

en: unable to fdopen alternates lockfile
id: tidak dapat men-fdopen berkas kunci alternatif

en: unable to find all commit-graph files
id: tidak dapat menemukan semua berkas grafik komit

en: unable to find all multi-pack index files
id: tidak dapat menemukan semua berkas indeks multipak

en: unable to find filename in patch at line %d
id: tidak dapat menemukan nama berkas dalam tambalan pada baris %d

en: unable to find remote helper for '%s'
id: tidak dapat menemukan pembantu remote untuk '%s'

en: unable to find stash entry %s
id: tidak dapat menemukan entri stase %s

en: unable to force loose object
id: tidak dapat memaksakan objek longgar

en: unable to fork
id: tidak dapat menggarpu

en: unable to format message: %s
id: tidak dapat memformat pesan: %s

en: unable to fstat %s
id: tidak dapat men-fstat %s

en: unable to generate diff for '%s'
id: tidak dapat membuat diff untuk '%s'

en: unable to get HEAD
id: tidak dapat mendapatkan HEAD

en: unable to get credential storage lock in %d ms
id: tidak dapat mendapatkan kunci penyimpanan kredensial dalam %d milidetik

en: unable to get current working directory
id: tidak dapat mendapatkan direktori kerja saat ini

en: unable to get disk usage of %s
id: tidak dapat mendapatkan penggunaan disk %s

en: unable to get disk usage of '%s'
id: tidak dapat mendapatkan penggunaan disk dari '%s'

en: unable to get object type for %s
id: tidak dapat mendapatkan tipe objek untuk %s

en: unable to get random bytes
id: tidak dapat mendapatkan bita acak

en: unable to get size of %s
id: tidak dapat mendapatkan ukuran %s

en: unable to get type of object %s
id: tidak dapat mendapatkan tipe objek %s

en: unable to grep from object of type %s
id: tidak dapan men-grep dari objek dengan tipe %s

en: unable to handle file type %d
id: tidak dapat menangani tipe berkas %d

en: unable to index file '%s'
id: tidak dapat menulis berkas indeks '%s'

en: unable to join lazy_name thread: %s
id: tidak dapat menggabungkan utas lazy_name: %s

en: unable to join load_cache_entries thread: %s
id: tidak dapat menggabungkan utas load_cache_entries: %s

en: unable to join load_index_extensions thread: %s
id: tidak dapat menggabungkan utas load_index_extensions: %s

en: unable to link '%s' to '%s'
id: tidak dapat mentautkan '%s' ke '%s'

en: unable to load config blob object '%s'
id: tidak dapat memuat objek blob konfigurasi '%s'

en: unable to load existing sparse-checkout patterns
id: tidak dapat memuat pola checkout tipis yang sudah ada

en: unable to load pack: '%s', disabling pack-reuse
id: tidak dapat memuat pak: '%s', mematikan penggunaan ulang pak

en: unable to load rev-index for pack '%s'
id: tidak dapat memuat indeks balik untuk pak '%s'

en: unable to load root tree for commit %s
id: tidak dapat memuat pohon akar untuk komit %s

en: unable to locate repository; .git file broken
id: tidak dapat menempatkan repositori; berkas .git rusak

en: unable to locate repository; .git file does not reference a repository
id: tidak dapat menempatkan repositori; berkas .git tidak merujuk repositori

en: unable to locate repository; .git is not a file
id: tidak dapat menempatkan repositori; .git bukan berkas

en: unable to look up %s (%s)
id: tidak dapat mencari %s (%s)

en: unable to look up %s (port %s) (%s)
id: tidak dapat mencari %s (port %s) (%s)

en: unable to map %s %s in commit object
id: tidak dapat memetakan %s %s pada objek komit

en: unable to mmap %s
id: tidak dapat men-mmap %s

en: unable to mmap '%s'%s
id: tidak dapat me-mmap '%s'%s

en: unable to move %s to %s
id: tidak dapat memindahkan %s ke %s

en: unable to move new alternates file into place
id: tidak dapat memindahkan berkas alternatif baru ke tempatnya

en: unable to normalize alternate object path: %s
id: tidak dapat menormalisasikan jalur objek alternatif: %s

en: unable to open %s
id: tidak dapat membuka %s

en: unable to open %s for reading
id: tidak dapat membuka %s untuk dibaca

en: unable to open %s for writing
id: tidak dapat membuka %s untuk ditulis

en: unable to open %s: %s
id: tidak dapat membuka %s: %s

en: unable to open '%s'
id: tidak dapat membuka '%s'

en: unable to open commit-graph chain file
id: tidak dapat membuka berkas rantai grafik komit

en: unable to open git dir: %s
id: tidak dapat membuka direktori git: %s

en: unable to open loose object %s
id: tidak dapat membuka objek longgar %s

en: unable to open multi-pack-index chain file
id: tidak dapat membuka berkas rantai indeks multipak

en: unable to open or read %s
id: tidak dapat membuka atau membaca %s

en: unable to open rr-cache directory
id: tidak dapat membuka direktori rr-cache

en: unable to pack objects reachable from tag %s
id: tidak dapat mempak objek yang dapat dicapai dari tag %s

en: unable to parse %s header
id: tidak dapat menguraikan kepala %s

en: unable to parse '%.*s'
id: tidak dapat menguraikan '%.*s'

en: unable to parse '%s' from command-line config
id: tidak dapat menguraikan '%s' dari konfigurasi baris perintah

en: unable to parse --pretty format
id: tidak dapat menguraikan format --pretty

en: unable to parse command-line config
id: gagal menguraikan konfigurasi baris perintah

en: unable to parse commit %s
id: tidak dapat menguraikan komit %s

en: unable to parse commit author
id: tidak dapat menguraikan pengarang komit

en: unable to parse default color value
id: tidak dapat menguraikan nilai warna asali

en: unable to parse format string
id: tidak dapat menguraikan untai format

en: unable to parse header of %s
id: tidak dapat menguraikan kepala %s

en: unable to parse mode: %s
id: tidak dapat menguraikan mode: %s

en: unable to parse object header of %s
id: tidak dapat mendapatkan kepala objek %s

en: unable to parse object id: %s
id: tidak dapat menguraikan id objek: %s

en: unable to parse object: %s
id: tidak dapat menguraikan objek: %s

en: unable to parse remote unpack status: %s
id: tidak dapat menguraikan status pembongkaran remote: %s

en: unable to parse rename/copy score: %s
id: tidak dapat menguraikan nilai penamaan ulang/salin : %s

en: unable to parse sparse filter data in %s
id: tidak dapat menyaring data penyaring tipis di %s

en: unable to parse type from header '%s' of %s
id: tidak dapat menguraikan tipe dari kepala '%s' dari '%s'

en: unable to pass trailers to --trailers
id: tidak dapat melewatkan trailer ke --trailers

en: unable to read %s
id: tidak dapat membaca %s

en: unable to read alternates file
id: tidak dapat membaca berkas alternatif

en: unable to read branch description file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas deskripsi cabang '%s'

en: unable to read commit message from '%s'
id: tidak dapat membaca pesan komit dari '%s'

en: unable to read config file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas konfigurasi '%s'

en: unable to read from mktree
id: tidak dapat membaca dari mktree

en: unable to read gitdir file (%s)
id: tidak dapat membaca berkas gitdir (%s)

en: unable to read index file
id: tidak dapa membaca berkas indeks

en: unable to read signature file '%s'
id: tidak dapat membaca berkas tanda tangan '%s'

en: unable to read symlink %s
id: tidak dapat membaca tautan simbolik %s

en: unable to read tree %s
id: tidak dapat membaca pohon %s

en: unable to read tree (%s)
id: tidak dapat membaca pohon (%s)

en: unable to redirect descriptor
id: tidak dapat mengalihkan pendeskripsi

en: unable to remove %s from index
id: tidak dapat menghapus %s dari indeks

en: unable to rename new multi-pack-index layer
id: tidak dapat menamai ulang lapisan indeks multipak baru

en: unable to rename temporary '*.%s' file to '%s'
id: tidak dapat menamai ulang berkas sementara '*.%s' ke '%s'

en: unable to resolve '%s'
id: tidak dapat menguraikan '%s'

en: unable to resolve HEAD after creating commit
id: tidak dapat menguraikan HEAD setelah membuat komit

en: unable to resolve config blob '%s'
id: tidak dapat menguraikan blob konfigurasi '%s'

en: unable to resolve revision: %s
id: tidak dapat menguraikan revisi: %s

en: unable to rewind rpc post data - try increasing http.postBuffer
id: tidak dapat memutar ulang data post rpc - coba menaikkan http.postBuffer

en: unable to select a comment character that is not used
    in the current commit message
id: tidak dapat memilih karakter komentar yang tidak terpakai
    dalam pesan komit saat ini

en: unable to set %s in '%s'
id: tidak dapat menyetel %s di '%s'

en: unable to set SO_KEEPALIVE on socket
id: tidak dapat menyetel SO_KEEPALIVE pada soket

en: unable to set extensions.relativeWorktrees setting
id: gagal menyetel setelan extensions.relativeWorktrees

en: unable to set permission to '%s'
id: tidak dapat menyetel perizinan ke '%s'

en: unable to set up work tree using invalid config
id: tidak dapat memasang pohon kerja menggunakan konfigurasi tidak valid

en: unable to sign the tag
id: tidak dapat menandatangani tag

en: unable to spawn mktree
id: tidak dapat memunculkan mktree

en: unable to start '%s' filter
id: tidak dapat memulai saringan '%s'

en: unable to start 'show' for object '%s'
id: tidak dapat memulai 'show' untuk objek '%s'

en: unable to stat '%s'
id: tidak dapat men-stat '%s'

en: unable to stat newly created file '%s'
id: tidak dapat men-stat berkas yang baru dibuat '%s'

en: unable to stream deflate new object (%d)
id: tidak dapat mengempis arus objek baru (%d)

en: unable to unlink: %s
id: tidak dapat membatal tautan: %s

en: unable to unpack %s header
id: tidak dapat membongkar kepala %s

en: unable to unpack contents of %s
id: tidak dapat membongkar isi %s

en: unable to unpack header of %s
id: tidak dapat membongkar kepala %s

en: unable to unquote C-style string '%s'
id: tidak dapat membatal-kutip untai gaya C '%s'

en: unable to unset %s in '%s'
id: tidak dapat menyetel balik %s di '%s'

en: unable to unset '%s' value of '%s'
id: tidak dapat membatal-setel nilai '%s' dari '%s'

en: unable to update %s
id: tidak dapat memperbarui %s

en: unable to update HEAD
id: tidak dapat memperbarui HEAD

en: unable to update cache tree
id: tidak dapat memperbarui pohon tembolok

en: unable to update local ref
id: tidak dapat memperbarui referensi lokal

en: unable to update temporary index
id: tidak dapat memperbarui indeks sementara

en: unable to update url base from redirection:
      asked for: %s
       redirect: %s
id: tidak dapat memperbarui dasar url dari pengalihan:
         diminta: %s
      pengalihan: %s

en: unable to upgrade repository format to support partial clone
id: tidak dapat meningkatkan format repositori untuk mendukung klon parsial

en: unable to upgrade repository format to support relative worktrees
id: tidak dapat meningkatkan format repositori untuk mendukung pohon kerja relatif

en: unable to verify %s on good revision
id: tidak dapat memverifikasi %s pada revisi bagus

en: unable to write %s
id: tidak dapat menulis %s

en: unable to write base commit
id: tidak dapat menulis komit dasar

en: unable to write delim packet
id: tidak dapat menulis paket pembatas

en: unable to write file %s
id: tidak dapat menulis berkas %s

en: unable to write file '%s' mode %o
id: tidak dapat menulis berkas '%s' mode %o

en: unable to write flush packet
id: tidak dapat menulis paket bilas

en: unable to write index file
id: tidak dapat menulis berkas indeks

en: unable to write loose object file
id: tidak dapat menulis berkas objek longgar

en: unable to write new index file
id: gagal menulis berkas indeks baru

en: unable to write note object
id: tidak dapat menulis objek catatan

en: unable to write object to database
id: tidak dapat menulis objek ke basis data

en: unable to write parameters to config file
id: tidak dapat menulis parameter ke berkas konfigurasi

en: unable to write repeatedly vanishing file %s
id: tidak dapat menulis berkas yang menghilang %s terus-menerus

en: unable to write request to remote
id: tidak dapat menulis permintaan kepada remote

en: unable to write rerere record
id: tidak dapat menulis rekaman rerere

en: unable to write response end packet
id: tidak dapat menulis paket ujung jawaban

en: unable to write tag file
id: tidak dapat menulis berkas tag

en: unable to write temporary index file
id: tidak dapat menulis berkas indeks sementara

en: unable to write to %s
id: tidak dapat menulis ke %s

en: unable to write to remote
id: tidak dapat menulis ke remote

en: unable to write upstream branch configuration
id: tidak dapat menulis konfigurasi cabang hulu

en: uname() failed with error '%s' (%d)
id: uname() gagal dengan kesalahan '%s' (%d)

en: unchanged
id: tak berubah

en: unclosed quote
id: tanda kutip tak ditutup

en: unclosed quote: '%s'
id: tanda kutip tak ditutup: '%s'

en: unexpected 'ready' from remote
id: 'ready' tidak diharapkan dari remote

en: unexpected acknowledgment line: '%s'
id: baris pengakuan tidak diharapkan: %s

en: unexpected diff status %c
id: status diff tak diharapkan %c

en: unexpected end of file
id: akhir berkas tidak diharapkan

en: unexpected filter type
id: tipe penyaring tidak diharapkan

en: unexpected flush packet while reading remote unpack status
id: paket bilas tidak diharapkan ketika membaca status pembongkaran remote

en: unexpected line: '%s'
id: baris tak diharapkan: '%s'

en: unexpected mode %o
id: mode tidak diharapkan %o

en: unexpected non-hex object ID: %s
id: ID objek non-heks tidak diharapkan: %s

en: unexpected wanted-ref: '%s'
id: wanted-ref tidak diharapkan: '%s'

en: unhandled branch.%s.rebase=%s; assuming 'true'
id: branch.%s.rebase=%s tak tertangani; diasumsikan 'true'

en: unhandled case in 'has_worktree_moved': %d
id: kasus tak tertangani di 'has_worktree_moved': %d

en: unhandled object '%s' given.
id: objek tak tertangani '%s' diberikan

en: unit-test [<options>]
id: unit-test [<opsi>]

en: unknown
id: tidak dikenal

en: unknown %%(trailers) argument: %s
id: argumen %%(trailers) tidak dikenal: %s

en: unknown '%s' value for '%s' config option
id: nilai '%s' tidak dikenal untuk opsi konfigurasi '%s'

en: unknown --mirror argument: %s
id: argumen --mirror tidak dikenal: %s

en: unknown -s/--strategy: %s
id: -s/--strategy tidak dikenal: %s

en: unknown action: %d
id: aksi tidak dikenal: %d

en: unknown argument `%s'
id: argumen tidak dikenal `%s'

en: unknown argument to --path-format: %s
id: argumen ke --path-format tidak dikenal: %s

en: unknown arguments supplied with --stdin
id: argumen tidak dikenal diberikan dengan --stdin

en: unknown branch type
id: tipe cabang tidak diketahui

en: unknown capability '%s'
id: kapabilitas '%s' tidak dikenal

en: unknown change class '%c' in --diff-filter=%s
id: kelas perubahan '%c' tidak dikenal dalam --diff-filter=%s

en: unknown color-moved-ws mode '%s', possible values are 'ignore-space-change', 'ignore-space-at-eol', 'ignore-all-space', 'allow-indentation-change'
id: mode color-moved-ws tidak dikenal '%s', nilai yang mungkin yaitu 'ignore-space-change', 'ignore-space-at-eol', 'ignore-all-space', 'allow-indentation-change'

en: unknown command %d
id: perintah tidak dikenal %d

en: unknown command: %d
id: perintah tidak dikenal: %d

en: unknown command: '%s'
id: perintah tidak dikenal: '%s'

en: unknown commit %s
id: komit tidak dikenal %s

en: unknown conflict style '%s'
id: gaya konflik '%s' tidak dikenal

en: unknown diff status: %c
id: status diff tidak dikenal: %c

en: unknown element '%s' from remote info
id: elemen '%s' dari info remote tidak dikenal

en: unknown error occurred while reading the configuration files
id: error tidak diketahui ketika membaca berkas konfigurasi

en: unknown field name: %.*s
id: nama bidang tidak dikenal: %.*s

en: unknown group type: %s
id: tipe kelompok tidak dikenal: %s

en: unknown hash algorithm '%s'
id: algoritma hash tak dikenal '%s'

en: unknown index entry format 0x%08x
id: format entri indeks 0x%08x tidak dikenal

en: unknown mandatory capability %s; this remote helper probably needs newer version of Git
id: kemampuan wajib %s tidak dikenal; pembantu remote ini sepertinya butuh versi Git baru

en: unknown mode for --abbrev-ref: %s
id: mode untuk --abbrev-ref tidak dikenal: %s

en: unknown mode for --maintenance option: %s
id: mode untuk --maintenance tidak dikenal: %s

en: unknown mode for --show-object-format: %s
id: mode untuk --show-object-format tidak dikenal: %s

en: unknown non-ascii option in string: `%s'
id: opsi non-ascii di dalam untai tidak dikenal: `%s'

en: unknown notes merge strategy %s
id: strategi penggabungan catatan %s tidak dikenal

en: unknown object format '%s' specified by server
id: format objek tidak dikenal '%s' disebutkan oleh peladen

en: unknown object type %d
id: tipe objek tidak diketahui %d

en: unknown option %s
id: opsi tidak dikenal %s

en: unknown option `%s'
id: opsi tidak dikenal `%s'

en: unknown option: %s
id: opsi tidak dikenal: %s

en: unknown option: --fixup=%s:%s
id: opsi tidak dikenal: --fixup=%s:%s

en: unknown port %s
id: port tidak dikenal %s

en: unknown preferred pack: '%s'
id: pak yang disukai tidak dikenal: '%s'

en: unknown ref storage format '%s'
id: format penyimpanan referensi tidak dikenal '%s'

en: unknown repository extension found: | unknown repository extensions found:
id[0]: ekstensi repositori tidak dikenal ditemukan:
id[1]: ekstensi repositori tidak dikenal ditemukan:

en: unknown response to connect: %s
id: tanggapan terhadap hubungan tidak dikenal: %s

en: unknown strategy option: -X%s
id: opsi strategi tidak dikenal: -X%s

en: unknown style '%s' given for '%s'
id: nilai gaya tidak dikenal '%s' diberikan untuk '%s'

en: unknown subcommand: `%s'
id: subperintah tidak dikenal: `%s'

en: unknown switch `%c'
id: sakelar tidak dikenal `%c'

en: unknown type: %d
id: tipe tidak dikenal: %d

en: unknown value '%s' for key '%s'
id: nilai tidak dikenal '%s' untuk kunci '%s'

en: unknown value after ws-error-highlight=%.*s
id: nilai tidak dikenal setelah ws-error-highlight=%.*s

en: unknown value for config '%s': %s
id: nilai tidak dikenal untuk konfigurasi '%s': %s

en: unknown value for object-format: %s
id: nilai object-format tidak dikenal: %s

en: unknown variable '%s'
id: variabel tidak dikenal '%s'

en: unknown write failure on standard output
id: kegagal menulis tidak diketahui pada keluaran standar

en: unknown:
id: tidak diketahui:

en: unmerged:
id: tidak digabung:

en: unordered stage entries for '%s'
id: entri gelaran tidak terurut untuk '%s'

en: unordered stage entries in index
id: entri gelaran tidak terurut di dalam indeks

en: unpack unreachable objects newer than <time>
id: bongkar objek yang tidak dapat dicapai yang lebih muda dari <waktu>

en: unreachable %s %s
id: tidak dapat dicapai %s %s

en: unrecognized %%(%.*s) argument: %s
id: argumen %%(%.*s) tidak dikenal: %s

en: unrecognized %%(%s) argument: %s
id: argumen %%(%s) tidak dikenal: %s

en: unrecognized --schedule argument '%s'
id: argumen --schedule tidak dikenal '%s'

en: unrecognized --scheduler argument '%s'
id: argumen --scheduler tidak dikenal '%s'

en: unrecognized --split argument, %s
id: argumen --split tidak dikenal, %s

en: unrecognized --type argument, %s
id: argumen --type tidak dikenal %s

en: unrecognized argument: %s
id: argumen tidak dikenal: %s

en: unrecognized binary patch at line %d
id: tambalan biner tidak dikenal pada baris %d

en: unrecognized bundle hash algorithm: %s
id: algoritma hash bundel tidak dikenal: %s

en: unrecognized bundle mode from URI '%s'
id: mode bundel tidak dikenal dari URI '%s'

en: unrecognized color: %%(color:%s)
id: warna tidak dikenal: %%(color:%s)

en: unrecognized empty type '%s'; valid values are "drop", "keep", and "stop".
id: tipe kosong tak dikenali '%s'; nilai yang valid adalah "drop", "keep", dan "stop".

en: unrecognized followRemoteHEAD value '%s' ignored
id: nilai followRemoteHEAD yang tak dikenal '%s' diabaikan

en: unrecognized header: %s%s (%d)
id: kepala tidak dikenal: %s%s (%d)

en: unrecognized help format '%s'
id: format bantuan tidak dikenal '%s'

en: unrecognized negative pattern: '%s'
id: pola negatif tidak dikenal: '%s'

en: unrecognized option: '%s'
id: opsi tidak dikenal: '%s'

en: unrecognized pattern: '%s'
id: pola tidak dikenal: '%s'

en: unrecognized position:%s
id: posisi tidak dikenal: %s

en: unrecognized setting %s for option rebase.missingCommitsCheck. Ignoring.
id: setelan %s tidak dikenal untuk opsi rebase.missingCommitsCheck. Abaikan.

en: unrecognized value transfer.credentialsInUrl: '%s'
id: nilai transfer.credentialsInUrl tidak dikenal: '%s'

en: unrecognized whitespace ignore option '%s'
id: opsi abai spasi putih tidak dikenal '%s'

en: unrecognized whitespace option '%s'
id: opsi spasi putih tidak dikenal '%s'

en: unrecognized width:%s
id: lebar tidak dikenal: %s

en: unregister all submodules
id: batal daftar semua submodul

en: unselect specified items
id: batal pilih item yang disebutkan

en: unset the upstream info
id: batal-setel info hulu

en: unstaged
id: tak tergelar

en: unsupported bundle version %d
id: versi bundle %d tidak didukung

en: unsupported command listing type '%s'
id: tipe daftar perintah '%s' tidak didukung

en: unsupported file mode: 0%o (SHA1: %s)
id: mode berkas tidak didukung: 0%o (SHA1: %s)

en: unsupported index version %s
id: versi indeks tidak didukung %s

en: unsupported object format '%s'
id: format objek tidak didukung '%s'

en: unsupported object format: %s
id: format objek tidak didukung: '%s'

en: unsupported section for hidden refs: %s
id: seksi tidak didukung untuk referensi tersembunyi: %s

en: unsupported version '%d' for bitmap index file
id: versi '%d' tidak didukung untuk berkas indeks bitmap

en: untracked cache is disabled on this system or location
id: tembolok tak terlacat dimatikan pada sistem atau lokasi ini

en: untracked content,
id: konten yang tak dilacak,

en: unusable instruction sheet: '%s'
id: lembar perintah tidak dapat digunakan: '%s'

en: unusable squash-onto
id: squash-onto tidak dapat digunakan

en: unusable worktree destination '%s'
id: tujuan pohon kerja '%s' tidak dapat diguanakan

en: up to date
id: terbaru

en: update <refname> not the one it points to
id: perbarui <nama referensi> bukan yang ditunjuknya

en: update branches that point to commits that are being rebased
id: perbarui cabang yang menunjuk pada komit yang akan didasarkan ulang

en: update ignored files (default)
id: perbarui berkas yang diabaikan (default)

en: update of config-file failed
id: pembaruan berkas konfigurasi gagal

en: update stat information in the index file
id: perbarui informasi stat di dalam berkas indeks

en: update the index with reused conflict resolution if possible
id: perbarui indeks dengan resolusi konflik yang digunakan kembali bila memungkinkan

en: update the info files from scratch
id: perbarui berkas info dari awal

en: update the reference to the value of the top reflog entry
id: perbarui referensi ke nilai dari entri log referensi atas

en: update tracked files
id: perbarui berkas terlacak

en: update working tree with merge result
id: perbarui pohon kerja dengan hasil penggabungan

en: update-ref requires a fully qualified refname e.g. refs/heads/%s
id: update-ref memerlukan nama referensi terkualifikasi penuh, misalnya refs/heads/%s

en: update-refs file at '%s' is invalid
id: berkas update-refs pada '%s' tidak valid

en: update_ref failed for ref '%s': %s
id: update_ref gagal untuk referensi '%s': %s

en: updated %d path
     | updated %d paths
id[0]: %d jalur diperbarui
id[1]: %d jalur diperbarui

en: updating files failed
id: gagal memperbarui berkas

en: upstream
id: hulu

en: upstream branch '%s' not stored as a remote-tracking branch
id: cabang hulu '%s' tidak disimpan sebagai cabang pelacak remote

en: uri
id: URI

en: url contains a newline in its %s component: %s
id: url berisi baris baru pada komponen %s: %s

en: url has no scheme: %s
id: url tidak punya skema: %s

en: url where to clone the submodule from
id: url di mana submodul dikloning

en: usage:
id: penggunaan:

en: usage: $dashless $USAGE
id: penggunaan: $dashless $USAGE

en: usage: %s
id: penggunaan: %s

en: usage: %s
id: penggunaan: %s

en: usage: %s%s
id: penggunaan: %s%s

en: use 'merge-base --fork-point' to refine upstream
id: gunakan 'merge-base --fork-point' untuk menyaring hulu

en: use --reapply-cherry-picks to include skipped commits
id: gunakan --reapply-cherry-picks untuk memasukkan komit yang terlewat

en: use --reference only while cloning
id: gunakan --reference hanya pada saat kloning

en: use .gitattributes only from the index
id: hanya gunakan .gitattributes dari indeks

en: use <file>'s contents as the final image
id: gunakan konten <berkas> sebagai citra final

en: use <n> digits to display object names
id: gunakan <n> digit untuk menampilkan nama objek

en: use <n> ipc worker threads
id: gunakan <n> utas pekerja ipc

en: use <n> worker threads
id: gunakan <n> utas pekerja

en: use <name> instead of 'origin' to track upstream
id: gunakan <nama> daripada 'origin' untuk lacak hulu

en: use <name> instead of the real target
id: gunakan <nama> daripada target sebenarnya

en: use <name> instead of the real target branch
id: gunakan <nama> daripada cabang target sebenarnya

en: use <regex> to decide what a word is
id: gunakan <regex> untuk menentukan apa itu kata

en: use <sfx> instead of '.patch'
id: gunakan <akhiran> daripada '.patch'

en: use <text> as start of message
id: gunakan <teks> sebagai awal pesan

en: use IPv4 addresses only
id: gunakan hanya alamat IPv4

en: use IPv6 addresses only
id: gunakan hanya alamat IPv6

en: use OFS_DELTA objects
id: gunakan objek OFS_DELTA

en: use Perl-compatible regular expressions
id: gunakan ekspresi reguler kompatibel dengan Perl

en: use SHA-1 of submodule's remote tracking branch
id: gunakan SHA-1 dari cabang pelacak remote submodul

en: use [<prefix>] instead of [PATCH]
id: gunakan [<prefix>] daripada [PATCH]

en: use [PATCH n/m] even with a single patch
id: gunakan [PATCH n/m] bahkan dengan satu tambalan

en: use [PATCH] even with multiple patches
id: gunakan [PATCH] bahkan dengan banyak tambalan

en: use `diff.guitool` instead of `diff.tool`
id: gunakan `diff.guitool` daripada `diff.tool`

en: use a <path> for (--textconv | --filters); Not with 'batch'
id: gunakan <jalur> untuk (--textconv | --filters); tidak dengan 'batch'

en: use a bitmap index if available to speed up counting objects
id: gunakan indeks bitmap jika ada untuk mempercepat penghitungan objek

en: use a diff3 based merge
id: gunakan penggabungan berdasarkan diff3

en: use a zealous diff3 based merge
id: gunakan penggabungan berdasarkan diff3 yang bersemangat

en: use another key to sign the tag
id: gunakan kunci yang lain untuk menandatangani tag

en: use any ref
id: gunakan referensi apapun

en: use any tag, even unannotated
id: gunakan tag apapun, bahkan tak teranotasi

en: use apply strategies to rebase
id: gunakan strategi penerapan ke pendasaran ulang

en: use at most one of --reachable, --stdin-commits, or --stdin-packs
id: gunakan hanya satu dari --reachable, --stdin-commits, atau --stdin-packs

en: use atomic transaction to update references
id: gunakan transaksi atomik untuk memperbarui referensi

en: use autosquash formatted message to fixup or amend/reword specified commit
id: gunakan pesan terformat autosquash untuk perbaiki atau ubah/tulis ulang komit yang disebutkan

en: use autosquash formatted message to squash specified commit
id: gunakan pesan terformat autosquash untuk lumat komit tersebut

en: use basic POSIX regular expressions (default)
id: gunakan ekspresi reguler POSIX dasar (asali)

en: use branch description from file
id: gunakan deskripsi cabang dari berkas

en: use colored output
id: gunakan keluaran berwarna

en: use commit stored in the index instead of the one stored in the submodule HEAD
id: gunakan komit yang disimpan di dalam indeks daripada yang disimpan di dalam HEAD

en: use current timestamp for author date
id: gunakan stempel waktu saat ini untuk tanggal pengarang

en: use default prefixes a/ and b/
id: gunakan awalan asali a/ dan b/

en: use default value when missing entry
id: gunakan nilai asali ketika entri hilang

en: use empty blobs as rename source
id: gunakan blob kosong sebagai sumber penamaan ulang

en: use extended POSIX regular expressions
id: gunakan ekspresi reguler POSIX diperpanjang

en: use full path names
id: gunakan nama berkas lengkap

en: use given config file
id: gunakan berkas konfigurasi yang diberikan

en: use global config file
id: gunakan berkas konfigurasi global

en: use headers in message's body
id: gunakan kepala di dalam badan pesan

en: use lowercase letters for 'assume unchanged' files
id: gunakan huruf kecil untuk berkas 'asumsikan tak berubah'

en: use lowercase letters for 'fsmonitor clean' files
id: gunakan huruf kecil untuk berkas 'fsmonitor bersih'

en: use mail map file
id: gunakan berkas peta surat

en: use merging strategies to rebase
id: gunakan strategi penggabungan ke pendasaran ulang

en: use notes from <notes-ref>
id: gunakan catatan dari <referensi catatan>

en: use object IDs instead of filenames
id: gunakan ID objek daripada nama berkas

en: use overlay mode
id: gunakan mode hamparan

en: use overlay mode (default)
id: gunakan mode hamparan (default)

en: use patterns in <file> instead of the current ones.
id: gunakan pola di dalam <berkas> daripada yang saat ini.

en: use per-worktree config file
id: gunakan berkas konfigurasi per pohon kerja

en: use relative paths for worktrees
id: gunakan jalur relatif untuk pohon kerja

en: use repository config file
id: gunakan berkas konfigurasi repositori

en: use revisions from <file> instead of calling git-rev-list
id: gunakan revisi dari <berkas> daripada memanggil git-rev-list

en: use scissors
id: gunakan gunting

en: use simple diff colors
id: gunakan warna diff sederhana

en: use simple number sequence for output file names
id: gunakan urutan bilangan sederhana untuk keluarkan nama berkas

en: use specified template file
id: gunakan templat berkas tersebut

en: use stateless RPC protocol
id: gunakan protokol RPC nirkeadaan

en: use string equality when comparing values to value pattern
id: gunakan kesamaan untai ketika membandingkan nilai dan pola nilai

en: use symlinks in dir-diff mode
id: gunakan tautan simbolik dalam mode diff direktori

en: use system config file
id: gunakan berkas konfigurasi sistem

en: use the 'checkout' update strategy (default)
id: gunakan strategi pembaruan 'checkout' (asali)

en: use the 'merge' update strategy
id: gunakan strategi penmbaruan 'merge'

en: use the 'rebase' update strategy
id: gunakan strategi pembaruan 'rebase'

en: use the 'reference' format to refer to commits
id: gunakan format 'reference' untuk merujuk pada komit

en: use the commit stored in the index instead of the submodule HEAD
id: gunakan komit yang disimpan di dalam indeks daripada HEAD submodul

en: use the done feature to terminate the stream
id: gunakan fitur selesai untuk mengakhiri arus

en: use the given merge strategy
id: gunakan strategi penggabungan yang diberikan

en: use the merge-base of upstream and branch as the current base
id: gunakan merge-base hulu dan cabang sebagai dasar saat ini

en: use the path-walk API to walk objects when possible
id: gunakan API path-walk untuk melangkahi objek apabila dimungkinkan

en: use the same output mode as git-annotate (Default: off)
id: gunakan mode keluaran yang sama dengan git-annotate (asali: off)

en: use the sparse reachability algorithm
id: gunakan algoritma ketercapaian tipis

en: use the specified diff tool
id: gunakan alat diff yang disebutkan

en: use the specified name-hash function to group similar objects
id: gunakan fungsi nama-hash yang dirincikan untuk mengelompokan objek yang serupa

en: use the stable patch-id algorithm
id: gunakan algoritma id tambalan stabil

en: use the unstable patch-id algorithm
id: gunakan algoritma id tambalan tidak stabil

en: use thin pack
id: gunakan paket tipis

en: use this format
id: gunakan format ini

en: use threads when searching for best delta matches
id: gunakan utas ketika mencari cocokan delta terbaik

en: use unmodified files as source to find copies
id: gunakan berkas tak termodifikasi sebagai sumber untuk menemukan salinan

en: used more bytes than were available
id: gunakan lebih banyak pita dari pada yang tersedia

en: user.signingKey needs to be set for ssh signing
id: user.signingKey perlu disetel untuk penandatanganan ssh

en: using %s with stdin is not supported
id: menggunakan %s dengan masukan standar tidak didukung

en: using '%s' as range-diff origin of current series
id: menggunakan '%s' sebagai asal range-diff dari seri saat ini

en: using multiple --group options with stdin is not supported
id: menggunakan banyak opsi --group dengan masukan standar tidak didukung

en: validation failed, cannot move working tree: %s
id: validasi gagal, tidak dapat memindahkan pohon kerja: %s

en: validation failed, cannot remove working tree: %s
id: validasi gagal, tidak dapat menghapus pohon kerja: %s

en: value
id: nilai

en: value expected %s=
id: nilai %s= diharapkan

en: value is "true" or "false"
id: Nilai adala "true" atau "false"

en: value is --bool or --int
id: nilai adalah --bool atau --int

en: value is --bool or string
id: nilai adalah --bool atau untai

en: value is a path (file or directory name)
id: nilai adalah jalur (nama berkas atau direktori)

en: value is an expiry date
id: nilai adalah tanggal kadaluarsa

en: value is decimal number
id: nilai adalah angka desimal

en: value is given this type
id: Nilai diberikan tipe ini

en: value of '%s' not bool or int: %d
id: nilai '%s' bukan bool atau int: %d

en: value of '%s' out of range: %d
id: nilai '%s' di luar jangkauan: %d

en: value of uploadpack.blobpackfileuri must be of the form '<object-hash> <pack-hash> <uri>' (got '%s')
id: nilai uploadpack.blobpackfileuri harus salah satu dari '<hash objek> <hash pak> <uri>' (dapat '%s')

en: verbose
id: bertele-tele

en: verify tags
id: verifikasi tag

en: verify that the named commit has a valid GPG signature
id: periksa bahwa komit bernama punya tandatangan GPG yang valid

en: version
id: versi

en: view diff between HEAD and index
id: lihat diff antara HEAD dan indeks

en: virtual repository '%s' is incompatible with fsmonitor
id: repositori virtual '%s' tidka kompatibel dengan fsmonitor

en: wait for hEvent failed for '%s'
id: antri untuk hEvent gagal untuk '%s'

en: warn if changes introduce conflict markers or whitespace errors
id: peringatkan bila perubahan memasukkan penanda konflik atau kesalahan spasi

en: warn when adding an embedded repository
id: peringatkan ketika menambahkan repositori tertanam

en: warning in %s %s: %s
id: peringatan pada %s %s: %s

en: warning:
id: peringatan:

en: warning: `/file` or `|pipe` redirection not supported: %s
id: peringatan: pengalihan `/file` atau `|pipe` tidak didukung: %s

en: warning: `:include:` not supported: %s
id: peringatan: `:include:` tidak didukung: %s

en: warning: command update mode suggested for submodule '%s'
id: peringatan: perintah mode pembaruan disarankan untuk submodul '%s'

en: warning: sendmail alias with quotes is not supported: %s
id: peringatan: alias sendmail dengan kutipan tidak didukung: %s

en: warning: sendmail line is not recognized: %s
id: peringatan: baris sendmail tidak dikenal: %s

en: warning: tag input does not pass fsck: %s
id: peringatan: masukan tag tidak lolos fsck: %s

en: when
id: bila

en: when cloning, create full working directory
id: ketika kloning, buat direktori kerja penuh

en: when creating files, prepend <string>
id: saat membuat berkas, awali dengan <string>

en: when run from subdir, exclude changes outside and show relative paths
id: ketika dijalankan dari subdirektori, kecualikan perubahan diluar dan perlihatkan jalur relatif

en: when used with --rules-file interpret patterns as cone mode patterns
id: ketika digunakan dengan --rules-file tafsirkan pola sebagai pola mode kerucut

en: where the new submodule will be cloned to
id: di mana submodul baru akan dikloning

en: where to place the new trailer
id: dimana trailer baru ditempatkan

en: whether the initial clone should follow the shallow recommendation
id: apakah klon awal seharusnya mengikuti rekomendasi dangkal

en: which tree-ish to check attributes at
id: mirip-pohon mana yang diperiksa atributnya

en: which tree-ish to checkout from
id: mana mirip-cabang untuk di-checkout

en: while expanding alias '%s': '%s'
id: ketika memperluas alias '%s': '%s'

en: while searching for:
    %.*s
id: ketika mencari:
    %.*s

en: whitespace before command: '%s'
id: spasi sebelum perintah: '%s'

en: will not add file alias '%s' ('%s' already exists in index)
id: tidak akan menambahkan alias berkas '%s' ('%s' sudah ada di dalam indeks)

en: with --batch[-check]: ignores stdin, batches all known objects
id: dengan --batch[-check]: abaikan masukan standar, batch semua objek yang dikenal

en: with --cruft, expire objects older than this
id: dengan --cruft, kadaluarsakan objek yang lebih tua dari ini

en: with --cruft, limit the size of new cruft packs
id: batasi ukuran pak sisa dengan --cruft

en: with --cruft, only repack cruft packs smaller than this
id: dengan --cruft, hanya pak ulang pak sampah yang lebih kecil dari ini

en: with --get, use default value when missing entry
id: dengan --get, gunakan nilai asali ketika kehilangan entri

en: with --pathspec-from-file, pathspec elements are separated with NUL character
id: dengan --pathspec-from-file, elemen spek jalur dipisahkan dengan karakter NUL

en: with --stdin: input lines are terminated by null bytes
id: dengan --stdin: baris masukan diakhiri dengan bita null

en: with -A, do not loosen objects older than this
id: dengan -A, jangan longgarkan objek lebih lama dari ini

en: with -a, repack unreachable objects
id: dengan -a, pak ulang objek yang tak dapat dicapai

en: work on the current change (see also: git help everyday)
id: bekerja pada perubahan saat ini (lihat pula: git help everyday)

en: working tree '%s' already exists.
id: pohon kerja '%s' sudah ada.

en: working tree file has been left.
id: berkas pohon kerja telah ditinggalkan.

en: working trees containing submodules cannot be moved or removed
id: pohon kerja yang berisi submodul tidak dapat dipindahkan atau dihapus

en: working without -z is not supported
id: bekerja tanpa -z tidak didukung

en: worktree and untracked commit have duplicate entries: %s
id: pohon kerja dan komit tak terlacak punya entri duplikat: %s

en: would clobber existing tag
id: akan klob tag yang ada

en: write a bitmap index if possible
id: tulis indeks bitmap bila dimungkinkan

en: write a bitmap index together with the pack index
id: gunakan indeks bitmap bersamaan dengan indeks pak

en: write a multi-pack index of the resulting packs
id: tulis indeks multipak dari pak yang dihasilkan

en: write a new incremental MIDX
id: tulis MIDX tambahan baru

en: write bitmap index
id: tulis indeks bitmap

en: write dangling objects in .git/lost-found
id: tulis objek teruntai dalam .git/lost-found

en: write failure on standard output
id: kegagalan menulis pada keluaran standar

en: write fetched references to the FETCH_HEAD file
id: tulis referensi yang diambil ke berkas FETCH_HEAD

en: write index in this format
id: tulis indeks dalam format ini

en: write multi-pack bitmap
id: tulis bitmap multipak

en: write multi-pack index containing only given indexes
id: tulis indeks multipak yang hanya berisi indeks yang diberikan

en: write out the index even if is not flagged as changed
id: tulis indeks bahkan jika tidak dianggap berubah

en: write resulting index to <file>
id: tulis indeks yang dihasilkan ke <berkas>

en: write the archive to this file
id: tulis arsip ke berkas ini

en: write the commit-graph after fetching
id: tulis grafik komit setelah pengambilan

en: write the content to temporary files
id: tulis isi ke berkas sementara

en: write the object into the object database
id: tulis objek ke dalam basis data objek

en: write the pack index file in the specified idx format version
id: tulis berkas indeks pak pada versi format indeks yang disebutkan

en: write tree object for a subdirectory <prefix>
id: tulis objek pohon untuk subdirektori <prefiks>

en: write(%s) failed
id: write(%s) gagal

en: writing '%s' failed
id: gagal menulis '%s'

en: writing config blobs is not supported
id: menulis blob konfigurasi tidak didukung

en: writing fake root commit
id: menulis komit akar palsu

en: writing squash-onto
id: menulis squash-onto

en: writing to stdin is not supported
id: menulis ke stdin tidak didukung

en: wrong number of arguments, should be %d
id: jumlah argumen salah, seharusnya %d

en: wrong number of arguments, should be from %d to %d
id: jumlah argumen salah, seharusnya dari %d ke %d

en: wrong object type in link
id: tipe objek salah dalam tautan

en: y - apply this hunk to index
    n - do not apply this hunk to index
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - terapkan bingkah ini ke indeks
    n - jangan terapkan bingkah ini ke indeks
    q - keluar; jangan terapkan bingkah ini atau yang sisanya
    a - terapkan bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan terapkan bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - apply this hunk to index and worktree
    n - do not apply this hunk to index and worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - terapkan bingkah ini ke indeks dan pohon kerja
    n - jangan terapkan bingkah ini ke indeks dan pohon kerja
    q - keluar; jangan terapkan bingkah ini atau yang sisanya
    a - terapkan bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan terapkan bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - apply this hunk to worktree
    n - do not apply this hunk to worktree
    q - quit; do not apply this hunk or any of the remaining ones
    a - apply this hunk and all later hunks in the file
    d - do not apply this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - terapkan bingkah ini ke pohon kerja
    n - jangan terapkan bingkah ini ke pohon kerja
    q - keluar; jangan terapkan bingkah ini atau yang sisanya
    a - terapkan bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan terapkan bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - discard this hunk from index and worktree
    n - do not discard this hunk from index and worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - buang bingkah ini dari indeks dan pohon kerja
    n - jangan buang bingkah ini dari indeks dan pohon kerja
    q - keluar; jangan buang bingkah ini atau yang sisanya
    a - buang bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan buang bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - discard this hunk from worktree
    n - do not discard this hunk from worktree
    q - quit; do not discard this hunk or any of the remaining ones
    a - discard this hunk and all later hunks in the file
    d - do not discard this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - buang bingkah ini dari pohon kerja
    n - jangan buang bingkah ini dari pohon kerja
    q - keluar; jangan buang bingkah ini atau yang sisanya
    a - buang hunk ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan buang hunk ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - stage this hunk
    n - do not stage this hunk
    q - quit; do not stage this hunk or any of the remaining ones
    a - stage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stage this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - gelar bingkah ini
    n - jangan gelar bingkah ini
    q - keluar; jangan gelar bingkah ini atau yang sisanya
    a - gelar bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan gelar bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - stash this hunk
    n - do not stash this hunk
    q - quit; do not stash this hunk or any of the remaining ones
    a - stash this hunk and all later hunks in the file
    d - do not stash this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - stase bingkah ini
    n - jangan stase bingkah ini
    q - keluar; jangan stase bingkah ini atau yang sisanya
    a - stase bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan stase bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: y - unstage this hunk
    n - do not unstage this hunk
    q - quit; do not unstage this hunk or any of the remaining ones
    a - unstage this hunk and all later hunks in the file
    d - do not unstage this hunk or any of the later hunks in the file
id: y - batal gelar bingkah ini
    n - jangan batal gelar bingkah ini
    q - keluar; jangan batal gelar bingkah ini atau yang sisanya
    a - batal gelar bingkah ini dan semua bingkah selanjutnya dalam berkas
    d - jangan batal gelar bingkah ini atau bingkah selanjutnya dalam berkas

en: you are switching branch while bisecting
id: Anda mengganti cabang saat pembagian dua

en: you have staged changes in your working tree
    If these changes are meant to be squashed into the previous commit, run:
    
      git commit --amend %s
    
    If they are meant to go into a new commit, run:
    
      git commit %s
    
    In both cases, once you're done, continue with:
    
      git rebase --continue
id: Anda punya perubahan tergelar di dalam pohon kerja Anda.
    Apabila perubahan tersebut dimaksudkan untuk dilumat ke komit sebelumnya, jalankan:
    
      git commit --amend %s
    
    Apabila dimaksudkan untuk masuk ke komit baru, jalankan:
    
      git commit %s
    Pada kedua kasus tersebut, setelah selesai, lanjutkan dengan:
    
      git rebase --continue

en: you may want to cleanup or recover these.
id: mungkin Anda ingin membersihkan atau memulihkannya.

en: you may want to set your %s variable to at least %d and retry the command.
id: mungkin Anda ingin menyetel variabel %s Anda ke setidaknya %d dan coba lagi perintah.

en: you must specify a directory
id: Anda harus menyebutkan sebuah direktori

en: you must specify exactly one commit to test
id: Anda harus sebutkan tepat satu komit untuk diuji

en: you must specify path(s) to restore
id: Anda harus sebutkan jalur untuk dipulihkan

en: you need to resolve your current index first
id: Anda perlu selesaikan dulu indeks Anda saat ini

en: you need to specify a tag name
id: Anda perlu sebutkan sebuah nama tag

en: your current branch '%s' does not have any commits yet
id: cabang Anda saat ini '%s' belum memiliki komit apapun

en: your current branch appears to be broken
id: sepertinya cabang Anda saat ini rusak

en: your index file is unmerged.
id: berkas indeks Anda tak tergabung.

en: your local changes would be overwritten by %s.
id: perubahan lokal Anda akan ditimpa oleh %s.

en: your sparse-checkout file may have issues: pattern '%s' is repeated
id: berkas sparse-checkout Anda mungkin ada masalah: pola '%s' diulangi
